Debata o propagandě

Někdejší ochránce socialistického zřízení v čele se Sovětským svazem, udavače svých spoluobčanů, nahradili mnohem sofistikovanější strážci liberálně-demokratickému systému a vedoucí úlohy Spojených států v České republice.


Dne 9.11.2016 proběhla na Novotného lávce v Praze debata o ruské a protiruské propagandě. Zvali jsme na ni ZDE.

Tato akce organizována aktivistou Zdeňkem Kratochvílem nesla podtitul:

Ohrožuje nás „ruská propaganda?“ Je zřízení „Chovancova“ útvaru při MV pro boj s dezinformacemi největším útokem na svobodu od roku 1989? Proč bojují „neziskovky“ s „kremelskou propagandou?“

Hlavními, i když ne jedinými aktéry debaty byli pánové:

  • Jaroslav Bašta – publicista, bývalý velvyslanec ČR v Rusku a na Ukrajině.
  • Roman Máca – bezpečnostni a medialni analytik, spolupracovník think tanku „Evropské hodnoty.“
  • Jan Schneider – publicista, bezpečnostní analytik.
  • Ondřej Soukup – novinář HN, spolupracovník „Člověka v tísni.“

Co jsme se dozvěděli? Úvodem nás Roman Máca ujistil, že nevystupuje za Evropské hodnoty, ale za Romana Mácu. To mě uklidnil, protože v think tanku Evropské hodnoty je Roman Máca ZDE veden jako analytik projektu „Kremlin Watch“. Tímto programem se think tank Evropské hodnoty pyšní následujícími slovy:

S programem Kremlin Watch jsme jediným nevládním centrem v Česku, které se pro-kremelskou dezinformační kampaní systematicky zabývá. Kremlin Watch je strategický program think-tanku Evropské hodnoty, který má za cíl rozkrývat a čelit jednotlivým nástrojům hybridní války Ruské federace zaměřené proti liberálně-demokratickému systému

A čím se skutečně zabývá tento projekt? Řekl bych, že je takovým udavačským centrem, pomocnou stráží „Chovancova centra hybridních hrozeb“, o kterém jsem psal ZDE. Udávat se nemá, hlásit se to musí. To je jasné. Pamětníci pamatují pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti (PSVB). Šlo o obzvlášť uvědomělé soudruhy dozírající na nezávadné jednání vlažných nebo dokonce nepřátelsky laděných občanů k jednotné linii strany. Někdejší ochránce socialistického zřízení v čele se Sovětským svazem, udavače svých spoluobčanů, nahradili mnohem sofistikovanější strážci liberálně-demokratickému systému a vedoucí úlohy Spojených států v České republice. Není tedy divu, že i náš web E-republika neunikl bdělému oku Evropských hodnot a ocitl se na jejich „Seznamu českých pro-kremelských webů“ (str. 25 -26). Nejde o studii lecjakou, byla vydána s podporou Poslaneckého klubu Evropské strany lidové v Evropském parlamentu. O kvalitě takové „kompletní studie“ svědčí i tato věta věnovaná E-republice.

 Obsah publikovaný na E-republice je v drtivé většině zaměřen na dění na Ukrajině…

O pravdivosti této věty se může přesvědčit každý, kdo umí trochu sčítat. Jelikož předpokládám, že analytici „Kremlin Watch“ počítat umějí, alespoň pan Máca jako gramotný vypadal, nemohu se zbavit dojmu, že tady někdo pořádně napálil Američany, Brity i Evropský parlament. A nejen je. Jak to? Podle výročních zpráv činnost “Evropských hodnot“ sponzoruje mj. Velvyslanectví Spojených států amerických, Velvyslanectví Spojeného království, Evropský parlament a další pozoruhodné instituce, k vidění ZDE.

Zpět k panu Mácovi

Ulevilo se mi, že bude vystupovat jen jako občan Máca a nikoliv jako pomocník ministerstva vnitra a Chovancova centra hybridních hrozeb. Uklidnilo mě také, když nás ujistil, že nemá žádnou výkonou pravomoc. Nemůže tedy ty, se kterými nesouhlasí a které označí ve svých studiích, nijak trestat. Jen využívá svou svobodu s někým nesouhlasit, jak to ostatně činí i celé Evropské hodnoty, s heslem na štítě „chráníme svobodu“.

V této souvislosti je pozoruhodné vystoupení 85letého Miroslava Polreicha v závěru večera. Referoval o tom, kterak byl pozván ministrem vnitra na konferenci do tzv. Kachlíkárny, a jak jej jakýsi Jakub Janda z Evropských hodnot vykázal ze třetího dne konference s tím, že toto jednání je tajné. Jak je vidět, analytici Evropských hodnot jsou zbytečně skromní. Jejich působení není tak marginální, jak se snaží vypadat. Ostatně i další projekt s názvem „Kdo sdílí prokremelské weby na facebooku?“ je takovým amatérským seznamem „závadových osob“. Jde o lidi, kteří sdílejí na facebooku příspěvky od autorů a webů, které se ocitly na jiném seznamu, třeba právě na tom „prokremelském“. Bude-li tedy někdo sdílet a odkazovat třeba na tento náš článek, už jenom tím se ocitne v hledáčku Evropských hodnot a šup s ním na seznam. Evropské hodnoty se tak mohou vypořádat s proklatými levičáky raz dva.

Na výše zmiňovaném denunciačním seznamu Veroniky Víchové se už ocitli poslanci Škromach, Hašek, Huml či Foldyna. To, co začala profašistická skupina na tzv. Pravdoláskařích, dokončují neoliberální „Evropské hodnoty“. Ano, musíme připustit, že k evropským hodnotám patří i vytváření takových seznamů. Jednou jsou na nich Židé, podruhé komunisté, potřetí pravdoláskaři a nakonec se na nějakém ocitneme všichni. Čeká se jen na nějakou radikalizaci, válku nebo něco podobného, aby vynikly i ty evropské „hodnoty“, na které jsme v naší zemi tak trochu pozapomněli: Udávání, loupení, mučení a vraždění. Záleží jen na tom, který seznam zrovna bude v kurzu.

Autentický záznam celé debaty:


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
16. 11. 2016 13:33

Při úmrtí v rodině jsem byl označen za možného viníka smrti a rychlostí 160 km/h jsem byl uháněn do vazby, abych při vyšetřování nemohl ovlivňovat svědky. Když pitevní nález vyloučil cizí zavinění, uháněl jsem (teď už železnicí, rychlostí 20 km/h ) domů, samozřejmě za své náklady. Ačkoli moje účast na smrti byla vyloučena, policie zkoumala ještě týden mobilní telefon a počítač a fotografovala interiér. Počítač jsem si na své náklady mohl vyzvednout po skončení průzkumu počítače,kdy však byla diagnoza dávno uzavřena a počítač nemohl obsahovat relevantní údaje k úmrtí. Zjevně šlo o jinou,paralelně probíhající iniciativu. Legrační bylo, že mi odmítli… Číst vice »

zedd
zedd
16. 11. 2016 17:17

Jj, i z těchto důvodů je dobré mít šifrovaný harddisk. Hlavně ty části, kde je systém a uživatelský profil. Na druhou stranu frustrace orgánů z rozsypaného čaje by mohla vést k zostření úřední tortury někam za hranice představivosti samotného Kafky. Ostatně nastala doba, kdy by to měla být standardní praxe každého majitele notebooku. Ten můj například obsahuje SSL klíče k několika desítkám serverů a jeho ztráta by smrděla trestním stíháním. V podstatě všichni užíváme schopnosti prohlížeče zapamatovat si login/heslo k jakékoliv službě, kde to není explicitně vypnuté (ale ne všechny prohlížeče to vynucují). Často jde o různé firemní portály a… Číst vice »

zedd
zedd
16. 11. 2016 17:30

Abych to ještě osvětlil. Když jsem krátce dělal servis PC pro pár firem, tak jsem ty vyhořelé trosky půl roku skladoval v kanceláři a pak jsem je dal kamarádovi, který je rozebral tak, aby to mělo smysl prodat do specializované sběrny. HDD se vykupují bez úpravy na kila, rozebírat se to nevyplácí. Někde mezi mnou a slévárnou může být zoufalec, který ty harddisky testuje a zdravé prodává za stovku dál … určitě mu časem dojde, že data na nich jsou potenciální zlatej důl. K popsanému procesu dochází v každém sběrném dvoře, kam v dobré víře odnášíte svůj elektrošrot. Tohle je… Číst vice »

zedd
zedd
16. 11. 2016 17:45

Vida, to je námět na povídku, možná i na existenciální drama. Příliš hlučná samota v digitální éře.

karpi
karpi
17. 11. 2016 9:50


to celé zní dost děsivě..


já například upgraduju zásadně na sběrném dvoře.
Nejraději po vánocích… ,)