Evropská bitva s glyfosátem

Francie zakázala směs glyfosátu s některými smáčedly kvůli rizikům, které to má na lidské zdraví. Tento krok přichází méně než dva měsíce poté, co k takovému zákazu vyzvala Ségolène Royalová, francouzská ministryně ekologie, udržitelného rozvoje a energie.

V červnu 2013 byly v ČR zveřejněny analýzy , které ukazovaly, že 60 % obyvatel ČR má v moči toxickou látku glyfosát . České výsledky byly horší než evropský průměr, při testování v 18 evropských zemích obsahovala totiž tuto chemikálii moč 45 % dobrovolníků. Glyfosát se v ČR používá nejen k hubení plevelů, ale také například k dosoušení (desikaci) řepky, kukuřice, slunečnice, obilovin a dalších zemědělských plodin před sklizní. Všichni dobrovolníci účastnící se výše uvedeného průzkumu žili ve městech a žádný z nich v době před testováním s glyfosátem nepracoval.

V České republice se v roce 2014 podle oficiální statistiky spotřebovalo více než 858 glyfosátu, tedy více než 17 % celkové spotřeby pesticidů. Glyfosát je již dlouhodobě nejpoužívanější pesticidní účinnou látkou v ČR. Množství glyfosátu, která byla v moči českých dobrovolníků nalezena, nepřekračovala oficiální hygienická doporučení. Podle nezávislé vědecké studie z roku 2012 je však bezpečná denní dávka dvanáctkrát nižší, než je oficiálně tolerovaná. 1

Světová zdravotnická organizace loni varovala, že glyfosát je pro člověka „pravděpodobně karcinogenní“. Řada organizací a lidí proto požaduje jeho zákaz, třeba europoslanec Pavel Poc z ČSSD. „Tou látkou je promořeno všechno, od mateřského mléka po pivo . Je to všude v potravním řetězci, je to zřejmě i v půdě, ve vodě,“ vyjmenovává.

Tento týden poslala francouzská agentura pro potraviny, životní prostředí a zdraví (ANSES) dopis výrobcům, v němž je informovala, že odnímá povolení herbicidům, které obsahují glyfosát ve směsi se smáčedlem polyoxy-ethylenaminem (POEA). Agentuře Reuters to sdělila zástupkyně generálního ředitele ANSES Francoise Weberová . ANSES podle Weberové toto rozhodnutí učinil poté, co Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) naznačila , že by tato směs mohla mít větší potenciální riziko než samotný glyfosát.

POEA zvyšuje účinnost herbicidů a obsahuje ji i Roundup od firmy Monsanto, v současnosti nejrozšířenější herbicid na světě. Firma Monsanto potvrdila, že je jednou ze společností, jež byla ve Francii postižena tímto zákazem, a dodala, že debata kolem glyfosátů v Evropě je „zpolitizovaná“. Agrotechnický gigant dlouho tvrdil, že jeho vlajkový produkt je naprosto bezpečný a že se v půdě během několika dní rozkládá na neškodné látky. Dokonce až do roku 2009, kdy francouzský soud uznal Monsanto vinným ze lhaní a klamavé reklamy , používala na jeho obalech přívlastky „bioodbouratelný“ a „environmentally friendly“.

V Evropě již několik měsíců probíhá ostrý spor týkající se glyfosátu. Vše začalo v listopadu, když EFSA odmítla skandální zařazení glyfosátu mezi možné karcinogeny , které zveřejnila Agentura pro výzkum rakoviny (IARC) při Světové zdravotnické organizaci (WHO). EFSA totiž, na rozdíl od IARC, zkoumala glyfosát samotný, nikoli přípravky s jeho obsahem. „Nepříznivé zdravotní dopady herbicidu by tedy mohly být způsobeny reakcí s „ostatními složkami nebo přísadami,“ píše se ve zprávě EFSA.

Francie právě kvůli vazbám glyfosátu na rakovinu zakázala od konce června prodej Roundupu v maloobchodním balení pro nepoučenou veřejnost. Royalová volá po úplném zákazu herbicidů na bázi glyfosátu v celé EU. Minulý měsíc se několik vládních činitelů ve Francii, Švédsku, Itálii a Nizozemsku postavilo proti plánu Evropské komise obnovit licenci glyfosátu pro EU na dalších 15 let navzdory zdravotním a bezpečnostním rizikům. Česko, zastoupené ministrem zemědělství Jurečkou, se chystalo hlasovat proti zákazu s poukazem na hodnocení EFSA. Členské státy Evropské unie nakonec po bouřlivém jednání odmítly schválit používání chemické látky glyfosát v EU na dalších 15 let a hlasování bylo odloženo, musí však proběhnout do konce června tohoto roku, kdy glyfosátu v EU vyprší licence na jeho používání.

„Jsem velmi spokojen. Dnešní den byl kritický v rámci dlouhého procesu schvalování nebezpečných látek v EU. Kdyby se dnes vyslovila pro návrh většina zemí, používali bychom glyfosát až do roku 2031. Přitom existuje celá řada vědeckých důkazů, které nás nabádají minimálně k předběžné opatrnosti, rozhodně ne k tomu, abychom glyfosát schválili na dalších patnáct let. Kromě rakoviny narušuje glyfosát i správné fungování hormonální soustavy a představuje proto velké riziko pro veřejné zdraví. Francie a Nizozemí už zakázaly prodej přípravků obsahující glyfosát pro domácí použití, to je rozhodně krok správným směrem.“ uvedl europoslanec Pavel Poc.

Psali jsme:
https://e-republika.cz/article1877-Herbicid-Roundup-p%C5%99edstavuje-va%C5%BEne-zdravotni-riziko
https://e-republika.cz/article3133-%C5%A0koly-musi-byt-bezpe%C4%8Dn%C4%9B-vzdaleny-od-jedovatych-GMO-poli
https://e-republika.cz/article2402-Korporace-ob%C4%8Dan%C5%AFm-nemate-pravo-v%C4%9Bd%C4%9Bt-%C4%8Dim-vas-zabijime
https://e-republika.cz/article1187-Koncerny-DuPont-a-Monsanto-vycenily-zuby-na-farma%C5%99e
https://e-republika.cz/article1840-Kralovsky-dar-firm%C4%9B-Monsanto
https://e-republika.cz/article1802-Monsanto-vyhralo-%C5%BEalobu-u-Nejvy%C5%A1%C5%A1iho-soudu-USA
https://e-republika.cz/article2563-Nove-a-ne%C4%8Dekane-problemy-s-GMO-plodinami

Zdroje:
http://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid
http://arnika.org/glyfosat
https://cs.wikipedia.org/wiki/Glyfos%C3%A1t
http://www.novinky.cz/ekonomika/395901-nejprodavanejsi-nemecka-piva-obsahuji-karcinogenni-herbicid.html
http://ecowatch.com/2016/04/08/france-bans-glyphosate-tallow-amine/
http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/4303
https://www.iarc.fr/en/media-centre/iarcnews/pdf/MonographVolume112.pdf
http://www.margit.cz/roundup-ohrozuje/
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/06/09/monsanto-roundup-herbicide.aspx
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropskaunie/_zprava/zeme-evropske-unie-rozhodnou-zda-zakazat-nejpouzivanejsi-herbicid-glyfosat–1590770
http://www.pavelpoc.cz/clenske-staty-evropske-unie-dnes-odmitly-schvalit-pouzivani-chemicke-latky-glyfosat-v-eu-na-dalsich
http://www.pavelpoc.cz/glyphosate-yes-or-no-conference-documents
http://suta.blog.respekt.cz/glyfosat-nejbeznejsi-pesticid-na-ceskych-polich-nove-zarazen-mezi-karcinogeny/
1 Antoniou M., et al. (2012): Teratogenic Effects of Glyphosate-Based Herbicides: Divergence of Regulatory Decisions from Scientific Evidence, Journal of Environmental and Analytical Toxicology S4: 006


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Přejít do diskuze k článku 12 komentářů