Bitva o Hongkong

Známý ruský analytik a blogger píšící pod nickem „spydwell“ – Pavel Rjabov – píše o dramatickém vývoji kolem Hongkongu…

Nejvýznamnější pohyb v zahraniční politice ČLR v 21. století: V Číně byl 28. května přijat „Zákon o národní bezpečnosti“ Hongkongu měnící radikálně zahraničněpolitický program, a to je pro Čínu nejzávažnější zahraničně-politickou události od roku 1997, kdy Hongkong přešel z britské jurisdikce pod čínskou.

Hongkong je povinen přijmout pravidla, „zakazující jakékoli akce zrady státu, separatizmu, podněcování ke vzpouře a podvratné činnosti“ proti ČLR. V souladu s tímto zákonem musí přijmout nezbytná opatření k odvrácení (těchto činností), zadržení a potrestání osob a struktur, využívajících Hongkongu k vedení separatistické, diverzní a destruktivní protičínské činnosti.

Co je ale v zákoně ještě důležité, je to, že hlavní výzvědné správě ČLR, ministerstvu veřejné bezpečnosti, hlavní agentuře policie a pohraniční kontroly Číny je teď oficiálně povoleno (při přijetí zákona) otevřít své kanceláře v Hongkongu, k vedení vyšetřování a shromažďování výzvědných informací. Článek 5 zákona požaduje od šéfa výkonné moci Hongkongu pravidelné zprávy o národní bezpečnosti a Čína dostává bezpříkladně široké pravomoci ve věci násilného i politického urovnání v regionu. Ve článku 2 se píše, že Čína je vybavena pravomocemi nejen k potlačení podvratné protivládní (protičínské) činnosti, ale i k potrestání narušitelů. Zatím mi není úplně jasné, zda se to týká jen rezidentů Hongkongu, ale i cizinců. Logika zákona napovídá, že se týká i zahraničních sil. ČLR zatím podobnou zkušenost neměla, a není zcela jasné, jak to bude prakticky realizovat.

V Číně už dva takové pokusy byly. První v roce 2003, ale po masových protestech propadl. Tenkrát byl zákon částečně (duchem, ale nikoli obsahem) shodný s nynějším, ale byl mnohem měkčí. Druhý pokus se udál v roce 2019 se zákonem o „extradici narušitelů do Číny“, ale i tento pokus selhal po známých masových protestech ve druhé polovině roku.

Nyní Čína vyhrotila celou politickou reflexi a šla vabank zavedením nejtvrdší možné varianty. Zákon nejen navrhla, ale i přijala a potvrdila ho 28. května t.r., nicméně zatím ještě neuplatnila! Tentokrát budou zákony přijaty prostřednictvím usnesení, které obchází zákonodárnou moc Hongkongu а samozřejmě i veřejné debaty a konzultace. Dříve si Čína hrála na demokracii a „čekala“, až Hongkong přijme vlastní zákonodárnou iniciativu. Neschopnost místní vlády vydat takové zákony přes zákonodárné orgány je příčinou toho, že Čína bere věc do vlastních rukou. (USA a Británie sice směřují situaci v Hongkongu do RB OSN, ale nepochybně narazí na dvojí veto. – pozn. překl.)

Hongkong je pro ČLR především obchodní a finanční uzel a okno pro příliv zahraničních investic a technologií. Převážná část velkých mezinárodních společností využívajících Čínu jako výrobní klastr má zastoupení v Hongkongu, a nikoli v Číně. Prakticky veškeré transakce a obchody, tak či onak, probíhají přes Hongkong. Mentálně je Hongkong liberálním hnízdem, tzv. ostrovem západních hodnot v Asii, proto je logika protestujících vcelku pochopitelná. Ochutnali plody nevázanosti a západních hodnot, autoritářské metody Číny jsou jim cizí.

Číně se ale zprotivily hry na „demokracii“, přičemž hry na jednu brаnku. Pro Čínu naprosto ostudná a ponižující obchodní dohoda s USA koncem roku 2019 s agresivními výpady proti čínským technologickým gigantům (zejména Huawei) v postojích čínské elity mnohé změnila. Nepsal jsem o této dohodě prostě proto, že jsem nechápal, jak mohli (Číňané) podepsat a přijmout tak nestoudné a ponižující podmínky bez jakékoli odvetné reakce. Inu, reakce následovala později. Je to řešení nejen politiků, ale i podnikatelské elity Číny.

Globalizace, ve formě, v jaké jsme ji znali, skončila. Čína chápe, že už vyrostla z jednostranného diktátu Washingtonu a nadnárodních společností. Vyrostla mentálně, ekonomicky i technologicky. Čína 2020 nemá nic společného s Čínou 2019, a tím méně s Čínou let devadesátých, kdy se formovalа konstrukce dnešního globalismu. Dnes je Čína velmi důležitým, samostatným subjektem, který získává vysoký stupeň nezávislosti na západních technologiích a kapitálu, s možností a schopností připojit k sobě jiný klastr spojenců v zemích Asie, Afriky, Blízkého východu, jižní Ameriky a východní Evropy.

Americký ministr zahraničí Pompeo ve středu prohlásil, že jeho vláda už nebude pohlížet na Hongkong odděleně od pevninské Číny a zruší svůj zvláštní obchodní status. Kongres teď může zbavit Hongkong jeho „zvláštního postavení“, které měl na základě Zákona o politice USA a Hongkongu z roku 1992, který mu umožňuje mít zvláštní exportní a finanční kontrolu, se svobodnou přítomností západních nadnárodních společností.

To může znamenat, že na Hongkong se budou vztahovat stejná exportní a technologická omezení jako na pevninskou Čínu. Objevují se rovněž informace o možném vyloučení čínských společností ze západních burz a s tím související blokaci registrace nových společností, a získávání kapitálu ze společností spojených s americkou jurisdikcí. Navíc k tomu nejrůznější idiotské pokusy o vystavení účtu Číně za virus ve výši stovek miliard dolarů.

Vypadá to, že začali pálit plošně, se vší vážností. Cesta zpátky, zřejmě, už není. Zapamatujte si tento den. Je to moment, kdy se Čína stala jinou, především v zahraniční politice.

Není náhodou, že věnuji tolik pozornosti makroekonomické a finanční statistice ČLR a USA. Je to právě to, co dnes má význam. To, jak se tyto dvě země budou regenerovat, jaký bude impuls, na tom bude záviset vektor politické konfrontace.

Blíží se velká válka.

Poznámka ke článku: Vypadá to, že ČLR už nepotřebuje Hongkong tak silně pro svou mezinárodní expanzi, protože vybudovala dostatečně silná obchodní a finanční centra na pobřeží. Předseda „Si“ v čínském parlamentu vyhrál očekávanou bitvu a nejspíš posílil svoje pozice. Zatím bych ale se závěry nespěchal, a obrátil bych pozornost na proamerickou část čínské elity, která má stále ještě jistý podíl na moci. Tito lidé se mohou znovu pokusit shodit Čínu Američanům, jak to bylo v SSSR. A právě na tom pracují – za použití „měkké síly“ – USA. Sovětský svaz byl rovněž silnou zemí, ale prozápadní elity za pomoci obyvatelstva „perestrojkou“ Svaz zničily bez jediného výstřelu. Zatím si tedy počkejme na „perestrojku po čínsku“. Horká válka je až tím nejkrajnějším případem.

Zdroj: Livejournal

Překlad: st.hroch 200530

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
31. 5. 2020 13:57

V emerice probíhá sametový boj na Národní třídě na rohu MikuLANDské.
Nějak nestíhám, jedni křičí – máme holé ruce , a ti druzí – máme hole v ruce.
Tam se rozeběhl skutečný třídní zápas o charakter trumpolínova hrobu.
Fízlové do toho jdou opravdu svinsky. Policejní teror , který poznáme i v Česku. Zkuste se zeptat hlavní bradavice, co vlastně dělá, když se zemí valí hnédá válka. Nacistický seznam řeší sucho , zatímco jinde kanalizací kapitalismu teče krev v hektolitrech.
Miluju babu merkHELL.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
31. 5. 2020 16:45

Trump je jen hasič požáru, který zachvátil celý Západ. Ten Západ, k němuž hlupáci a lumpové vzhlíželi (a mnozí stále ještě vzhlížejí, viz místní placený gender-troll „dana“ ) jako k vysněnému cíli a nedotknutelnému bohu. I když hoří už 30 amer. velkých měst, režim nepadne – není tam americká ambasáda…. :-) Pokud by se férově uvádělo agregátní zadlužení USA, tedy nejen federální vlády (cca 23 biliónů dolarů), ale i jednotlivých států, firem, měst a občanů,závazků plynoucích ze zdravotního a sociálního pojištění, muselo by i beznadějně zamilovaným do amerického snu a beznadějně netalentovaným rychle docvaknout, že těch cca 190 biliónů (1,9… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
31. 5. 2020 17:29

Nerad tě vyvádím z úmyslu… Pokud je trumpolína emerický hasič , tak neradno hovořit o provaze v domě oběšencově. Řekněme , že to je krizový managor. Ergo atomová bomba! Co vlastně vyvedl z krize? Má ty „nejzlejší“ psy a raketu super duper. Hubu tomu eklhaftovi už zavřeli i jeho KOMU nick akční sítě. Už na něj hodili lod. /Tohle jsem nigdy nějak nepobral./ On něco chtěl? A kde to je? Svět zahltil desítkami malých válek. Ani tu svojí slavnou zasranou mexickou zed nedal dohromady. Po černém přišel bílý. Takový Hot Black And White Bill. Kačerovo má dáti, dal… je zcela… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
31. 5. 2020 19:47

Jsi-li zadlužený, zabij věřitele! USA mají v současnosti nesplatitelné dluhy v řádu desítek bilionů dolarů, asi bratru 26. Co si s takovým zadlužením počít? Vsadit na zbrojní průmysl a vyprovokovat válku! Vhodných kolaborantů pro tento úmysl se najde v každé zemi vždy dostatečný počet. Ti mají za úkol paralyzovat všechny, kdo prosazují mírová jednání a rovné ekonomicko-hospodářské vztahy se všemi zeměmi světa. To však není možné. Pokud se politik, který hledá možnosti k mezinárodní spolupráci se všemi zeměmi světa vyskytne, je okamžitě napadán nebezpečnými živly, které mají za úkol zničit přátelské svazky se zeměmi, jež mají být obětí nové, třetí… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
1. 6. 2020 8:32
Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
1. 6. 2020 8:48

Upřimně přeji úspěch oboum stranám.
První obrázek stojí za to – ChernoRossia: Putin, vvodi vojska! :-))))
https://politikus.ru/events/128911-svodka-besporyadkov-v-ssha-310520.html

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
1. 6. 2020 10:03

Málem jsem naletěl. Vtipů a humoru není nikdy dost.

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
31. 5. 2020 17:42

Jen tak na vnitřek: Nezačne se to rvát na IS? Právě tam dorazil super duper soukromý podnik USA. Vezou s sebou žrádlo, vodu, a hajzlpapír? To nevíme. Prej turismus je cílem.
Není se co divit. Doma hoří koudel , tak znovu zamíříme na Moon.
Abychom tam našli zmagnetizované měsíční emerické kameny, přestože Moon nemá magnetický pól.
O to jde. Co vlastně Hollywood zvládne.

orinoko
orinoko
31. 5. 2020 14:23

Je to hustý! … ani čmelák to takto nemusí nazývat. Emerický vývoz chaosu se nějak zvrtnul. Souhlasím se strejkou Zemanem a sluníčkářským topdownem, kalouskopickým kalendářem. V Americe za Prahu. Psal jsem to myslím sem, jaký má emerická etniCITY potenciál. /Potencionál už si konečně strčte do rekta./ Teď už nejde o barevný začátek a policejní teror. Lidí jsou tam opravdu nasraní , a to napříč american dream. Když jsem viděl , jak lidi zřezali tři policajty , tak jsem ty lidi chápal. Fízlové měli. smůlu, představují systém. Okolnost, že zamířili i na super duper trumpolínu v bílé zemljance, ukazuje daleko více,… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
31. 5. 2020 15:12

A oronoko – Kteří jsou ti dobří a kteří ti špatní ??

Já jen jak se říká: Neříkej hop dokud nepřeskočíš – a taky než se podíváš do čeho jsi skočil“.

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
31. 5. 2020 15:51

Emerika má vadný systém. Genocida, kolty, lynč, občanská válka, prohibice, kalašnikov predátorů. Nekonečná deprese , OK. Válka jako politika, atomovky, lži o Moonu, lží 911. OK. Sami si ta hovada dovezla svůj „černý“ problém. Tak ho mají. Blues, OK. Bílý emerický kripl neumí „černou“ řešit. Tak to honí duhovou bází. OK. Policejní armáda je jen transformovaný Ku Klux Klan. OK. Debilita bílé nordické rasy je nekonečná. Černá dokáže blbnout , ale emerický esesák to neumí řešit. OK. Emerický esesák se domnívá – v mezinárodním kontextu – že s Rusy je třeba nakládat jako s jejich černými. OK. Jenže Rus, není… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
31. 5. 2020 17:34

Re – dobrý :-)

Ono nic není černé ani bílé a myslím, že u každého by se našlo hned několik důvodů proč mít ameriku rád.
I proč ji nenávidět.

Relativně nedávno jsem narazil na dobrý film „Tady to musí být “ – teoreticky je to o hledání nacistického zločince, ale je to ohromně vizuálně a hudebně zpracovaná ohromná road movie z USA se spoustou ledabyle vyřčených životních komentářů.
A jako muzikanta by Tě to mohlo oslovit i víc. Moc doporučuji !!!

https://www.csfd.cz/film/278447-tady-to-musi-byt/videa/?type=5&video=457727#play-video-457727

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
31. 5. 2020 18:44

https://www.youtube.com/watch?v=LYbzeOLP5gY&list=FLJ2wlQbI9xkgRmnwGhYOofw&index=3

Čau, zvedla se obří vlna sympatií s emerickým válečným kyborgem. OKamurův mančaft jeden jen na černou a bílou. Šedivá neexistuje. Černé bluesmany navštíví Koniáš. A jejich bílí posluchači se budou koncentrovat.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
31. 5. 2020 20:52

Re – dival jsem se na oblobene i dusi – jen zběžně a uložil si do záložek na později. Docela široký zàběr.
A co se mi vybavilo ? – že být rocker není o věku, ale o stavu mysli.

Tak taky přidám jednu z jednoho povedeného koncertu.
https://m.youtube.com/watch?v=qNM6IuA87

Aněco z místních luhů a hájů – skoro doslova :-)
https://m.youtube.com/watch?index=47&list=UU5IjEukXa7SYTfpRq-bzAvQ&v=reHCOd_ngMg

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
31. 5. 2020 21:12

Asi meje chyba – tajk znovu:
https://m.youtube.com/watch?v=qNM6IuA87eM

Patrik
Patrik
31. 5. 2020 17:30

To opět jednou je analiťika jako blázen, obzvláště tyto texty: „Číně se ale zprotivily hry na „demokracii“, přičemž hry na jednu brаnku. Pro Čínu naprosto ostudná a ponižující obchodní dohoda s USA koncem roku 2019 s agresivními výpady proti čínským technologickým gigantům (zejména Huawei) v postojích čínské elity mnohé změnila.“ „Globalizace, ve formě, v jaké jsme ji znali, skončila. Čína chápe, že už vyrostla z jednostranného diktátu Washingtonu a nadnárodních společností. Vyrostla mentálně, ekonomicky i technologicky. Čína 2020 nemá nic společného s Čínou 2019, a tím méně s Čínou let devadesátých, kdy se formovalа konstrukce dnešního globalismu. Dnes je Čína… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
31. 5. 2020 18:52

V tv opět jednou běží film Matrix, závěrečná část. Ve své podstatě je to válka Izraele s Íránem (nebo také válka Izraele s globalisty).

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
31. 5. 2020 22:56

Írán – až 74 ran bičem za kontakty s Izraelci: „Íránský parlament schválil zákon kriminalizující kontakty s Izraelci, pokud byly naplánovány. „Zločin“ se trestá odnětím svobody na dobu šesti měsíců až dvou let, 31–74 ranami bičem nebo pokutou. Podle internetové stránky Al-Monitor má soud také další sankce: vystěhování, pozbytí důchodů a práva na veřejné vzdělávání po dobu dvou až pěti let. Tento zákon bude obzvláště obtížný pro židovskou komunitu v Íránu. Mnoho íránských Židů má v Izraeli příbuzné. Nyní kontakt s nimi se stane trestným činem.“ https://zakonvremeni.ru/news/13-3-/44586-v-irane-vvedena-ugolovnaya-otvetstvennost-za-kontakty-s-izrailtyanami.html Stalo se tak ke Dni Quds https://en.wikipedia.org/wiki/Quds_Day Quds v překladu znamená „Jeruzalém“ a… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
31. 5. 2020 23:28

PS: Sion vs. Nebukadnesar (ala Matrix) – Armagedon je prostě žádoucí. Hlavně ať žije Babylon
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nebukadnesar_II.

Gatta
Gatta
1. 6. 2020 9:27

Tak už nevím kdo to psal (Koller, Kotrba … ?) ale předvídal už v lednu, že Demokraté udělají cokoliv, aby nebyl Trump zvolen znovu. Že neví co to bude, ale že to bude „bomba“ – tedy něco, co tu zatím nebylo. Zatím byl už podivnostmi obestřený Covid …teď velké nepokoje … co bude dál… ? Slovy klasika: „Je všechno jen náhoda ??“ Řekneme si USA – Trump – ale tam je tolik silných zájmových skupin s prakticky neomezenými možnostmi a financemi … a hrají o moc. Protesty proti Trumpovi a podobné masy v ulicích už byly hned po jeho inauguraci… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
Reply to  Gatta
1. 6. 2020 13:15

Jakže to řekl ten politruk? „Soudruzi, jsou dva druhy náhod – připravené a nepřipravené. Hádejte, kterých je více!“

orinoko
orinoko
1. 6. 2020 14:00

Taky sledujete ty mezinárodní vasne? Jen cizek má hlavu v chladu a otevřenou klapkou vzadu.
Take jsem se rozvasnil. Sedím s mládeží venku a nestačím zasnout. Ona necumí do mobilu. Povídají si. Pijou a já taky. Oni colu , já tahám pivní průmysl z krize.
A konečně neprsi. To ovsem hrozí povodnemi, které podle sajtle Seznamu můžou přivodit sucho.
Já jsem se už svého suchého z nosu zbavil.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
1. 6. 2020 15:03

Mám zato, že se na takovou zprávu podle emerického vzoru může nějaký málo liberální zloduch, navíc heterouš, dokonce i těšit: „Rusko tvrdí, že jsou domorodci v Minnesotě, na Aljašce a v Dallasu utlačováni, mluví o rasizmu, neoprávněném násilí a zvýšení napětí: „Nemůžeme stát stranou a jsme nuceni reagovat na četné násilné činy proti menšinám a domorodým obyvatelům Ameriky.“ Ruské jednotky přistály v Denveru, rozmístily základny, zřídily blokovací stanoviště. Potlačují místní odpor a nazývají je spolupachateli teroristického režimu. „Byli jsme pozváni lidmi z Ameriky, jimž jsme povinni pomáhat v boji proti teroristickému režimu. Doporučujeme, aby se ozbrojené síly usa a NacGardy… Číst vice »

Gatta
Gatta
1. 6. 2020 16:21

Ta se nám článek o Bitvě o Hongkong jaksi zvrhnul v diskuzi o válce o USA.

Dva odkazy – ze dvou stran pohledu. Omlouvám se za ten první zdroj, ale to se mi jinde najít nepodařilo. On ten DS a NDR je také o životě. A co se týká dopravních nehod nebo pracovních úrazů, tak by to mělo být povinné.

https://www.navratdoreality.cz/policie-vs-demonstranti-10966.html

https://www.youtube.com/watch?v=gVPJCNPCBh0

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
1. 6. 2020 16:33

Jak pravil udatny generál KlitoRys: Kdyz spustís akci, nevíš nigdy, na jakém kopci skoncis!

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Gatta
2. 6. 2020 9:21

Není to 100%ní majdan, scházejí gruzínští ostřelovače, pí. Victoria Nuland „F.uck the EU“ se sušenkami, Geoffre Pyatt, Schwarzenberg a MiG21 :-)
A pořádná americká ambasáda.

Gatta
Gatta
1. 6. 2020 18:53

K článku – geniální čínské načasování vyřešení otázky Hongkongu – patrně bylo připravené a jen čekalo na svoji chvíli.
Těžko se bude USA intervenovat za lidská práva a kritizovat potlačování nepokojů v Hongkongu, když se jim bouří NY hoří Mineapolis …

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
1. 6. 2020 20:09

Tato emerická chvíle generuje budoucí hvězdy politického nebe. To si pamatujte, hoši. Starosta New Yorku dost zvládal v době Covidu, policajti mu teď zabásli dceru, která šla na barikády, a on policajty donutil, aby poklekli. Ten má potenciál. A je úplně jedno, jestli patří k osloví nebo slonovi.
Od federálů dostal na Covid praktiky kulové, ale on sám má koule.
Ten má. správný politický tik.