Britská lekce z demokracie

Pokud si myslíte, že v demokracii je suverénem lid, tak zbystřete, protože britská premiérka Mayová u soudu prohrála, ke spuštění Brexitu potřebuje souhlas parlamentu. K tomu Brexitu, o kterém sice těsně, ale platně rozhodli voliči v referendu. O čem tedy ještě může parlament rozhodovat? Co když parlament svůj souhlas nedá a dostane se tak do sporu s lidem? Otázky logické, ale nezodpovězené, dokonce ani na BBC jsem se o tom nic nedočetl. Vždyť je to podobné, jako kdyby starý parlament hlasoval o tom, jestli ho ten nově zvolený může vystřídat. Tohle, prosím pěkně, není žádná formalita, ale principiální problém: Kdo je v demokracii suverén – lid, parlament, nebo soud?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Asfalt
Asfalt
6. 11. 2016 16:59

V demokracii má být suverénem lid. Zákon stanoví, kdy moc vykonává přímo a kdy v dělbě moci zákonodárné, výkonné a soudní. Formálně nejde tedy o rozpor mezi parlamentem a lidem, soudem a lidem či vládou a lidem nebo o otázku, kdo je vlastně suverén, ale o rozpor, kdy má lid (suverén) vykonávat moc přímo a kdy prostřednictvím zvolených nebo jmenovaných zástupců (i ti jmenovaní soudci zastupují lid). Je to proto otázka proporcionality laického a autoritativního odborného řízení. Laický i autoritativní režim pak mají své přednosti a nedostatky. Proto novověké „vlády lidu“ oscilují v čase mezi oběma. Jistě, v reálné „demokracii“,… Číst vice »

Sio
Sio
7. 11. 2016 7:37

Některým je podstata dnešní demokracie známa už dávno, od starého Říma se nic nezměnilo. A některým to možná dochází teď.