Dnes zveřejněný žebříček nás staví na 43. místo z 57 zemí světa
Tisková zpráva Hnutí DUHA
středa 15. listopadu 2017
Podle hodnotitelů dosud žádná země nevyvinula takové úsilí, které by vedlo k naplnění jejího podílu na závazku odsouhlaseném v Pařížské klimatické dohodě. Z tohoto důvodu zůstávají první tři příčky neobsazeny, medaili si ještě žádná země nezaslouží. Nejlepší hodnocení a umístění na čtvrtém místě si vysloužilo Švédsko, následované Litvou a Marokem.
Česká republika se dostala do třetí skupiny hodnocených států společně s Polskem, Maďarskem nebo Čínou. Ve čtvrté skupině nejslabších zemí jsou například Spojené státy nebo Saúdská Arábie.
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Z pohledu efektivity úsilí o zmírnění globální změny klimatu se Česká republika nemůže měřit s většinou zemí Evropské unie, ale třeba ani s Indií nebo Mexikem. Autoři dnes zveřejněného klimatického žebříčku do hodnocení zcela logicky zahrnují i rozvoj v oblasti obnovitelných zdrojů, bez kterých nelze ve snižování emisí dosáhnout potřebného pokroku. Důležitým krokem, který musíme v zápasu s klimatickou změnou urgentně udělat, je překonání stagnace obnovitelných zdrojů. Toho lze nejsnáze dosáhnout opětovným zavedením osvědčeného systému podpory pro obnovitelné zdroje, zejména vlastněné či spoluvlastněné obcemi, zemědělci a místními lidmi. Máme tedy reálnou šanci postoupit do vyšší ligy. V kategorii energetické efektivity máme hodnocení na úrovni většiny druholigových států. Snížením spotřeby paliv, kterého lze dosáhnout odstavením plýtvavých uhelných elektráren, a zaváděním účinnějších technologií můžeme v efektivitě pomýšlet na vstup mezi elitu.“
Jan Burck, spoluautor Climate Change Performance Index ze společnosti Germanwatch, řekl: „Na mezinárodním diplomatickém poli se řada států jednoznačně hlásí k cílům plynoucím z Pařížské klimatické dohody. Teď je potřeba, aby tyto státy provedly konkrétní opatření v jednotlivých sektorech a závazek snížení emisí fakticky splnily.“
Poznámky:
[1] The Climate Change Performance Index 2018, http://germanwatch.org/en/
Tu podvodnickou ligu,která se snaží utratit, lépe řečeno promrhat obrovské peníze, které by mohly posloužit lidem mnohem lépe, tu nemusíme hrát ani třetí.
Nejlépe v tomhle cinknutém turnaji nebýt.
U globálního oteplování jde jen o přerozdělování peněz, více moci pro úředníky a nadnárodní struktury, dotace pro vybrané korporace, buzerace a regulace bězných občanů. Nic víc.
http://www.epshark.cz/clanek/9/globalni-oteplovani-si-dava-pauzu
Jako zapojení do boje se změnou klimatu bych chápal usilovnou snahu o všemožné zadržení vody v krajině a rozšíření a ozdravení lesních poloch – a to je možné bez jakýchkoli dotací – pouze prostým návratem k ďříve normálnímu hospodaření v krajině.
Tím ovšem nemyslím dotační akci „dešťovka“, které nic neřeší a opět je jen dalším plýtváním prostředky v zájmu především několika aktivistů.
Jestli to dobře chápu, pak by ČR měla od emise 9,6tuny CO2 na obyvatele směřovat k těm s nižšími emisemi , například do 4 tCO2/obyvatele:
Turecko,Rumunsko, Lotyšsko, Litva,Chorvatsko, Maďarsko, Portugalsko,
Švédsko,
a naopak se distancovat od nečistých států, jako
USA (16,2) Saúdská Arábie (16,4) Kanada (15,3) Austrálie (16,7)
Lucembursko (17,9), Spojené Emiráty (17,9) Kuvajt (25)
Údaje jsou z přehledu International Energy Agency 2013. Sorry, jako. (všeci kradnú)…
Asi jsme dostatečně nezdevastovali půdu biopalivy, nekontaminovali půdu z odpadu z solárních článků a nevyrobili dostek elektromobilů abychom dostečně nezamořili vzduch ze zdrojů elektřiny s dvakrát větší ekologickou zátěží než benzín. No, je fakt že ekologii paliv z kravských hoven z milionů krav jež se potulují bez užitku Indií a spotřebovávají už tak nedostatková krmiva se nemůžeme rovnat. A taky jsme nezařídili aby u nás teklo dost řek vhodných na výrobu elektřiny jako jinde….
Chovatelé škodné se mají svojí pralesní ligu.