Bidenův militaristický rozpočet

Spojené státy předpokládají, že ve fiskálním roce 2022 vynaloží na armádu 752,9 miliardy dolarů.

„Bidenova administrativa navrhuje rozpočet ve výši 6 bilionů dolarů, aby mohla konkurovat Číně.“ Pod tímto titulkem informuje japonská tisková agentura “Kyodo news“ o plánovaném kurzu americké vlády do roku 2022, jehož cílem je obnovit infrastrukturu a vytvořit lepší podmínky pro konkurování Číně.

Bílý dům se netají tím, že cílem soutěže bude především posílení vojenské síly USA vůči Číně.

Na příští rozpočtový rok, který začíná 1. října 2021, bylo Pentagonu přiděleno 715 miliard dolarů, včetně 5,09 mld. dolarů na posílení odstrašení v indo-pacifickém regionu „před čínskou asertivitou“, což zahrnuje nákup 85 stíhaček F-35. Celkově USA na fiskální rok 2022 vyčleňují 752,9 miliard dolarů.

„Čína představuje největší dlouhodobou výzvu pro Spojené státy,“ citovala agentura Kjódó z přehledu rozpočtu Pentagonu, podle něhož jsou vojenské modernizační aktivity Pekingu v posledních desetiletích „zaměřeny na oslabení schopnosti amerických sil promítat svou moc v regionu. Pokud se tomu nepodaří zabránit, mohla by pokračující eroze vážně ohrozit naši schopnost dosáhnout obranných cílů USA a chránit svrchovanost našich spojenců,“ uvádí se v přehledu. Celkem Pentagon v roce 2022 vyčlení více než 66 miliard dolarů na zvýšení americké přítomnosti v indo-pacifickém regionu.

Takový rozpočtový požadavek je o 1,6 % vyšší než byla úroveň stanovená na fiskální rok 2021. Navýšení je sice o něco nižší než očekávaná míra inflace ve fiskálním roce 2022, ale podle Pentagonu umožní investovat do klíčových prostředků odstrašení a přerozdělit zdroje na vývoj pokročilých technologií (umělá inteligence, hypersonické střely, bezdrátové sítě 5G).

Navýší se finanční prostředky pro námořnictvo, letectvo a pozemní síly, a to i na zdokonalení jaderných zbraní a boj proti kybernetickým hrozbám. Očekává se, že na rozvoj a modernizaci jaderných kapacit bude vyčleněno 27,7 mld. dolarů, z nichž 5 mld. bude zasláno na program výstavby jaderných ponorek Columbia a 3 miliardy na financování programu strategických bombardérů dlouhého doletu B-21.

Pentagon hodlá vynaložit 20,4 miliardy dolarů na protiraketovou obranu, dalších 20,6 miliardy dolarů na vesmírné systémy, včetně startů a modernizace navigačního systému GPS, a 10,4 miliardy dolarů na kybernetickou bezpečnost.

Odhalují se hlavní směry vojenského posilování USA v indo-pacifickém regionu. V rámci takzvané „iniciativy odstrašení“ v Tichomoří bude Pentagon usilovat o zvýšení investic do „hypersonických a pozemních konvenčních palebných kapacit s dosahem nad 500 kilometrů“, což je limit stanovený Smlouvou o likvidaci raket středního a kratšího doletu, od níž USA v roce 2019 odstoupily.

Na amerických základnách v Japonsku a Jižní Koreji by mohly být rozmístěny rakety středního doletu schopné nést jaderné nálože. Je zcela zřejmé, že se zaměří na Čínu, Rusko a Severní Koreu. Ačkoli Biden na rozdíl od Trumpa zatím nepožadoval, aby Tokio a Soul několikanásobně zvýšily poplatky za přítomnost amerických vojenských základen a početného personálu v těchto zemích, je možné, že s vyhrocením konfrontace s Čínou a Ruskem budou tyto požadavky obnoveny.

Vyčlenění obrovských finančních prostředků na válku je doprovázeno rétorikou o „mírumilovné politice“ americké administrativy. Pentagon tvrdí, že současná žádost o rozpočet „odráží priority prezidenta Bidena, jako je ukončení nekonečných válek, investice do pokročilých možností, které zajistí budoucí vojenské a národní bezpečnostní výhody, a oživení bezprecedentní sítě amerických aliancí a partnerství“.

Mezi „vážné problémy“ je zařazeno i Rusko. Spojené státy nyní čelí „vážným výzvám ze strany zemí, jako je Čína a Rusko, a globálním bezpečnostním hrozbám, jako je změna klimatu a pandemie COVID-19,“ uvádí se v přehledu. Pentagon zdůrazňuje, že požadovaný rozpočet je určen na řešení těchto problémů.

Prezidentův požadavek na rozpočet, který počítá s celkovými národními výdaji ve výši 6,01 bln. dolarů, odráží jeho plán investic do infrastruktury ve výši 2,3 bln. dolarů a plán investic do vzdělávání a péče o děti ve výši 1,8 bln. dolarů. První je na osm let a druhá na deset let. „Tyto plány společně umožní reinvestovat do budoucnosti americké ekonomiky a amerických pracovníků a pomohou zemi překonat Čínu a další země světa,“ uvádí se v dokumentu.

Zpráva Kjódó uvádí, že Bidenova administrativa hodlá financovat obrovské investice zvýšením daní pro podniky a bohaté domácnosti. Z dokumentu o požadavku na rozpočet vyplývá, že výdaje vzrostou na rekordních 7,25 bln. dolarů ve fiskálním roce 2021 a na 8,21 bln. dolarů ve fiskálním roce 2031.

Ruský prezident Vladimir Putin označuje vojenský rozpočet USA za „militaristický“ a poukazuje na to, že Rusko vyčleňuje na vojenské potřeby nepoměrně méně peněz než Spojené státy, přesto si udržuje vysokou obranyschopnost.

„Máme nejmodernější ze všech jaderných mocností, nejmodernější jaderné odstrašující síly. Máme nové letecké systémy, které nemají ve světě obdoby, bojové hladinové a ponorkové lodě, moderní bezpilotní letouny,“ řekl vrchní velitel ruských ozbrojených sil. Zdůraznil také, že Rusko je na posledním místě v první desítce zemí v oblasti výdajů na obranu a ustupuje „pacifistickému“ Japonsku.

Je to Suvorovův způsob: „Bojujte dovednostmi, ne čísly!“ A další aforismus Alexandra Vasiljeviče by naši nepřátelé neměli zapomenout: „Nenávist zastiňuje rozum“

Zdroj: Fondsk.ru

Překlad: st.hroch 20210530

4.5 8 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
31. 5. 2021 20:27

Doufám, že Bidet zapracoval Vrbetice do svého rozpočtu, protože jeho věrný nohsled má IQ-problém:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ohrozil-hamacek-praci-tajnych-sluzeb-dukazem-je-video-156208

Hotové žrádlo pro Petrova-Baširova :-)))

Botičky od Diora
Botičky od Diora
1. 6. 2021 20:19

S

Last edited 5 měsíců před by Botičky od Diora