Buďte hodní na pošťáky

Nebudu nalhávat ani sobě ani vám, že státní podnik Česká pošta funguje bez chyby. Obzvláště oblíbená poštovní taškařice „Oznámeno, adresát nezastižen,“ mne dovede zvednout ze židle. Také nerad chodím na poštu, protože tam jsou rok od roku větší fronty, to nepamatuji, že by za komunistů bylo tak strašné (pravděpodobně tehdy bylo více pošťáků a méně pošty, nebo spíš se toho muselo méně podepisovat a doporučené dopisy se nechávaly třeba u sousedů). Takže když jsem šel dnes na poštu, šel jsem tam s tím, že si počkám, zejména teď před Vánocemi. Prostě jsem se předem nastavil mentálně jinak a najednou mi těch třicet minut čekání přišlo jako celkem rychlé (normálně s křikem opouštím jakoukoliv frontu po dvaceti minutách). A mohlo to být i dřív, kdyby z osmi přepážek nebyly otevřeny jen tři (pak chvíli jen dvě a pak zase tří). Chápu lidi, kterým to vadí, a které po 45 minutách čekání popadne amok; a když vidím, že někteří až po těch 45 minutách zjistí, že čekali marně, tak se docela divím, že vraždy na poštách nejsou častější. Ale přesto chci říct jedno: Lidi, ti pošťáci za to nemůžou. To nejsou ty ženské za přepážkou, kdo vymyslel snižování stavů a doplňkový prodej, to jsou jejich šéfové a šéfové těch šéfů. Ta ženská za tou přepážkou sedí možná už osmou hodinu a už osmou hodinu poslouchá, jak na ní někdo řve a nadává jí za něco, co nemůže ovlivnit. Jasně, je na ráně, ale být na ráně neznamená ani být zodpovědný, ani mít pravomoc cokoliv rozhodovat měnit. Naopak, zodpovědnost i pravomoc mají většinou ti, kteří jsou schovaní v horních patrech kanceláří za polstrovanými dveřmi, sekretářkou a falangou právníků. Ano, chtějte efektivní a fungující poštu, ano, řvěte, ale na ty správné lidi na těch správných místech – na manažery a politiky. A chtějte po nich kvalitní veřejnou službu místo té kvazikorporátní, která možná vyhovuje soukromým firmám, kterým pošta supluje pobočkovou síť, ale ubírá kapacity nutné pro kvalitní poštovní služby, chtěje poštu-úřad místo pošty-kšeftu. Jen to nechtějte po přepracovaných a špatně placených ženských na přepážkách. Ruku na srdce, kdo z vás by si tam za ty peníze šel sednout?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
JK
JK
22. 12. 2018 19:32

Nikdy jsem s poštou neměl větší problém. Až do minulého měsíce, kdy po 30 letech dala výpověď doručovatelka, která oblast mého bydliště obsluhovala. Od té doby zásilky nejsou doručovány, protože prý nemají lidi. Pošta zajíždí jen sporadicky, např. tento týden vůbec. A nic se neděje, dovolat se nejde, telefony nezvedají. Dosud byla ČP mojí přednostní volbou při výběru dopravy, měl jsem s ní nejlepší zkušenosti ze všech dopravců. Bohužel to je, zdá se, minulostí. Moje dosavadní spokojenost byla asi vázána na zmiňovanou a opravdu zodpovědnou doručovatelku, které se ani nezeptali proč dává výpověď. Po 30 letech dobré práce a zkušeností.… Číst vice »

orinoko
orinoko
22. 12. 2018 20:30

Připojuji se. Chtěl jsem na České poště jednoduchou záležitost. Žádost jsem prý vyplnil špatně. Tak jsme se do toho dali jaksi on line, což poštovní soudruzce příliš nešlo, a mě to přišlo na 400 kachli. Dneska , po půl roce, me Česká pošta vyzývá k témuž.
Já jsem zacvakal 400 konu, a kde nic tu nic.
Takže si, Česká pošto, vyhul brkana.
Mám zkušenosti s rakouskou. Ta je hodně byrokratická.
Ale funguje.

racek
racek
22. 12. 2018 22:50

Milý JK, to je u nás obecný jev. Zažíval jsem to ve své praxi dnes a denně. Říkalo se jim Baby Mynagement. Na recepcích stáli separátně a mezi sebou hovořili výhradně anglicky .. No řada z nich se to časem i naučila. Samozřejmě, nejhorší to bylo v bankovnictví a státní správě. Pak se objevili „političtí“. Sami si tak říkali. Ti neměli ovšem ani příslušné vzdělání či praxi. Zažil jsem jmenování politického, 27 let s vzděláním základním do funkce předsedy dozorčí rady banky. Naštěstí strýčka ministra brzy zavřeli. Takže vše dobře dopadlo a zvolili mě. Tedy, na tři měsíce, aby řeč… Číst vice »

Bety
Bety
23. 12. 2018 9:51

Mám dobré vztahy s naší doručovatelkou, což ale nelze říci o jejím vztahu
k poštovnímu managementu.
Tak mě napadá, že v celém tomhle systému, zdaleka ne jen poštovnímu, je
v jeho středobodu takové smrduté, prohnilé a jedovaté místo, které nutí
celý ten management, tu předůležitou byrokracii chovat se k lidem jako dobytek.
Oni si samozřejmě myslí pravý opak, jsou přesvědčeni, že dobytek jsou ti
ostatní, které je třeba bez ustání mačkat a mačkat. Nějakou dobu to jde, ale
pružinu nelze stlačovat do nekonečna – a když se pak vrátí…

Tribun
Admin
23. 12. 2018 10:16

> Firma je nejspíš cíleně vedena ke zkáze, jako mnoho jiných dříve. Až poštu zlikvidují a zprivatizují, můžeme se těšit na skokové zdražení doručovacích služeb.

Copak zdražení, hlavně pak ale budeme až do mrtva poslouchat, jak jedině soukromé funguje a jak jedině privatizace řeší problémy. Až tomu uvěříme, jak je vědecky dokázáno.

idiotronic
idiotronic
23. 12. 2018 10:48

Všichni jsme zažili, jak pošťačka ,,nezastihla adresáta“ , přestože na ni čekal (utekla za roh) a na poště zásilku neměli ,,protože ji paní doručovatelka má u sebe“. Dobře, zprivatizujeme poštu. Ale ona zprostředkovává také komunikaci mezi občanem a státem, různé ty dopisy s pruhy, s nimiž jsou spojeny podstatné právní důsledky. To mi povolávací rozkaz na vojenské cvičení doručí hokynář, mající vedlejšák s nějakým eseróčkem, sídlícím na Kypru?

racek
racek
24. 12. 2018 0:06

No, vážení přátelé, v oblasti služeb samozřejmě zpravidla fungují soukromníci lépe. Jednou s velkých výjimek z pravidla jsou ovšem některé poštovní služby. Ne všechny, třeba doručování balíků pracuje např, PPL spolehlivě a o 25% levněji. Ovšem když mě, důchodci, který je většinou doma nebyla jediná doporučená zásilka doručena pošťákem ale musel jsem dojet 5 km na poštu autem … Tak si říkám, jak by doručili třeba mobilizační rozkaz. Asi by adresáta nezastihli. Jak se dočítám z papírku.

JK
JK
24. 12. 2018 13:33

racek napsal No, vážení přátelé, v oblasti služeb samozřejmě zpravidla fungují soukromníci lépe. Jednou s velkých výjimek z pravidla jsou ovšem některé poštovní služby. Ne všechny, třeba doručování balíků pracuje např, PPL spolehlivě a o 25% levněji.Ovšem když mě, důchodci, který je většinou domanebyla jediná doporučená zásilka doručena pošťákem ale musel jsem dojet 5 km na poštu autem … Tak si říkám, jak by doručili třeba mobilizační rozkaz. Asi by adresáta nezastihli. Jak se dočítám z papírku. PPL je z těch, s kterými mám také spíše lepší než horší zkušenosti. Ale levnější rozhodně není. Např. balíček do 2kg doručí za… Číst vice »

Gatta
Gatta
25. 12. 2018 22:38

Re Tribun – taky znám pás lidí, co dělali nebo dělají u Pošty – tedy jen článek potvrzuji. Prostě dlouhodobé tunelování – podobně jako ČD.

Re: „… pak ale budeme až do mrtva poslouchat, jak jedině soukromé funguje a jak jedině privatizace řeší problémy.“
Každý státní zaměstnanec v řídící pozici, pro ministra financí to platí stonásobně !, který by tvrdil, že stát je nemožný hospodář, si zaslouží jen jediné – Bez nároku na odstupné okamžitě propustit a zahájit proti němu vyšetřování výsledků jeho práce a následků jeho působnosti ve státní správě !