Brian Cloughley: Válka je zase o něco blíž

Vědecká a bezpečnostní rada Bulletinu atomových vědců (Bulletin of Atomic Scientists), vydala varovné prohlášení, podle něhož je svět nukleární válce dnes blíž, než od roku 1953 kdy byl. Atomoví vědci s bulletinem spolupracující vyvořili cosi jako snímek osudného dne, což je hodinový číselník, jehož minutová ručička se blíží či vzdaluje od čísla 12, která má představovat světovou apokalypsu. Každým rokem se pak rozhoduje, zda se ručička ke dvanáctce přiblížila, či se od ní vzdálila, nebo zůstala na svém místě. Toto rozhodnutí činí Vědecká a bezpečnostní rada předmětného bulletinu ve spolupráci s výborem jeho sponzorů, ve kterém zasedá 15 nositelů Nobelových cen.

V roce 1953 ukazovala ručička dvě minuty před dvanáctou a v dalších letech Studené války se pak ke dvanáctce přiblížila nejvíc v roce 1984, kdy sovětsko-americké vztahy víceméně zamrzly a minutová ručička následkem toho stála na třech minutách do dvanácté. A nyní, v roce 2017, ukazuje ručička za dvě a půl minuty dvanáct.

Katastrofa se tedy přibližuje.

A spolu s tím, jak se přibližuje, senát USA svým rozhodnutím penalizovat Rusko za řadu domnělých deliktů dále zvyšuje tlak na globální konfrontaci.

Senátor Lindsey Graham řekl televizi CBC News, že „senát potrestá Rusko za jeho vměšování do amerických voleb“. Což je, jak známo, pomluva, která nemá oporu v důkazech, ale žije. A senátor Graham překonal doslova sám sebe, když z obrazovky CBC News adresoval prezidentu Trumpovi tato slova: „Vy jste nejvyšší velitel ozbrojených sil USA a jako takový se musíte Rusku postavit. Nikdy neopravíme vztahy s Rusy, dokud je nepotrestáme za to, že se pokusili zničit naši demokracii. Což učiníme tím, že na Rusko uvalíme další sankce.“

Když pak moderátor CBC upozornil senátora na skutečnost, že vměšování Ruska do amerických voleb nebylo zatím prokázáno, a zeptal se ho, co tomu říká, dočkal se této odpovědi: „Tohle není vaše starost. My děláme to, co pokládáme za nejlepší. Rusové naše volby ovlivnili. Dělají to nakonec nejen u nás, ale na celém světě. Chybí nám pouze důkaz, že v té záležitosti spolupracoval s Rusy i prezident Trump. Já tomu nevěřím a nevěřím tomu proto, že kdyby s Rusy skutečně spolupracoval, choval by se dnes jinak, než se chová. Ale důkazy o tom, že se Rusové pokoušejí zničit demokracii, existují.“

Americký senát tedy věří, že není důkazu o tom, že Trump získal své prezidentství díky pomoci od Rusů – což je samozřejmě pravda, ale současně věří i tomu, že Rusové americké volby ovlivnili – i když důkazy o tom nejsou.

Senátor Graham hovořil v televizi CBS News z pověření celého senátu a světu tak nezbývá, než vzít na vědomí, že jeho prohlášení vycházejí ze stanoviska všech zákonodárců státu, který má tedy v úmyslu uvalit na Rusko ještě ostřejší sankce než dosud. A jak k tomu poznamenal časopis Forbes, nový zákon „potrestá“ nejpodstatněji ruské ropné a plynové firmy. A to ještě citelněji, než sankce dosavadní.

Na vršku Capitol Hill nemá tedy Rusko, jak vidno, jediného přítele.

K čemuž lze poznamenat už jen toto: Ti, kteří v USA mají v rukou energetické zdroje, včetně kapitánů ropy a plynu, podporují členy senátu i sněmovny reprezentantů bezprecedentními finančními sumami, udělovanými jim na podporu jejich volebního boje. A faktem je, že mnozí zákonodárci by se bez této podpory nikdy v Kogresu neobjevili.

Podle webu Open Secrets rozdaly firmy, obchodující ropou a plynem, americkým politikům v letech 2015-2016 50 miliard dolarů jako pomoc při jejich prezentaci ve volbách.

Z webu Strategic Culture Foundation vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
23. 6. 2017 17:39

Rusko údajně sestřelilo poblíž Sýrie nad Středozemním morem Global Hawk. Copak NATO pilot sedící někde v emerickych katakombach? Stačil se katapultovat?
Pokud je to pravda, tak to byla velmi inteligentni odpověď na emericke epické zboží.
Takové pořádně kopnuti do Trumpovy jednokulecne poliTIKY.

Dana
Dana
24. 6. 2017 0:36

Tak pro zmenu pan Man udelal dobry vyber z clanku, ridil se fakty a vynechal blbosti jako cokoladove mleko z hnedych krav. :-) Predpokladam, ze nad Syrii si sestreluji drony Americane i Rusove, to by se muselo stat neco vice drastickeho, treba prime ohrozeni chranenych Kurdu, nez by zacal vazny konflikt. Mozne je ale vsechno, eskalace hrozi vzdy. ——- Rusko zajiste, coz jest dokazano, hackovalo volebni aktivity v USA. Sam Putka prohlasil, ze on nic takoveho nenaridil, ale nemuze za nejake ruske patrioty, kteri jsou sankcemi rozzlobeni a takto se „branili“..Do dulezitych a rozhodujicich informaci se Rusove nedostali, stejne ale… Číst vice »

Asfalt
Asfalt
24. 6. 2017 7:00

Dana:
Co si mám pod pojmem „hackování voleb“ představit? Jak se to dělá? Nějaký hacker se nabourá do nějakého počítače a tam zprofanuje v očích desítek milionů voličů demokraty? Co je to za počítač a jak konkrétně to provede? Ptám se, protože vůbec netuším, jak se dají jakékoliv volby heckovat, tedy vyjma zásahu do procesu sčítání hlasů a heckování voleb považuji za hodně hloupý výmysl.
Pokud citujete, autorský zákon vám ukládá povinnost uvést autora, název díla a zdroj citace. Doufám, že u seriozního zdroje vaše opomenutí nebude problém napravit dodatečně.

Dana
Dana
24. 6. 2017 14:52

Volebni aktivity neznamenaji fyzicky volebni proces-„hazeni listku-dotykani se pocitace“ – ale aktivity s volbami spojene. To jest, nabourani se do krajskych volebnich mistnosti-jejich pocitacu, zjistovani IP adres volicu seznam, kdo je clenem Republikanu ci Demokratu volebni preference nezavislych volicu seznamy lidi, co volili postou —- To vse neznamena, ze nejaky hacker ovlivnil vysledek voleb, na to je proces moc komplikovany. Programy ve volebnich pocitacich operuji na samostatnych parametrech. Jsou zde mechanismy, ktere mimo elektronicke voleni kandidatu take zaroven archivuji hlasy na papirovem kotouci. . Elektronicke a papirove zaznamy pak musi souhlasit, protoze se to znova kontroluje. As ve 20 statech… Číst vice »

Asfalt
Asfalt
24. 6. 2017 15:49

Dana: Pokud odpovídáte mně, pak to, co popisujete, jsou korektní trestné činy ať už ve stádiu dokonání nebo pokusu. Pokud se něco takového skutečně dělo, pak je třeba zahájit příslušná řízení, která jsou v demokratickém právním státě striktně a ještě jednou opakuji striktně nepolitická, nikoliv věc zpolitizovat, a to ještě mezinárodně politicky skutečně jak za nacistů. Jinak je velmi zajímavé, že to, co popisujete, jsem kdesi četl jako prognózu ještě před volbami a před tím, než se o ruském hackování voleb začalo mluvit. Šlo o článek, který tvrdil, že technické zajištění voleb bylo dodáno někým s propojením na Sorose nebo… Číst vice »

Dana
Dana
24. 6. 2017 17:43

Ano, odpovidala jsem vam, Asfalte. Jsem presvedcena, ze se vsechny staty s rozvinutou technologii navzajem v cyberspace smiruji. Smiruji tedy i Spojene Staty, ne jen Rusko. To je vyvoj elektronicke doby. Je na kazdem vedeni, aby si zachovaval sve bezpecnostni zdi proti vmesovani-hackovani a vytvoril si ucinnou obranu. Putin urcite o ruskych hackerech vedel, sam rad Ameriku postuchuje, tak co by jim branil, ze. Obama zase preslapoval a neucinil razne kroky proti vmesovani, protoze se domnival, ze vysledek nabouravani se do voliciho aparatusu neni nebezpecny a volebni hlasy to neovlivni. V tom asi mel pravdu. No a tohle vse vyuziva… Číst vice »