Bulharsko: Matka „živé pochodně“ tvrdí, že její dcera není psychicky nemocná

Matka Lidie Petrové, která se včera pokusila upálit před prezidentským palácem, prohlásila, že někdo její dceru musel ke spáchání sebevraždy navést. „Hledejte, kdo to byl“, vyzvala.

„Ona není schopná provést něco takového. Ona to neudělala. Není psychicky nemocná. Lidia je velice silný člověk. Někdo jí k tomu musel navést. Hledejte, kdo to byl“, vyzvala Sněžana Petrova, která přijela do Pirogova, aby se podívala na svou dceru. Její slova citovaly „Fokus“ a „Nova TV“.

38letá fotografka Lidie Petrova si na svůj život sáhla včera chvilku před 15 hodinou u vodotrysku před prezidentským palácem. Žena, která má 11letého syna, se polila benzínem a zapálila. Zatím je umístěna v Pirogově, nachází se v kritickém stavu s popáleninami na 90 % těla.

Lékaři dále bojují o její život, ale moc šancí jí nedávají. Vedoucí kliniky popálenin profesor Ogňan Chadžijský prohlásil, že podobný rozsah popálenin není slučitelný se životem. Podle jeho slov, mu manžel Lydie řekl, že měla psychické problémy bez toho, aby upřesnil jaké přesně.

Policie v Sofii v současné době pokračuje ve vyšetřování motivu sebevraždy 38leté ženy, oznámilo BNR. Do tohoto okamžiku bylo zjištěno, že se před časem léčila s psychickou poruchou. Je již jasné, že jednala samostatně, bez pomocníků. Přišla před prezidentský palác, sama se polila benzínem a zapálila.

Před novináři však matka Sněžana odmítla, že by Lidia měla psychické problémy, stejně jako že by byla v nějaké sektě, jak dříve dnes „TV7“ informovala Daniela, sestra Lidie.

Sněžana Petrova vysvětlila, že po atentátu v Burgasu byla její dcera úzkostlivá, ale jinak byla „úplně normální a vzdělaná“.

„Viděla jsem jenom spálené tělo. Její šance na přežití je nulová, neexistuje ani 1% šance. Proč mladí lidé takto odcházejí?“, promluvila Sněžana Petrova.

Řekla, že její dcera ukončila pedagogické gymnázium a poté rehabilitaci. Pracovala jako fotografka v novinách „Trud“.

Matka se dotázala, kam zmizel dceřin batoh, ze kterého včera vyndala lahev benzínu.

Dnes ráno se několik lidí shromáždilo na místě tragického incidentu u vodotrysku před prezidentským palácem, kde zapálili svíčky a zanechali květiny.

Otec ženy, která se pokusila upálit, Petr Petrov řekl, že o tragédii se dozvěděl z médií. Dceru neviděl několik let, neboť s její matkou se rozešel a nyní má jinou rodinu. Řekl, že Lidia bydlela v hlavním městě. Se svým manželem, který byl materiálně zajištěný a staral se o jejich syna, se rozešla.

Občané se opět začali organizovat přes sociální sítě a výzvou: „NE, beznaději!“, informuje BGNES. Protest se bude konat v 19 hod. dnes u vodotrysku před prezidentským palácem a účastníci zapálí každý jednu svíčku.

Ve své výzvě organizátoři vyzývají: „Zapalme svíčku před všemi radnicemi po celém Bulharsku, za Lidii a známé i neznámé oběti nevíry a beznaděje! Východisko existuje, jenom nesmí být takové!“

Psychiatr se vyjádřil, že sebeupálení je příznakem mezního zoufalství.

Překlad: Irena

Zdroj: http://dnes.dir.bg/news/samoubiistvo-rodnini-samozapalvane-lidia-petrova-17723970

Stanův komentář: Není to první popřevratové upálení v Bulharsku, natož v postsovětském prostoru. I u nás je evidováno několik případů „živých pochodní“.  Média o nich zpravidla nepíší, či o nich napíší v černé kronice jako o činech psychicky narušených jedinců. Není to podivné v zemi, kde byl téměř zbožštěn Jan Palach a jeho následovníci a kde najdeme hlubokomyslné komentáře o upálených tibetských mniších? Opravdu stále platí (teď už obrácená) třídní kritéria na to, kdy je sebeupálení hrdinským činem a kdy je činem psychicky narušeného jedince?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
5. 11. 2014 8:19

njn, někdo je prohlášen za svůj čin chrabrým a statečným, někdo pomateným a zbabělým, ale historie ukázala, že tahle cesta nikam nevede, maximálně poslouží darebákům proti kterým oběť systému zvedla svůj ohnivý hlas…prostě než odejít sám je lépe vzít sebou nějakého darebáka, strach přeživších na obou březích třídní propasti už adekvátní reakci vyvolá. ..

Neználek
Neználek
5. 11. 2014 9:15

Ano, jaká naivita, snažit se dojmout někoho jako je Kalousek.

Honza999
Honza999
5. 11. 2014 9:38

fajt

Ano, říkám to už hodně dlouho – pokud se někdo cítí natolik zatlačen do kouta že musí skočit z Nuseláku, měl by na zádech mít batoh s hlavami těch, co ho do kouta zatlačili…

Gatta
Gatta
5. 11. 2014 9:39

Domívám se že „ohnivý sebevrazi“ jsou skutečně lidé psychicky narušení, z různých příčin a pohnutek dohnáni k do psychického vyšinutí, nebo možná se jedná o přirozený výběr jedinců vývojově psychicky defektních.

Normální organismus je orientován na život, tedy na „boj nebo útěk“.

Aleš
Aleš
5. 11. 2014 10:02

fajt napsal njn, někdo je prohlášen za svůj čin chrabrým a statečným, někdo pomateným a zbabělým, ale historie ukázala, že tahle cesta nikam nevede, maximálně poslouží darebákům proti kterým oběť systému zvedla svůj ohnivý hlas…prostěnež odejít sám je lépe vzít sebou nějakého darebáka, strach přeživších na obou březích třídní propasti už adekvátní reakci vyvolá. .. Jestli to není ovšem okamžik, na který ten ludry čekají. Eskalátory mohou nasadit vyšší rychlostní stupeň. Proto Putin nešel i proti vlastním zájmům do střetu. Přestože by ten konflikt vyhrál. Ale rozpoutalo by to peklo, které by lidstvo nerozchodilo. Orlů se bát nemusíme, ale slepice… Číst vice »

fajt
fajt
5. 11. 2014 10:11

to jste Aleši nemusel tak moc okecávat, že se bojíte a z řady vystupovat nebudete. ..)

Neználek
Neználek
5. 11. 2014 10:15

Gatta napsal

Domívám se že „ohnivý sebevrazi“ jsou skutečně lidé psychicky narušení,z různých příčin a pohnutek dohnáni k do psychického vyšinutí,nebo možná se jedná o přirozený výběrjedinců vývojově psychicky defektních.

Normální organismus je orientován na život, tedy na „boj nebo útěk“.

A pravě o to se jedná, kdo je tam dohnal. Pokud to byl systém, tak je jejich zoufalý čin pochopitelný a do značné míry i oprávněný. Nebo by aspoň byl, kdyby nebylo takových jako jste Vy.

Gatta
Gatta
5. 11. 2014 10:43

Neználek napsal
A pravě o to se jedná, kdo je tam dohnal. Pokud to byl systém, tak je jejich zoufalý čin pochopitelný a do značné míry i oprávněný. Nebo by aspoň byl, kdyby nebylo takových jako jste Vy.

… kdyby, kdyby …

Pro protestní sebevraždy opravdu pochopení nemám.

Aleš
Aleš
5. 11. 2014 12:06

fajt: Šum eskalátorů vede k hromadné sepuce, a já jsem se z toho šumu vzdálil . Svým způsobem ještě dřív, než kdokoliv eskalátory uslyšel či zahlédl. Reálně až poslední roky. Eskalátory mohou jen zuřivě jezdit nahoru dolů a nic s tím nenadělají. Ledaže by to k té sepuce vzaly hopem. Eskalátor nemá strach, když je jiný eskalátor v poruše či je vyřazen a zničen. Život je hlavní hodnotou některých lidí. Vědět, zda ho je člověk ochotný obětovat pro jiného, na to přijde až v okamžiku potřeby rozhodnutí. Nejsem hrdina, chci žít se svojí rodinou šťastný život. O sobě vím jedno.… Číst vice »

Neználek
Neználek
5. 11. 2014 14:59

Gatta napsal
Pro protestní sebevraždy opravdu pochopení nemám.

Aha, a proto musí být dotyční psychicky narušení, protože vy jejich pohnutky nechápete. No skvěle!

Gatta
Gatta
5. 11. 2014 15:16

Ne, proto ne.
Ale proto, že podobné jednání není známé u žádného živočicha, neboť by prostě dávno vyhynul, protože tohle není pro žádnou vzor hodný pro následování či oslavováí a sám o sobě nic neřeší. Jen stres a frustraci sebevraha, člověka, který nezvládl svůj život. Kalousek slzu neuroní …

PS
Sebevraždu jako takovou (i obětování se) neodsuzuji, v životě mohou nastat situace, kdy pro to lze najít skutečně uznatelné důvody.

Neználek
Neználek
5. 11. 2014 21:05

Gatta napsal
Kalousek slzu neuroní …

Jo, to jsem psal ve druhém komentáři. Vy ode mne opisujete?

Gatta
Gatta
6. 11. 2014 6:57

Neználek napsal Jo, to jsem psal ve druhém komentáři. Vy ode mne opisujete? No vidíte, aspoň v tomhle uvažujeme stejně :-) Zkuste mrknout na odkaz – je to drsné !!! … no ale proti sebeupálení je to vlastně docela selanka. Taky takový zoufalý a naprosto zbytečný sebepoškozovací protest. Na dotyčném vebu je možno si dohledat sebevrahy všeho druhu – i „politické“. Nebývá to hezká podívaná, ale člověk u těch záběrů může o takových věcech přemýšlet – o tom jaké to asi je a co se tím změnilo – bez té „palachovské aureoly“. http://www.navratdoreality.com/index.php?p=view&id=19362 PS Doufám, že tento můj, nebojím se… Číst vice »

Neználek
Neználek
6. 11. 2014 8:26

Nejdříve to byli lidé psychicky narušení, pak jste pro ně neměl pochopení a teď už nad nimi jenom ohrnujete nos. Aby jste se k nim nakonec sám nepřidal.

Gatta
Gatta
6. 11. 2014 10:08

Neználek napsal

Nejdříve to byli lidé psychicky narušení, pak jste pro ně neměl pochopení a teď už nad nimi jenom ohrnujete nos. Aby jste se k nim nakonec sám nepřidal.

1. Ano, lidé psychicky narušení – někdo trvale , někdo třeba i jen dočasně.
2. Pochoppení, z důvodů které jsem uvedl, pro sebedestrukční protesty všeho druhu opravdu nemám a zvláště ne pak pro oslavování takových činů a ani pro ty kdo takové činy někoho jiného oslavují a glorifikují.
3. Z toho tedy vyplývá i můj neobdivný postoj.

Poslední věta Vás není hodna.

Neználek
Neználek
6. 11. 2014 12:12

Gatta napsal
Poslední věta Vás není hodna.

Pouhá aproximace.