Byzantský katolický patriarchát: Dopis Veřejné ochránkyni práv

Vážená redakce,

dáváme Vám k dispozici náš dopis Veřejné ochránkyni práv ve věci zrušení rouhavé divadelní hry „Naše násilí a vaše násilí“, která má být uvedena v rámci festivalu „Divadelní svět Brno“.
Prosíme o zveřejnění našeho dopisu.

Děkujeme.

S úctou

Biskupové-sekretáři Byzantského katolického patriarchátu
vkpatriarhat.org, uogcc.org.ua, byzcathpatriarchate@gmail.com

Mgr. Anna Šabatová, Ph.D.
Veřejná ochránkyně práv
Údolní 39
Brno, 602 00

25. 5. 2018

Vážená paní Šabatová,

obracíme se na vás ve věci zrušení divadelní hry „Naše násilí a vaše násilí“, která má být uvedena 26. 5. 2018 v divadle Husa na provázku v Brně v rámci festivalu „Divadelní svět Brno“.

Tato divadelní hra v konkrétní scéně hrubě potupuje osobu Ježíše Krista a má charakter bezprecedentního rouhaní a znevažování. Ježíš Kristus, jak víte, je pro všechny věřící křesťany svatým Bohem, kterého uctíváme. On je pro nás tím nejposvátnějším. Hra znevažuje nejen jeho jméno, ale spolu s ním i věřící. Představení tak rozpaluje náboženskou nesnášenlivost, hanobí náboženství, kromě jiného relativizuje teroristické útoky a hanobí státní vlajku ČR.

Vedení rady Magistrátu města Brna přes varování a intervence tuto hru povolilo, přestože byla zorganizovaná petice za její zrušení. Rovněž byly v Brně pořádány mírné protestní akce za zrušení představení a jiné aktivity. Hlas křesťanů a hlas veřejnosti je totálně ignorován, dochází k bezprecedentnímu porušení základních lidských práv.

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno, se přitom dovolává jednoho z hesel akce, kterým je svoboda. Takové chápání svobody je nepřípustné.

Mgr. Ing. Jiří Mrázek, ICLic. Mgr. Jan Rozek signatáři otevřeného dopisu Národnímu divadlu Brno a petice za zrušení představení „Naše násilí a vaše násilí“ uvádějí: „Tato divadelní hra svým obsahem zcela vybočuje z ústavního práva svobody projevu a svobody umělecké tvorby, které jsou garantovány čl. 17 ústavního zákona č. 2/1993 Sb., Listina základních práv a svobod (dále jen „LZPS“). Omezení svobody projevu je uvedeno přímo v čl. 17 odst. 4 LZPS, kde jsou uvedeny limity svobody projevu. Hranicemi svobody projevu se opakovaně zabýval i Ústavní soud, a to např. v nálezu Ústavního soudu sp. zn. III. ÚS 359/96 ze dne 10.07.1997, kde bylo judikováno, že ‚vybočí-li publikovaný názor z mezí v demokratické společnosti obecně uznávaných pravidel slušnosti, ztrácí charakter korektního úsudku a jako takový se zpravidla ocitá již mimo meze ústavní ochrany‘.″

Obdobným způsobem se vyjádřil i Evropský soud pro lidská práva: „…uvedení předmětné hry může naplňovat skutkovou podstatu trestného činu dle ustanovení § 356 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „trestní zákoník“)

– Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod (nenávist vůči křesťanům, ale i vůči původním obyvatelům Evropy jako takovým), ale také dle ustanovení § 365 trestního zákoníku

– Schvalování trestného činu, kdy hra má dle zahraničních recenzí relativizovat zločinnost teroristických útoků a snad je i schvalovat.“

Tímto Vás Byzantský katolický patriarchát žádá, abyste se zasadila za zrušení divadelní hry „Naše násilí a vaše násilí“ i za zákaz jejího uvádění na území ČR.

Za Byzantský katolický patriarchát

+ Eliáš
Patriarcha Byzantského katolického patriarchátu

+ Metoděj OSBMr

+ Timotej OSBMr
Biskupové sekretáři

Kopie:
Prezidentu a vládě ČR
Biskupům ČR
Masmédiím

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
28. 5. 2018 16:19

overtonovo okno se otevírá. Mladí, kteří na toto představení chodí, ostatní, kteří k tomu mlčí, dojdou trpkého konce a přesně takového zacházení, které je ve hře znázorňováno- znásilňování, zabíjení, umlčování.
Stát ani okolí se jich nezastane, vždyť nebude existovat. Když mlčící většině nevadí vytahování české vlajky z vagíny, nebude mu ani vadit, že státní útvar jménem Česká republika-Čechie- zanikne

J. Hruška
J. Hruška
28. 5. 2018 19:28

Jojo, svoboda slova. Svoboda lhát, urážet, ponižovat, špinit. Divná svoboda.

racek
racek
28. 5. 2018 21:34

No, někdo prostě zkouší, co ještě vydržíme. Kromě tohoto dívadla které za naše daně uráží nás všechny křesťany a nakonec i ty muslimy tu máme tábor Lety, které nám furt a znova se snaží vnutit jako mučírnu a vyhlazovací tábor pro cigány, abychom jsme se taky namočili v tom holocaustu… atd. (cikáni v Letech ovšem většinou nebyli, ten tábor byl zřízen podle prvorepublikových zákonů a vznikl na žádost panství Schwarzenbergů)… Zásadní rys společný pro to vždy je, že to nakonec zaplatí daňový poplatník, proti kterému je ta akce namířena. Příkladů je ovšem čím dál tím víc …

racek
racek
28. 5. 2018 21:38

J. Hruška napsal

Jojo, svoboda slova. Svoboda lhát, urážet, ponižovat, špinit. Divná svoboda.

Pane Hruška, tato svoboda je jen pro vybranou skupinu obyvatelstva. Pro slušné čechy to ovšem neplatí. Což je vyjádřeno příslušnou trestní sazbou, hojně uplatněnou. Např. škrtanec na eu vlaječce na značce je ohodnocen zákazem řízení, vytahování české vlajky z vaginy herečky je ovšem v pořádku, že. Očekával bych u ní logicky třeba aplikovat zákaz její používání např. na dva roky, že …

Amenre
Amenre
29. 5. 2018 6:19

…přes varování a intervence tuto hru povolilo, přestože byla zorganizovaná petice za její zrušení….

Snad je to jen nešťastná formulace. Nebo snad opravdu věří, že v dnešní době stačí jen vytvořit petici a vše bude podle nich ?

Amenre
Amenre
29. 5. 2018 6:19

racek napsal
Očekával bych u ní logicky třeba aplikovat zákaz její používání např. na dva roky, že …

Vy jste krutej :D