Čí bude pan Drahoš drahouš?

Bývávalo, že přední  akademici po plodném vědeckém životě psávali své paměti. Místo pamětí se však prof. Ing. J.Drahoš, DrSc., pustí do boje o srdce a hlasy voličů v přímé prezidentské volbě na prahu roku 2018. Přímá prezidentská volba je volba lidem, což si asi politické strany, jejichž členstvo nepřevyšuje dvacet tisíc členů u těch nejstarších a dobře zavedených, neuvědomují. V Čechách a na Moravě je asi sto tisíc současných  partajníků, kteří, dle mne, stěží ovlivní hlasy cca pěti milionů voličů.

Vážným kandidátem na prezidentské repete je Ing. Miloš Zeman. Přes všechny stařecké limity je oblíben, a to i se svými citacemi Eulálie Čubíkové (letos třikrát) a jiných  zcela efemerních postav. Zeman je také metařem (tedy tím, kdo metá z úst) všelikých bonmotů. Je to člověk, který zoufale  baží po bonmotu, jako beznohý hošík po koloběžce. Zvykli jsme si, a někdy nás to i baví. Pan Miloš kouří cigarety, a střídměji pije alkohol. Jako mnozí z nás. Je jedním z nás. Strýček, kterého bychom si třeba nevybrali, ale se kterým musíme u stolu  počítat při každém  venkovském posvícení. Přináší zábavu i moralizování. Jako každý věkovitý strýc.

I druhý z kandidátů, hudebník Horáček, se svěřil, že míval epileptické záchvaty, a proto pracoval v družstvu META a nemusel na vojnu, čímž byla jeho praxe textaře písní i sázek na dostizích alespoň ucelená.

O panu profesoru Drahošovi nevíme zhola nic. Víme, že v třiadvaceti letech absolvoval pětileté studium VŠCHT. Po vysoké, pravděpodobně, nezamířil mezi bodré Záhorany, aby  se slzou v oku škrábal v ložnici na zeď ono povedené „Malacky 735“. Suchý wikipedista jen  praví, že v druhém roce husákovské normalizace nastoupil do Akademie věd, kde, opět strohou řečí, „obdržel v roce 1977“ kandidaturu věd. Všichni aspiranti byli  tehdy  předem plánováni oddělením školství a vědy ÚV KSČ, a byli v jeho nomenklatuře. Stihnout přežít v oné nomenklatuře a už po pěti letech  obhájit, ne obdržet titul, nebylo, pro nekonformní badatele, jednoduché. Jaké to bylo u konformních? Inu SSM (obligatorní pro všechny), KSČ… A poslušnost. Společenská vulnerabilita neboli charakterová ohebnost. Pochody po Letné na Prvního Máje pod heslem „Sovětská věda – náš vzor“. Což u fyzikálního inženýrství, které ještě za Chruščova  nesmyslně jarovizovalo semena  obilovin zářením, nebylo pouze bezobsažným, plakátovým, sdělením.

Kandidátů věd jsme ostatně  měli ve vládách na začátku 90. let mraky. Skončili jsme s hospodářstvím, které je sice vyspělé, ale nepatří našemu státu. Ani výnosy z něj. Muži roku 1990 ověšeni tituly jako Ašanti cingrlátky, zklamali. Proto lid  zřejmě zklame titulovaného  vědce, který  se tak  nestane „Mužem roku 2018“. Ač  o to žádá.

Přejít do diskuze k článku 17 komentářů