Cestování časem

Téměř každý by se rád někdy podíval na sám sebe v budoucnu z důvodu, aby věděl, jak se mu daří, nebo v minulosti, aby napravil své chyby, ještě párkrát viděl své zesnulé známé a zjistil něco o historii světa. Ve sci-fi a fantasy filmech a knížkách k tomuto zprvu nesmyslnému výmyslu začali přidávat nějaké ty ”časostroje“ a ”čáry-máry-fuk“.

Ale podívejme se na to z jiného úhlu pohledu. Díky Einsteinové teorii relativity víme, že se čas a prostor při každém pohybu nějak ohýbají. Můžeme si tohle představit jako natažené plátno, do kterého střelíme kuličku z dětské pistolky. Plátno se přeci trošku ohne, že? Tohle dělá i čas a prostor. Tyto dvě věci se natahují úplně stejně, jako ona látka. Zaměřme se teď na čas: Malý princ je na své planetce spokojen, sleduje se svou růží raketu, která letí jedním světelným rokem prozkoumávat nová místa. Malý princ sleduje, že na novou planetu dorazí raketa za dva roky, ale kosmonaut v raketě říká, že tam dorazí za rok. Můžeme tedy říct, že se ”látka“ (čas) začala natahovat, a díky tomu pak plyne čas rychleji tomu, kdo je v pohybu. Však, taky to tak máme – když sedíme v práci, ve škole, nudíme se a čas je najednou dlouhý. Když ale jdeme na zábavu, kde se hodně bavíme, čas je najednou tak maličký, až nás to štve. Těleso, které je v klidu, zaznamenává, že je čas pomalý, kdežto těleso v rychlém pohybu sleduje, že je rychlejší.

A teď zpět k cestování časem. Spekuluje se, že se dá cestovat časem, ale jen dopředu do budoucnosti. Pokud se zamyslíme nad teorií relativity a nad ohybem časoprostoru, opravdu to teoreticky možné je. Stačí vytvořit tak rychlou raketu, či cokoliv podobného, která by byla mnohem rychlejší než světlo, která by byla tak rychlá, že by byla na všech místech naráz. Taková rychlost je pro lidi zatím nedosažitelná. Onen čas by byl tak rychlý, že bychom ”žili v budoucnosti“, pokud se zamyslíme i nad tím, že se přeci čas mění podle rychlosti, jež těleso vykonává. Jen už by pak byl problém takový rychlý stroj zastavit… Taky se může stát, že by tohle lidské tělo nevydrželo ani s technologií z roku 4000 (pokud se sami nezlikvidujeme, což je více pravděpodobné).

Teď už víte, že nějaké to putování do budoucnosti opravdu může existovat, alespoň podle teorií, a že se to dá částečně i vysvětlit. Nikdo pořádně neví, zda se čas ohýbá, protože teorie je stále teorií. Ale kdyby se neohýbal, co by bylo v černé díře? Jak bychom mohli vysvětlit, že se kosmonauti vyspí méně hodin než my (kdyby spali též kolem osmi hodin denně jako průměrný člověk), než dorazí do cíle? A co třeba cestování časem? Něco to do sebe má a mělo by se nad tím uvažovat.

Chtěli byste cestovat časem? Pokud by to bylo opravdu možné, co by vás o budoucnosti nejvíce zajímalo, pokud byste dostali možnost se tam vydat?

Pokud vás zajímají více takové úžasné věci, jako je věda, a chcete vědět víc, určitě se můžete ozvat Pětkám do koše! A ještě k tomu se můžte naučit se stejně starými jako jste vy i spoustu dalších předmětů, nejen fyziku!

Článek sepsala BekiCZ, externistka ve skupině Pětky do koše.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
koloděj
koloděj
20. 2. 2019 2:42

Pane, nelze vám bránit v odhalování úrovně vašich znalostí fyziky. Taková už demokracie je.
Vašim dalším sněním o cestování v čase by prospělo přečtení útlé knížky o Einsteinově speciální (ta obecná je příliš složirtá) teorii relativity.

Článek jsem po třetím odstavci přestal číst, bylo to na mně hodně silné kafe.

orinoko
21. 2. 2019 14:15

Sakra… OM tematicky rozšiřuje záběr. Tak nějak jako Prima ZOOM, Spektrum, Kinosvet, anebo Debata U Malvaze. Konkrétně tam se cestuje tak, že myšlenky ani nestíhají, jak se ohýbají vlivem Koutu na Šumave.

orinoko
21. 2. 2019 14:18

No kolodeji, bacha… Já osobně jsem napsal povídku, jak Vinnetou a Old Shatterthand letěli do vesmíru navštívit Velkého Manitoua!
Ani se neptej, jak to dopadlo, když se přiblížili rychlosti světla.