Číslo týdne: 23,5. Tolik procent celosvětové výroby elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů

Tisková zpráva Hnutí DUHA

pátek 16. března 2017

Plných 23,5 procent celosvětové výroby elektřiny pokryly v roce 2015 obnovitelné zdroje. Nejvýznamnější, zhruba tříčtvrtinový, podíl na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů mají stále vodní elektrárny, ale rychle rostoucí větrná a solární energetika se prosazuje rok za rokem výrazněji. Pro srovnání podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny zůstává v posledních letech na úrovni 10,7 %. Vyplývá to z letošního vydání publikace REthinking Energy vydané mezinárodní agenturou IRENA (International Renewable Energy Agency) [1].

Ze stejné publikace plyne i řada dalších údajů o obnovitelné energetice:

  • Podíl     obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie (vedle elektřiny rovněž zdroje pro výrobu tepla a zajištění dopravy) dosáhl 18,3 %. Necelou polovinu přitom pokrývá tradiční využití biomasy pro vytápění a vaření. Podle odhadu agentury IRENA mohou obnovitelné zdroje při širokém nasazení vyzkoušených řešení dosáhnout do roku 2030 36 % podílu na pokrytí globálních energetických potřeb.
  • Od roku 2012 se každoročně postaví víc kapacit v obnovitelných zdrojích než ve všech ostatních elektrárnách dohromady a tento rozdíl se neustále zvyšuje. V roce 2015 tak na obnovitelné zdroje připadlo už 61 % instalovaných kapacit.
  • Pořizovací cena obnovitelných zdrojů stále klesá. V případě větrných elektráren klesla od roku 2009 o třetinu, u fotovoltaiky dokonce o 80 %. Obnovitelné zdroje již mohou konkurovat novým konvenčním elektrárnám.
  • V roce 2015 bylo na obnovitelné zdroje celosvětově navázáno 9,4 milionu pracovních příležitostí. Dle agentury IRENA vzroste roku 2030 na 24,4 milionu.

V ČR se obnovitelné zdroje podílejí na výrobě elektřiny jen z méně než poloviny celosvětové hodnoty, a to 11 %. Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie je u nás cca 15 % (ve srovnání s 18,3 % globálně), a to kvůli relativně vysokému podílu OZE při výrobě tepla, hlavně při vytápění domácností.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Celosvětový i evropský rozvoj obnovitelných zdrojů zůstává v kontrastu se jejich stagnací v několika zemích. Jednou z nich je k naší škodě i Česká republika, kde politici v roce 2013 rozvoj perspektivního a všestranně prospěšného odvětví prakticky zastavili. Přitom podíl OZE na výrobě elektřiny je u nás ve srovnání s celosvětovou hodnotou méně než poloviční. Důležitým krokem pro překonání stagnace, které nás odstavilo na třetí kolej, je opětovné zavedení provozní podpory pro větrné elektrárny vlastněné obcemi a občany v jejich okolí a stabilního prostředí s nediskriminujícími podmínkami pro střešní fotovoltaiku.“

Nové zajímavosti a aktuality ze světa energetiky, odpadů, ekonomiky najdete každý týden na www.cislotydne.cz

Poznámky:

[1] IRENA (2017), REthinking Energy 2017: Accelerating the global energy
transformation. International Renewable Energy Agency, Abu Dhabi,
http://www.irena.org/DocumentDownloads/Publications/IRENA_REthinking_Energy_2017.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments