Českem projede devět kolon kavalerie USA. Řekli jsme: “Už nikdy více cizí armádu na našem území”

Ve dnech 27. až 30. května 2016 se uskuteční na území České republiky „přesun“ amerických vojáků v rámci cvičení Saber Strike v Pobaltí.

Průjezd příslušníků 2. jízdního pluku je očekáván dne 27. května 2016 ze základny v německém Vilsecku po D5 a pražském okruhu D0 do kasáren 17. listopadu v Praze-Ruzyni, kde je plánováno přenocování. Dne 28. května 2016 vojáci odjedou po D1 do Vyškova a Přáslavic, kde budou ubytováni po další dvě noci. Ve zdejších prostorech se také bude konat společný výcvik s českými vojáky zaměřený na střeleckou přípravu, vojenské lezení a řízení vozidel. V pondělí 30. května bude kolona pokračovat po D1 a na hraničním přechodu Bohumín opustí Českou republiku. Přesun se týká cca 500 vojáků a 225 ks vojenské techniky. Vzhledem k počtu osob a vozidel a pro zachování bezpečnosti i plynulosti provozu na pozemních komunikacích bude kolona rozdělena do 9 částí.

V neděli 29. května 2016 se pro veřejnost od 14.00 do 17.00 hodin uskuteční v kasárnách ve Vyškově marketingová show vojenské síly USA – Den otevřených dveří se statickou ukázkou techniky.

V informacích o této události jsou neustále opakována dvě slova: NATO a přesun.

Tato vojenská cvičení v Pobaltí a přejezd České republiky takovýmto okázalým veřejným způsobem nejsou organizovány NATO, ale přímo americkou armádou – přesně United States Army Europe (USAREUR) , tedy Velením armády Spojených států v Evropě a nikoliv NATO, jak deklaruje ministr Stropnický. Je evidentní, že se záměrně neříká pravda, aby se neplašila populace. Když se totiž sděluje, že jde o cvičení, které organizuje NATO, je cílem, aby si lidé mysleli, že jde o plnění našich povinností směrem ke spojencům vycházejících z naší smlouvy o členství v NATO. Ale to, co stojí na oficiálních stránkách US Army Europe, mluví samo za sebe: “Armáda Spojených států v Evropě hraje klíčovou roli při prosazování zájmů USA.“ („U.S. Army Europe serves a critical role in advancing U.S. interests.”)

Naše zákony mluví velice jasně o tom, že přítomnost cizí armády na našem území podléhá schválení Parlamentu ČR. Tedy slova „přesun“ je používáno zcela záměrně za účelem „obcházení zákona“ a zabránění našemu Parlamentu rozhodovat o mimořádně závažných záležitostech. Je použito slovo „přesun“, ale uvádí se, že vojáci americké armády budou přespávat v různých městech minimálně 3 noci, pořádat akci pro veřejnost a navíc “… se bude konat společný výcvik s českými vojáky zaměřený na střeleckou přípravu…”.

Už minulý rok jsme varovali, že akce “americky konvoj” nebyla pouhým běžným přejezdem nebo přepravou vojenské techniky. Pohyb několika set amerických vojáků po území České republiky s vlajkami, kteří se zastavují, zdraví lidi a ukazují a půjčují dětem své zbraně, není možné nazvat „přesunem“. Šlo o mnohem víc. Nic podobného si dnes není možné ani představit v žádné zemi západní Evropy, protože podobné průvody se mohou odehrávat jen v diktaturách nebo ve válečných podmínkách – pouze pokud se okupuje nebo se osvobozuje jiná země. Ve svobodě a demokracii by to bylo chápáno jako urážka a ponížení těch národů!

Toto vše by mohlo být součástí mnohem širšího plánu, který mimo jiné směřuje k militarizaci společnosti: zdvojnásobení vojenských výdajů, přítomnost armády v ulicích, výchova k vojenské mentalitě už od základních škol, nové zákony o odvodech a vojenské službě atd.

Z tohoto úhlu pohledu je jasné, že všechen strach rozdmýchávaný okolo tématu uprchlíků, je velká mediální kampaň s účelem odvést pozornost veřejnosti od toho důležitého, co se děje uvnitř naší společnosti.

Informovat se a informovat inteligentním způsobem, vyjadřovat nesouhlas, otevírat veřejnou diskusi na tato témata… to jsou první nezbytné kroky pro udržení živé demokracie a zabránění její degradaci na něco pouze formálního.

Táňa Bednářová
Svět bez válek a násilí
Praha, 23. května 2016

www.svetbezvalek.cz

Stanův komentář: Žádejme příslušné orgány, aby přesun americké vojenské techniky probíhal tak, jak je v našich krajích v posledních letech zvykem – po železnici. Není žádný důvod pro to, aby těžká vojenská technika devastovala naše silnice a dálnice a blokovala na nich provoz. Na nás, kteří pamatujeme sovětské vojenské kolony v letech 1968 až 1989, působí podobné akce obzvláště traumaticky. Bohužel roste počet lidí, kteří je buď nezažili, nebo „ztratili paměť“ a jsou ochotni vítat vojáky US Army, kteří jedou zvyšovat napětí na novou „železnou oponu“ na ruských hranicích.

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
karpi
karpi
25. 5. 2016 10:42

fajt napsal

http://www.lajkit.cz/zpravy/item/530-kralovna-alzbeta-utek-britanie

už jí to v hlavě měkne… s tou ještě bude veselo… ,)

Béda
25. 5. 2016 14:59

Předtím šlo jenom o rozcvičku. USA zkoušejí co všechno si ve své kolonii mohou dovolit. Včetně pohádky o zlém expanzivním Rusovi a hodných NATO kůzlátkách (NATO kůzlátka se již bránila v Afghánistánu, Libyi, Iráku a rukou svých hybridů v Sýrii a na UkraDině, nyní mírové plují kolem ruských hranic válečné koráby, létají mírová špionážní letadla USA) , které se chystají k obraně tím, že kolem Ruska budou mít všude svá vojska a jaderné rakety. Kdoví jestli se již lítý Rus u Soroše nepřipravuje na letecký sebevražedný útok na WTC a Pentagon. Jakou záminku k „preventivnímu“ napadení Ruska si NATO kůzlátka… Číst vice »

Béda
25. 5. 2016 17:00

http://www.novarepublika.cz/2016/05/dopis-ctenarky-nove-republiky.html

…Dozvěděla jsem se, že Chovanec a Stropnický rozjíždí akci proti proruským webům. V komentáři a ve vystoupení Jourové zaznělo, že se v nich objevuje kritika Merkelové a EU a lidé tomu začínají věřit. Nevěřila jsem svým uším. Vše, co je kritické vůči politice Merkelové, EU,NATO, kteří dělají strašlivé chyby a jsou za ně množstvím lidí kritizováni, je proruská kremelská propaganda, a je třeba ji umlčet. K tomu bude časem, myslím, nasazena i policie a justice. Připadám si jako v 50.letech, jen s tím rozdílem, že se za názor nevěší. (Prozatím)…

Vlastimil
Vlastimil
25. 5. 2016 17:36

Prakticky pojede v každém křápu dvojice, někde trojice. Kdepak tu techniku při tom přesunu asi zapomenou?

Béda
25. 5. 2016 18:56

Béda napsal http://www.hlavnespravy.sk/ivan-miklos-predlozil-predsedovi-vlady-ukrajiny-hrojsmanovi-plan-mieroveho-navratenia-krymu-ukrajine/785763 To je tedy síla: Ivan Mikloš, slovenský poradca ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana, povedal, že hospodársky rast umožní Kyjevu vrátiť pod svoju kontrolu Donbas a Krym. Povedal to v utorok 24. mája v interview pre portál LB.ua. “Ak bude Ukrajina bohatou a rozvinutou krajinou, bude v budúcnosti šanca opäť úplne kontrolovať doneckú a luhanskú oblasť a možno aj vrátiť Krym, ak jeho obyvatelia uvidia, že sa na Ukrajine žije omnoho lepšie, než v Rusku”, povedal Mikloš. Povedal, že v záujme stimulácie ekonomického rozvoja Ukrajiny je potrebné zavrieť dedinské školy a nemocnice, zvýšiť vek odchodu do dôchodku, privatizovať rad… Číst vice »

Béda
26. 5. 2016 14:50

http://www.lajkit.cz/zpravy/item/529-ukrajina-krvavy-ctvrtek-protesty
Po 2 letech bylo zveřejněno šokující video krvavého čtvrtka při pokojných protestech na Ukrajině

Další hajzlík, který se balíkuje na ožebračování Ukrajinců v nacistickém státě http://www.hlavnespravy.sk/mikulas-dzurinda-dianie-na-ukrajine-mozno-vnimat-ako-male-svetlo-na-konci-tunela/786181

Béda
26. 5. 2016 14:53

http://www.hlavnespravy.sk/savcenkova-chce-v-parlamente-pracovat-v-brannobezpecnostnom-vybore/786361 Nacistická sadistka perfektně zapadne do tohoto demokraDického tělesa.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
27. 5. 2016 9:33

Kapitalismus a katolicismus jsou široce otevřená okna k fašismu a krásně se navzájem restitučně doplňují a podporují… Podle toho co vidím a slyším v médiích, co se učí na školách, co a v jakém stylu se nabízí v knihkupectvích, dávám tomuto tvrzení za pravdu. Jen tak se dá prodloužit agónie liberálního kapitalismu.
Папа Римский благословил кровопролитие на Украине
http://donbass.center/mir/6815-papa-rimskiy-blagoslovil-krovoprolitie-na-ukraine.html