České TV pořady: A proč, prosím vás?

To abychom si snad o sobě mysleli, bůhvíjací nejsme kabrňáci, co si umí udělat všechno sami, jak jsme si to namlouvali za totality?

Televizní mnohahodinové revuální a hudební pořady všech druhů, filmy každého myslitelného žánru a snad z každého prostředí, které v republice existovalo?

Vědecké pořady tak tak že ne snažící se přetrumfnout famózní díla z dílny BBC?

To vše v národě druhořadém, ale ve své namyšlenosti furiantsky trylkujícím, že „vzpíná-li se lidstvo jak Alpsko nad tou zemí, pak Čech buď Mont Blanc a Mont Rosa, povýšen nade všemi?“

Že je ovšem třeba s takovouto národní nabubřelostí skoncovat a zařadit se v evropském společenství tam, kam patříme, pochopila snad jako vůbec první Česká televize. Proč uhánět české tvůrce, aby si vymýšleli spíš cosi podřadného, když jsme členem EU a z bohatství starších i významnějších kultur, než je kultura naše, si můžeme vybírat ty nejtřpytivější drahokamy a přenášet je do našich domovů, kde svým cizokrajným domicilem posílí pocit naší přináležitosti ke společenství evropskému a vykonají tak záslužnou politickou práci, řekli si vedoucí mužové a ženy ČT z Kavčích Hor, a pustili se do díla. Poptali se, co v Evropě zrovna nejvíc frčí a už to za krátký čas frčelo i u nás.

Tento skutečný kulturní evropský a řekněme hned i zdravě odnárodňující festival zahájil už 4. listopadu 2006 pořad Star Dance… když hvězdy tančí, který je českou verzí britské televizní show Strictly Come Dancing, uvedené BBC 15. května 2004. No a po Star Dance, 14. února 2009, doputovaly na naše obrazovky Zázraky přírody, které na BBC pod názvem Miracles of Nature uvedl Richard Hammond. (Česká verze tohoto pořadu zaznamenala na ČT už 76 pokračování).

To už se ovšem připravoval nástup pořadu zřejmě nejzářivějšího. Poněkud zamračeně vstoupil 30. srpna 2015 na naše obrazovky Doktor Martin coby česká odrůda britského televizního seriálu Doc Martin, který se v Británii začal vysílat už v r. 2004, a v české verzi se dodneška natočilo 30 jeho dílů. Čímž seriál na ČT ovšem nekončí a bude pokračovat dál pod novým názvem Strážmistr Topinka s počtem dílů zatím neoznámeným.

Přerod seriálu Doktor Martin v seriál Strážmistr Topinka se dle britského vzoru udál tak, že zatím vedlejší postava strážmistra Topinky se mění v postavu hlavní, a naopak doktor Martin se přesunuje do pozadí. V jazyce anglickém jde o tzv. „spin off“, kdy postava vedlejší se odštěpuje (spins off), od souboru postav vedlejších a stává se novým nastupujícím hrdinou, a to včetně nového názvu seriálu. Nu a jelikož tento soubor může sestávat i ze stovky postav vedlejších a z každé z těchto vedlejších postav lze vytvořit další nový seriál, což v souhrnu umožňuje vznik celé stovky zbrusu nových seriálů, je jasné, že u nás už žádné skutečně české dramatické dílo či seriál v dohledné době na TV nespatříme.

Ale upřímně řečeno – žádná škoda. Copak takové Sňatky z rozumu, Zlá krev, Byl jednou jeden dům, Byli jednou dva písaři, Cirkus Humberto, Hříšní lidé města pražského a řada seriálů dalších byly vůbec ke koukání?

Takže konečně změna. Čeští herci ale zatím zůstanou. Odcházejí jen dramatici. A kdo bude scénu opouštět jako poslední, zhasne.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J. Hruška
J. Hruška
15. 1. 2019 10:31

No a co třeba Návštěvníci? Já vím, bylo to nenáročné a místy naivní, ale už ta základní myšlenka, jak to dopadne, když se lidstvo spolehne na umělou inteligenci.

zedd II.
zedd II.
15. 1. 2019 12:43

Doktor Martin je fakt hrozná adaptace spíš podprůměrné předlohy. Hraje ho (tehdy) 64 letý Donutil. V tomhle věku by měl mít dost rozumu na to, aby neměl dítě – zvlášť jako felčar.

Ad Návštěvníci a obecně tvorba pro děti a mládež v době normalizace: Spousta tvůrců byla vytlačena právě do téhle niki, kde jim do toho moc nekecali aparátčíci a zároveň nebyli vystaveni tlaku striktně komerčního prostředí. Vznikla díla, která nemají dobovou ani současnou konkurenci. Třeba Krakonoš a lyžníci.

zajoch
15. 1. 2019 18:34

„Doktor Martin je fakt hrozná adaptace spíš podprůměrné předlohy“, píše zedd II. To tedy máte pravdu. Mi připadá, jako kdyby v tom městečku v Beskydech vystupovali samí blázni. Ač se na nová TV „díla“ nedívám, jsou to většinou přihlouplé kriminálky, tak tady jsem zkusila kvůli prostředí Beskyd a konkrétně Velkých Karlovic. Ovšem sledovat potrefeného doktora, ještě ke všemu v podání mnou neoblíbeného Donutila, to je nad mé síly a ani pěkné záběry z oblíbeného regionu to nevytrhnou. Mnoho lidí zatracuje „totáč“, jako hroznou dobu, nesvobodu, nedostatek zboží, politický útisk a další nesnesitené věci. Ale na TV inscenace a seriály z… Číst vice »

LiL
LiL
16. 1. 2019 8:32

Na naší nové tvorbě je velice znát , že vařit polévku ze šlupek nelze. Herce vyzrálé divadlem a posléze filmem, jsme přebudovali na zaměstnance seriálů a chodit každý den do fabriky na sny ,se projevuje na výkonech, které jsou podle toho velice průměrné. Jak se říká- doba si to žádá,ale je docela možné,že za pár desítek let, se budeme se stejnou nostalgií vracet k Našim seriálům a objevovat skryté kouzlo nechtěného.

Aleš
Aleš
17. 1. 2019 12:53

Kouzlem nechtěného mi novodobí cenzoři nahráli na smeč a odchovanci blokovaná stránka o přepisu dějin na ČT mi nedovolila vložit odkaz na článek Lenky Procházkové https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Przneni-pameti-naroda-fasismus-Lenka-Prochazkova-velmi-zle-o-nasi-soucasnosti-A-o-CT-566652 Naši milí čučkaři, takže houšť a větší kapky!!! Koudelka žádá povýšit do hodnosti generalissima korporátního fašismu. Na jeho příkaz se budou děti ve školách učit např. o pozitivních vlivech humanitárního bombardování Jugoslávie, o tom, jak hodní Banderovci konají svou práci při zbavování se demokratické a vzkvétající Ukrajiny od zlých ruských separatistů a o tom, jaké světlé zítřky nás čekají při plnění spojeneckých závazků na věčné časy a nikdy jinak. S trochou štěstí dojde i… Číst vice »