Čí zájmy hájí naše vláda a parlament?

Když sledují přípravné kroky české vlády k podpoře (naší?) ekonomiky a (našich?) občanů, vybavuje se mi před očima stále dokola scénka z filmu Světáci s hláškou Jiřího Sováka směrovaného na příslušníka VB: „Soudruhu, ty nejsi náš, ty jsi rakouskej!“

V našem případě nejde sice ani o příslušníka VB, ani o Rakousko, nýbrž o českou vládu a sněmovnu, ale to setrvalé nahrávání velkému západnímu kapitálu ze strany našich představitelů tuto „hlášku“ neustále připomíná. Bohužel to v současnosti pokračuje i v souvislosti s opatřeními ke zmírnění dopadů koronavirové krize u nás.

Na důkaz toho, že nehovořím do větru, připomenu hned 3 příklady z poslední doby:

1. Změna zákona o ČNB, kdy namísto změny zákona umožňující provedení měnového financování a tedy prodej vládních dluhopisů vládou ČNB, která je může odkoupit ze značných finančních rezerv ve volných měnách z titulu dřívějších intervencí ČNB proti koruně a cenných papírů v cizích měnách výměnou za naše zlaté rezervy, bylo povoleno ČNB obchodovat s dluhopisy na otevřeném finančním trhu, nikoliv ale odkupovat dluhopisy od vlastní vlády a tu financovat.

Namísto odkupu vládních dluhopisů ČNB se tedy budeme zadlužovat vůči zahraničním bankám, které si potřebné peníze k jejich dočasnému odkupu půjčí u ECB za 0,25 % p.a., zatímco za zúročení těchto dluhopisů budeme ročně platit 1,25 %, tedy pětinásobek. V případě zadlužení státu ve výši plánovaných 200 mld. Kč tak získají cizí banky ročně bezpracný zisk ve výši 2 mld. Kč, přičemž tyto dluhopisy budou s víceletou splatností (obvykle 5 – 7 let). Tolikrát se tedy zvýší fakticky i zisk cizích bank, a to zcela zbytečně.

Takže zatímco premiér vypráví o šetrnosti,  vyhazujeme i nadále peníze doslova lopatou z okna. A místo toho, abychom uzavírali další kanály, kterými od nás odtékají do zahraničí zisky v objemu třetiny ročního státního rozpočtu (cca na úrovni 500 mld. Kč), tak ještě v tomto sebelikvidačním úsilí přidáváme na tempu. Není přitom zřejmé, zda sněmovna tuto změnu zákona o ČNB (namísto změny umožňující měnové financování) schválila záměrně s cílem škodit této zemi a jejím občanům, či z neznalosti předmětné problematiky a dopadů přijatého rozhodnutí. Výsledek však vyjde nastejno.

2. Záměr české vlády svěřit vybudování výrobního podniku na roušky v ČR americké firmě Honeywell za situace, kdy existují u nás existují české podniky na tuto výrobu, jakož i dostatek dalších kvalifikovaných pracovních sil z řad našich lidí, aby se touto činností mohli zabývat. Namísto toho má tuto státní zakázku dostat americká firma (spolu se ziskem z této činnosti), který by nepochybně navýšila dovozem lacinějších šiček z Ukrajiny či z Balkánu, zatímco naše zaměstnance bychom udržovali doma na podpoře od plátců daní u nás. A k tomuto účelu má tato americká firma u nás stavět výrobní podnik (k dovršení všeho možná ještě se státní pobídkou). Neuvěřitelné, že si s něčím podobným dovolí  Babišova vláda vůbec přijít.

3. Záměr české vlády související s přednostní a většinovou podporou velkých firem a bank v souvislosti s financováním následků koronavirové epidemie, byť některé z těchto firem měly problémy ještě před vznikem epidemie, zatímco u bank se o tom dá úspěšně pochybovat. To vše na úkor českého malého a středního podnikání.

Nepoučeni opakujeme nyní stejnou chybu, kterou udělala vláda USA v roce 2008, kdy si k ní létali bankéři soukromými tryskáči pro podporu. Jediný rozdíl spočívá v tom, že česká vláda si ty bankéře posadí přímo do komise, která má přidělování peněz doporučovat, ne-li přímo o rozdělování rozhodovat.

Vše tedy opět neomylně spěje k výsledku, že bohatí budou na krizi z přidělených peněz dále bohatnout, zatímco občané a střední a malé české firmy, pokud tuto krizi přežijí, ty dluhy státu pak budou splácet.

Tímto způsobem prostě dále hospodařit nelze. Je to opět za pět, a to hned třikrát. Objektivně ale dlužno přiznat, že takto si počínaly i předchozí vlády a parlament v jiných sestavách, což ale pro stávající orgány naší výkonné a zákonodárné moci rozhodně nemůže být omluvou.

V této souvislosti je však důležité upozornit na nutnost vytvořit si potřebné zdroje na splácení přijatých úvěrů (a u těch 200 mld. Kč to zdaleka neskončí). A ačkoliv by vláda i v tomto měla mít jasno ještě dříve, než si půjčí, působí dojmem, že tomu zatím tak vůbec není, neboť:

  • zastavit každoročně narůstající úniky zisku do zahraničí na úrovni cca 500 mld. Kč z blíže nevyjasněných důvodů odmítá;
  • k vytvoření zdrojů vlastních příjmů nad rámec daní od obyvatel a části firem, které v ČR platí daně, znárodněním vybraných podniků zatím neuvažuje (údajně to premiér nevidí na stole);
  • zvyšovat daně prý vláda nebude, přičemž ze současných daňových příjmů není vláda schopna udržet ani vyrovnaný státní rozpočet, natož splácet ještě 200 mld. Kč i s úroky.

Má vláda v rukávě nějaké kouzlo, nebo snad chce splácet vypůjčené peníze u cizích bank z peněz nečinně ležících ve výši 2,5 mld. Kč u ČNB poté, co si nejprve namísto peněz od ČNB půjčí na financování navýšených potřeb státního rozpočtu od cizích bank, abychom je v tom našem českém krmelci zase pořádně nakrmili?

Dokdy mají naši občané toto turecké hospodaření splácet a dále snášet?

V praxi se tedy stále více potvrzuje, že potřebujeme nejen formulaci českých národních zájmů, které si osvojí (např. formou deklarace) naše sněmovna a poté i vláda, potřebujeme též vládu a parlament, které se budou automaticky českými národními zájmy řídit. Zatím tomu tak rozhodně není. V praxi se tak ukazuje formulace českých národních zájmů jako nezbytná.

Krom toho další přisluhování cizím zájmům zvláště za vzniklé situace již možné nebude. Volba, zda naši občané chtějí nadále pokračovat v tomto na hlavu postaveném systému a otroctví, kdy neustále pracují na zisk jiných, nebo zda tento systém chtějí změnit, je na nich samotných.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
17. 4. 2020 21:51

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020041511806654-koronavirus-neni-jediny-problem-mozna-nebudeme-mit-co-sklizet-ministr-zemedelstvi-zvedl-varovne/ Největší nepřátelé kapitalismu jsou: jaro, léto, podzim, zima. Došly zdroje. Rouškami se nenajíš, respirátorem nezatopíš a starostmi, o kolik procent klesne ekonomika v důsledku koronaviru, se nenapiješ, nezaliješ zahrádku ani nezavlažíš krajinu. Podporovat teroristické organizace, které vyrábějí bakteriologické zbraně, to by vládám vesměs šlo, ale každý takový špás lidstvo něco stojí a je to tost bolestivé. Toman a lesní panna zase objevili Ameriku, ale jeho podřízené organizace a jejich manažeři řeší digitalizaci stádní správy a řízení lidských zdrojů. S takovým matrošem vodu v krajině mít nebudeme, ikdyby srážkový úhrn vzrostl o 100 % Na sousedním vlákně je zrovna text… Číst vice »

Gatta
Gatta
18. 4. 2020 7:59

Z článku „Tímto způsobem prostě dàle hospodařit nelze“.
Dŕíve bylo psáno na WC ve vlacích „Ve stanici nelze“. Ale kdo to zkusil, tak zjisti, že to šlo úplně normálně.

S článkem, a s potřebností změn, jinak souhlas.

Bety
Bety
18. 4. 2020 8:20

EU chce dát tři biliony na zelenou politiku, to teď všichni solární baroni a spol. už dopředu mlaskají nad tím vývarem.

Bety
Bety
18. 4. 2020 9:40

Vařila myšička kašičku, na zeleným rendlíčku. Tomu dala, tomu taky, tomu jenom trošičku, tomu zbylo na lžičku. Na toho se nedostalo, tak utíkal do komůrky…. jenže ta byla zarýglovaná na sedm západů….