Donbas – to je Rusko!

Ruská federace – to není Rusko. Je to oligarchické státní zřízení na těle naší vlasti – přibližně takové, jaké má i Ukrajina. Takové, které sice nežebrá na rusofobních schodech, ale hrdě obchoduje se svými surovinami. Samozřejmě ve prospěch oligarchů, tloustnoucích na úkor lidu.


Když se Donbas chtěl vrátit k nám, myslel si, že tam, na východě, je velké a silné Rusko a on je jeho součástí, která se ocitla na Ukrajině v důsledku velké historické chyby. Tedy spíše dvou chyb – nejprve zahrnuli Donbas do ukrajinského společenství (USSR), i když nikdy nepatřil ani k Malorusku, ani k ukrajinskému Hejtmanství. A potom, v roce 1991, jej společně s Ukrajinou oddělili od Ruska.

Počítat tyto chyby lze různě – jako dvě různé, jako jednu a tu samou, ale to není podstata věci. Ta je v tom, že se Donbas ocitl na Ukrajině přibližně stejně jako Krym – v důsledku kutilství sovětských úředníků, kteří kreslili hranice národních republik na základě různých politických úvah.

Donbas, který se ocitl v rámci USSR, se však za uplynulých sto let nestal Ukrajinou. Dokonce i v letech ukrajinské nezávislosti po likvidaci Sovětského svazu zůstal svou podstatou Ruskem. 75 % jeho obyvatel deklaruje ruštinu jako svůj rodný jazyk, a přestože mnozí z nich umí ukrajinsky, většina se považuje národnostně za Rusy.

Společná hranice s Ruskem, svobodný pohyb, četné příbuzenské a obchodní vztahy umožňovaly Donbasu cítit se jako prodloužení Ruska, jako jeho část, která se ocitla na Ukrajině pouze formálně. A až do vítězství majdanu to nikoho nijak zvlášť netrápilo.

Po vítězství majdanu v Kyjevě a rychlém a rozhodném návratu Krymu do Ruska, však Donbas pocítil, že tam, na východě, je velké a silné Rusko, ale on je ta jeho část, která se stala součástí jiného, pro ně cizího státu.

Čím výše skákali na majdanu a čím více se na Rusy a Rusko sypalo hrozeb, tím více se Ukrajina Donbasu vzdalovala a odcizovala, a tím silněji se Donbas chtěl vrátit do Ruska, aby se napravila historická chyba a obnovila rozbitá integrita. Aby nemuseli nadále mít „srdce v Rusku a pas na Ukrajině“.

A Donbas si myslel, že velké a silné Rusko ho podpoří stejně jako Krym. Možná že ne stejným způsobem, ne tak rychle a jednoduše, ale hlavní bude, že jej nakonec přijme do svého lůna. Ať už tomu bude předcházet etapa nezávislosti, jako u Abcházie a Jižní Osetie, nebo to bude spojeno s dočasnou izolací, jako u Podněstří – a že to vše je pořád lepší, než zůstat součástí Ukrajiny.

Největší část úkolu byl Donbas připraven uskutečnit sám. Riskovat i bojovat. A také bojoval, protože věřil, že s ním je velké a silné Rusko, které v tom nejdůležitějším okamžiku pomůže a pak ho vezme k sobě. Že ho nedovolí zničit, vypálit, a už vůbec ho nebude posílat zpět.

Donbas důvěřoval Rusku, vkládal do něj své naděje a chtěl se do něj vrátit.

Ale ukázalo se… že Donbas – to je Rusko. A žádné jiné Rusko prostě neexistuje.

Rusko – to je Donbas, Podněstří, Abcházie, Jižní Osetie a ještě k tomu jakási část lidí žijících na území Ruské federace, která si ještě pamatuje, co to vlastně Rusko je.

A jiné Rusko teď není. Rusko zůstalo v naší duši, v naší paměti, v našich dějinách. A na Donbasu.

Ale Ruská federace – to není Rusko. Je to oligarchické státní zřízení na těle naší vlasti – přibližně takové, jaké má i Ukrajina. Takové, které sice nežebrá na rusofobních schodech, ale hrdě obchoduje se svými surovinami. Samozřejmě ve prospěch oligarchů, tloustnoucích na úkor lidu.

Ruská federace – to je stát, který patří buržoazní kleptokracii, jež zničila Sovětský svět, který byl současně i Ruskem, i když silně transformovaným.

Ruská federace – to je komerční projekt na prodej surovin do zahraničí a vyvádění kapitálu získaného prodejem těchto surovin za hranice, tedy komerční projekt stejného typu jako Ukrajina, pouze mnohem silnější, větší, dražší, ziskovější, lépe organizovaný a lépe kontrolovaný.

Proto se také ukázalo, že Donbas se nemá kam vracet.

Rusko, do kterého se chtěl vrátit – to je on sám.

A nebude to Ruská federace, která bude pomáhat Donbasu, aby se vrátil, ale Donbas bude pomáhat Rusku, aby se vrátilo k těm kořenům, na nichž vždy stálo.

Tak takhle to dopadlo. K tomu, aby se Donbas mohl vrátit do Ruska, musí nejprve vzkřísit Rusko.

Má to dokonce jakousi logiku.

Tak se to totiž stává v ruské tradici, že časem zvítězí nejmladší bratr na malinkém hrbatém koníčkovi, kterého na počátku pojmenovali Hlupáček.

Zdroj: Publizist.ru
Pro e-republika.cz přeložil Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
40 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
2. 11. 2016 17:27

Celkem dost velká slátanina, hrající na city přes oligarchy a směřující k rozdělení Ukrajiny a vytvoření další Abcházie, dalšího Podněstří, další Severní a Jižní Koreje, dalšího Kosova…. To máte těch příkladů pořád ještě málo?

Sio
Sio
2. 11. 2016 19:05

Problém je, že Donbas a spol., přes všechny vyjmenované chyby Ruska, by už neexistovaly jako svobodná území. Nejspíš by tam i tu ruštinu zakázali. Potřebují se navzájem, a ten menší toho většího víc.

racek
racek
2. 11. 2016 20:45

No, myslím že Rusko při pomoci Donbasu šlo možná trochu přes hranice toho, nač mu síly stačily. Bohužel, ztratilo odchodem Ukrajiny a dalších a následujícím rozvratem polovinu té bývalé síly. A proto se mu poděkování asi nedostane. I když by si je zasloužilo.

peter.
2. 11. 2016 21:35

Pri tom,aká pozornosť sa v Rusku venuje výchove mládeže k vlastenectvu,aká je tam úroveň školstva ovládaného liberálmi a ako sa tam zachádza s ruskými tradíciami,tak Rusko sa bude naozaj musieť učiť vlastenectvu od Rusov žijúcich na Donbase.To územie bolo domovinou donských kozákov. „Donbas by už bez Ruska neexistoval“ je asi pravdivý výrok.No otázkou je,ako by vyzerala v očiach samotných Rusov vláda,ktorá by sa nečinne prizerala masakrovaniu Rusov hneď za západnou hranicou RF.Taká vláda by určite dnešnú podporu občanov RF nemala. Podľa mňa možno za Ukrajinu považovať iba jej západnú časť.Tú časť,ktorá nikdy nebola nijakým spôsobom spojená s Ruskom a až… Číst vice »

fajt
2. 11. 2016 22:45

dnešní Rusko je oligarchie, to je prostě nepopíratelný fakt – jak naloží ruští oligarchové se světovou mocí je už věc jiná, snad budou lepší než dnešní hegemoni, nebo prostě jejich mír bude mít taky vážné a neslučitelné defekty a půjde taky rychle do kopru – já osobně mezi ruským oligarchou a tím americkým, či korporátním moc rozdílů nevidím. ..)

hudryper
hudryper
3. 11. 2016 10:39

Irena napsal
Irena • 2. listopadu 2016

Celkem dost velká slátanina, hrající na city přes oligarchy a směřující k rozdělení Ukrajiny a vytvoření další Abcházie, dalšího Podněstří, další Severní a Jižní Koreje, dalšího Kosova….

http://palecprotrumpa.cz/media/ae-news-studena-valka-2-0-dohodla-ji-hillary-s-putinem/?gclid=CL6OhM6XjNACFW0A0wodsCwP-g
Co Vy na to,Ireno ? Co myslíte,kolik je na tom pravdy a nakolik jde o desinformaci ? Neměli bychom vlastně fandit milé a chytré Hillary milující Putina, než tomu ošklivému chlapovi s
přehazovačkou na hlavě ,který se chce s Putinem pouze dohadovat ?

fajt
3. 11. 2016 10:48

hudryper napsal
http://palecprotrumpa.cz/media/ae-news-studena-valka-2-0-dohodla-ji-hillary-s-putinem/?gclid=CL6OhM6XjNACFW0A0wodsCwP-g
Co Vy na to,Ireno ? Co myslíte,kolik je na tom pravdy a nakolik jde o desinformaci ? Neměli bychom vlastně fandit milé a chytré Hillary milující Putina, než tomu ošklivému chlapovi s
přehazovačkou na hlavě ,který se chce s Putinem pouze dohadovat ?

je to hra, u které umírá nezvykle množství lidí, proto taky není rozdíl mezi ruským a americkým oligarchou a jejich elitní smečkou . ..)

Irena
3. 11. 2016 11:36

hudryper napsal http://palecprotrumpa.cz/media/ae-news-studena-valka-2-0-dohodla-ji-hillary-s-putinem/?gclid=CL6OhM6XjNACFW0A0wodsCwP-g Co Vy na to,Ireno ? Co myslíte,kolik je na tom pravdy a nakolik jde o desinformaci ? Neměli bychom vlastně fandit milé a chytré Hillary milující Putina, než tomu ošklivému chlapovi s přehazovačkou na hlavě ,který se chce s Putinem pouze dohadovat ? Velká sbírka keců. Putin jedná vždy s každým a chová se slušně, to jí měl dát pěstí, když věděl, že jim zatracení Američané financovali teror přímo v Rusku? To by mimochodem ze Západu nemohl jednat vůbec s nikým. Putin si na nic nehraje, vždy všechno říká přímo, stačí ho poslouchat. O tom, že jim… Číst vice »

Irena
3. 11. 2016 11:39

Ježíš stačí si poslechnout poslední Valdaj. Já se divím, že to těm zápaďákům už opravdu není trapné. Mě připadali úplně ubozí, ta jejich demagogie už funguje jenom na ně samotné a zopakuji, že Putin z nich debily dělat nemusí, vystačí si sami. A oni to vědí, stačilo se podívat na ty jejich protáhlé ksichty v publiku. I tomu zmetkovi Zlobinovi dochází inspirace. A k tomu jak Putin říká, že Rusko už není zvědavé na revoluce, že půjde cestou evoluce tady byl dnes celkem slušný odkaz, aby bylo vidět, jak se tato jeho mravenčí práce projevuje, viz vypovídající citace: Мы замечаем… Číst vice »

Irena
3. 11. 2016 11:51

A vůbec, tak mě napadlo říci to úplně jednoduše. Takovéhle články bývají napsané vždy z pohledu „podle sebe soudím tebe“, proto jsou vždy vedle.

Sio
Sio
3. 11. 2016 11:52

fajt napsal

dnešní Rusko je oligarchie, to je prostě nepopíratelný fakt – jak naloží ruští oligarchové se světovou mocí je už věc jiná, snad budou lepší než dnešní hegemoni, nebo prostě jejich mír bude mít taky vážné a neslučitelné defekty a půjde taky rychle do kopru – já osobněmezi ruským oligarchou a tím americkým, či korporátním moc rozdílůnevidím. ..)

V Rusku vládnou oligarchové – OK. A kdo podle vás vládne třeba v USA? Ale není to zase úplně černobílé. Kde má prezident větší reálnou moc vůči oligarchům? V Rusku nebo v USA?

peter.
3. 11. 2016 12:05

hudryper napsal http://palecprotrumpa.cz/media/ae-news-studena-valka-2-0-dohodla-ji-hillary-s-putinem/?gclid=CL6OhM6XjNACFW0A0wodsCwP-g Co Vy na to,Ireno ? Co myslíte,kolik je na tom pravdy a nakolik jde o desinformaci ? Neměli bychom vlastně fandit milé a chytré Hillary milující Putina, než tomu ošklivému chlapovi s přehazovačkou na hlavě ,který se chce s Putinem pouze dohadovat ? hudryper: Lákavá teória,ponúkajúca vysvetlenie mnohého z toho,čo sa vo svete(aj v samotnom Rusku) deje.Život ma ale naučil,že veci zdanlivo jednoduché sa ukázali byť komplikované, zložité a naopak,to čo sa zdalo byť zamotaným a komplikovaným,sa vyriešilo a vysvetlilo celkom jednoducho.Otázka VPK a obchodovania so zbraňami je síce naozaj vážna a kapitáni VPK nepochybne majú vplyv… Číst vice »

Irena
3. 11. 2016 12:45

Минобороны сообщило об ударах ВВС США рядом со школой в Мосуле

Подробнее на РБК:
http://www.rbc.ru/rbcfreenews/581b0e8e9a7947dce7128a24

Irena
3. 11. 2016 13:14

Irena napsal Mě připadali úplně ubozí, ta jejich demagogie už funguje jenom na ně samotné a zopakuji, že Putin z nich debily dělat nemusí, vystačí si sami. Ve čtvrtek v rozhovoru poskytnutém Sky News Rasmussen prohlásil, že USA musí vystupovat v roli „mezinárodního četníka“, a také že je nutné v mezinárodních záležitostech „uznávat vedoucí roli Ameriky.“ „Já si myslím, že prezident Obama velmi nerad využíval vojenskou sílu nebo přistupoval k vyhrožování, že vojenskou sílu použije, pro předcházení konfliktů ve světě, – zdůraznil bývalý tajemník NATO. (To asi, když bezpilotními letadly bombardoval svatby, nebo si zkoušel v Jugoslávii raketami sestřelovat vlaky… Číst vice »

peter.
3. 11. 2016 13:35

Dán Rasmussen je duševný trpaslík,ktorého nejapné,žlčovité výroky(skôr výkriky)majú asi taký dopad na svetovú politiku ako výroky mojej starej o mojich pravidelných návštevách krčmy.

Irena
3. 11. 2016 13:47

peter. napsal Dán Rasmussen je duševný trpaslík,ktorého nejapné,žlčovité výroky(skôr výkriky)majú asi taký dopad na svetovú politiku ako výroky mojej starej o mojich pravidelných návštevách krčmy. Ona ale nestála v čele jedné z nejvražednějších organizací, že? Já to tam dávám, právě proto, aby si lidé uvědomili, koho jsou do čela podobných monster schopni dosadit. A přestali si ty západní hlavouny idealizovat. I když tady na tom webu je to spíš pro ilustraci, nebo jako námět k případným rozhovorům s méně informovanými, kterých je beztak stále méně a méně, ať se takoví jako Dana snaží jak chtějí. Ta absurdita dosáhla příliš kolosálních… Číst vice »

peter.
3. 11. 2016 13:58

Irena napsal
A vůbec, neměl byste tam chodit tak často, když se jí to nelíbí :-)

Dobre,že sa nepoznáte a nekamarátite s mojou starou,lebo to by som musel emigrovať..3 x týždenne navštíviť krčmu patrí k spoločenskému bontónu a je to jedno z mála privilégií,ktoré mi ešte ostali a ktoré si dodnes hrdinsky bránim.

Irena
3. 11. 2016 14:16

peter. napsal
Dobre,že sa nepoznáte a nekamarátite s mojou starou,lebo to by som musel emigrovať..

To si pište. Byl byste úplně bez šancí…

peter.
3. 11. 2016 14:20

peter. napsal
Dobre,že sa nepoznáte a nekamarátite s mojou starou,lebo to by som musel emigrovať..3 x týždenne navštíviť krčmu patrí k spoločenskému bontónu a je to jedno z mála privilégií,ktoré mi ešte ostali a ktoré si dodnes hrdinsky bránim.

A že ja sa vôbec na tú tému bavím.Žiadna žena nemá ani potuchy o tom,aké významné problémy sa v krčme riešia a aké dôležité názory týkajúce sa nie len lokálnej,ale aj celoštátnej a globálnej(!!!) politiky tam odznievajú.

Irena
3. 11. 2016 14:28

peter. napsal
A že ja sa vôbec na tú tému bavím.Žiadna žena nemá ani potuchy o tom,aké významné problémy sa v krčme riešia a aké dôležité názory týkajúce sa nie len lokálnej,ale aj celoštátnej a globálnej(!!!) politiky tam odznievajú.

Důležité je, že si to živě dokážeme představit :-)
Ta představivost, to je to, co chlapům obecně schází.

peter.
3. 11. 2016 14:43
Irena
3. 11. 2016 15:58

http://rusvesna.su/news/1478063563

Кошмар Джемилева: турецкие власти провели массовые аресты крымскотатарского и северокавказского бандподполья для выдачи России

Irena
3. 11. 2016 16:51

Poklonskaja je týpek ala Strelkov (ovšem o dost hezčí, pravda). Vypěstovali mediální figuru, a teď se jí pokoušejí využívat. Myslím, že Rusové už jsou ve svém chápání tak daleko, že jim to nesežerou.

Tuhle jsem jí viděla, jak přijímala jakési své „poddané“. Paní kněžna hadr.

Sio
Sio
3. 11. 2016 21:47

peter. napsal
oprava:Pekná,milá ale p.čááááá!!!
http://politikus.ru/v-rossii/86067-poklonskaya-nazvala-lenina-i-gitlera-izvergami-prolivshimi-more-krovi.html

Názorný příklad, že hrdinové to občas nemají v hlavě v pořádku.

Aleš
Aleš
3. 11. 2016 23:18

https://www.novinky.cz/koktejl/419498-steven-seagal-se-stal-rusem.html Palec pro Trumpa. Aeronet perlí. Desinformace cinknuté informacemi. Tai-či jednoho z nejlepších stratégů ruské historie?!! Řekl bych, že opravdu z nich blbce dělat nemusí, oni jimi skutečně jsou, byli a budou… A naopak jejich velcí herci jsou skutečnými vůdci národa a ne trapnými marionetami jako u nás. Schapirův pekař a císařské trumpoty s císařovými novými šaty. V Rusku ani v USA jsem sice nikdy nebyl, ale stejně mi jejich srovnání až na jedno přijde absurdní. Jediný společný jmenovatel je perestrojka… Schapito se sice tváří, že nepřijde (jeho podpora našich konfidentů STB zintenzivňuje), ale přijde. Navzdory cinknutým hlasovacím zařízením či… Číst vice »

Aleš
Aleš
3. 11. 2016 23:24

hudryper: Myslím, že paní Irena zde velice trefně popisuje kauzalitu.

zajoch
4. 11. 2016 8:16

Možná, že už tu tento odkaz někde byl, nedokáži všechno sledovat.

https://www.youtube.com/watch?v=HViEYjLomiM

peter.
4. 11. 2016 8:53

Sio napsal
Názorný příklad, že hrdinové to občas nemají v hlavě v pořádku.

Jej hrdinstvo spočívalo v jej veľkých modrých očiach a bolo vytvorené médiami.Čo hrdinského vykonala ?Zrovnávať ju s Mozgovým alebo Drjomovom je nenáležité.

peter.
4. 11. 2016 9:16

peter. napsal
Jej hrdinstvo spočívalo v jej veľkých modrých očiach a bolo vytvorené médiami.Čo hrdinského vykonala ?Zrovnávať ju s Mozgovým alebo Drjomovom je nenáležité.

Veliteľov z Donbasu zamordovali,lebo v sebe niesli potenciál vodcov ľudu v boji proti oligarchom,za sociálne spravodlivý štát.
Poklonská niesla v pochode „Nesmrteľného pluku“na kozách portrét Nemca Mikuláša II.-z dynastie Holstein-Gottrop a zrovnáva Lenina s Hitlerom.
To je teraz v Rusku taká móda,že z maršala Žukova sa vytvára obraz zradcu a z Mannerheima-vraha Leningradčanov ruský hrdina.Najnovšie sa tam uvažuje o stavaní pamätníkov Kolčakovi.

fajt
4. 11. 2016 9:41

Sio napsal V Rusku vládnou oligarchové – OK. A kdo podle vás vládne třeba v USA? Ale není to zase úplně černobílé. Kde má prezident větší reálnou moc vůči oligarchům? V Rusku nebo v USA? kdyby jste dokázal určit, kdo přesně má v americké korporaci moc a který projev vůle je zásadní a rozhodující pro tuto chorou civilizaci, tak by jste asi na OM moc nechodil – to samé platí o Rusku – nic nevidím černobíle, ba právě naopak, proto jsem přiměřeně kritický i k dnešnímu Rusku, které je všechno možný jenom ne pouhý a transparentní progres sám – chyb… Číst vice »

fajt
4. 11. 2016 9:47

Irena napsal Srovnávat SSSR/Rusko a Ameriku v motivech a jednáních je z mého pohledu vždy trapná demagogie. Že jo fajte? Rusové nejsou andílci, ale také nemají ve zvyku ničit celé státy místo toho aby se sami vzali za dílo a začali dělat něco rozumného. a jak by jste ohodnotila roli ruského národa ( a jejich elit) v roce 1989 a dále, myslíte si, že zrazení tehdejších satelitů ( a jejich vůdců) byl pouhý očistný proces, který nám dnes nese kvalitní přítomnost, dává více míru a důstojné prosperity ? ( pokud se vám můj dotaz zdá trapný, tak na něj i… Číst vice »

fajt
4. 11. 2016 9:51

peter. napsal
oprava:Pekná,milá ale p.čááááá!!!
http://politikus.ru/v-rossii/86067-poklonskaya-nazvala-lenina-i-gitlera-izvergami-prolivshimi-more-krovi.html

tahle figurka by klidně v poho zapadla i do každé banderovské vlády, tahle přeměna se evidentně nepovedla…možná ani neměla, možná měl tento pohádkový příběh jenom ukázat skutečný stav věci a moci. ..)

Irena
4. 11. 2016 10:38

fajt napsal a jak by jste ohodnotila roli ruského národa ( a jejich elit) v roce 1989 a dále, myslíte si, že zrazení tehdejších satelitů ( a jejich vůdců) byl pouhý očistný proces, který nám dnes nese kvalitní přítomnost, dává více míru a důstojné prosperity ? ( pokud se vám můj dotaz zdá trapný, tak na něj i klidně trapně odpovězte, já si to už nějak přeberu ). ..) Já bych řekla fajte, že na tom většina ruského národa byla úplně stejně jako většina českého národa bohužel, proto to dopadlo jak dopadlo. Jen někteří se z toho pořád ještě nevyléčili… Číst vice »

fajt
4. 11. 2016 11:12

Irena napsal Já bych řekla fajte, že na tom většina ruského národa byla úplně stejně jako většina českého národa bohužel, proto to dopadlo jak dopadlo. Jen někteří se z toho pořád ještě nevyléčili a to si přeberte, jak uznáte za vhodné. nevyléčili, jako že nezapomněli a mají jistou historickou paměť ?? – no, možná opravdu nechci být až tak moc flexibilní a gumový …pamatuji na slavné heslo tehdejších pučistů, kteří přecházeli z jednoho systému do druhého skoro na těch samých postech, a které znělo – nejsme jako oni – tedy lidi, nebudete přeci po nás chtít nějakou zodpovědnost za věci… Číst vice »

fajt
4. 11. 2016 11:14

http://politikus.ru/articles/86080-gosudarstvennaya-alternativa-chvk-reshit-srazu-neskolko-nazrevshih-problem.html – takže něco jako cizinecká legie? když k tomu přidáme budoucí zákon o přiživě, můžeme se dostat k zajímavé struktuře budoucích vojsk ( vojenských sil ) ruské federace. ..)

Sio
Sio
4. 11. 2016 11:28

fajt napsal kdyby jste dokázal určit, kdo přesně má v americké korporaci moc a který projev vůle je zásadní a rozhodující pro tuto chorou civilizaci, tak by jste asi na OM moc nechodil – to samé platí o Rusku – nic nevidím černobíle, ba právě naopak, proto jsem přiměřeně kritický i k dnešnímu Rusku, které je všechno možný jenom ne pouhý a transparentní progres sám – chyb a dokonce i podivných záměrů Kreml prokázal už dost a v takovém množství a kvalitě, že to nelze nazvat jako dětinské pochybení, či jako pouhé vedlejší faktory, které se při takovém procesu stávají… Číst vice »