Demonstrace: Anežský klášter versus Maršmeloun

 

kolaz

Vedle Anežského kláštera z první poloviny 13. století chtějí developeři v Pražské památkové rezervaci na Starém Městě postavit obrovskou antropomorfní budovu bytového domu, který měřítkem ani objemem zástavby nerespektuje své okolí. Pražané protestují. O kauze informovala Česká televize v příspěvku Za zdmi Anežského kláštera má vyrůst šestipodlažní budova, noviny Právo vydaly příspěvek Za zdí Anežského kláštera se má začít stavět, časopis Echo publikoval článek Facka staré Praze? U Anežského kláštera vyroste bytovka.

Anežka Přemyslovna by se divila…

Anežka Přemyslovna byla dcerou českého krále Přemysla Otakara I. Dostala nabídky k sňatku od anglického krále i od císaře Fridricha II. Odmítla a roku 1231 založila Anežský klášter a stala se jeho abatyší (matkou představenou). Život dožila v chudobě, která byla součástí pravidel řádu, ve službě nemocným a trpícím. (Klášter sloužil jako špitál).

Záměr investora

Napravo od snímku Anežského kláštera je budova s šesti nadzemními podlažími, plochou střechou a podzemními garážemi. A kdeže má stát? Hned vedle Anežského kláštera. Dokonce kvůli ní padne i podstatná část klášterní zdi, protože navržená budova bezostyšně proniká do tohoto mystického areálu, o 10 metrů překračuje jeho ohradní zeď a dostává se tak do bezprostřední blízkosti kostela sv. Františka.

Na příkladu Anežského kláštera je možné ukázat, jak je možné zničit památku, aniž by problěhla její fyzická demolice. Prostě jen tím, když vedle ní postavíte výškovou budovu.

Stanovisko památkářů

Bohužel lidé, kteří jsou z našich peněz placeni za to, aby reprezentovali veřejný zájem a chránili Pražskou památkovou rezervaci, na tento návrh kývli. Zde cituji jejich oficiální stanovisko:

 

Devět pro! Nikdo proti! Pouze jeden se zdržel. Sic! Jestliže takto jednají lidé, jejichž profesí je chránit Pražskou památkovou rezervaci, brzy nám z ní nic nezbude! Celý zápis z jednání „Sboru expertů“ je možné si přečíst zde.

Jsou za investicí peníze z hazardu?

Investorem stavby je developer Francesco Augusto Razetto. Dáte-li si jeho jméno do googlu, objevíte článek časopisu Týden Hazardní penězovod teče přes pražský magistrát. Hmmmm.

Jak je to vůbec možné?

Zahájíme-li pátrání, kde vlastně investor pozemek získal, zjistíme, že investor pozemek z velké části vůbec nevlastní, jak dokládá následující obrázek. Developer vlastní jen ten malý světle zelený kousek, zbytek patří městu.

 

A tady na obrázku vidíte, jak developer chce stavět přímo do plochy kláštera. Investor má z Bémovy doby uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí o odkupu pozemku od města (za jakou cenu?). Praha má podle této smlouvy pozemek investorovi odprodat, jakmile bude stavba dokončena.

 

Jaké jsou požadavky protestujících?

Protestující občané zveřejnili tyto požadavky:

  • Zabránit zastavění pozemku zřejmě už není možné, je však možné zabránit stavbě budovy, která svým charakterem likviduje památkový charakter území, a omezit rozsah této zástavby.
  • Občanské sdružení žádá o nahlédnutí do smlouvy o smlouvě budoucí o prodeji pozemku mezi MHMP a investorem. Lze se důvodně domnívat, že tato smlouva bude pro Prahu nevýhodná. Protestující žádají, aby smlouvu prošetřil kontrolní výbor Prahy 1 a kontrolní výbor MHMP a v případě zjištění nesrovnalostí zastupitelstvo hl. m. Prahy smlouvu vypovědělo.
  • Zabránit zastavění pozemku, který je stále majetkem města, budovou, jež devastuje Pražskou památkovou rezervaci.
  • Zabránit zastavění území Anežského kláštera.
  • Protestující se obracejí na zastupitelstvo Prahy 1, aby, jakožto účastník řízení celý projekt znovu projednalo a přijalo v této kauze usnesení chránící zájmy Prahy.
  • Občanské sdružení ASORKD i Občanský monitoring již podali připomínky jakožto účastníci řízení, viz článek zde.

Pozvánka na protestní setkání je zde: Občanský monitoring: Demonstrace: Anežský klášter versus Maršmeloun.

Protestní leták je zde:

 

Událost na Facebooku je zde:  Demonstrace Anežský klášter versus Maršmeloun.

Převzato z Občanského monitoringu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
karpi
karpi
17. 9. 2015 7:58

Pražský „maršmeloun“ přišel o územní rozhodnutí:

http://www.novinky.cz/domaci/380840-prazsky-marsmeloun-prisel-o-uzemni-rozhodnuti.html