Chystá se vojenský puč v Turecku před útokem na Írán?
Turecká vláda je přátelsky naladěná vůči Íránu a rozkmotřila se s Izraelem.


Prvního srpna začalo v Turecku výroční dvoudenní zasedání Nejvyšší vojenské rady, aby se projednalo povýšení a propouštění důstojníků ozbrojených sil.  A tato turecká vojenská rada usiluje o povýšení lidí podezřelých z pokusu o státní převrat. Navrhuje povýšení jedenácti generálů, kteří byli obviněni z přípravy vojenského převratu s účelem svržení vlády.


Turecký ministerský předseda Recep Tayyip Erdogan údajně požadoval, aby bylo povýšení těchto jedenácti generálů odvoláno. Nemá však pravomoc zrušit rozhodnutí, které chtějí generálové. Prezident Abdullah Gül tu možnost má, protože rozhodnutí Rady vstoupí v platnost teprve poté, co bude podepsáno prezidentem. Nikdy v minulosti se žádný prezident neodvážil postavit proti plánům armády.


Gül údajně požádal členy Radu, aby těchto jedenáct obviněných generálů nepovýšila, a naznačil, že by nepodepsal dokument, kterému se říka Yas, pokud by těchto jedenáct generálů bylo povýšeno. Turecký soud nedávno vydal zatykač na těchto jedenáct generálů, k tomu na 91 dalších, aktivních i ve výslužbě, včetně tuctů generálů mezi nimi. V prosinci 2010 se s nimi bude konat soud kvůli podezření, že se účastnili plánu s kódovým jménem Železná palice. Toto spiknutí bylo údajně zosnováno v roce 2003 a jeho cílem bylo svržení vlády premiéra Erdogana.


Podle žalobce chystali spiklenci bombové útoky na mešity v Istanbulu a usilovali o zvýšení napětí s Řeckem ve snaze vyvolat nepokoje a připravit půdu pro vojenský převrat. Pouze jeden ze 102 podezřelých byl zatím zatčen. Ostatní se odvolali proti zatykači. Někteří důstojníci, včetně vysoce postavených generálů ve výslužbě, budou stát před soudem jako podezřelí z členství ve fašistické skupině Ergenekon s napojením na CIA a Mossad. Doplněk ústavy navržený k omezení politického vlivu generálů bude předmětem referenda v září 2010.


Vláda má potíže s čerstvou vlnou útoků kurdských rebelů, o kterých se říká, že jsou podporována Ergenekonem, CIA a Mossadem.


Převzato z Global Research


Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments