Čína je obklopena řetězcem amerických protiraketových systémů


Únor 22, 2010

 

China Daily – Vojenští vědci se všimli, že Washington je, jak se zdá, odhodlán obklopit Čínu protiraketovými systémy americké výroby. Podle zpráv z amerických vojenských kruhů se  Tchaj-wan stal v minulém roce pátým globálním odběratelem systému protiraketové obrany Patriot po Japonsku, Koreji, Spojených arabských emiratech a Německu.

 

Větší počet vojenských expertů konstatoval, že poslední Washingtonem navržená dohoda s Tchaj-wanem je klíčovou součástí amerického strategického obklíčení Číny ve východoasijské oblasti, protože rakety v důsledku této dohody budou rozmístěny od Japonska přes Koreu až k Tchaj-wanu.


Plukovník letectva Dai Xu, proslulý vojenský stratég, napsal v článku, který vyšel tento měsíc, že Čína je obklopena ve tvaru půlměsíce, který začíná v Japonsku, táhne se přes Jihočínské moře do Indie a končí v Afghanistánu. Protiraketový systém nasazený Washingtonem v okolí čínské periferie tvoří obklíčení ve tvaru půlměsíce.

 

Ni Lexiong, odborník na vojenské záležitosti při Šanghajském ústavu politologie a práva, řekl včera novinám Guangdong Daily, že americký protiraketový systém v sousedství Číny je replikou strategie ve východní Evropě proti Rusku. Obamova administrativa začala plánovat tento systém v okolí Číny krátce po zrušení a pozastavení projektu ve východní Evropě.

 

Tang Xiaosong, ředitel Centra pro mezinárodní bezpečnost a strategických studií s Guangdongskou universitou zahraničních vztajů uvádí, že tento prstenec, který obepíná Čínu, může být také rozšířen kdykoliv a jakýmkoliv směrem. Prohlasil, že Washington spoléhá na to, že prodá Indii a dalším  jiho a východoasijským zemím Patriot (PAC) – system 3 s rozšířenými schopnostmi protiraketové obrany.

 

Analytici říkají, že Čína pozorně sleduje americko-indickou spolupráci v protiraketové obraně, protože jakékoliv zapojení Indie do amerického celosvětového systému protiraketové obrany by těžce poškodilo bezpečnost Číny.

 

Nicméně, podle bývalého čínského velvyslance v Indii Pei Yuanyinga, je nepravděpodobné, že by se Indie stala součástí amerického tajného plánu proti Číně.

 

New Dillí sice potřebuje rozvíjet vztahy s US, ale chce být nezávislou mezinárodní silou na světové scéně, prohlásil.

 

Pei řekl, že je třeba vzít v úvahu mnohanásobné aspekty čínsko-amerických vztahů. Spojené státy se řídí politikou angažovanosti spojenou s politikou pozice síly s Čínou mnoho let, a tato politika se během funkčního Obamovo období nezmění.

 

Ministr zahraničí Yang Jiechi prohlásil na konferenci OSN o odzbrojení v srpnu v Ženevě, že žádné země by neměly usilovat o absolutní převahu, ani rozvíjet strategické-raketové obranné systémy, které podkopávají globální strategickou stabilitu.

 

Převzato z Global Research

 

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments