Dopis premiérovi ČR k situaci kolem „Pražského Majdanu“

27. 9. 2014

Vážený pane premiére,

v otevřeném dopise, který byl na Úřad vlády předán dne 3.září 2014, jsme Vás jako zástupci občanských iniciativ upozorňovali, že česká společnost je v nahlížení na ukrajinskou krizi rozdělená a že situace může gradovat až do pouličních střetů. Tato neblahá prognóza už se začíná naplňovat.

Jak jistě víte, na Staroměstském náměstí před sochou Mistra Jana Husa už několik týdnů probíhá shromáždění „Pražský Majdan“ povolené Magistrátem hl. města Prahy, které vyostřuje dva názorové proudy společnosti.

Každou neděli zde vystupují čeští i ukrajinští občané a znevažují umírněný postoj, který jste Vy a prezident republiky zaujali k řešení konfliktu na Ukrajině. Dne 21. září zde přečetl Michal Kocáb petici motivovanou nenávistným pohledem na současnou politiku Ruska a reminiscencemi na někdejší sovětskou okupaci.

U petičního stanu s peticí ,, Nebuďme ani ryba ani rak“ byl zavěšen obrovitý dehonestující portrét ruského prezidenta s hákovým křížem. V průběhu vystoupení exministra vlády České republiky Martina Bursíka pustil jeden z nesouhlasících Pražanů náhravku chorálu Kdož sú Boží bojovníci a poté československou hymnu. Za tento protest odporu k fašistickému symbolu byl zadržen policií a odvezen k výslechu. Videozáznam o události nyní koluje po internetu s výzvou, aby čeští občané přišli na Staroměstské náměstí a zasáhli proti importovanému „Majdanu.

Obáváme se, že mnozí skutečně přijdou a že situace může překypět. Domníváme se, že iniciátoři shromážděni na Staroměstském náměstí a další lidé v pozadí s tímto dramatickým vývojem kalkulují.

Mnoho občanů je už dnes podrážděno a uraženo tím, že na historickém náměstí hlavního města a v těsné blízkosti sochy Jana Husa se veřejně vystavují symboly fašismu a prezentuje se ukrajinský nacismus. Ve Vídni jsou takové projevy zakázány, v Berlíně si nikdo nedovolí při petičních a shromažďovacích akcích použít nacistické symboly.

Jako zastánci nenásilných řešení Vás proto, pane premiére, žádáme, abyste odsoudil veřejné prezentování nacistického a fašistického symbolu. Také Vás žádáme, abyste ze své pravomoci podnikl kroky, které zastaví jejich prezentaci a vyzval představitele Magistrátu hlavního města Prahy k vyvození jejich odpovědnosti. Upozorňujeme, že rozdmýchávání nenávisti a nesnášenlivosti s katalyzátorem nacistického symbolu – hákového kříže, je porušení § 10 odst.1) zákona č. 84/1990 Sb..

Vážený pane premiére, věříme, že naše obavy nebudete pokládat za malicherné.

S pozdravem

Ne základnám: Eva Novotná – mluvčí
Nezávislá media, Lenka Procházková
Hnutí za přímou demokracii, Marek Řezanka
Alternativa zdola, Libuše Staňková
Přátelé Srbů na Kosovu, Václav Dvořák
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
30. 9. 2014 13:34

k vyhrocení situace může dojít 5.října, kdy mají účastníci majdanu dojít k úřadu vládu. Na níže uvedeném webu se organizuje jejich zastavení. Po událostech na Ukrajině nepokládám to, co se děje v Praze, za prkotinu. Nezapomeňte, že jsou majdanisti podporováni jedním z nejbohatších knížecích rodů v Evropě.
http://www.nwoo.org/2014/09/29/16281/

peter.
30. 9. 2014 13:48

Toto sú fotky zo stretnutí pražskej „Antify“
https://www.google.sk/search?q=antifa+Praha&biw=1536&bih=710&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=XrEqVJSYJsq-Pd7BgdAE&ved=0CC8QsAQ
Ako sa tak na to pozerám a beriem do úvahy nečinnosť a toleranciu tohoto spolku voči fašistickému “ Majdanu „,tak mi to pripadá,že vlastne obe menované zoskupenia majú skôr príbuzenský ako antagonistický vzťah.

Morybundus
Morybundus
30. 9. 2014 14:17

I když oceňuji upřímnou snahu autorů dopisu, jsem si z 99% jist, že jejich apel zůstane, jako vždy, oslyšen. Doba petic, zdá se, minula. Časy, kdy nějaké desetitisíce podpisů mohly způsobit vládním představitelům těžké spaní jsou pryč. Elity žijí životy naprosto odtržené od reality všedního dne většinové společnosti. Nakupují v elitních obchodech, vzdělávají se v elitních školách, stýkají se jen s podobnými elitáři… A s vědomím, že za nimi stojí téměř všechny vlády Evropy a SSA, praktikující totéž ve svých vlastních zemích, jsou si tak jisti v kramflecích, že by jimi snad ani milionová demonstrace na Václaváku nepohla. A to… Číst vice »

Alena
Alena
30. 9. 2014 14:26

tento majdan, po vzoru toho kyjevského, může být namířen proti naší připosrané vládě a presidentovi, kteří vědí, oč se jedná, ale na plnou hubu to říci veřejně nehodlají . Pokud by se rozvíjel jako jejich bratrský, kyjevský, mohl by vést i ke svržení presidenta a dosazení demokratičtějšího ve vztahu k USA a proti Rusku

zedd
zedd
30. 9. 2014 14:43

Aleno, bohužel s Vámi musím souhlasit. Vyostření polarizace společnosti do násilných konfrontací se dalo čekat – je to takřka zákonitý důsledek hlavně ekonomické degradace většiny společnosti ve prospěch pár stovek jednotlivců. Koho by ale napadlo, že rozbuškou by mohla být zrovna Ukrajina.
Nejsem si jistý, zda záměr překazit pochod majdanistů je dobrý nápad. Poslední, co potřebujem, je Kocáb se zmalovaným ciferníkem jakožto mučedník.

Béda
30. 9. 2014 14:45

Myslím, že by antimajdanisté měli požádat pražský magistrát o povolení zřídit si stanový tábor na Václavském náměstí. Ať se hukáže knížecí poskok Hudeček, jestli neměří dvojím metrem. Stejně je zajímavé, kam „demokracie“ mezičasem dospěla – „veřejnoprávní“ TV má jedno oko zavřené, na exponovaném náměstí bivakují cozí státní příslušníci veřejně prezentující nacistickou symboliku a uctívající nacisty kritizující vládu cizího státu, místní disidenti nemohou veřejně prezentovat své oponentní kritické stanovisko ve „veřejnoprávních“ médiích a navíc jsou perlustrováni policií vlastního státu. Vlastní stát podporuje nedemokratický – fašistický režim cizího státu, který se dostal podvodem k moci, peníze daňových poplatníků utrácí na jeho podporu… Číst vice »

Irena
30. 9. 2014 14:47

zedd napsal
Kocáb se zmalovaným ciferníkem jakožto mučedník.

Ovšem představa je to neodolatelná :-)

zedd
zedd
30. 9. 2014 14:57

Peter: To, co z CZ Antify vnímáte, je jen jeden pól názorově i metodicky dost různorodého hnutí. V pozadí je dle mého velmi užitečná práce spočívající v dekonspiraci neonacistických skupin a jednotlivců a jejich následné diskreditaci „demokratickými“ prostředky. Nijak nepopírám, že to, co vidíte, jsou lidé, kteří se hlavně chtějí poprat. Na druhou stranu i tyhle mlátičky mají rozhodující podíl na omezení neonacismu bujícího v CZ v první půli 90. let a o trochu méně později. PČR se naproti tomu neonacismem začla vážněji zabývat až s nástupem nového tisíciletí – vlastně s křížkem po funuse. To je mimo jiné dáno… Číst vice »

Neználek
Neználek
30. 9. 2014 15:11

„Ještě chvilku to takhle půjde dál a nabydu orwellovské přesvědčení, že jedinou správnou západní demokracií je fašismus.“

Aspoň vás nebudou muset vozit na Guantánamo.

Admirál
Admirál
30. 9. 2014 16:05

Irena napsal
Ovšem představa je to neodolatelná

Připojuji se.

orinoko
orinoko
30. 9. 2014 17:14

Zajímavé …
Tak na současnou vládu má být spáchán atentát typu „Paroubkovo techno“ u Tachova. Je před volbami, a tak bude třeba pravicově pobouřit juvenilní vemena v české KOKOTlině.
Tehdy se lezlo na Letnou k Ministerstvu vnitra /a také v tom byla močka z ciziny/ , dnes se půjde ke Strakovce , protože Halič se cítí v kamflecích. A český policejní debil bude umetat cestu.
Nebude veselo, bude hodně nasráno.
Ačkoli … polští soudruzi dostali za poslední měsíce několik výprasků, ale jejich tzv. pravice to považuje za polskou cestu.
Polská cesta? – Jízda polskými psychologickými výmoly.

petr
petr
30. 9. 2014 17:20

Dobrá reakce na článek amatéra z BL K.Dolejšího. Analytik Koller: Rusové přicházejí? Plné kalhoty z Putina? Jak rotný Maňas, politrucký učeň. Nebo ten pán, co skočil z mrakodrapu. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Analytik-Koller-Rusove-prichazeji-Plne-kalhoty-z-Putina-Jak-rotny-Manas-politrucky-ucen-Nebo-ten-pan-co-skocil-z-mrakodrapu-337182

tožtak
tožtak
30. 9. 2014 17:40

orinoko napsal Zajímavé … Tak na současnou vládu má být spáchán atentát typu „Paroubkovo techno“ u Tachova. Je před volbami, a tak bude třeba pravicově pobouřit juvenilní vemena v české KOKOTlině. Tehdy se lezlo na Letnou k Ministerstvu vnitra /a také v tom byla močka z ciziny/ , dnes se půjde ke Strakovce , protože Halič se cítí v kamflecích. A český policejní debil bude umetat cestu. Nebude veselo, bude hodně nasráno. Ačkoli … polští soudruzi dostali za poslední měsíce několik výprasků, ale jejich tzv. pravice to považuje za polskou cestu. Polská cesta? – Jízda polskými psychologickými výmoly. Sobotka odmítl… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
30. 9. 2014 17:44

Jak se jim to hodí šmejdum fašistickejm , Sobotka a Zeman vybočily z určený cesty a hned se distancovaly a je hned o co opřít Prago Majdan , Zelení , Svobodní a Nezávislí , Pravicový a rusofobní , to bych blil . V Mostě komunální odpad znovu kandiduje , Jeníčková má krásnej bilboard těším se na funkci primátorky , nezklamu vás . Už ví že tam bude svině , asi desátý období za sebou , přestřihávačka pásek v nově vzniklejch otrokárnách . Už maj postavený podium , budou se losovat jízdní kola , prašule , auto šchoda Henlain , no… Číst vice »

Sugar Ray
Sugar Ray
30. 9. 2014 17:51

A na náměstí už stojí nová socha TGM , sami humatoni pořádaly sbírku , humatoni sobě . Kdo to byl ten TGM vlastně ? Já už nevěřim ničemu , připadam si jak ve zlym snu.Jak tohle dopadne , to nechci vidět , ale zároveň si řikam člověk se toho nesmí bát , držet se svýho svědomí ať se děje co se děje , fanatičnost těch odpůrců Putina a Ruska vůbec je neskutečná , pokud to tady přiživý svýma profi demonstrantama tak to bude zajímavý , diskutovat ze zombies jak jste viděly na Ukrajině nelze , takže asi tak . Kocáb… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
30. 9. 2014 18:41

Sugar Ray napsal A na náměstí už stojí nová socha TGM , sami humatoni pořádaly sbírku , humatoni sobě . Kdo to byl ten TGM vlastně ? Já už nevěřim ničemu , připadam si jak ve zlym snu.Jak tohle dopadne , to nechci vidět , ale zároveň si řikam člověk se toho nesmí bát , držet se svýho svědomí ať se děje co se děje , fanatičnost těch odpůrců Putina a Ruska vůbec je neskutečná , pokud to tady přiživý svýma profi demonstrantama tak to bude zajímavý , diskutovat ze zombies jak jste viděly na Ukrajině nelze , takže asi… Číst vice »

hanick
hanick
1. 10. 2014 7:06

nenávist a malý český šovinismus. Nikdo si neuvědomuje, že všechno je sehraná válečná opereta a tupé oblbování veřejnosti? Umělé vyvolané nebezpečí plynoucí z Ruska je goebelsovský tah zpravodajských služeb a vrchol nenávistné propagandy za jediným účelem: Prosadit se směrem na východ, získat neskutečně úrodnou Ukrajinu a její levnou pracovní sílu a nerostné bohatství a co nejblíže se umístit vojensky směrem k Rusku. NATO, které v podstatě nemá už existovat se stalo užitečným idiotem sloužícím zájmům USA. Uplacené rebelské a naci síly v Kyjevě využily nespokojených demonstrací občanů a ponechali Západu volné ruce včetně nebezpečí obsazení jihu Ukrajiny, Krymu, Sevastopolu vojenským… Číst vice »

nikdo
nikdo
1. 10. 2014 10:14

Ono je to sice blbý, ale „zastánci nenásilných řešení“ tady mají asi smůlu. Jestli Sobotka, vláda, opravdu zareaguje a začne něco podnikat, Majdan začne eskalovat stejně jako v Kyjevě. No a jestli Sobotka nic neudělá, pražský Majdan časem stejně zkusí eskalovat, a jestli ani pak vláda nic nepodnikne, tak přesně takhle to bylo v Kyjevě. Hrdinové z řad fotbalových rawdies a ostřelovači jsou pravděpodobně už nakoupeni.

ducatista
ducatista
1. 10. 2014 16:59

petr napsal

Dobrá reakce na článek amatéra z BL K.Dolejšího. Analytik Koller: Rusové přicházejí? Plné kalhoty z Putina? Jak rotný Maňas, politrucký učeň. Nebo ten pán, co skočil z mrakodrapu. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Analytik-Koller-Rusove-prichazeji-Plne-kalhoty-z-Putina-Jak-rotny-Manas-politrucky-ucen-Nebo-ten-pan-co-skocil-z-mrakodrapu-337182

Amatér Dolejší? Vždyť podle p. Čulíka je to brilantní analytik:-))) Jak by řekl můj děda, takových analytiků nas_ru do rána celej kybl. Koller skvěle, to bylo Dolejšímu přímo na solar.

ducatista
ducatista
1. 10. 2014 17:02

nikdo napsal

Ono je to sice blbý, ale „zastánci nenásilných řešení“ tady mají asi smůlu. Jestli Sobotka, vláda, opravdu zareaguje a začne něco podnikat, Majdan začne eskalovat stejně jako v Kyjevě. No a jestli Sobotka nic neudělá, pražský Majdan časem stejně zkusí eskalovat, a jestli ani pak vláda nic nepodnikne, tak přesně takhle to bylo v Kyjevě. Hrdinové z řad fotbalových rawdies a ostřelovači jsou pravděpodobně už nakoupeni.

nepřehánějte, ta banda blbů na Václaváku v podstatě nikoho nezajímá – i když má politické krytí ze strany pravdoláskařů… první mrazy je zaženou do jejich obvyklého prostředí – pražských kaváren

nikdo
nikdo
2. 10. 2014 12:38

ducatista napsal
nepřehánějte, ta banda blbů na Václaváku v podstatě nikoho nezajímá – i když má politické krytí ze strany pravdoláskařů… první mrazy je zaženou do jejich obvyklého prostředí – pražských kaváren

Moc si přeju, abyste měl pravdu. Ale akce, kdy si politická grupa odcházející do politické, ale nikoliv finanční bezvýznamnosti naveze ze zahraničí násilné nacistické aktivisty, dovolí jim tábořit čtvrt roku na náměstí a pomocí různých akcí se k nim snaží přitáhnout větší množství domorodců mě prostě znepokojuje.