Britské ministerstvo zahraničí: Nenechávejte izraelské úředníky se svými pasy o samotě!




 


Británie vydala cestovní doporučení pro cesty do Izraele během vyhoštění kvůli skandálu se zneužitými britskými pasy.

Britské ministerstvo zahraničí v úterý vydalo cestovní doporučení pro občany cestující do Izraele a na palestinská území, a to jen několik hodin poté, co se Britové rozhodli vyhostit izraelského diplomata v důsledku používání padělaných britských pasů používaných vrahy velitele Hamasu v Dubaji. 

S odvoláním na "Nepřímé důkazy o izraelské účasti na podvodném použití britských pasů," varovalo ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách před "možností, že vaše pasové údaje mohou být zneužity v době, kdy váš pas je mimo vaši kontrolu".

"Nebezpečí se týká zejména cestovních pasů bez biometrických bezpečnostních prvků," uvádí upozornění na webové stránce. "Doporučujeme, abyste ukázali svůj pas třetím osobám, včetně izraelským představitelům, pouze tehdy, když to bude naprosto nezbytné."

Představitel Hamasů Mahmúd al-Mabhouh byl zabit v lednu, dubajská policie poté uvedla, že je si na 99 procent jista, že byl zabit izraelskou tajnou agenturou Mossad. Izrael nepotvrdil ani nepopřel účast na likvidaci Mabhouha.

Dubajské orgány jmenovaly 27 údajných členů týmu, které obvinily z vraždy tohoto Palestince, a prohlásili, že použili podvodné britské, irské, francouzské, německé a australské pasy při vstupu a odchodu z Dubaje. Více než polovina identifikovaných lidí, zodpovedných za vraždu, je izraelskými státními přislušníky. Ministr zahraničí David Miliband řekl parlamentu, že existují važné důvody věřit tomu, že Izrael byl zodpovědný za zneužití britských pasů v tomto případě, a řekl, že žádá ubezpečení, že Izrael to už nebude znova opakovat.

"Takové zneužití britských pasů je nepřípustné," řekl Miliband. "Představuje to nesmírné riziko ohledně bezpečnosti britských státních příslušníků v dané oblasti. Rovněž představuje hluboké pohrdání suverenitou Spojeného království."

"Skutečnost, že tak bylo učiněno zemí, se kterou máme přátelské vztahy, s významnou diplomatickou, kulturní, obchodní a osobní vazbou na Spojené království, pouze situaci zhoršuje," dodal. "Žádná země nebo vláda nemůže takové situaci přihlížet."

"Izrael je demokratická země, s nevšedními úspěchy na svém kontě, v nebezpečné části světa," řekl Miliband. "To dělá mezinárodní spolupráci ještě důležitější. Británii pracuje a bude i nadále úzce spolupracovat s Izraelem v řadě otázek, zejména ve věci íránské jaderné hrozby. Spolupráce však musí být založena na transparentnosti a důvěře."

Miliband také zrušil svou plánovanou návštěvu na oslavách, které se později večer konaly na izraelském velvyslanectví.

 

V pondělí se Peter Ricketts z britské diplomatické služby setkal s izraelským velvyslancem Ronem Prosorem, mluvčím britského premiéra Gordona Browna, ale žádné podrobné detaily o jednání nebyly zveřejneny.

V úterý také francouzský soudní úředník, hovořící pod podmínkou anonymity, řekl, že kancelář státního návladního v Paříži otevřela předběžné šetření v polovině březena pro podezření z padělání a krádeží identity spojené s atentátem. Čtyři francouzské falešné pasy byly údajně používány podezřelými členy vražedného komanda.

Prosorovi bylo v pondělí řečeno, že výsledky vyšetřování vraždy Mabhouha určily přesně, že britské pasy byly zfalšovány v rámci této operace.

V médiích se množí spekulace, že bude na znamení hněvu vlády nad ohrožením držitelů britských pasu vyhoštěn izraelský diplomat.

Británie vyhostila izraelského diplomata v případě špionáže naposledy v roce 1988. Byl to Arie Regev, který byl britskými zdroji označen jako agent Mossadu.

Převzato z Haaretz

(Redakčně kráceno)

Překlad: Clair

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments