Čí bude pan Drahoš drahouš?

Bývávalo, že přední  akademici po plodném vědeckém životě psávali své paměti. Místo pamětí se však prof. Ing. J.Drahoš, DrSc., pustí do boje o srdce a hlasy voličů v přímé prezidentské volbě na prahu roku 2018. Přímá prezidentská volba je volba lidem, což si asi politické strany, jejichž členstvo nepřevyšuje dvacet tisíc členů u těch nejstarších a dobře zavedených, neuvědomují. V Čechách a na Moravě je asi sto tisíc současných  partajníků, kteří, dle mne, stěží ovlivní hlasy cca pěti milionů voličů.

Vážným kandidátem na prezidentské repete je Ing. Miloš Zeman. Přes všechny stařecké limity je oblíben, a to i se svými citacemi Eulálie Čubíkové (letos třikrát) a jiných  zcela efemerních postav. Zeman je také metařem (tedy tím, kdo metá z úst) všelikých bonmotů. Je to člověk, který zoufale  baží po bonmotu, jako beznohý hošík po koloběžce. Zvykli jsme si, a někdy nás to i baví. Pan Miloš kouří cigarety, a střídměji pije alkohol. Jako mnozí z nás. Je jedním z nás. Strýček, kterého bychom si třeba nevybrali, ale se kterým musíme u stolu  počítat při každém  venkovském posvícení. Přináší zábavu i moralizování. Jako každý věkovitý strýc.

I druhý z kandidátů, hudebník Horáček, se svěřil, že míval epileptické záchvaty, a proto pracoval v družstvu META a nemusel na vojnu, čímž byla jeho praxe textaře písní i sázek na dostizích alespoň ucelená.

O panu profesoru Drahošovi nevíme zhola nic. Víme, že v třiadvaceti letech absolvoval pětileté studium VŠCHT. Po vysoké, pravděpodobně, nezamířil mezi bodré Záhorany, aby  se slzou v oku škrábal v ložnici na zeď ono povedené „Malacky 735“. Suchý wikipedista jen  praví, že v druhém roce husákovské normalizace nastoupil do Akademie věd, kde, opět strohou řečí, „obdržel v roce 1977“ kandidaturu věd. Všichni aspiranti byli  tehdy  předem plánováni oddělením školství a vědy ÚV KSČ, a byli v jeho nomenklatuře. Stihnout přežít v oné nomenklatuře a už po pěti letech  obhájit, ne obdržet titul, nebylo, pro nekonformní badatele, jednoduché. Jaké to bylo u konformních? Inu SSM (obligatorní pro všechny), KSČ… A poslušnost. Společenská vulnerabilita neboli charakterová ohebnost. Pochody po Letné na Prvního Máje pod heslem „Sovětská věda – náš vzor“. Což u fyzikálního inženýrství, které ještě za Chruščova  nesmyslně jarovizovalo semena  obilovin zářením, nebylo pouze bezobsažným, plakátovým, sdělením.

Kandidátů věd jsme ostatně  měli ve vládách na začátku 90. let mraky. Skončili jsme s hospodářstvím, které je sice vyspělé, ale nepatří našemu státu. Ani výnosy z něj. Muži roku 1990 ověšeni tituly jako Ašanti cingrlátky, zklamali. Proto lid  zřejmě zklame titulovaného  vědce, který  se tak  nestane „Mužem roku 2018“. Ač  o to žádá.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
29. 3. 2017 18:40

Slovutný barone ,

vskutku jste mě pobavil. Nikoliv celkem jeho všeobecně známého obsahem,ale jedním,zřejmě
v posledních 4 stoletích generované vlastnosti v ČR,kterou jste označil v u l n e r a b i l i t ou !!
Předpokládám,že Vám přitom nešlo o vyjádření společenské zranitelnosti a pokud,pak formy
zranitelnosti či lépe poškozenitelnosti lidské duše,morálky a svědomí. Ovšem v závěru článku
tvrdíte naprostou pravdu : novým příštím prezidentem bude Zeman a nikoliv některé přerostlé
ego bez sebemenší schopnosti sebereflexe. Zdravím Vás s přišlým jarem a přeji vše nejlepší.

r.m.
r.m.
29. 3. 2017 22:01

CSc. nebylo zadara, kdo ho chtěl musel leccos podepsat. I spolupráci s „tamtěmi“. A teprve po úspěšné spolupráci, čti bonzování na kolegy, přišlo vycestování do imperialistické ciziny.
Oni snad vážně vybírají takové figury schválně, aby strejda Zeman mezi nima vyniknul jako nejpřijatelnější zábavný chlapík.

Aleš
Aleš
30. 3. 2017 4:32

vtipné, výstižné, všeobjímající
Každá doba potřebuje svého drahouše…

fajt
30. 3. 2017 6:07

https://www.youtube.com/watch?v=HKibb5v0j3k – mládí vpřed, koho dnes v kolonii zajímají starý prduchové – úpadek naprosto excelentní. ..)

jogín
jogín
30. 3. 2017 9:28

Drahoš je dlouholetý vědecký funkcionář. Znamená to, že ukecal zachování Akademie, což je brzda zdejší ekonomiky. Ekonomický zisk z vědy se totiž realizuje přes vzdělání. Objevy, které se dají rychle zpeněžit jsou naprostou vyjímkou a hlavním úkolem vědců je výchova odborníků co jdou do praxe. Výsledky ve vědě slouží jako základ kariéry vysokoškolských pedagogů. Za publikaci v prioritním žurnálu nepřiteče ani koruna, ale znamená to, že autor má učit na výborné univerzitě. Takže Drahošovi chybí strategické myšlení, dobře se ale vyzná v politizování a dělání dojmu.

peter.
30. 3. 2017 13:46

Aleš napsal A bratia potřebovali vystřízlivět. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/433600-slovensky-prezident-letal-na-vikend-za-rodinou-ministr-chce-vratit-21-milionu.html Aleš: Kritiku beriem! No práve preto by sa občania – voliči v ČR mali poučiť z našej chyby.Poučenie spočíva v tom,že ak niekto zbohatne na úžere,alebo ide o dobrého textára a hazardného hráča prípadne aj o výkonného vedca – zberateľa akademických titulov,tak to vôbec nemusí znamenať,že dotyčný bude aj vhodnou osobou pre funkciu prezidenta republiky.U kandidátov s úzko špecializovaným zamestnaním v ktorom môžu byť aj úspešní, môže (nemusí) zafungovať tzv. Dunning-Krugerov efekt a oni vyhlásia svoju kandidatúru na prezidenta, lebo si povedia: keď som taký dobrý úžerník,textár a stávkar alebo vedec-chemik,tak som aj… Číst vice »

tatar
tatar
30. 3. 2017 14:50

fajt napsal

https://www.youtube.com/watch?v=HKibb5v0j3k – mládí vpřed, koho dnes v kolonii zajímají starý prduchové – úpadek naprosto excelentní. ..)

Tohle je fakt boží. Zajímavý to je i herecky. Ondřej Pavelka je jak z jiný doby, kdy to herectví brali jako poslání.

peter.
31. 3. 2017 12:14

Aleš napsal
A bratia potřebovali vystřízlivět.

Neteší ma,že musím špiniť do vlastného hniezda,no hrb a prd neutajíš.
Toto je tá „pýcha“Slovenska.
http://afinabul.blog.cz/1703/andrej-kiska-i-also-asked-myself-why-not-become-a-jew

orinoko
31. 3. 2017 13:45

Ctivy článek. Zajimava diskuse. Já osobně jsem nějakého soudruha Drahose do těchto chvil vůbec neznal … ale kdo zna například Sixx I am … ze… Pak jsem spatřil jeho tvar … a …. Ma charisma …. napadlo me. Respektive … Je fotogenicky. Říkám si , do voleb daleko, stačí , ze kandidát gambler /jak se mu na webu běžně říká/ prepisknul začátek, a už je mimo mísu. To je blb par excellence. Nechapu, jak takové lidské hovado může plodit velmi dobre texty k písničkám. Ačkoli … už Jiří Černý konstatoval, ze mnohý jednostranně nadany jedinec je do běžného života katastrofální… Číst vice »

Amenre
Amenre
31. 3. 2017 21:09

orinoko napsal
kdo zna například Sixx I am

Mám hrozně rád od nich skladbu „Skin“ :)

orinoko
1. 4. 2017 6:31

Tu jsem neznal. Dobrý. Oni maji vůbec dobre dojaky. Další znovuzrození Sixxe. Tahle kapela dost vysoko přečnívá současnou nadprodukci brutální , stejně znějící stereotypní sedi.
Stejně jako Zeman precniva tu bandu průmyslových prezikandidatu západu.

Béda
1. 4. 2017 7:35

https://www.novinky.cz/domaci/433406-kolem-drahose-uz-krouzi-prvni-sponzori.html
http://www.vyzvavedcu.cz
http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/3671-drahos-jako-bily-kun-promigracnich-elit
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Zjistovali-jsme-kdo-vsechno-podpori-Drahose-na-Hrad-proti-Zemanovi-To-budete-koukat-A-o-Drahosovi-jsme-se-dozvedeli-tuto-zasadni-vec-481484

„„Nemohu Jiřího Drahoše podpořit, protože vůbec neznám jeho názory. Nevím, jaký je jeho vztah k multikulturalismu, nevím, jak se staví k migraci, nevím, jaký má názor na užší integraci EU a s tím spojené snížení míry státní suverenity a neznám jeho názory na řadu dalších otázek. Spíše je mi záhadou, jak může mít podporu zprava i zleva, když ostatní jeho názory také neznají,“ uvedl europoslanec za ČSSD Jan Keller.“