Bitva o Temelín

Březen 08, 2013

 

 

Plán bitvy o temelínskou jadernou elektrárnu vyhlíží následovně. Vláda České republiky se rozhodla dostavět v Jaderné elektrárně Temelín třetí a čtvrtý blok (nachází se 24 km od Českých Budějovic). Jedná se o elektrárnu sovětského typu s reaktory VVVR 1000. Dostavba má stát 15 miliard dolarů. Kolem dostavby se rozbouřily vášně, stále více nabývají charakter politického skandálu. Konkurentem česko-ruského konsorcia Mir 1200, zahrnujícího českou společnost Škoda JS a ruský Atomstrojexport a společnosti Gidropress se stala japonsko-americká firma Westinghouse.

 

 

 

V roce 2013 jsou Češi podle výsledku výběru povinni rozhodnout o volbě přednostního dodavatele. Na tiskové konferenci v Praze 29. ledna řekl generální tajemník Westinghouse Roderick, že „jednání Rusů v tendru není slušné“. Podle jeho slov šíří Rusové nekorektní  tvrzení o tom, že jakoby „jen oni mohli zajistit účast českého průmyslu v zakázce století“.

 

 

 

Česko-ruské konsorcium skutečně netají, že je připraveno pro 70 % zakázek na vybavení a služby využívat místní české firmy. Znamená to, že takto investice na dostavbu neodejdou pryč, ale zůstanou v ČR. To je závažný argument ve prospěch návrhu česko-ruského tandemu.

 

 

 

Pan Roderick, původem z Pitsburghu, hlavního města amerického ocelářského průmyslu, je s tímto byznysem úzce svázán, o čemž svědčí i jeho účast na Westinghousem zafinancované konferenci v Ostravě „Dostavba JE Temelín a perspektivy  českého ocelářského průmyslu“. Na konferenci bylo oznámeno, že pokud společnost z USA tendr vyhraje, rozmístí zakázky českému ocelářskému průmyslu a průmyslu ocelových konstrukcí, celkově půjde o 80 tisíc tun. Roderick to hrdě komentoval s tím, že to odpovídá váze tří Eifelovek.  Ovšem zamlčel, že to představuje jen 1 % celkového objemu výroby oceli v ČR.

 

 

 

Svůj komentář na útok od šéfa Westinghousu dal představitel Rosatomu v ČR Pavel Vlček. Řekl: „Pro Rosatom a konsorcium Mir 1200 neznamená ČR jen ocelářství evropského významu. Využití surovin a další produkce místních  závodů je pro nás přirozeným směrem vývoje událostí. Znamená to, že my považujeme za hlavní přínos naší nabídky pro český průmysl nákup výrobků a služeb s vysokou přidanou hodnotou u firem v České republice. Pro nás je Česká republika především partnerem s vysoce kvalifikovanými, vzdělanými a zkušenými pracovníky světové úrovně.“ Po všechna léta Rosatom nejednou potvrdil svá slova činy. Ruská společnost od roku 2007 do roku 2011 koupila u českých firem výrobky přibližně za 2,5 miliardy korun a jen za 9 měsíců roku 2012 za více než 3 miliardy Kč.

 

 

 

Vedení Westinghuse je podrážděno také tím, že Rosatom nevylučuje finanční účast na projektu. Ruský koncern by se buď mohl stát spoluvlastníkem JETE, nebo by mohl poskytnout úvěr, který by pokryl veškeré náklady naplánovaných prací. Roderick Rusko obvinil, že jeho iniciativa prý porušuje normy a standardy Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Westinghouse je namísto toho připraven dát úvěry na velmi malé procento v Americké exportně-importní bance a její japonské obdobě JIBC, ale že by to udělalo ruské návrhy méně přitažlivými, je pochybné.

 

 

 

Útok šéfa Westinghouse proti Rosatomu zapadá do celkového kontextu americké politiky, zacílené na odsunutí a případné vytlačení ruského obchodu ze zemí Střední a Východní Evropy.

 

 

 

Zde je namístě připomenout bulharský precedent a historii s vynuceným odchodem a odstoupením vlády Bojko Borisova. Příčinou byly pouliční protesty proti vysokým tarifům na elektřinu. Drahota byla podmíněna vyděračskou dohodou vnucenou americkými energetickými společnostmi AES a Confour Global, které nejprve získaly dvě místní elektrárny, investovaly do nich a poté protlačily kontrakt na 15 let. V této době byla bulharská Národní energetická společnost povinna vykupovat veškerou jejich produkci elektřiny za výjimečně vysoké ceny, aniž by měla jinou alternativu.

 

 

 

Obamova administrativa rozehrává v ČR složitý scénář. Američtí představitelé provádějí na Čechy netajený nátlak. Národní laboratoř ministerstva energetiky v Oak Ridge věnovala koncem roku 2012 českému Ústavu jaderného výzkumu  (ÚJV) Řež 75 kg solí fluoru používaných jako vstupní surovina k experimentům. Ze strany Američanů bylo podmínkou pro tento dar, že mezi zřizovateli a vedoucími ÚJV nesmí být nikdo napojen na ruské podnikámí. Češi kapitulovali. Předání fluoridů nastalo až poté, kdy z dozorčí rady ÚJV byli uvolněni … představitelé společnosti ŠKODA JS, mezi jejímiž akcionáři je vedena ruská skupina OM3 (balík 16 % akcií).

 

 

 

Oblíbeným směřováním útoku na sovětské reaktory a celkově na ruské jaderné technologie slouží pro západní konkurenci poukazování na nedostatek záruk bezpečnosti. Pokaždé se odkazuje na černobylskou tragedii v roce 1986. Připomeňme, že EU chtěla uzavřít Ignalinskou JE sovětského projektu na základě toho, že tam je „reaktor černobylského typu“. Uzavření elektrárny bylo div ne hlavní podmínkou vstupu Litvy do EU a Vilnius se podřídil. Ovšem Brusel Litvě neposkytl příslušnou finanční kompenzaci. Namísto 770 milionů eur, které místní jaderní odborníci žádali, dostane na léta 2014 až 2017 jen 210 milionů eur. Zejména Litva byla iniciátorkou kontroly stavu jaderných elektráren v EU.

 

 

 

Inspekce v Temelíně byla dokončena počátkem března. Provedlo ji 7 odborníků Světové asociace operátorů jaderných elektráren (WANO) ze čtyř zemí: Arménie, Maďarska, Slovenska a Ruska. Závěr zahraničních expertů sotva přinese radost Westinghousu. Organizace práce při využívání JE, systém řízení, radiační a požární bezpečnost – nic nevyvolalo stížnosti. JE Temelín je spolehlivá.

 

 

 

Přesto nekončí útoky na česko-ruské konsorcium. Hillary Clintonová při návštěvě Prahy loni v prosinci bez okolků řekla: „Nestydíme se doporučovat Westinghouse («We’re not shy about pressing the case for Westinghouse») pro dostavbu temelínské jaderné elektrárny, neboť věříme, že společnost představuje lepší výběr v plánu bezpečnosti a technologie“. Clintonová neopomenula poznamenat, že ČR závisí ze 60 % na dodávkách ruského plynu a ze 70 % na jeho dodávkách ropy a doplnila, že volba ve prospěch Westinghouse bude znamenat „pracovní místa pro Čechy a Američany“.

 

 

 

V ČR není shoda v tom, jak se zachovat. Členství v EU a NATO představuje závazky. V tuto chvíli nic předem rozhodnuto není. Český energetický analytik Michal Šnobr říká: „Pokud Rusové v tendru zvítězí, nepochybně jejich vliv na českou energetiku stoupne.“ S poukazem na zkušenosti Německa, které, jak připomíná, se nevyhýbá v této sféře úzkému partnerství s Ruskem, uzavírá: vítězství Rusů v tendru na 3. a 4. blok JETE „není pro ČR rozhodně špatné“.

 

 

 

Přitom v samotných USA jaderná energetika vyhasíná. Podle mínění odborníků už Američané pokulhávají a zaostávají v jaderných technologiích o celou generaci, a to jak v palivu, tak v reaktorech. K roku 2030, kdy bude podle prognóz dosažena v USA úplná energetická soběstačnost z břidlicového plynu, tam budou prakticky všechny JE odstaveny.

 

 

 

Nyní porovnejme s Rosatomem. Dnes je Rusko jedním ze světových vedoucích států v počtu energetických bloků budovaných v zahraničí (16% světového trhu služeb při budování JE). V současnosti Rusko buduje ve spolupráci s dalšími zeměmi dva bloky v Indii, dva v Bulharsku a jeden v Íránu. Poprvé v postsovětské éře byly uvedeny do provozu dva bloky Tianwanské JE, největší  JE v Číně..

 

Převzato z Fondsk.ru

 

 

Překlad: zajoch

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments