Deklarace sester k nátlaku na očkování

Tato Deklarace je vyjádřením našeho nejupřímnějšího názoru a přesvědčení, vycházejících z naší zkušenosti a praxe.

Obsahuje naše zklamání, rozhořčení i smutek ze situace, kterou v této zemi nelidským a bezcitným způsobem vytváří politici, státní úředníci a malé odborné skupiny, které již zcela ztratily naši důvěru. Svým vyjádřením se připojujeme ke zveřejněné „Deklaraci lékařů k nátlaku na očkování“. Odvahy našich lékařských kolegů si vážíme. Stejně jako oni nespatřujeme lidsky a morálně odůvodnitelné žádné povinné Covid – očkování.

Víme, že je nás velmi mnoho, kteří se s těmito názory i zkušenostmi ztotožňují. Těch, kteří cítí velký útisk, rozhořčení, cítí se podvedení a zklamaní. Pevně věříme, že tato Deklarace podpoří právě vás.

Naprosto stejně jako lékaři, vnímáme že se ústy politiků i mnohých lékařů a vědců šíří nejistota a strach. Byli jsme oklamáni a stále jsme klamáni výroky, že uděláme za koronavirem tečku. Díky tomu vzniká kult, rozdělení společnosti na privilegované – Covid očkované a na diskriminované, tzv. “odmítače”, antivaxery čili odpůrce zaváděného Covid očkování. Ti, včetně očkovaných, odmítajících další, posilující dávku, čelí společenské stigmatizaci. Klade se jim za vinu současná těžko zvladatelná situace, provázená nelogickými a navzájem protichůdnými opatřeními.

Oprávněně vzrostla nedůvěra, a to i očkovaných.

Ordinace praktických lékařů se takřka přes noc přeměnily v „call centra“. Často je nemocný léčen na dálku bez lékařské prohlídky. Proto mnozí přicházejí do nemocnic i s banálními případy a jsou “pro jistotu” hospitalizováni. V jiných případech, se nechají sanitkou převézt pozdě, s plně rozvinutým obrazem C19. Díky nedostatečné ambulantní péči se často ocitají v kritickém stavu a následně plným právem obsazují lůžka intenzivní péče, a to nezávisle na tom, zda očkovaní jsou či nikoliv.

Jsme toho názoru, že nejvíce selhávají odborníci a s nimi ti lékaři, kteří nevedou dialog. Přenechali odpovědnost v rozhodování na neodborné vládě a marketérech, kteří mají jiné zájmy. Z tohoto důvodu dochází k podléhání politickým tlakům, a plnění nelogických opatření. Nechrání a nepodporují tak nejen své pacienty, ale také nás zdravotníky, bez kterých by péče nejen o nemocné nebyla možná.

Jakkoli obtížně zvladatelná situace je, a navzdory vládním opatřením, která nám ztěžují práci, jsme připraveni poskytovat zdravotní, ošetřovatelskou i pečovatelskou péči v plném nasazení. Vytváří se prostor pro segregaci a diskriminaci, byť pracujeme jako jeden tým, který má stejný cíl. Drtivá většina z nás vnímá svou práci jako poslání. Pomáhat v nouzi máme jako základní příčku žebříčku hodnot a součást naší integrity.

Pečujeme o potřebné bez rozdílu barvy pleti, přístupu k očkování, pohlaví, nemoci. A to se nyní mění. Čím dál častěji se setkáváme se vzájemnou nenávistí, zlostí a útoky ze strachu a neporozumění. Vytrácí se lidskost, vzájemnost, pochopení, jak ze strany pacientů, tak ze strany zdravotníků. Jsme přesvědčeni, že tuto změnu nemůžeme dopustit, a to je další důvod proč tu dnes stojíme. Chceme zůstat lidmi se vzájemný respektem a porozuměním k ostatním. Lidmi s možností volby. Často jsme svědky životních úspěchů, milníků, ale i lidských tragédií. Jsme ti, komu se lidé svěřují se svými starostmi ale i radostmi, ti kteří vidí jejich tváře, ze kterých můžeme mnohé vyčíst.

Teď, nevidíme a neslyšíme nic, jen cítíme strach a nejistotu.

V posledních dvou letech mnozí z nás pracovali nepřetržitě ve zcela nových podmínkách, učili se za pochodu novým postupům, mnohdy s velkými, rychlými a nejednoznačnými změnami. A zvládli jsme to. Byli jsme v první linii. I když jsme měli strach z neznámého, dobrovolně a svobodně jsme se rozhodli, že do toho půjdeme a stále pomáháme. I mnoho dobrovolníků z řad mediků, hasičů, policistů, studentů a dalších. Mnozí z nich zůstali a stále jsou s námi.
Na výzvu, že zdravotnictví potřebuje pomoc, přišli zdravotníci, kteří již v oboru zdravotnictví nepracovali z důvodů finančních, rodinných, věkových a jiných. Svobodně se rozhodli a dobrovolně přišli. Doma nechali své děti, partnery, rodiče a bojovali nejen se strachem, co je vlastně čeká, ale, mnohdy právě s rodinou a partnery.

Připojili se i rodiče a prarodiče mnohdy ve věku 60+ aby se postarali o naše děti s vědomím, že se jich to může zdravotně dotknout. Šli do toho, a stále je tu máme a potřebujeme je z důvodu nesmyslně vyhlašovaných karantén ve školských zařízeních a tím nedostatku zdravotníků.

I přes tyto překážky, které jsou nám kladeny, stále odoláváme a plníme své závazky.

Nyní nám tuto možnost berete. Naprosto nelidsky nás vyhodíte, ukončíte pracovní poměr výpovědí, bez mrknutí oka, aniž byste jen na chvilku připustili, že řada z nás byla C19 zasažena, a s námi celé rodiny a přátelé. Přesto jsme se vrátili, a bez dalších výmluv jsme se opět postavili do první linie.

Ani na chvilku jste nepřipustili, že my, kteří se denně potkáváme se zdravotními riziky, jsme v důsledku prodělání různých infekčních onemocnění včetně C19 ta nejméně ohrožená skupina.

Bezostyšně rozhodnete, že nebudou další generace studentů zdravotnických oborů. Vezmete jim právo na vzdělání, pokud se nepůjdou očkovat. Tím docházíme k názoru, že vám nejde o naše zdraví a zdraví našeho národa. Šlapete po našich právech, důstojnosti a naši životních hodnotách, na základě, kterých jsme se my sami rozhodli pracovat v oboru, kde pomáháme slabým a nemocným, podporujeme zdravé a silné a stojíme při zázraku života narození, ale také držíme za ruku, když přichází konec.

Nesouhlasíme s rozdělováním lidí na občany první a druhé kategorie. Naším záměrem je společnost nikoliv rozdělovat, nýbrž stmelovat a překlenout existující propasti. Snižovat polarizaci a napětí panující ve společnosti. Zahájit slušný dialog, komunikaci na odborné úrovni s mnohostrannou dohodou. Zamezit odchodu, už tak chybějícího zdravotního personálu. Eliminovat strach ze ztráty zaměstnání, pro svůj postoj k očkování.

Vraťme naši profesi důstojnost a spolupráci!
Zachovejme současná pracovní místa!
Zrušme jakoukoliv diskriminaci!
Očkujme dobrovolně!

18. prosince 2021

Mgr. Lada Červenková, zdravotní sestra a fyzioterapeut
Adriana Čipižáková, zdravotní sestra, pedagog, instruktor, Praha
Martina Mrkosová, zdravotní sestra, Jihlava
Bc. Eva Peterková, zdravotní sestra, Velké Meziříčí
Veronika Vlková, pečovatelka, Chomutov

Úvodní signatáři v abecedním pořadí

Připojit se můžete ZDE

5 16 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zart
zart
20. 12. 2021 10:36

V otrokářském společenském řádu žijeme odjakživa, pouze se stále vylepšuje pomocí vědy a techniky. Člověk je otrok svým evolučním postavením. Svobodnější než on byla tzv. divoká zvířata, která ve své šílené divokosti nazval divokými, a která zotročil a domestikoval jako sebe.
Tak proč bychom si měli najednou stěžovat, že s námi otrokáři zacházejí špatně??? Proč by nám to mělo najednou vadit? Vždyť snižování stavu dobytka ve velkochovech je výhodné. Vždyť čím méně nás bude, tím méně nás bude trpět..Vše je OK. Jenom to nechápeme a nechceme přijmout a pochopit…

PPK
PPK
20. 12. 2021 11:13

POZOR! Nejde o očkování! Jde o opakované podávání experimentálních a možná i návykových „léčebných látek“ zdravým lidem za podmínek, kdy výrobci za případné nežádoucí účinky nenesou hmotnou zodpovědnost při poškození zdraví „očkovaných“. Přebírat proto už i jen názvosloví výrobců těchto drog, že jde o VAKCÍNY, je jen vědomá event. nevědomá podpora klamání a donucování veřejnosti státem a zdravotnickými a mediálními propagandisty. Protože však nejde o očkování, ale o preventivní experiment, za nějž výrobci těchto drog ani nezodpovídají, nelze to ani nařídit občanům jako povinnost.

peter.
20. 12. 2021 17:44

Cancel culture na Slovensku :
5 známych slovenských lekárov ktorí sa dožadovali objektívne vedenej diskusie na témy týkajúce sa experimentálnych vakcín a očkovaniu detí,ambulantného liečenie covid-pacientov off label liekmi,začal vyšetrovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou staroslivosťou.Dôvodom je „šírenie dezinformácií“ a spochybňovanie účinnosti mRNA vakcín.
Známy spisovateľ pocítil „cancel culture“ tiež z podobných dôvodov.
https://www.hlavnydennik.sk/2021/12/20/slovensky-prirodovedec-biolog-spisovatel-esejista-publicista-a-dramatik-ma-nevhodne-nazory
Pravda vychádza na povrch,oblbovacie argumenty vládnej kamarily strácajú účinnosť a preto nastupujú fašistické metódy.A bude horšie,bude sa pritvrdzovať!
Len kam sa tie potkany skryjú,keď pravda vyjde na povrch a národ „vybuchne“ !?

peter.
20. 12. 2021 21:56

Netušil som,že protest v Brne bol tak rozsiahly.Mainstream u nás o tom neinformoval.

https://www.youtube.com/watch?v=xDL4UVynn0U&t=3s

Alva
Alva
20. 12. 2021 23:26

Vypadá to, že do poloviny roku 2022 je naplánován konec Cocidu. Tedy kdyby to nekazili ti nezodpovědní neočkovaní. „Pokud se nepokusíme očkovat neočkované, nemusíme dosáhnout cíle,“ řekl Tedros (šéf WHO) podle týdeníku Focus. Cílem přitom je, aby bylo do poloviny příštího roku naočkováno 70 procent obyvatel každé země. Na jednotkách intenzivní péče v zemích, které nyní zahájily rozsáhlé posilovací kampaně, jsou většinou neočkovaní lidé. „Lidé umírají, protože nejsou očkováni, ne proto, že nemají posilující dávku,“ dodal. „Pokud chceme v příštím roce pandemii ukončit, musíme ukončit nerovnost (v očkování) tím, že zajistíme, aby bylo 70 procent populace v každé zemi naočkováno v polovině příštího roku,“ https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-posilujici-davku-hlavne-tem-rizikovym-a-presvedcte-neockovane-vyzyva-who-183987 Tak ONI… Číst vice »

orinoko
orinoko
21. 12. 2021 11:33

Socansky Franco ve Španělsku nově vyhlásil, že lidi můžou ven jen v maskách. Podobně jako u nás ve ksefte … lidi vyrazili do ulic na kolech a bruslích jen s ropuchou, ale zato zároveň s holou prd@li.
Fasouni nikdy neměli smysl pro humor, tedy kromě italských. Ti byli schopni vést vtipy i na velikost koulí Duceho.
Když debil hlásá pravidla
tak se obyčejně zvednou stavidla.
Komu to jen zvoní hrana?
Je to malá
nebo velká
strana?
Nikoli…
To jen covid honí svého vraha.

orinoko
orinoko
21. 12. 2021 12:03

Zajímalo by mě, jak to bude se dvouset procentní opichanosti pfajzr nákazou / to je dvě vcelky plus 2 boostry/, až fašistická prasata typu Paroub budou potřebovat referenční vzorky na porovnání. A až světský kolotočář bude třeba potřebovat krev od zdravého člověka. Stáhne si snad aplikaci Upír?
Jen tak na okraj, u nás je zavřena ZDS. Stejně prý byla půlka dětí nemocná. Ovšem nikoli covidem, nýbrž z dvouleté uzávěry vyhlášené fašistickými prasaty. A samozřejmě také z nošení jejich tlamolepu.
Dobře jsem se najedl a zvednu kotvy, abych proplul dále, bozani.

Bety
Bety
Reply to  orinoko
21. 12. 2021 14:47

Ničení školství postupuje úspěšně a ničení zdravotnictví – to je to, proti čemu ty sestry protestují… zřejmě tu nemá zůstat kamen na kameni.
No ve středověku potřebný plebs přežíval bez obojího, přemnožení se díky hladomorům nekonalo, na neposlušné byly karabáče- a panstvo po tomhle „zlatém věku“ stůně.
Samozřejmě se zachováním dosaženého pokroku jen pro ně.

orinoko
orinoko
21. 12. 2021 13:33

Nevěste hlavy. Odpor je daleko větší než tusime. Klasicka česká nastavená noha.
Hlavou zeď neprorazis, ale můžeš ji pomalu podechc.