Byla-li to záměrná provokace, tak je to zločin

Je pozoruhodné, jak česká, ale i vesměs západní masmédia (která ruský historik A. Fursov nazývá zkráceně“ SMRAD“ – volně přeloženo: Systém Masové Reklamy Agitace a Dezinformace) ve svém svatém tažení proti „dalšímu zločinu Ruska proti trpící Ukrajině“, zcela opomíjí reálie, opisují jeden od druhého a vůbec se nesnaží zjistit víc.

Ruské zdroje mohou být označeny za tendenční. Pohrabal jsem tedy ve zdroji informace, na které se většina z nich odvolává – na ukrajinský portál „Politeka.net“ – a hleďme, co jsem zjistil. Bývalý šéf ukrajinské zahraniční rozvědky, armádní generál Mikola Malomuž zpochybňuje postup ukrajinské strany, když prohlašuje, že:

„Pokud bylo vplutí našich lodí do Kerčského průlivu záměrné – pak jde o zločin…“

Z jeho odpovědí vyjímám:

Především je třeba poznamenat, že došlo k porušení mezinárodního práva se strany Ruské federace (RF). Mezinárodní společenství přiznává, že agrese byla, ale v hranicích okupovaného Krymu. Z toho plyne, že Rusko stanovuje své režimy kontroly v těchto regionech, a zcela kontroluje hranici a akvatorium.

Pokud podle jeho výkladu je to porušení svobodné ekonomické zóny, pak přijímá opatření k zadržení, použije zbraní, atd. Je pochopitelné, že jsme tento formát znali. Právně jsme sice postupovali oprávněně, protože je to naše území a můžeme společně využívat Azovského moře se souhlasem Ruska podle smlouvy z roku 2003.

V této situaci bylo třeba vycházet z dnešních reálií. Například, my přece netáhneme na Doněck, i když je to naše území, protože víme, že jsou tam bojovníci, Rusové. Z pozice rozvědky, obrany a diplomacie jsme chápali, že dojde k velkému konfliktu. Vplutí do zón, které Rusko definovalo jako svoje, předpokládalo otevřené provokace, použití zbraní. Se znalostí této informace jsme museli mimořádně delikátně vypracovat trasu. Především měla být pravidla, měli jsme informovat i naše mezinárodní partnery a nejen Rusko.

V této situaci lze hovořit buď o tom, že jsme takové kroky podnikli nevědomky a dostali jsme se do situace, ve které Rusko provokativně využilo naše vplutí, anebo vědomě a věděli jsme, že takový konflikt bude, a poslali jsme tam ty lodě.

Dvě lodi formátu říční flotily se pohybovaly v otevřeném moři v zónách, které Rusko definovalo jako svoje. Samozřejmě nebylo pochyb, že Rusko použije zbraně, za použití nikoli armády, ale jednotek FSB pohraničních vojsk vycházeje z předpokladu, že narušiteli jsme my.

Přestože máme s hlediska mezinárodního práva pravdu, nevypracovali jsme všechny preventivní mechanismy, aby Rusko nemělo ani záminku k našemu obvinění.

Naše diplomatická, politická i vojenská moudrost musí spočívat v tom, abychom nedávali záminku k provokacím.

Pokud jde o záměrný formát pohybu našich lodí, abychom je nastrčili, pak je to vědomý zločin. Rozkazy k pohybu lodí vydává náčelník generálního štábu, velitel námořních sil, ale v takovémto případě je nezbytná konzultace s vrchním velitelem.

Taková delikátní témata nejspíš dostávají souhlas prezidenta. Tím spíš, že tam byli pracovníci SBU (ukrajinská tajná služba). Mnozí naši experti, diplomaté, politici vyjadřují pozici, že to bylo záměrné, s politickým cílem ovlivnit nejen blížící se prezidentské volby, ale i nálady voličů.

Rozdělit lidi, kteří jsou pro a proti vyhlášení válečného stavu, odložit volby.

Takové opatření vůči voličům je velmi negativní. Na jedné straně patrioti, kteří válečný stav podporují, na druhé straně umírnění, opozice. Takže znovu dělíme zemi napůl.

Po prvním řádném proplutí našich lodí (letos v září), které normálně připluly do našich přístavů (s povolením ruské strany a s lodivodem), Rusko jasně prohlásilo, že další proplouvání ukrajinských vojenských plavidel nepovolí a použije k tomu všechny prostředky.

Naše operativní informace nasvědčovaly tomu, že Rusko je připraveno reagovat nejen uzavřením akvatoria, ale i pronásledováním ruskými pohraničními službami.

Zdroj: Politeka.net

st.hroch 181128

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J. Hruška
J. Hruška
1. 12. 2018 16:05

Ach jo. Zlé Rusko ubližuje Ukrajině. Myslím, že je Rusko rádo, že se příživnické Ukrajiny zbavilo. Vždyť se podívejte, jak od doby, kdy Ukrajinu začal živit západ, ruské hospodářství prosperuje. Přes všechny zlomyslnosti, kterým západ říká sankce si může dovolit pomáhat Syrii a domácí situace je únosná. Naproti tomu Ukrajina je přes všechny půjčky čím dál víc na dně. Myslíte si, že tamnější oligarchové kradli za Rusů míň? Asi si ti šupáci myslí, že za dolary prodají svou zem západní armádě, která za ně pokoří Rusko, aby tam mohli vtrhnout jako mrchožrouti. No ale tak hluboko západ nezblbnul. Ti naopak… Číst vice »