Brno: Obyvatelé museli vodu převařovat, ale žádné odškodné nedostanou

Prázdnotou zející regály s balenou pitnou vodou – to byla realita mnohých brněnských obchodů od čtvrtka do soboty. Kvůli kontaminaci bakteriemi byla totiž voda z kohoutku v moravské metropoli a desítkách okolních obcí pitná jen po převaření. Žádného odškodnění například ve formě snížené platby za vodu se ale Brňané nedočkají, jak na dotaz Práva uvedly Brněnské vodárny a kanalizace.

„Občanům byla dodávána pitná voda, byť po převaření. Náhrada škod bude vycházet z toho, že bude v nějakém případě taková škoda prokázána. Brněnské vodárny a kanalizace budou postupovat v souladu s občanským zákoníkem,“ konstatovala mluvčí společnosti Renata Hermanová.

To znamená, že by některý z konzumentů musel prokázat, že se mu pitím kontaminované vody udála konkrétní škoda, například ve formě zdravotních obtíží. V Brně i okolí přitom lidé pili vodu kontaminovanou koliformními bakteriemi, které mohou vyvolat střevní potíže, až čtyři dny bez jakéhokoli povědomí o problému. Vzorek, v kterém byly bakterie prokázány, totiž pocházel z pondělního odběru, kultivace však trvá tři dny, proto byly výsledky známé až ve čtvrtek.

Věříte tomuto?

„Brněnské vodárny a kanalizace situaci okamžitě začaly řešit prostřednictvím vzájemně provázaných informačních systémů podle předem nastavených mechanismů s Krajskou hygienickou stanicí Jihomoravského kraje. Současně je nutné říci, že šlo opravdu jen o nepatrné množství bakterií a stanovená opatření byla preventivní,“ dodala mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová

Pravda o vodě: Fr. města Grenoble a Bordeaux. Koncerny a ochrana vody

Související příspěvky:

  1. Po Praze přichází problém s vodou v Brně:  Vodu v Brně pijte jen převařenou, varují vodárny kvůli bakteriím
  2. Francouzi chtějí z vodáren v Brně vyšší zisk. Bude chybět na investice a poroste cena vody?
  3. Kolik peněz z toho co se vybere o do lidí za vodu končí v zahraničí? 46% je podíl cizinců na zisku z vody
  4. Proč v Brně prodávají vodu „frantíci“
  5. Cena vody v Brně

Zdroj: Pravda o vodě

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
17. 10. 2016 19:27

a bude hůř, jenže česká ovečka vydrží opravdu hodně, takže se fekálie mohou klidně vydávat i za kojeneckou vodu a vzorová kolonie pojede dál svůj kapitalistický klídeček a smrádeček – bon appetit nejenom brňákům. ..)

Sio
Sio
17. 10. 2016 20:21

Ve velkých městech bych doporučoval pít raději vodu jen filtrovanou nebo balenou. S jedním kolegou z Moravy jsme se shodli na tom, že po pražské vodě máme problémy se svěděním kůže pod vlasy. Já na to čas od času používal šampón, který zabíjí kvasinky.

Aleš
Aleš
18. 10. 2016 5:53

Sdílení západních euroatlantických hodnot až do morku kosti. Až bude voda ještě dražší a vzácnější, budou mít aspoň vojáci NATO o co bojovat. Kdo zajistí „mírovou“ misi na Golanských výšinách Evropy? Normy Evropské komise a bezpečnost pod křídly „obranného“ paktu NATO nade vše…

Alena
Alena
18. 10. 2016 10:11

důležité je, že balená voda byla na Brněnsku vyprodána.
účel nebo následek?

ducatista
ducatista
18. 10. 2016 12:08

Tady se dělá z komára velbloud. Situace, kdy na vodě bohatnou zahraniční korporace mě sice nehorázně štve, ale v Brně žádná kalamita nebyla! Minimální překročení normy, v době, kdy to pro sichr vyhlásili, mně bylo jasné, že vzhledem k časové prodlevě už jsem stejně vypil litry a litry vody, takže jsem to absolutně neřešil. Ani nikdo z mé rodiny. Zdravotní problémy žádné. To se spíš po/eru po Starobrnu, než po brněnské vodě. Média akorát vyvolávali obavy či přímo paniku, na webu Novy doslova bylo „vyhněte se Brnu obloukem“. Jako kdyby tu řádila cholera…

Bety
Bety
18. 10. 2016 18:11

John Grisham: Grayova hora. Domnívala jsem se, že frakování je z hlediska přírody a ničení zdrojů pitné vody unikátní. Zdá se, že ne. V Appalačských horách je těženo uhlí v povrchových dolech takovým způsobem, že lidé jsou nejen nuceni pít trvale balenou vodu, ale je jim doporučováno, aby vodu ze studní a řek nepoužívali ani k mytí a úklidu. Doposud už srovnali se zemí přes 600 hor, hlušinou zavalili okolní údolí, odkalovací nádrže jsou mizerné kvality a rekultivace je pro srandu králíkům. Ale, jak je zde několikrát zopakováno, vše se děje zákonným způsobem. Pokud by k nám jakýkoli druh těch… Číst vice »

Gatta
Gatta
19. 10. 2016 6:24

Ne přímo o vodě, ale Veolia je tam také – mezi největšími příjemci dotací !!!

http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=To_se_nam_to_hoduje_kdyz_nas_lidi_dotujou.png

zajoch
19. 10. 2016 6:49

Když vypukla nějaká podobná aféra jako v posledních měsících se žloutenkou v Brně za totáče, tak příslušný KV strany všeho lidu prohnal příslušnou hygienickou službu a ostatní zdravotnictví spolu s dalšími, jichž se to týkalo (provozovatele) zcela nekompromisně a za krátkou dobu byl pořádek. Příklad: balení mléka do PE sáčků. Mléko bylo nechutné a páchlo po chemikáliích. Šlo se po příčině a zjistilo se, že pracovníci ve výrobně sáčků namísto odměřování plnidel je házejí do směsi beze všeho lopatou. K nápravě došlo okamžitě. To za hlubokého totáče.

Aleš
Aleš
19. 10. 2016 11:29

Odškodnění u nás žádají jen nadnárodní kapitál či mafiáni u vesla za „ušlé“ zisky. To bude zase křiku, když někdo bude chtít, aby koncepce tzv. CHOPAV, chráněných oblastí přirozené akumulace vod nebyla jen na papíře, ale realizovala se důsledně se všemi důsledky na veškeré hospodaření v krajině, navzdory tomu, že nějaké politické subjekty si to hospodaření v krajině vzala jako téma svých politických kampaní jen kvůli svému osobnímu zisku. Kdo si myslí, že Černínové v Černínském paláci budou operovat těmito tématy kvůli celospolečenským zájmům, je opravdu naivní… Bety: Nesvéprávné vztahy k prostředí sdílí celý euroatlantský prostor, ani nemusíme za velkou… Číst vice »

zajoch
19. 10. 2016 17:34

Aleši, doplním váš komentář. K inženýru Novotnému se lidé mohli a zřejmě ještě mohou přidat zde:
http://pravdaovode.cz/chci-vodu-v-rukou-samosprav/
Jistě už to zde bylo, ale je dobré to stále opakovat. Pan Novotný je mimořádně statečný a houževnatý a zasluhuje, aby jeho snahu lidé podporovali.

Aleš
Aleš
19. 10. 2016 22:05

Jak přiznal profesor Koukolík, ovlivnění procesů řízení a moci mocných, či jejich bohatství si žádá neskutečné občanské statečnosti a je rizikem ohrožujícím život.
Díky za doplnění. A především tyto věty neopakuji kvůli nějakému odstrašování, ale naopak. Jsou stateční lidé, kteří útrapy přežijí, a změny dokáží, byť nějakou dobu jim nebyl nakloněn osud. Jak jsem již dnes na jiném vlákně napsal, není důvod se kvůli záchraně druhých nechat ukřižovat. Je to jen o dobrovolném podstoupení rizika. Houževnatost pana Novotného jsem už registroval, jak říká kamarád, to bude taková ruská duše a to jsem ho v životě neviděli ani nekontaktovali.

Aleš
Aleš
19. 10. 2016 22:09

paní Aleno: Zcela mimo téma, prosím, přijměte moji veřejnou omluvu, nedávno ohledně EET jsem Vás asi nemístně poučoval o tématu, o kterém jste patrně věděla mnohem víc než já. Vaše obavy budou pravděpodobně na místě, jak prostudování zákona, tak první kontakty příbuzných s aplikací tot

Aleš
Aleš
19. 10. 2016 22:30

EET značí o skutečném fušérství tvůrců a realizátorů, seznam těch, kteří jsou vyňatí, značí o účelovosti ne účelnosti, v provozech s drobnými opakujícími tržbami to bude neskutečný opruz (např. nechci vidět nadávající prodejce kaprů před vánoci) max 48 hodinová lhůta oznámení je taky docela mazec, hlášení DPH, které je teď, je dostačující. Nijak dál EET nebude řešit bankovnictví, finanční služby,pojišťovnictví, energetiku, vodu a vodárenství a daňové ráje. Také vzroste obrovská nedůvěra mezi občany, systém EET si bude pěstit různé donašeče a bonzáky. Asi vzroste počet prodejen či trhů, které se budou prohlašovat za festivaly, které podléhat nebudou. Pokud někdo má… Číst vice »

Gatta
Gatta
20. 10. 2016 5:56

Re Aleš – „vzroste obrovská nedůvěra mezi občany“ – tam, kde se lidé osobně znají a potřebují se navzájem – tam ani EET nepomůže.

EET je normální formou vězeňského pořádku – kam se hrabou komunisti s STB.

Aleš
Aleš
20. 10. 2016 6:47

Estébácké pořádky jsou slova, která použila mi blízká osoba o EET a jejich tvůrcích. Lidi, kteří přijdou do styku s EET budou vystaveny nepřetržité kontrole co člověk dělá, budou nuceni být v dostupnosti elektřiny, sítě a techniky…

Gatta
Gatta
20. 10. 2016 7:14

Re Aleš – … a další krok bude – povinná akceptace platebních karet – tedy další krok ke zrušení hotovosti … a k absokutnímu dohledu nejen na obchodníky, ale i na spotřebitele – tedy na každého občana.