Dvě pozvánky na akce nezávislých iniciativ

Iniciativy  zastoupené ve Fóru alternativ  Praha

Tomášská 10 Praha 1

 

Pozvánka na tiskovou konferenci 

k návrhu zákona o majetkovém narovnání státu s církvemi 

 

Tisková konference s prezentací stanoviska iniciativ sdružených  ve Fóru alternativ k návrhu  zákona  o majetkovém narovnání státu s církvemi se uskuteční dne


2.4.2012 od  11, 00 hodin  v domě ČSVTS, 3 patro sál č.315, Novotného lávka 5, Praha 1

 

Konference se zúčastní Lenka Procházková, historik Mojmír Grygar, režisér Václav Dvořák a zástupci iniciativ Alternativa zdola, Akční spolek nezaměstnaných, Iniciativa za demisi vlády, Iniciativa Ne základnám a Iniciativa za společenskou změnu. 


Více informací:

Eva Novotná,

evanovot@gmail.com

Renata Hanušová,

r.hanusova@volny.cz

 

***

Pietní akt

Cílem akce je jednak uctění památky zesnulých v důsledku kritické sociální situace, jednak přispění k pokusu o jistou reformulaci vnímání problému bezdomovectví v širším veřejném prostoru. Pro naplnění prvního cíle je třeba zachovat pietní charakter akce, pro naplnění druhého je třeba akci co možná nejvíce medializovat. Bude-li bezdomovectví vnímáno veřejností jen jako „sociální problém" a nikoliv jako humanitární pohroma specifického druhu, bude veřejné mínění pravděpodobně vytvářet politický tlak na taková řešení, která budou odpovídat právě prvnímu pojetí, což by mohlo mít totalizující vliv na celou společnost. Ostrakizaci lidí v tíživé sociální situaci vnímáme v širším politickém kontextu jako jedno ze závažných rizik demokratického vývoje.

Umrznutí není jediným smrtelným rizikem pro člověka bez domova, ovšem pro veřejnost může mít silný symbolický charakter. Proto je akce zaměřena takto.
 

Místo akce:

Park „Sherwood" před Hlavním nádražím u sochy W. Wilsona. Park je určitým symbolem bezdomovectví a sociálního vyloučení, zároveň je v centru města a místem prochází relativně dost lidí.

 

Průběh akce:

K vytipovanému místu budou položeny pietní předměty (svíčky, květiny) a přidá se vysvětlující tabulka s následujícím textem:

Tato vzpomínka budiž věnována těm, kteří bez přístřeší umrzli na pražských ulicích

Pokoj Vám

 

Dále bude držena minuta ticha, případně prosloven krátký proslov (celá akce by neměla být příliš teatrální, neměla by mít ani demonstrativní charakter, aby neztratila určitou důstojnost). Přečteny budou výtahy z úvah, zabývající se problémem bezdomovectví a přístupem majoritní společnosti k němu. Tento text bude na akci distribuován.

Načasování akce:

7. 4. 2012, 13:00

 

 

Zdroj: Alternativa zdola

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments