ČR v zápasu s klimatickou změnou zaostává. V mezinárodním hodnocení hrajeme třetí ligu

Dnes zveřejněný žebříček nás staví na 43. místo z 57 zemí světa

Tisková zpráva Hnutí DUHA

středa 15. listopadu 2017

V hodnocení úspěšnosti, jak státy čelí globální změně klimatu, obsadila Česká republika 43. místo. Vyplývá to z tabulky Climate Change Performance Index, kterou dnes spolu s partnery zveřejnila společnost Germanwatch [1]. Hodnocení založeného na dotazníkovém šetření se zúčastnilo 57 zemí.O umístění rozhoduje soubor čtrnácti kritérií rozdělených do čtyř kategorií. Vedle vývoje emisí skleníkových plynů, který má v hodnocení největší váhu, jde o kategorie energetické efektivity, obnovitelných zdrojů a klimatické politiky.

Podle hodnotitelů dosud žádná země nevyvinula takové úsilí, které by vedlo k naplnění jejího podílu na závazku odsouhlaseném v Pařížské klimatické dohodě. Z tohoto důvodu zůstávají první tři příčky neobsazeny, medaili si ještě žádná země nezaslouží. Nejlepší hodnocení a umístění na čtvrtém místě si vysloužilo Švédsko, následované Litvou a Marokem.

Česká republika se dostala do třetí skupiny hodnocených států společně s Polskem, Maďarskem nebo Čínou. Ve čtvrté skupině nejslabších zemí jsou například Spojené státy nebo Saúdská Arábie.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Z pohledu efektivity úsilí o zmírnění globální změny klimatu se Česká republika nemůže měřit s většinou zemí Evropské unie, ale třeba ani s Indií nebo Mexikem. Autoři dnes zveřejněného klimatického žebříčku do hodnocení zcela logicky zahrnují i rozvoj v oblasti obnovitelných zdrojů, bez kterých nelze ve snižování emisí dosáhnout potřebného pokroku. Důležitým krokem, který musíme v zápasu s klimatickou změnou urgentně udělat, je překonání stagnace obnovitelných zdrojů. Toho lze nejsnáze dosáhnout opětovným zavedením osvědčeného systému podpory pro obnovitelné zdroje, zejména vlastněné či spoluvlastněné obcemi, zemědělci a místními lidmi. Máme tedy reálnou šanci postoupit do vyšší ligy. V kategorii energetické efektivity máme hodnocení na úrovni většiny druholigových států. Snížením spotřeby paliv, kterého lze dosáhnout odstavením plýtvavých uhelných elektráren, a zaváděním účinnějších technologií můžeme v efektivitě pomýšlet na vstup mezi elitu.“

Jan Burck, spoluautor Climate Change Performance Index ze společnosti Germanwatch, řekl:
„Na mezinárodním diplomatickém poli se řada států jednoznačně hlásí k cílům plynoucím z Pařížské klimatické dohody. Teď je potřeba, aby tyto státy provedly konkrétní opatření v jednotlivých sektorech a závazek snížení emisí fakticky splnily.“

Poznámky:

[1] The Climate Change Performance Index 2018, http://germanwatch.org/en/14639

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Drak
Drak
19. 11. 2017 19:20

Tu podvodnickou ligu,která se snaží utratit, lépe řečeno promrhat obrovské peníze, které by mohly posloužit lidem mnohem lépe, tu nemusíme hrát ani třetí.
Nejlépe v tomhle cinknutém turnaji nebýt.

senil
senil
20. 11. 2017 4:28

U globálního oteplování jde jen o přerozdělování peněz, více moci pro úředníky a nadnárodní struktury, dotace pro vybrané korporace, buzerace a regulace bězných občanů. Nic víc.

http://www.epshark.cz/clanek/9/globalni-oteplovani-si-dava-pauzu

Gatta
Gatta
20. 11. 2017 15:24

Jako zapojení do boje se změnou klimatu bych chápal usilovnou snahu o všemožné zadržení vody v krajině a rozšíření a ozdravení lesních poloch – a to je možné bez jakýchkoli dotací – pouze prostým návratem k ďříve normálnímu hospodaření v krajině.

Tím ovšem nemyslím dotační akci „dešťovka“, které nic neřeší a opět je jen dalším plýtváním prostředky v zájmu především několika aktivistů.

idiotronic
20. 11. 2017 20:24

Jestli to dobře chápu, pak by ČR měla od emise 9,6tuny CO2 na obyvatele směřovat k těm s nižšími emisemi , například do 4 tCO2/obyvatele:

Turecko,Rumunsko, Lotyšsko, Litva,Chorvatsko, Maďarsko, Portugalsko,
Švédsko,

a naopak se distancovat od nečistých států, jako

USA (16,2) Saúdská Arábie (16,4) Kanada (15,3) Austrálie (16,7)
Lucembursko (17,9), Spojené Emiráty (17,9) Kuvajt (25)

idiotronic
20. 11. 2017 20:29

Údaje jsou z přehledu International Energy Agency 2013. Sorry, jako. (všeci kradnú)…

racek
racek
20. 11. 2017 23:46

Asi jsme dostatečně nezdevastovali půdu biopalivy, nekontaminovali půdu z odpadu z solárních článků a nevyrobili dostek elektromobilů abychom dostečně nezamořili vzduch ze zdrojů elektřiny s dvakrát větší ekologickou zátěží než benzín. No, je fakt že ekologii paliv z kravských hoven z milionů krav jež se potulují bez užitku Indií a spotřebovávají už tak nedostatková krmiva se nemůžeme rovnat. A taky jsme nezařídili aby u nás teklo dost řek vhodných na výrobu elektřiny jako jinde….

Admirál
Admirál
21. 11. 2017 20:43

Chovatelé škodné se mají svojí pralesní ligu.