Brazílie uznává Palestinu
Prosinec 5, 2010


http://lh6.ggpht.com/_-2gzvwbdWy4/Si0AxJVEfuI/AAAAAAAAB74/A5syHGTxsrs/Brazil2.jpegLula byl vůbec první brazilská hlava státu, která návštívila Palestinu a Izraele v březnu tohoto roku (AFP).

Izrael vyjádřil zklamání nad rozhodnutím Brazílie uznat palestinský stát v hranicích z roku 1967 a prohlašuje, že je to políček v úsilí o vyjednání mírové dohody.

V pátečním dopise, který byl adresován předsedovi palestinské samosprávy Mahmúdovi Abbásovi, uznává brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva Palestinu jako samostatný stát v hranicích z roku 1967.

Rozhodnutí podle dopisu, zveřejněného v pátek na internetových stránkách ministerstva zahraničí, přišlo jako reakce na osobní žádost Abbáse z 24. listopadu.

„Vzhledem k tomu, že žádost Jeho Excelence [Abbáse] je spravedlivá a v souladu se zásadami dodržovanými Brazílií, pokud jde o palestinský problém, Brazílie, prostřednictvím tohoto dopisu, uznává palestinský stát v hranicích z roku 1967,“ píše se v dopise.   

Dopis odkazuje na „legitimní aspirace palestinského lidu na bezpečný, jednotný, demokratický a ekonomicky životaschopný stát, mírumilovně koexistující s Izraelem.“

 

Hněv Izraele

Prohlášení izraelského ministerstva zahraničí říká: „Vláda Izraele vyjadřuje smutek a zklamání nad rozhodnutím brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy měsíc předtím, než odstoupí.“

„Uznání samostatného palestinského státu je v rozporu s prozatímní dohodou, která byla podepsána mezi Izraelem a palestinskou samosprávou v roce 1995,  která říká, že otázka statusu  západního břehu Jordánu a pásma Gazy by se měla diskutovat a řešit prostřednictvím jednání,“ praví se dále v tomto prohlášení.

Takový krok rovněž porušil cestovní mapu k míru na Blízkém východě z roku 2003, která řekla, že palestinský stát může být ustanoven pouze prostřednictvím jednání, a nikoli prostřednictvím jednostranných kroků, uvádí prohlášení a varuje, že jednostranné kroky by mohly narušit snahy vybudovat důvěru.

„Každý pokus obejít tento proces a rozhodnout v postupu vpřed jednostranným způsobem o důležitých otázkách, které  jsou sporné, pouze poškozuje důvěru mezi stranami, a podlamuje jejich věrnost dohodnutému rámci mírových jednání,“ uvedlo izraelské prohlášení.

 

Mezinárodní podpora

Mezinárodní společenství podporuje palestinské nároky na stát na většině území pásma Gazy, západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma, všechna tato území byla obsazena Izraelem v šestidenní válce v roce1967.  

Spojené státy a většina západních vlád se však zdržely uznání palestinského státu a tvrdí, že by toho mělo být dosaženo prostřednictvím uzavření mírové dohody s Izraelem. Brazilská vláda souběžně vydala prohlášení, v němž tvrdí, že vztahy s Izraelem „nebyly nikdy pevnější“.

Brazílie nabídla pomoc při zprostředkování izraelsko-palestinských mírových rozhovorů, které byly krátce oživeny v září před tím, než byly podemlety váháním spojeným s obnovením budování izraelských osad na okupovaných územích.

Abbás říká, že se nevrátí k jednání, protože Izrael pokračuje ve stavění na území, které Palestinci požadují pro svůj budoucí stát. Avšak Izrael zatím odmítl nařídit nový zákaz.

Během posledních několika týdnů, Abbás opakovaně řekl, že zkoumal další možnosti, pokud mírové rozhovory s Izraelci zkolabují, z nichž jedním by mohlo být uznání palestinského státu Organizací spojených národů na základě hranic z roku 1967.

Palestinský představitel ve čtvrtek řekl, že Washington byl jimi oficiálně informován, že jeho pokusy zabezpečit zmrazení nové izraelské výstavby na okupovaných územích selhaly, ale američtí úředníci odmítli potvrdit nebo popřít zprávu.

Abbás navštívil Brazílii v letech 2005 a 2009 a Lula uskutečnil historicky první návšetěvu brazilské hlavy státu do Palestiny a Izraele v březnu tohoto roku.

Převzato z Al Džazíry

Překlad: Clair

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments