ČEZ začíná nabízet fotovoltaické systémy na klíč. Nadějné vyhlídky domácností ale může podkopat i firma sama

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA, Komory OZE a Cechu aplikovaných fotovoltaických technologií

pátek 23. října 2015ČEZ dnes oznámil, že začíná domácnostem nabízet fotovoltaické systémy na klíč. Energetický gigant tím v praxi potvrdil, že trendu decentralizace energetiky může využít i tradiční energetická společnost. Pro rozvoj fotovoltaiky bude klíčové, aby vyhlášky připravované ministrem průmyslu Janem Mládkem a Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) neznemožnily nabídky ČEZu ani jeho konkurentů.

ČEZ začal ode dneška nabízet fotovoltaické systémy na klíč. Zákazníci si tak mohou u firmy objednat vyřízení dokumentace, kompletní technologii (panely, střídač, akumulační nádrž a případně i baterie) a její montáž i údržbu [1].

O dotace na nákup malých fotovoltaických systémů mohou od včerejška žádat domácnosti z programu Nová zelená úsporám. Jak ministerstvo životního prostředí, tak ČEZ svými kroky potvrzují, že v trendu posilování energetické soběstačnosti vidí příležitost a nikoliv hrozbu.

Hnutí DUHA společně s Cechem aplikovaných fotovoltaických technologií (CAFT), jehož členové již léta montují malé fotovoltaické elektrárny na střechy, ale upozorňují, že nadějné vyhlídky domácností mohou zcela zhatit technické vyhlášky, které v současné době připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, Energetický regulační úřad i samy energetické společnosti [2], [3]. Divize ČEZ Distribuce při přípravě vyhlášek jistě nepoškodí divizi ČEZ Fotovoltaika, neměla by ovšem bránit ani jiným obchodním modelům, se kterými může přijít konkurence.

Jakub Halamíček, člen předsednictva Komory OZE a místopředseda CAFT, řekl:

“Jsme rádi, že v Česku přestává být fotovoltaika sprostým slovem a branže malých solárních elektráren začíná být zajímavá také pro velké firmy z tradiční energetiky. Zda to ČEZ myslí opravdu vážně, se ukáže podle toho, co bude firma hájit na jednáních o připojování a měření: Zda v Česku bude dál platit měření po fázích, na kterém prodělají domácnosti s fotovoltaikou, ale vydělávají distribuční společnosti, nebo zda se po vzoru celé Evropy vrátíme k součtovému měření, jak bylo i u nás dříve zvykem.”


Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

“Nabídka ČEZu je průlomová a potvrzuje tak nové směřování ČEZu, jak o tom už asi rok mluví ředitel Beneš. ČEZ by teď nicméně měl ukázat, že to myslí vážně, a zasadit se o dobrou podobu několika zásadních předpisů: Podpořit zavedení takzvaného součtového měření a možnosti, aby domácnosti mohly malé přebytky dodávat do sítě. V opačném případě bych se nemohl ubránit dojmu, že jde pouze o zelený nátěr zpátečnické firmy.”

Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, řekl:

“Dobrý týden pro obnovitelné zdroje: Ministr Brabec otevřel fotovoltaice dveře v Nové zelené úsporám a teď do ní konečně vstupuje i ČEZ. Věřím, že ČEZ nezneužije své výjimečné pozice vlastníka podstatné části distribuční soustavy ke komplikacím fotovoltaických projektů, které nebudou jeho vlastní.”

Poznámky:

[1] Zveřejněno dnes na webu ČEZ: http://www.cez.cz/cs/fotovoltaika.html

[2] Ekonomické bilanci malých fotovoltaických elektráren by významně pomohla změna vyhlášky 82/2011, která upravuje měření dodávek do distribuční soustavy (včetně mikrozdrojů). Žádoucí změnou by byl přechod na součtové měření, tedy způsob běžný ve všech evropských zemích (jde o to, aby domácnost s vlastním zdrojem elektřiny v každém okamžiku platila za odběr daný součtem toků ve všech fázích).

[3] Návrh vyhlášky, která upravuje podmínky pro připojování mj. fotovoltaických elektráren k distribuční síti. Aktuálně je připravovaná vyhláška v meziresortním připomínkovém řízení, která na malé instalace může uvalit likvidační sankce za tzv. přetoky do sítě či je přímo zakázat. Domácnosti, které se nechtějí zcela odpojit od sítě, by v tomto případě fotovoltaickou elektrárnu nemohly provozovat.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ladys
Ladys
25. 10. 2015 11:07

Vzhledem k tomu, že v Čechách je spousta kutilů i velký výběr komponentů na stavbu malých slunečních zdrojů (elektráren) na střechách (nejen) rodinných domů je zásadní otázka vyřešit potřebnou legislativu, aby se tyto projekty daly realizovat. Hlavní kámen úrazu zatím především spočívá v nemožnosti využitelnosti on grid systémů, a to z toho důvodů, že není vyřešena možnost montáže tzv. „obousměrných elektro-měrných hodin“ a s tím související umožnění povolení tzv. přetoků energie zpět do rozvodné sítě. To je zásadní problém. Protože kdyby toto bylo umožněno, tak solární střešní systém v rozsahu dejme tomu 0.5kW-5kW by bylo možné realizovat s minimem komponentů… Číst vice »

cnemo
25. 10. 2015 17:14

Stalo se jen to, že ČEZ si chce šáhnout na dotační peníze na FV:) Docela pochopitelné managerské rozhodnutí v dnešním absurdním světě. Že se se radují výrobci těch nesmyslů chápu, a že Hnutí Duha tvoří obvyklý komparz užitečných ignorantů chápu vlastně také:)

Megafon
Megafon
25. 10. 2015 18:43

Jen jsem si tak vzpoměl jako před asi 3? roky tvrdil v ČRO1 nějaký potentát z ČEZU, že fotovoltaika, zrovna tak jako vetrné elektrárny jsou pro ně nazajímavé a nikdy do toho nepůjdou. Pak se ale objevila kauza Amon Re ( egyptský bůh slunce :) ) a náhle se profláklo jak ČEZ přez nastrčené firmy čerpá dotace na fotovoltaiku a aby toho nebylo dost vyplavalo na povrch, že v té inkriminované době je provozovatelem největšího výkonu fotovoltaiky. S tím humbukem, ale zapadla jiná aktivita, která je stále aktuální. Jde o přebírání lokální energetiky, třeba i kotelny s jedním 20kW plynovým… Číst vice »