Druhá etapa operace „Skripal“

Pro pochopení záměrů a cílů operace kolem „kauzy Skripal“ zahájené Velkou Británií je užitečné si připomenout, že kdysi – opět na Britských ostrovech – proběhla „kauza Litviněnko“. Británie v  roce 2006 obvinila ruskou FSB z otrávení bývalého důstojníka této ruské tajné služby radioaktivním poloniem. Důležitý detail: Ministryní vnitra Spojeného království tehdy byla Therese May a rezidentem CIA v Londýně nynější ředitelka CIA Gina Haspel. Jak tehdy, tak i nyní, bez ohledu na hysterické podbarvení obvinění a rozpoutání celosvětového halasu, nepředložila britská a americká oficiální místa ruské straně oficiální závěry vyšetřování otravy, ale všechny materiály vyšetřování utajili. Tím také aféra s Litviněnkem skončila.*)

Anglosasové nicméně vědí, co činí. Drzá lež dosáhla svého cíle. Bez ohlednu na naprostou absenci objektivních důkazů, které by obvinění potvrdily, se Londýnu podařilo poškodit vzájemné vztahy s Moskvou a způsobit Rusku škodu v očích evropské veřejnosti. To, co světu předvedli do 26. března, byla jen první etapa dlouhodobé hry s řadou tahů, jejímž cílem je pevná izolace Ruska na mezinárodní scéně. Vypovězení ruských diplomatů z více než 20 zemí pod právně nicotnou záminkou, započaté 26. března, bude mít ještě pokračování. Ke zvláštnostem představení rozehraného tajnými službami UK a USA je třeba počítat to, že hlavními účastníky kampaně jsou členské země NATO.

Organizátoři kampaně, třebaže neveřejně, apelují na článek 5 smlouvy NATO o kolektivní obraně v případě napadení jednoho z členů NATO. Ať to vypadá jakkoli hloupě, je tomu skutečně tak. Nedávný summit EU (složením účastníků prakticky totožný se summitem NATO) probíhal v „duchu solidarity“ s „obětí napadení“, přestože skoro nikdo z evropských lídrů nebral okolnosti případu vážně. Případ má, z hlediska trestního práva, daleko k závěru stejně, jako „případ Litviněnko“ a je právně nicotný. Na úrovni, jakou je summit EU, se rozhodnutí přijímají v jediném případě: Když je známo, že po vás nikdo nebude chtít důkazy.

Rozhodnutí je diktováno „vznešenými politickými úvahami“. Podstata „úvah“ spočívá v tom, že Rusko dosáhlo úrovně vlivu ve světě, který je pro USA/NATO nepřijatelný. Rusko obrátilo situaci na Blízkém Východě, rozhodilo západní scénář a vyhrává válku nervů na Ukrajině. Rusko důsledně zvyšuje dodávky plynu do Evropy a prohlubuje energetickou spolupráci s Německem. Projekt Severní proud 2 je kostí v krku USA, které velmi chtějí prodávat Evropě svůj drahý zkapalněný plyn. Do rámce těchto „vznešených politických úvah“ patří celá řada událostí posledních let: Válka v Gruzii; válka proti Donbasu, započatá utlačovatelským kyjevským režimem v roce 2014; zničení malajského Boeingu MH-17; „dopingový skandál“ k olympiádě v Koreji; pokusy o zmaření mistrovství světa ve fotbale v Rusku.

Operace „Skripal“ se nicméně pro Anglosasy od počátku rozvíjí jen ztuha. Evropští grandi neopakovali rozmach Washingtonu, který vykázal 60 ruských diplomatů a zavřel ruský konzulát v Seattlu. Německo a Francie se omezily vypovězením po 4 diplomatech, což by dle jejich názoru nemělo významně poškodit jejich vztahy s Ruskem. Ale Evropané „druhé kategorie“ to vyřídili formálně vypovězením 1-3 ruských diplomatů (Litva, Česká rep., Albánie, Holandsko, Španělsko, Estonie, Chorvatsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Rumunsko, Švédsko, Norsko, Irsko). Akce nenabrala na dramatičnosti ani vypovězením 4 diplomatů z Kanady a 2 z Austrálie. Trochu přidat k efektu si snaživě pospíšil lokajský Kyjev, který vykázal za dveře dokonce 13 ruských diplomatů.

Pokud tento „kolektivní úder“ bude mít na něco vliv, tak jen na vztahy Ruska k Británii a USA. „Jednotná fronta“ Západu proti Rusku neexistuje. Existuje cosi, co se podobá útoku Anglosasů, za kterými spěchají ukrajinský policajt a polský nacionalista, zatímco ostatní (hlavní) spojenci zalehli do nerovností terénu a šetří patrony. K tomu, aby k izolaci Ruska skutečně došlo, bude třeba další etapa, na kterou už jsou připraveni. Britský ministr obrany Williamson právě prohlásil, se už v nejbližších době uskuteční zabavení nemovitostí ruských občanů v Anglii. Může se jednat dokonce i o zablokování státních rezerv Ruské federace (RF) v amerických bankách. Dnes je kolem 100 mld.USD ze 400 mld.USD ruských devizových rezerv uloženo v USA. Kromě toho, jako přídavek ke zvýšení amerických cel na ocel a hliník, které zasáhly ruský exportní potenciál, mohou být zavedena cílová cla na zboží z RF jako „vyvrhele“, podobně jako je tomu u KLDR. Budou se snažit co nejbolestivěji zasáhnout i fotbalové mistrovství světa.

Zřejmá je i další okolnost: předpoklady části ruské elity, která doufala ve svoje přijetí do „západní civilizované společnosti“, se definitivně a nenávratně zhroutily. To se týká i těch, kteří vyvezli peníze, anebo „tam“ sami vycestovali. Dobře vyhodnotili situaci Michail Chazin, který 27.března – den po oznámení hromadného vyhoštění ruských diplomatů napsal: „A ta šílená drzost, se kterou „partneři“ na základě jasné provokace a zjevného blafu začínají reálně konat vůči Rusku, dokazuje, že se domluva určitě nepodaří. Už nijak a nikdy“. To bylo, mimochodem, jasné už po reakci Západu na Putinův mnichovský projev z 10. února 2007.

*) Mimochodem včerejší rázná prohlídka letadla Aeroflotu s vyloučením palubního personálu na londýnském letišti velmi připomíná právě podobnou událost bezprostředně po „zjištění otravy“ Litviněnka. Tehdy se letadlo, v němž měl do Londýna a zpět cestovat údajný Litviněnkův vrah, nacházelo v Moskvě (bohužel pro britskou tajnou službu). Do Moskvy vycestovala skupina prcovníků této tajné služby. Když se ale dověděli, že mezitím stihly letadlo prohlédnout ruské služby, následujícím spojem odletěla skupina zpět, aniž kdokoli vyšel z letiště, nebo kontaktoval ruská místa. Možné podvržení jedu na palubě se tedy nezdařilo. (pozn.překl.)

Zdroj: Fondsk.ru

Překlad: st.hroch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
31. 3. 2018 7:28

Pane st.hrochu, potřebovala bych se s vámi nějak domluvit. Mám připravený blok Svět ruskýma očima č. 447 a tento článek je v něm zahrnut. Já jej samozřejmě vyřadím, ale věnovala jsem mu zbytečně dost času. Bylo by možné dát mi nějak vědět, které články máte v úmyslu zpracovat, abych se jim mohla vyhnout? Kontakt na mne je u Stana.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
31. 3. 2018 10:12

Politologický slovník anglického jazyka: Celý civilizovaný svet – všetky kolónie USA. Celosvetové civilizačné hodnoty – podmienky vazalstva pod patronátom USA. Demokracia – moc anglosasov nad národmi. U nás je demokracia – u nás moc patrí anglosasom. U vás niet demokracie – máte niečo, čo anglosasi považujú za svoje. U vás je totalitarizmus – máte niečo, čo anglosasi považujú za svoje a nechcete im to dať. Porušujete ľudské práva – porušujete právo anglosasov vziať si u vás to, čo chcú. Bojujeme za ľudské práva – bojujeme za právo anglosasov zabíjať tých, ktorí im nechcú voľačo odovzdať. U nás je sloboda slova… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
31. 3. 2018 10:37

Британские полицейские обыскали российский самолет в Лондоне
https://ria.ru/world/20180330/1517651008.html
Rusko chce prošetřit možné zapojení britských agentů
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/467607-skripal-ma-minimalni-sanci-prezit-rekla-jeho-neter.html
Británie hrozí uzavřením obchodní mise Ruska v severním Londýně
https://www.telegraph.co.uk/politics/2018/03/30/exclusive-britain-threatens-close-russias-den-spies-trade-mission1/
Před letištěm v Británii začal hořet autobus
http://www.bbc.com/news/uk-england-essex-43598807
Dochází na slova J. Kedmiho…
A naše sračkomety se „poctivě činí“ nejspíše aby diplomatická válka přerostla v delegitimizaci RF a dehumanizaci jejích občanů…
https://sg.news.yahoo.com/russia-replace-expelled-diplomats-us-official-195003035.html

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
31. 3. 2018 10:50

Botičky od Diora napsal Politologický slovník anglického jazyka: Celý civilizovaný svet – všetky kolónie USA. Celosvetové civilizačné hodnoty – podmienky vazalstva pod patronátom USA. Demokracia – moc anglosasov nad národmi. U nás je demokracia – u nás moc patrí anglosasom. U vás niet demokracie – máte niečo, čo anglosasi považujú za svoje. U vás je totalitarizmus – máte niečo, čo anglosasi považujú za svoje a nechcete im to dať. Porušujete ľudské práva – porušujete právo anglosasov vziať si u vás to, čo chcú. Bojujeme za ľudské práva – bojujeme za právo anglosasov zabíjať tých, ktorí im nechcú voľačo odovzdať. U… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
31. 3. 2018 10:57

Dopady „Bestie z Východu“…
Rána pro britskou ekonomiku: Extrémní počasí stálo miliardu liber denně
http://ekonomika.eurozpravy.cz/evropa/217273-rana-pro-britskou-ekonomiku-extremni-pocasi-stalo-miliardu-liber-denne/

fajt
fajt
31. 3. 2018 11:12

před výběry článků p.st. hrocha klobouk dolů – celkově si myslím, že po Putinově předváděčce ruských zbraní bez západního analogu se se zostřením propagandy a provokací proti Kremlu muselo počítat, ono na gaunery nestačí jenom ukázat klacek, občas ho prostě pro výstrahu musíte použít – snad je s tím Moskva srozuměna a chápe, že k tomu ( s největší pravděpodobností) asi dojde. ..)

Ladislav Hinner
Ladislav Hinner
31. 3. 2018 12:46

Botičky od Diora • 31. března 2018 – myslíte , že deep state (USA) jsou anglosasové nebo jsou Američané jen nástrojem?

GRENZER
31. 3. 2018 13:22

„Rázná prohlídka letadla Aeroflotu“.
Kdy, kde? Nějaký odkaz by nebyl?
Děkuji.

GRENZER
31. 3. 2018 13:29

Omlouvám se, už jsem to našel.
https://mintrans.ru/press-center/news/8608

Vaska
Vaska
31. 3. 2018 15:00

tohle by mohlo bejt zajímavé – bohužel to nedokážu smysluplně přelouskat http://www.iarex.ru/news/56924.html

Irena
31. 3. 2018 16:40

Vaska napsal tohle by mohlo bejt zajímavé – bohužel to nedokážu smysluplně přelouskat http://www.iarex.ru/news/56924.html Teď už je jasná proč Londýn upadl do takové hysterie ve věci „otravy Skripalových“: spojení Británie s ISIL již není možné ničím skrýt. Na předměstí damašském předměstí Džobar ve východní Gutě v Sýrii zvláštní jednotky rozvědky leteckých sil syrské armády zadrželi skupinu důstojníků SAS skrývající se v podzemním středisku, kteří koordinovali v Džobaru a Zamalku odpor bojovníků, kteří ostřelovali ze 120 mm minometů damašské čtvrti, přilehlé k ruskému velvyslanectví, a také spojovací důstojníky – Američana a důstojníka rozvědky z Izraele. Poté, kdy před svým výjezdem z… Číst vice »

CROIX
31. 3. 2018 17:14

Tak dcerunka Skřípalovic na Velikonoce takříkajíc Zmrtvýchvstala a dokonce prý si povídá a sama papá. Ve skutečnosti je „Operace Skripal“ z faktického hlediska teď už strašnej debakl ale 90 procent lidí to nepochopí díky mediální masáži, takže důsledky Západ tolik bolet nebudou pokud jde o informační válku (omlouvám se za skepticismus). Tohle „zmrtvýchvstání“ je důkaz, že je to od začátku nereálná lež, protože se děje nemožné, pokud byl útok opravdu proveden s pomocí látky z rodiny foliantů… Správně by se měli všichni vypovězení diplomati vracet zpátky a v Británii dojít k politickému i zpravodajskému zemětřesení, demise premiérky by byla v… Číst vice »

Vaska
Vaska
31. 3. 2018 17:31

Ireno – díky – ruštinou už moc nevládnu a translátorem to není ono.

tak nevím co ti šílenci vyváděj – voni snad Rusku vyhrožujou jadernou válkou:
https://www.euportal.cz/Articles/18853-je-to-velmi-vazne-britska-premierka-je-pod-zaminkou-nevyjasnene-otravy-skripala-pripravena-zahajit-jaderny-utok-na-rusko-.aspx

Viky
Viky
1. 4. 2018 9:05

to CROIX:… Když Rusko vyhostí dodatečně dalších 50 britských „diplomatů“, bude konečně aktivita britských tajných služeb v Rusku natrvalo ochromena….. No, doufám, že nebudu za vysloveně zlého rozvraceče když napíši, že toto „doplňkové vyhošťování“ 50ks britských diplomatů přímo se Skřípalovic případem nesouvisí… ??? Máme tendenci vidět věci úzkým koridorem posledních událostí. A ony jsou i faktory, které předcházely tomuto „obecně viditelnému“. „kauza Litviněnko“? – Opět věc obecně viditelná. ještě cosi? ano, ještě cosi. RF se již delší dobu potýká s naprosto legálním a přesto podlým, sprostým a obtížně postižitelným tlakem na své diplomaty v Británii. Ono toho je víc, tak… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
1. 4. 2018 10:29
Botičky od Diora
Botičky od Diora
1. 4. 2018 13:46

Ale vona to britská královna takhle nenechá, to ji málo znáte. Vojna s Ruskem musí bejt, vy kluci pitomí! Otrávili ste mě Skripala, tak tady máte přes držku!
P.S. Stropnický! Já tě nepustím! Ježišmarjá, dyť ty jsi jako hora, do tebe se trefěj eins, zwei :-)