Carla Del Ponteová vyšetřovala pomocí nelegálního získávání důkazů
Srpen 18, 2010

Bývalá žalobkyně pro válečné zločiny byla obviněna z toho, že umožňovala šikanu obviněných a uplácení svědků v procesu údajného srbského velitele Vojislava Šešelje.

Carla Del Ponteová, bývalá prokurátorka pro vyšetřování válečných zločinů, která poslala za mříže balkánské velitele a politické vůdce, čeká na prošetření obvinění, že umožnila použití šikany, pozměňování důkazů a podplácení svědků.

Soudci tribunálu OSN pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii v Haagu dnes přikázali nezávislé prošetření praktik Del Ponteové a dvou jejích hlavních žalobců, Hildegardy Urtz-Retzlaffové a Daniela Saxona po stížnostech svědků, že byli obtěžováni, podplaceni, bylo s nimi hrubě zacházeno a jejich svědectví manipulováno.

Je to poprvé za 17 let provozu tribunálu, co jeho hlavní žalobci čelí potenciálnímu obvinění z pohrdání soudem.

Rozhodná švýcarská vyšetřovatelka Del Ponteová, která nyní slouží své zemi jako velvyslankyně v Argentině, byla bojovnou a rozpornou osobností. Svou pozici opustila v roce 2007.

Obvinění proti ní se týkají praktik jejího týmu vyšetřovatelů v procesu ohledně válečných zločinů srbského politika Vojislava Seselje.

„Někteří ze svědků mluvili o tlaku a zastrašování, kterému byli vystaveni ze strany vyšetřovatelů pro obžalobu,“ prohlásil soudce ve věci Šešelj. „Obžaloba údajně získala prohlášení svědků nelegálně – vyhrožováním, zastrašováním anebo uplácením.“

Jeden srbský svědek řekl, že mu byla na oplátku za svědectví ve prospěch obžaloby nabídnuta dobře placená práci v USA.

„Prohlášení zmiňuje spánkovou deprivaci během výslechů, psychologický nátlak, případy vydírání (vyšetřovatelé nabízli přemístění výměnou za svědectví, které doufali získat), výhrůžek (například o přípravě obvinění proti svědkovi, který odmítal vypovídat), nebo dokonce nezákonné peněžní platby.“

Nezávislý vyšetřovatel, měl by to být francouzský soudce, má podat zprávu o obvinění do šesti měsíců. Prokurátoři v Haagu odmítli obvinění, přičemž slibují spolupráci při vyšetřování.

"Věříme, že naši zaměstnanci provedli svou práci v profesionálně a v rámci pravidel," řekl Frederick Swinnen, zvláštní poradce Serge Brammertze z Belgie, který je nástupcem Del Ponteové ve funkci hlavního prokurátora.

Šešelj, který se vzdal tribunálu před sedmi lety, mluvil o špinavých tricích obžaloby již roky. Běžně narušuje průběh soudu výměnou urážek.  Již byl odsouzen na 15 měsíců za pohrdání soudem poté, co odhalil jména a adresy chráněných svědků.

Soudce Jean-Claude Antonetti, který nařídil vyšetřování Del Ponteové, a který předsedá soudu Šešelje, sám čelí silné kritice za to, že „se může přetrhnout“, aby vyhověl obviněnému.

Antonetti řekl, že tribunál bral obvinění vážně a odmítl „ponechat bez povšimnutí pochybnosti ohledně možného porušení práv obviněných vyšetřovacími technikami, užívanými některými členy obžaloby.“

Zatímco odborníci trubunálu věří, že soudce (pouze) prováděl cvičení v politické korektnosti, dnešní bezprecedentní rozhodnutí bylo druhou ranou uštědřenou tento měsíc žalobcům v hlavních případech válečných zločinů.

Během soudu s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem, který se koná rovněž v Haagu, se rozhodnutí žalobce povolat jako svědka Naomi Campbell neosvědčilo, když supermodelka neposkytla explicitní důkazy, které by Taylora spojily s „krvavými diamanty“ a válečným řáděním v Sierra Leone.

 

Převzato z The Guardian

 

Překlad: ICCC

 

Foto: zdroj

 

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments