Chceme volné svátky, žádá nová kampaň odborářů z obchodu

12.4.2016

Tento pátek budou poslanci hlasovat o novele zákona

Včera odstartovala celorepubliková kampaň zaměstnanců obchodu pod heslem Chceme volné svátky. Několik desítek tisíc zaměstnanců obchodu bude po celý týden nosit neonový náramek, kterým dají najevo, že stojí o to být alespoň sedm svátků v roce doma se svoji rodinou. Novou kampaň spustil Odborový svaz pracovníků obchodu těsně před hlasováním poslanců o  Návrhu zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který jde již tento pátek do posledního, třetího čtení v Poslanecké sněmovně ČR.

Pokud poslanci návrh zákona schválí, dotkne se zřejmě již od příštího roku všech větších obchodů během vybraných sedmi státních svátků. „Svaz nechal vyrobit několik desítek tisíc náramků, které se však na všechny prodavače, kterých je v Česku několik stovek tisíc, nedostanou,“ informovala novináře na dnešní tiskové konferenci mluvčí odborového svazu Aneta Bednářová. „Máme omezené finanční možnosti, takže jsme pásky museli nechat vyrobit v omezené míře,“ vysvětlila předsedkyně odborového svazu Renáta Burianová. Dodala, že zájem o náramky mají i prodavači, kteří nejsou členy odborů.

„Oslovili jsme kolegy v regionech a základní organizace, které  máme v obchodních řetězcích a vyzvali je, aby neonové pásky nosili až do pátku. V mnohých prodejnách jsou ale zaměstnanci svými nadřízenými zastrašováni různými sankcemi, pokud budou pásky nosit,“ informovala Bednářová.

Podle návrhu zákona by v obchodech mělo být zavřeno 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by nebylo možné nakupovat odpoledne. Zákaz se netýká obchodů s prodejní dobou menší než 200 metrů čtverečních, rovněž prodejen na nádražích, letištích, benzinových pumpách či v nemocnicích.

„Jednoznačně podporuji požadavek Odborového svazu praovníků obchodu na omezení prodeje u vybraných sedmi svátků v roce. Je to minimalistický požadavek, který nikomu neublíží a pomůže zaměstnancům v obchodních řetězcích,“ říká předseda ČMKOS Josef Středula.

Zdroj: E-sondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
15. 4. 2016 6:04

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svěřenský_fond – už jste si založili svou nedobytnou kasičku ? . ..)

orinoko
15. 4. 2016 12:28

Je treba vzit konzumni dobytek poradne u huby. V navstevach doktoru-takto chramu konzumu – jsou Cesi bezprecedentni svetove jednicky. Konkuruji nam pry jen Slovaci. Emericke nocni strelne nakupy radeji nebudu komentovat. Za slavneho sociku byvalo zavreno a nikdo hlady brka nenatahl. Jen debil , ktery nevi, co se sebou , svickove duchodkyne a jedli duchodci , amoralni existence a nerestni nadivove , potrebuji free a cool chramy konzumu, pricemz sami by tam pracovne nevydrzeli ani tyden. I ten bimbo na oblacich si pry dal v nedeli Lehara F. Njn, ale jen Cizek vi sobe rady. Vecerni Vietkong bude mit otevreno… Číst vice »

orinoko
15. 4. 2016 13:57

Ceska Poslanecka snemovna je opravdu skvost. To , co se tam dneska odehralo , to je klasicka vyziva Cizka. Smradek … ale teploucko.
Svet stoji na otevrenych chramech konzumu.
Cesky dobytek rezat … a neprestavat.
Valime si to jako hovnival – kulicku trusu. Nelze ani na chvili prestat. KULICKA BY MOHLA CHYTNOUT POHYBOVY ABSTAK.
Ty vole, to je zase humus.
Bozka, Tys to znala uz davno. Proto jsi napsala Chytrou horakyni.

idiotronic
16. 4. 2016 16:06

Před dávnými jsem na Štědrý den končil návštěvu v Drážďanech. V obchoďáku hráli Stille Nacht a končili ve 13.00. A vidíte! uplynulo pouhých 30 let a už je začíname dohánět… Ještě takových 30 let a …. no,nechme toho. Ve vlaku mi mladá celnice se slovy ,,tékuji“ odebrala celní a devizové prohlášení, kde jsem právě nestihl dokončit radikální zlevnění provážených integráčů Hyundai a ani pohraniční kontrola nepřišla.