Debatní klub o propagandě: Jiří Svoboda / Petr Žantovský

Novinář je také jen člověk. Má své dobré i špatné vlastnosti. V momentu, kdy se nachází v nějakém kolektivu, například v redakci nějakého tištěného deníku, televize nebo rozhlasu má navíc tendenci chovat se stádně. A impulzem může být naprosto cokoli.
Jsou vyjímky, které dokazují schopnost silnějších osobností odolat pomyslné davové psychóze a vzepřou se. Za takový postoj však v drtivé většině případů dostanou jedinou odměnu, kterou je výpověď. Právě existenční otázka je jednou z nejdůležitějších motivací novinářů, že dělají svou práci takovým způsobem, aby svou existenci nezlikvidovali. Najdeme řadu případů, kdy jsou ochotní pro zlepšení svého existenčního statusu napsat nebo říci na mikrofon, či do kamery prakticky cokoli. Nejsou však hloupí a naivní aby se nevyhnuli velmi obezřetně nebezpečným obsahům. K těm se raději nevyjadřují vůbec a tváří se, že téma či kauza prostě neexistuje.

Vzniká tak obraz informačního toku, který lze jen obtížně dešifrovat politicky a ideově. Nejvíce novinářů píše prakticky o všem a nejraději píší o ničem. Všichni rozumějí všemu a pokud hrozí, že by někdo něčemu neporozuměl, přijdou na řadu osvědčené kádry starých mazáků, kteří to vždy pořádně vysvětlí – aby bylo jasno.

Co je propaganda? Lze ji v takovém stavu žurnalistiky vůbec najít? Jak vlastně funguje novinář?

Na povel nebo podle modelu, kdy přání je otcem myšlenky, tedy, že vytvoří to, co na očích šéfredaktora nebo vydavatele vidí.

Jsou mezi novináři ještě nějací idealisté? A hlavně jsou ještě nějací novináři schopní přinést občanům České republiky nějakou zprávu nezatíženou vlastními domněnkami, spekulacemi, podstrčenými návodnými vývody a hypotetickými závěry doplněnými o nesmírně oblíbená sova jako PRÝ a ÚDAJNĚ?

Je možné očekávat, že díky novinářům se dozvíme opravdu o tom, co se děje a nikoli to, co máme vědět, že se děje?

Více debat najdete na Debatním klubu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
26. 8. 2014 5:04

O K.Dolejším a smerovaní BL, už na OM odznelo toho veľa.Veľmi som sa k tomu nevyjadroval,lebo pamätám časy,keď BL boli pre mňa dobrým a dôležitým zdrojom objektívnych informácií.Po prečítaní dnešného článku K.D. musím konštatovať,že BL sa definitívne zaradili do prúdu médií,kde prím hrajú iDnes a na Slovensku SME.Ten článok je rusofóbny hnus.Lepšie by to nenapísal ani sám J.Štetina.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 8. 2014 6:09

pro peter: Nečtěte KD. I já jej dávno odepsal,i tady to sdělil. Ale BL bych ještě neodhazoval: http://blisty.cz/art/74451.html toto je taky dobré: http://blisty.cz/art/74449.html I Heller, Švihlíková. BL stále představují multinázorovou platformu- vyjma textů KD. Ano, co se Ukrajiny týče jsou tam již zřetelné prvky propagandy. Ale i tam ještě procházejí- vychází články minimálně slušné. Samozřejmě ne od profláklých. Pane Peter: pro nás aktivní v „Česku“ jsou stále BL jedním z mála užitečných nástrojů. Podotýkám, že ne pro internetové povaleče a žvanily, ale pro skutečně aktivní lidi. Nevím kam se s mnohými problémy obrátit, budou-li KD a podobnými BL dehonestovány a… Číst vice »

fajt
fajt
26. 8. 2014 9:24

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Rozvoral-Usvit-Opravdu-tizi-justici-mlada-mafie-advokatu-soudcu-a-exekutoru-332100 – V rozhovoru se také zmínil o kauze Klausovy amnestie, která prý byla jasně zaplacená. Ví to prý dost lidí a myslí si to kromě něj i řada soudců a státních zástupců. Je to prý nemravnost non plus ultra, protože lidé, kteří přišli o milionové majetky, byli zbaveni možnosti dosáhnout nápravy a majetek zůstane těm, kteří ho ukradli. To nemá ve světě obdoby a je to šíleně demoralizující pro justici. Klaus argumentoval tím, že se řídil rozsudkem Evropského soudu ve věci bratrů Hartmanů, který pro posouzení spravedlivého procesu vytvořil časovou hranici šesti let. Jenže to byl civilní spor. Evropský… Číst vice »

Irena
26. 8. 2014 19:27

18:20 Tak já jako divák to řeším tak, že se na nic nedívám :-)))