Chmurné vyhlídky USA ve studené válce s Čínou

China Debt HoldingsSpojené státy zahájily studenou válku proti Číně, tak zvažme, jaké má šance. Už 2. světová válka se rozhodovala skrze techniku, a ta Třetí nebude výjimkou. Podívejme se, jak to vypadaná na poli vědy, výzkumu a patentů mezi Čínou a USA.


Oddychl jsem si, když nás 9. května osvobodil jeden nácek z Řeporyjí. A podařilo se mu to z opevněného sklepa. Tam se skryl před vražednými útoky neznámých ruských agentů poté, co zneuctil sochu skutečného osvoboditele. Koho zajímá, jak a proč se takové ptákoviny dělají zrovna na výročí osvobození, nechť si přečte článek Zmrtvýchvstání jednoho agenta a studené války. Hrdinové bojující se sochami řídí ofenzívu ze sklepního bunkru. K tomu dnes stačí mobil a správné telefonní číslo na příslušnou ambasádu. Prezident Trump už letos oficiálně ani nezmínil 80 % roli Rudé armády ve vítězství nad německým nacismem a japonským fašismem. Borci z korporátního fašismu se opět našli a naše role je být v první linii nového Drang nach Osten. Zatím je třeba vařit žábu pomalu, musí si zvyknout na výjimečný stav jako na normální každodennost. Ukrajinizace pokračuje v Česku podle plánu, jen ojedinělá místa kladou odpor (Výuka dějepisu v roce 2020: Kdo nás osvobodil?), ale tak už to v opravdové válce chodí.

Spojené státy mezitím zahájily studenou válku nejen proti Rusku, ale i proti Číně. Tak zvažme, jaké má šance. Vojenské vyhlídky jsou zatím nulové, protože strategické scénáře Třetí světové války ukazují, že spojenectví Číny a Ruska spolehlivě vyhrává. Už 2. světová válka se rozhodovala skrze techniku, a ta Třetí nebude výjimkou. Podívejme se, jak to vypadaná na poli vědy, výzkumu a patentů mezi Čínou a USA. Cituji z hlavní ročenky World Intellectual Property Indicators 2019. Tak se podívejme, kdo za rok 2018 podal nejvíce patentů.

WIPO 1

Takže je to stejné, jako být osvobozen náckem z Řeporyjí. Tak se žádná válka vyhrát nedá. A další ukazatele jsou ještě horší. Tato tabulka ukazuje strukturu podávaných patentů podle původu zemí.

WIPO 2

Jak sami vidíte, čínské patenty jsou produkovány a podávány hlavně doma, cizích je pouze 19.9 %. Pro USA je to opačně. Pro dolarové impérium dělají mozky v koloniích a cizinci patenty přihlašují jinde, i když jsou vlastnictvím amerických firem (53,1 %). Na závěr se podívejte na celkový trend v patentech.

WIPO 3

Dobře se podívejte, kdo a jak vystartoval se státním a komunistickým kapitalismem. Zkratka „EPO“ je velmi chmurná, protože to jsou patenty podané v rámci EU. Čína vede i v ostatních nižších ukazatelích, což jsou ochranné známky a průmyslové vzory. A nyní se podívejme na financování vědy a výzkumu.

RD Fin

Takže komunistická Čína a její kapitalismus je na tom opravdu dobře. Na rozdíl od státního socialismu v USA placeného z federálních daní financuje vědu a výzkum převážně soukromý a státní podnikatelský sektor. Další důležitá věc je parita kupní síly (PPP), přepočítaná na výkon ekonomiky. Válku chce ten, kdo má zbraně, ale obyvatelstvo mu chudne a je masivně zanedbáváno. Pak už dané impérium nemá co ztratit, protože si prohrálo vlastní budoucnost.

China Vs United States Gdp Comparison Mgm Research

Stejný graf, ale mnohem horší pro Čínu, ukazuje podíl HDP na obyvatele pro USA a miliardovou Čínu. Pokud přepočítáme PPP na spekulativně manipulované dolary, tak jsou na tom USA zatím celkem dobře. Ale přežití dolaru je nejisté a je vázané na mocenské postavení Západu.

Main Qimg 9dc1d356f0970b00a4ad2a3258c67977 C

Takže Čína nechudne ani v přepočtu na dolary, ale někdo jiný masivně chudne v přepočtu na HDP dané země. A nyní se podívejme, kdo vydělá na tom, když druhou zemi prohlásí za Velkého satana. Klíčový je nákup dolarového šrotu z USA, což jsou federální dluhopisy.

China Debt Holdings

Čínský export do USA od roku 2012 i nadále masivně rostl, ale Čína přestala brát další dluhopisy v odpovídajícím ekvivalentu. Pro Čínu to bylo ze začátku výhodné, protože si americkým šrotem devalvovala jüan a tím zvyšovala exportní hodnotu zboží. Jenže z dluhových papírků nelze žít věčně, žere je inflace a výnosy jsou prakticky nulové. A jednou přijde hospodský s účtem. Čína má masivní interní dluh a má zaděláno na specifické formy spekulativních bublin. Výsledek je, že potřebovala za export do USA skutečnou ekonomickou protihodnotu, kterou tato zchudlá země nemůže nabídnout. A tím začala ekonomická válka. Kolonizované Japonsko nebralo US-dluhopisy proto, že jeho ekonomika šla dolů a vystačilo s tím interním dluhem, který má doma. Čína chtěla od Spojených států suroviny a high-tech, a hlavně přístup na domácí trh. Vydělané peníze se měly investovat v USA a EU. V normálním kapitalismu postaveném mimo imperiální zájmy, by každá země měla mít zájem na kvalitních investicích. Tak se podívejme, kdy začala studená válka s Čínou.

PIIE

Od roku 2016 znemožnily EU a USA růst investic Číny a začaly vydávat restriktivní opatření. Tím začala studená válka daná ekonomicky, a nyní i plně mediálně a částečně i vojensky, viz konflikty v Jihočínském moři. Klasickým příkladem defenzívy Západu je bitva o 5G sítě (Případ Huawei aneb Korporátní fašismus versus čínský kapitalismus). Čínská odpověď je investice do světového obchodu v rámci nové Hedvábné stezky (One Belt – One Road). Takže se vraťme k našemu starému článku Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
14. 5. 2020 9:51

Jsi-li zadlužený, zabij věřitele! USA mají v současnosti nesplatitelné dluhy v řádu desítek bilionů dolarů. Co si s takovým zadlužením počít? Vsadit na zbrojní průmysl a vyprovokovat válku! Vhodných kolaborantů pro tento úmysl se najde v každé zemi vždy dostatečný počet. Ti mají za úkol paralyzovat všechny, kdo prosazují mírová jednání a rovné ekonomicko-hospodářské vztahy se všemi zeměmi světa. To však není možné. Pokud se politik, který hledá možnosti k mezinárodní spolupráci se všemi zeměmi světa vyskytne, je okamžitě napadán nebezpečnými živly – viz do OM nastrčený americký profi-troll „dana“ – které mají za úkol zničit přátelské svazky se zeměmi,… Číst vice »

Honza999
Honza999
Reply to  Botičky od Diora
15. 5. 2020 1:51

Ten poslední odstavec…

V něm je vysvětlení, proč socialismus u nás padl. Ekonomická válka západu proti socialistickým státům (nesměnitelnost měny, sankce, embarga a díky dolaru jako světové rezervní měny téměř neomezené finanční možnosti západu jak škodit socialistickému bloku s využitím ekonomického, surovinového a „lidskozdrojového“ potenciálu téměř všech zemí mimo socblok) totiž podle mého názoru jako vedlejší efekt přinesla i drtivou většinu toho, co je dnes posuzováno jako negativa tehdejšího zřízení, včetně těch politických procesů na kterých se vydatně podepsala CIA svou operací Splinter Factor.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Honza999
15. 5. 2020 11:03

Přesně tak to je. Plus chyby z nezkušenosti a naivity tehdejšího vedení.
Zápaďáci nás všelijak – za vydatné pomoci „disidentů“, církve a kolaborantů z doby protektorátu – hospodářsky dusili a fyzicky zabíjeli. Dnes nám vládnou jejich povedené potomky, kteří nás tlačí k další válce.

Gatta
Gatta
15. 5. 2020 5:58

Každý dluh má kromě své výše a velikosti úroku ješťe jeden zásadní parametr – pravděpodobnost jeho splacení.
Tedy jedak odhad zda dlužník bude mí z čeho splatit a potom vlastní praktická vymahatelnost dluhu. Tedy prostředky, ja dlužníka přimět, nebo přinutit k úhradě dluhu.
Proto se nevyplácí půjčovat ani moc bohatým, ani chudým. Ani králům ani žebrákům.

Z tohoto pohledu je docela nejasné nějaké vzájemné dluhové vymáhání mezi USA a Čínou.

racek
racek
Reply to  Gatta
16. 5. 2020 22:53

Jsou dluhy soukromé a státní. Čína má vskutku dost velkou vnitřní podnikovou zadluženost, naproti tomu aktiva ze zahraničního obchodu. Kapitálový účet přesně neznám, doba masivních zahraničních investic do číny už skončila (otázka zda to číňanům nějak zvlášť dnes vadí). Takže vládě a státnímu bankovnímu systému dá dost práce udržovat rovnováhu a přitom vysoký hospodářský růst, i když už není takovou prioritou. A už několik let financují svou hospodářskou expanzi do Afriky pomocí USA státních dluhopisů a tak již podstatně svá ohrožená aktiva postupně snižuje. No, otázka je, jesli to bouchne. Trump je na pokraji války, i když takhle daleko to… Číst vice »