Bulharsko: Matka „živé pochodně“ tvrdí, že její dcera není psychicky nemocná

Matka Lidie Petrové, která se včera pokusila upálit před prezidentským palácem, prohlásila, že někdo její dceru musel ke spáchání sebevraždy navést. „Hledejte, kdo to byl“, vyzvala.

„Ona není schopná provést něco takového. Ona to neudělala. Není psychicky nemocná. Lidia je velice silný člověk. Někdo jí k tomu musel navést. Hledejte, kdo to byl“, vyzvala Sněžana Petrova, která přijela do Pirogova, aby se podívala na svou dceru. Její slova citovaly „Fokus“ a „Nova TV“.

38letá fotografka Lidie Petrova si na svůj život sáhla včera chvilku před 15 hodinou u vodotrysku před prezidentským palácem. Žena, která má 11letého syna, se polila benzínem a zapálila. Zatím je umístěna v Pirogově, nachází se v kritickém stavu s popáleninami na 90 % těla.

Lékaři dále bojují o její život, ale moc šancí jí nedávají. Vedoucí kliniky popálenin profesor Ogňan Chadžijský prohlásil, že podobný rozsah popálenin není slučitelný se životem. Podle jeho slov, mu manžel Lydie řekl, že měla psychické problémy bez toho, aby upřesnil jaké přesně.

Policie v Sofii v současné době pokračuje ve vyšetřování motivu sebevraždy 38leté ženy, oznámilo BNR. Do tohoto okamžiku bylo zjištěno, že se před časem léčila s psychickou poruchou. Je již jasné, že jednala samostatně, bez pomocníků. Přišla před prezidentský palác, sama se polila benzínem a zapálila.

Před novináři však matka Sněžana odmítla, že by Lidia měla psychické problémy, stejně jako že by byla v nějaké sektě, jak dříve dnes „TV7“ informovala Daniela, sestra Lidie.

Sněžana Petrova vysvětlila, že po atentátu v Burgasu byla její dcera úzkostlivá, ale jinak byla „úplně normální a vzdělaná“.

„Viděla jsem jenom spálené tělo. Její šance na přežití je nulová, neexistuje ani 1% šance. Proč mladí lidé takto odcházejí?“, promluvila Sněžana Petrova.

Řekla, že její dcera ukončila pedagogické gymnázium a poté rehabilitaci. Pracovala jako fotografka v novinách „Trud“.

Matka se dotázala, kam zmizel dceřin batoh, ze kterého včera vyndala lahev benzínu.

Dnes ráno se několik lidí shromáždilo na místě tragického incidentu u vodotrysku před prezidentským palácem, kde zapálili svíčky a zanechali květiny.

Otec ženy, která se pokusila upálit, Petr Petrov řekl, že o tragédii se dozvěděl z médií. Dceru neviděl několik let, neboť s její matkou se rozešel a nyní má jinou rodinu. Řekl, že Lidia bydlela v hlavním městě. Se svým manželem, který byl materiálně zajištěný a staral se o jejich syna, se rozešla.

Občané se opět začali organizovat přes sociální sítě a výzvou: „NE, beznaději!“, informuje BGNES. Protest se bude konat v 19 hod. dnes u vodotrysku před prezidentským palácem a účastníci zapálí každý jednu svíčku.

Ve své výzvě organizátoři vyzývají: „Zapalme svíčku před všemi radnicemi po celém Bulharsku, za Lidii a známé i neznámé oběti nevíry a beznaděje! Východisko existuje, jenom nesmí být takové!“

Psychiatr se vyjádřil, že sebeupálení je příznakem mezního zoufalství.

Překlad: Irena

Zdroj: http://dnes.dir.bg/news/samoubiistvo-rodnini-samozapalvane-lidia-petrova-17723970

Stanův komentář: Není to první popřevratové upálení v Bulharsku, natož v postsovětském prostoru. I u nás je evidováno několik případů „živých pochodní“.  Média o nich zpravidla nepíší, či o nich napíší v černé kronice jako o činech psychicky narušených jedinců. Není to podivné v zemi, kde byl téměř zbožštěn Jan Palach a jeho následovníci a kde najdeme hlubokomyslné komentáře o upálených tibetských mniších? Opravdu stále platí (teď už obrácená) třídní kritéria na to, kdy je sebeupálení hrdinským činem a kdy je činem psychicky narušeného jedince?

Přejít do diskuze k článku 16 komentářů