Debatní klub o vztazích Ruska a Západu: Jaroslav Bašta / Antonín Baudyš

Situace mezi Západem a Ruskem nebyla od dob studené války ještě nikdy tak eskalovaná jako v současnosti. To jsou úvodní slova Antonína Baudyše, který je jedním z hostů Debatního klubu na téma vztahů Ruska a Západu. Druhým debatérem je Jaroslav Bašta, který měl možnost Rusko osobně poznat v roli velvyslance.

Rusko je dnes Západem obviňované prakticky ze všeho možného, například z elektronické propagandy, kdy Západ hrozí, že případný kybernetický útok ze strany Ruska vyhodnotí jako útok vojenský a bude na něj tak i reagovat. Je to velmi rozdílná atmosféra od dob vlády Borise Jelcina, kdy se Ruský stát postupně hroutil a byl očekávaný velký výprodej všeho, co mohlo mít nějakou cenu. V té době Západ proti Rusku naprosto nic neměl a naopak usiloval o jeho začlenění do západních struktur a to hlavně ekonomických a hospodářských. Vše se začalo radikálně měnit s nástupem Vladimíra Putina, který kolaps Ruska postupně odvrátil a zahájil poněkud jinou formu politiky a ze vztahu podřízení se Západu se mu podařilo vymanit.

Jaká je budoucnost? Jsou západní armády na hranicích Ruska kvůli obraně? Jsou protiruské sankce adekvátním řešením situace, kdy Rusko anektovalo Krym. Hrozí reálný vojenský konflikt NATO s Ruskem? Kdo bude útočník a kdo obránce?

Více debat najdete na webových stránkách Debatního klubu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Clair
25. 7. 2016 2:45

Toto je nejnovejší paranoidní nesmysl s kterým přišel Huffington Post dnes, kde obviňují Putina z toho, že vyzbrojil Wikileaks, aby mohly ovlivnit výběr kandidátů na amerického prezidenta.
Putin je přece za vším: http://www.defenseone.com/technology/2016/07/how-putin-weaponized-wikileaks-influence-election-american-president/130163/

Béda
25. 7. 2016 5:13

Clair napsal Toto je nejnovejší paranoidní nesmysl s kterým přišel Huffington Post dnes, kde obviňují Putina z toho, že vyzbrojil Wikileaks, aby mohly ovlivnit výběr kandidátů na amerického prezidenta. Putin je přece za vším: http://www.defenseone.com/technology/2016/07/how-putin-weaponized-wikileaks-influence-election-american-president/130163/ Jsou to neuvěřitelné věci. I kdyby to nakrásně bylo pravdou (jakože asi není), co chce stát, který vydržuje v jiných státech páté kolony, organizuje v jiných státech „barevné“ (někdy i sytě rudé viz UkraDina) převraty a napadá bez jakéhokoliv mezinárodního mandátu jiné státy vyčítat Rusku? Vždyť je to stejně komické jako s těmi politicky motivovanými ekonomickými sankcemi (proč ještě kvůli násilnému vměšování v jiných zemích… Číst vice »

Béda
25. 7. 2016 5:30

Clair napsal Toto je nejnovejší paranoidní nesmysl s kterým přišel Huffington Post dnes, kde obviňují Putina z toho, že vyzbrojil Wikileaks, aby mohly ovlivnit výběr kandidátů na amerického prezidenta. Putin je přece za vším: http://www.defenseone.com/technology/2016/07/how-putin-weaponized-wikileaks-influence-election-american-president/130163/ Komediálnost celého toho přístupu podtrhuje fakt, že USA, které již před mnoha desítkami let zavedly v praxi nařízení, že každá organizace vydržovaná finančně z ciziny je v zemi kvalifikovaná jako zahraniční agent a možná vlivová politická agentura a samy vydržují finančně celou řadu cíleně zaměřených mediálních propagandistických center a konkrétně v RF mnoho vlivových různě maskovaných politických organizací, které mají za cíl svrhnout ruského prezidenta,… Číst vice »

merlin
merlin
25. 7. 2016 7:18

Clair napsal

Toto je nejnovejší paranoidní nesmysl s kterým přišel Huffington Post dnes, kde obviňují Putina z toho, že vyzbrojil Wikileaks, aby mohly ovlivnit výběr kandidátů na amerického prezidenta.
Putin je přece za vším: http://www.defenseone.com/technology/2016/07/how-putin-weaponized-wikileaks-influence-election-american-president/130163/

mohli by přestat pršet. Taky včera dělali na můj vkus dost dusno před bouřkou :-))

Clair
25. 7. 2016 16:30

Olypijský výbor odmítl plošný zákaz pro všechny ruské sportovce právě včera a dneska byla o tom velká zpráva na RT, snad se bude jenom jednat o ruské sportovce, kteří byli v minulosti z dopování obviněni, navrhují ovšem, aby všichni ruští sportovci prošli testy, které ovšem nemají šanci vyhodnotit v tak krátkém čase před OH.
Zajímavá zpráva je ovšem tady a tentokráte pro Česko – http://www.huffingtonpost.com/entry/american-kevin-dahlgren-czech-murders_us_578f49ebe4b04ca54ebf86bc?cps=gravity_5020_-1940140368182131372

jakýsi Američan, který vyvraždil svoje příbuzné v Brně m.r. dostane doživotí

Clair
25. 7. 2016 17:44

Aby toho nebylo málo, tak dnešní další paranoidní výtvor hovoří o tom, že Putinovo velký kámoš Trump dostane od Putina podrobnou instruktáž na téma národní bezpečnosti a údajně am. vládnímu bezpečnostnímu arsenálu to dělá velké starosti. Neuvěřitelné, kladu si otázku jestli je vůbec možné, že jim to někdo baští? Asi ano.
http://www.huffingtonpost.com/entry/putin-trump-national-security-briefings_us_57963cd6e4b02d5d5ed2476b

Dana
Dana
25. 7. 2016 20:47

Ale kdez, spatny preklad – Putin zas takovou moc nema. Trump od Putina nedostane nic, National security briefings jsou tajne informace americke bezpecnostni sluzby pro informaci budouciho presidenta, tedy zalezitost ryze vnitrostatni, jsou to nezverejnene zpravy CIA, FBI a tak….Trumpovi by bylo asi jedno, ze ziskava od ruskych oligarchu nerostne bohatstvi, pro nej je dulezity TRH, takze by si s miliardarem Vladimirem dobre rozumeli. Bezni Rusove by z toho stejne nic nemeli, prijmy z ropy se kvuli tomu taky nenavysi. . Pausalne, Rusove neumi byt produktivni, jejich hospodarstvi je prirovnatelne k americke Kalifornii, takze zbyva jen vyprodej surovin. A kdyz… Číst vice »

PPK
PPK
25. 7. 2016 23:20

Dana napsal Ale kdez, spatny preklad – Putin zas takovou moc nema.Trump od Putina nedostane nic, National security briefings jsou tajne informace americke bezpecnostni sluzby pro informaci budouciho presidenta,tedy zalezitost ryze vnitrostatni, jsou to nezverejnene zpravy CIA,FBI a tak….Trumpovi by bylo asi jedno, ze ziskava od ruskych oligarchu nerostne bohatstvi, pro nej je dulezity TRH,takze bysi s miliardarem Vladimiremdobre rozumeli.Bezni Rusove by z toho stejne nic nemeli,prijmy z ropy se kvuli tomu taky nenavysi. .Pausalne, Rusove neumi byt produktivni, jejich hospodarstvi je prirovnatelne k americke Kalifornii,takze zbyva jen vyprodej surovin. A kdyz , dle Trumpa, nebudou evropsti NATO spojenci prispivat… Číst vice »

Béda
26. 7. 2016 5:20

T co žijí z války obracejí všechno naruby. http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/general-shireff-putin-muze-pres-noc-vyhlasit-valku-alianci/ 1/ SSSR se rozpadl a Rusko se stáhlo „do sebe“ – do svých hranic. Byly to USA a jejich západní imperiální loutky bažící po zašlé světové moci, kdo se okamžitě začal roztahovat směrem k Rusku až na ruské hranice. Rozpoutaly zbytečné a kontraproduktivní nic neřešící války v mnoha zemích, zorganizovaly, zinscenovaly, podpořily, financovaly převraty, některé násilné a nazvaly je „barevnými revolucemi“. Nyní křičí jak je Rusko kterému stojí na hranicích cizí armády a kolem proplouvají a přelétávají vojenské prostředky s jadernou výzbrojí agresivní a expanzivní, jak se chystá ovládnout východní satelity… Číst vice »

Béda
26. 7. 2016 5:26

Rusko obkličuje USA vojensky ale je tomu právě naopak, že nikoliv Rusko se řídí PNAC (obdoba Mein Kampfu a tisícileté Třetí říše), že nikoliv Rusko vyhrožuje všem kteří se mu nechtějí bezpodmínečně podřídit, že nikoliv Rusko sankcionuje a vydírá své oponenty ale je tomu přesně naopak. Jenom hlupák neznalý logiky uvěří tomu, že by Rusko chtělo spáchat sebevraždu a zaútočit na největší válečný blok světa, jenom hlupák neznalý logiky si nepoloží otázku kdo má důvod expandovat, proč by to mělo Rusko dělat (zejména v případě Polska a pobaltí, kde již beztak jsou značné protiruské animozity – částečně cíleně uměle přiživované)?… Číst vice »