Vzkříšení voodoo ekonomiky

To, čeho jsme svědky, je ve skutečnosti shoda dvou znesvářených stran na velmi nebezpečném přístupu k veřejným financím: na pokračování a rozšíření toho, co prezident George H. W. Bush v dnes již památném výroku nazval „voodoo ekonomikou“. Její důsledky každou chvíli dostihnou nejen Ameriku, ale i svět.

 

Rooseveltovská chvíle pro americké megabanky?

Před více než sto lety stály Spojené státy v čele světa, když přehodnotily způsob, jakým fungují velké firmy – a otázku, kdy by se moc těchto firem měla omezit. Při zpětném ohlédnutí se přelomovým legislativním počinem – nejen pro USA, ale i mezinárodně – stal Shermanův antitrustový zákon z roku 1890.

Doddův a Frankův návrh zákona o finanční reformě, který by měl brzy projít americkým Senátem, dělá něco podobného – pozdě, ale přece – v oblasti bankovnictví.

 

Věčný život amerických megabank

Světová ekonomika naráží na vážný problém: největší banky ve Spojených státech jsou stále „příliš velké, než aby padly“, což znamená, že pokud se jedna anebo několik z nich dostane do vážných potíží, spasí je zásah vlády – jelikož důsledky nečinnosti by byly příliš děsivé.

 
 

Jsou finance jako hamburgry?

…drtivá většina toho, co se dnes odehrává na finančních trzích, se podobá spíše hamburgerům – nízká nutriční hodnota, špatná životospráva a zlozvyk, který lze jen velmi těžko vykořenit.