Časopis Sedmá generace slaví 25 let

 

Na sobotním narozeninovém festivalu v Brně vás čeká hudba, výstavy, diskuse i promítání dokumentů

Tisková zpráva Hnutí DUHA

čtvrtek 22. září 2016

Společensko-ekologický dvouměsíčník Sedmá generace, který vydává Hnutí DUHA, oslavuje 25 let od svého založení. Při této příležitosti pořádá redakce v sobotu 24. září v Brně od poledne až do půlnoci narozeninový festival s pestrým programem – hudbou, výstavami, diskusemi či promítáním dokumentů. Více informací o programu včetně časového harmonogramu a vstupenek najdete na webu Sedmé generace. Videogratulace k narozeninám od Václava Bělohradského, Aleše Máchala, Ľubici Lacinové, Nadi Johanisové, Anny Ploškové, Romana Černíka, Matěje Stropnického a dalších můžete zhlédnout  tady.

Na festivalu zahrají folklorní BezoBratři, dravý a hravý Budoár staré dámy, rockové Živé kvety, elektrofolkový Listolet a Trabandita Jarda Svoboda. Kromě koncertů proběhne diskuse o médiích a životním prostředí se zástupci Ekolistu, Respektu či Deníku Referendum, promítání dokumentů České televize Kde ty české kytky jsou a Medaile s následnými diskusemi. Součástí akce bude výstava kreseb grafičky Jany K. Kudrnové i fotografií Markéty Jedličkové a Ondřeje Besperáta. Chybět nebudou stánky neziskových organizací (Veronica, Greenpeace, NaZemi, Brno na kole atd.), ani dílny pro děti i dospělé, mimo jiné v režii květinářství Kvítí z lesa. Těšit se též můžete na narozeninový dort od Tří Ocásků a žonglérskou show redaktora 7.G Dominika Grohmanna. Občerstvení zajišťuje galerijní kavárna Morgal.

Sedmá generace vychází od roku 1991 s cílem kriticky sledovat vývoj moderní společnosti i nabízet pozitivní cesty. Navzdory posunům v (pod)názvech a četným personálním obměnám probleskuje všemi pětadvaceti ročníky společný leitmotiv: moderní civilizace si pod sebou podřezává větev a její ekologické problémy se nedají řešit pouze techn(olog)icky, ale ruku v ruce s podstatnými společenskými, politickými a etickými změnami na lokální i globální úrovni.

V „Generaci“ od počátku hojně publikovala řada osobností domácího ekologického či lidskoprávního hnutí, působících v nevládní, státní i akademické sféře. Vzpomeňme na zakladatele časopisu (i Hnutí DUHA) Jakuba Patočku a Jana Beránka, Jana Kellera, Hanu Librovou, Erazima Koháka, Ivana Dejmala, Mikuláše Hubu, Juraje Lukáče, Danutu Učníkovou, Vojtěcha Koteckého, Jaromíra Bláhu, Milana Štefance, Lubora Kysučana, Miroslava Patrika, Mojmíra Vlašína, Jana Piňose, Martina Bursíka, Naďu Johanisovou nebo Ľubicu Lacinovou.

Každé vydání Sedmé generace si přečte vice než tři tisíce lidí a webové stránky sedmagenerace.cz navštíví každý měsíc vice než šest tisíc individuálních uživatelů. Data ze čtenářských dotazníků naznačují, že zhruba polovina čtenářů a čtenářek 7.G je mladší třiceti let, má vysokoškolské vzdělání a žije ve městech nad 90 tisíc obyvatel; poměr mužů a žen je též „fifty fifty“; naši čtenáři bývají často zapojeni do veřejného dění, šetrněji nakupují a vyskytují se mezi nimi jak ekologové a environmentalisté, tak učitelé, vědci, studenti, novináři, umělci, zaměstnanci nevládních organizací i podnikatelé. (Profil čtenářstva 7.G naleznete zde.)

Kromě tištěné a webové verze redakce připravuje i verze pro čtečky a mobily. Časopis je k dostání zhruba na sto místech po celé České republice, a to jak v trafikách, tak v knihkupectvích, čajovnách, ekocentrech či prodejnách zdravé výživy. Ukázkové číslo si můžete prohlédnout tady, aktuální složení redakce a redakční rady pak zde.

Vít Kouřil, šéfredaktor Sedmé generace, řekl:
„V ,Generaciʹ od počátku publikovala řada osobností česko-slovenského ekologického hnutí a myšlení, vzpomeňme na Aleše Máchala, Mojmíra Vlašína, Hanu Librovou, Erazima Koháka, Ivana Dejmala, Mikuláše Hubu, Naďu Johanisovou, Ľubicu Lacinovou a mnoho dalších. I v dalším čtvrt století chce být Sedmá generace solidním časopisem respektovaným lidmi, kteří promýšlejí environmentální, lidskoprávní, rozvojová či obecně civilizační témata. Na narozeninovou oslavu všechny srdečně zvu, představí se na něm opravdu dobrá hudební tělesa i další hosté, kteří mají co sdělit.“

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Dvacet pět let, to je jedna lidská generace. Přeji Sedmé generaci, aby slavila takové jubileum ještě více než sedmkrát. Pro celou řadu lidí aktivních v Hnutí DUHA to byl právě tento časopis, který je k aktivitě ve prospěch přírody, zdravého prostředí pro život lidí a demokratické a zodpovědné společnosti inspiroval. Také já netrpělivě očekávám každé nové číslo, neboť mi vždy otevře nové obzory, přinese odpovědi a ještě víc otázek. Sedmá generace pomáhá odkrývat příčiny ekologických problémů, proto ji doporučuji každému, komu nejsou stav a budoucnost světa lhostejné.“

Kontext – vývoj časopisu od počátku až dodnes

S původním názvem Poslední generace (myšleno v množném čísle) časopis nejprve tematicky cílil zejména na energetiku, ekonomiku, dopravu, rozvojový svět či lidská práva. Autoři a autorky kritizovali především jadernou energetiku, automobilismus, průmyslové znečišťování, degradaci přírody a krajiny, ekonomickou globalizaci a centralizaci všeho druhu. Na stránkách Generace tak mohli tehdejší čtenáři a čtenářky detailně sledovat mnohanásobně odkládanou dostavbu JE Temelín, marnou snahu o záchranu Libkovic, nebo naopak vítězný odpor proti plánované těžbě zlata v Mokrsku a Kašperských horách. A jako jedni z prvních číst o hrozbě globální změně klimatu, které si zdejší média hlavního proudu začala všímat až o mnoho let později.

Kromě kořenů a projevů ekologické krize však autorský tým „Generace“ ohledával i pozitivní kořeny budoucnosti, například v seriálech Františkine bylinky či Potulný sadař nebo v rozmanitých článcích o všech možných „pestrých a zelených“, spoléhajících na samosprávu, soběstačnost, ekologické zemědělství nebo alternativní pedagogické či ekonomické modely. Zprvu dvouměsíčník, posléze měsíčník (a dnes opět dvouměsíčník) přispěl k rozvoji zdejšího ekologického povědomí i tím, že pravidelně publikoval překlady z časopisů The Ecologist a Third World Resurgence, respektive zprostředkoval texty předních eko-myslitelů, například hlubinného ekologa Arne Naese, sociálního ekologa Murray Bookchina, ekofeministky Vandany Shivy a řady dalších.

Název Poslední generace s podtituly „Optimistický časopis Hnutí DUHA pro životní prostředí a dobu“ a později „Časopis Hnutí DUHA pro obnovu přirozených vztahů“ nahradila v roce 1998 generace Sedmá, inspirovaná Velkým zákonem Irokézů. Ten říká, že chceme-li jako lidstvo žít na této planetě ve spokojenosti a míru, mělo by naše jednání zohledňovat také potřeby našich potomků. A to i těch, kteří přijdou sedm generací po nás.

S postupem nového století Sedmá generace začala více sledovat religiózní, genderový, mediální, praktický a ekovýchovný rozměr. Osu každého čísla stále tvoří hlavní téma (například greenwashing, ekopsychologie, pomalý život, dumpster diving, ekologické pohřbívání, práva rostlin, ekoturistika, ekosex, geoinženýrství, městská divočina, válka a příroda). Mimoto 7.G přinesla či přináší seriály Kurz mediální sebeobrany, Ekonomičtí disidenti, Visegrad, Zelené srdce, Šetrnější spotřeba, Divočina, Tradice či Občanský kalendář, dale reportáže z celého světa nebo profilové rozhovory s podnětnými osobnostmi – v posledních letech například s Ashishem Kotharim, Johnem Zerzanem, Naomi Aldortovou, Stanislavem Grofem, Janem Müllerem, Janem Haverkampem, Erikem Balážem či Bedřichem Moldanem. V poslední době redakce při tvorbě časopisu úzce spolupracuje s Katedrou environmentálních studií FSS MU –  popularizuje tamější diplomové práce (viz sborník Krajinou environmentálních studií) a poskytuje stáže jejím studentům.

Sedmá generace se i s malým rozpočtem i nadále snaží kvalitně psát pro lidi, kteří nejsou experti, ale chtějí jít do hloubky. Ve srovnání s počátkem devadesátých let se snaží vykřičníky nahrazovat otazníky a třemi tečkami, aniž by sklouzla do pohodlného relativismu. I nadále chce psát „s vertikálou“ a z perspektivy minimálně sedmi generací. I nadále chce tisknout na recyklovaný papír a černobílými fotkami posunovat texty do jiných významových rovin. I nadále chce poučeně a poutavě provádět udržitelnějšími životními styly. I nadále chce být prostorem propojujícím environmentální, lidskoprávní, rozvojovou či genderovou agendu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
@@
@@
25. 9. 2016 6:23

Copak to tu někoho zajímá, Stane?
Ten časopis je naprostý protiklad všeho ostatního, co tu publikujete, o diskusích nemluvě.
Ale i tak dík za připomínku.

Martin (už bez taky m)
25. 9. 2016 7:13

Občas ji čtu a vybírám si, měl jsem tam pár článků, rozhovorů.
Sice spíše v té předchzí „Poslední generaci“, ale měl.
Takže zajímá, dvojzavinutý provokatére.