Evropská bitva s glyfosátem

Francie zakázala směs glyfosátu s některými smáčedly kvůli rizikům, které to má na lidské zdraví. Tento krok přichází méně než dva měsíce poté, co k takovému zákazu vyzvala Ségolène Royalová, francouzská ministryně ekologie, udržitelného rozvoje a energie.

V červnu 2013 byly v ČR zveřejněny analýzy , které ukazovaly, že 60 % obyvatel ČR má v moči toxickou látku glyfosát . České výsledky byly horší než evropský průměr, při testování v 18 evropských zemích obsahovala totiž tuto chemikálii moč 45 % dobrovolníků. Glyfosát se v ČR používá nejen k hubení plevelů, ale také například k dosoušení (desikaci) řepky, kukuřice, slunečnice, obilovin a dalších zemědělských plodin před sklizní. Všichni dobrovolníci účastnící se výše uvedeného průzkumu žili ve městech a žádný z nich v době před testováním s glyfosátem nepracoval.

V České republice se v roce 2014 podle oficiální statistiky spotřebovalo více než 858 glyfosátu, tedy více než 17 % celkové spotřeby pesticidů. Glyfosát je již dlouhodobě nejpoužívanější pesticidní účinnou látkou v ČR. Množství glyfosátu, která byla v moči českých dobrovolníků nalezena, nepřekračovala oficiální hygienická doporučení. Podle nezávislé vědecké studie z roku 2012 je však bezpečná denní dávka dvanáctkrát nižší, než je oficiálně tolerovaná. 1

Světová zdravotnická organizace loni varovala, že glyfosát je pro člověka „pravděpodobně karcinogenní“. Řada organizací a lidí proto požaduje jeho zákaz, třeba europoslanec Pavel Poc z ČSSD. „Tou látkou je promořeno všechno, od mateřského mléka po pivo . Je to všude v potravním řetězci, je to zřejmě i v půdě, ve vodě,“ vyjmenovává.

Tento týden poslala francouzská agentura pro potraviny, životní prostředí a zdraví (ANSES) dopis výrobcům, v němž je informovala, že odnímá povolení herbicidům, které obsahují glyfosát ve směsi se smáčedlem polyoxy-ethylenaminem (POEA). Agentuře Reuters to sdělila zástupkyně generálního ředitele ANSES Francoise Weberová . ANSES podle Weberové toto rozhodnutí učinil poté, co Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) naznačila , že by tato směs mohla mít větší potenciální riziko než samotný glyfosát.

POEA zvyšuje účinnost herbicidů a obsahuje ji i Roundup od firmy Monsanto, v současnosti nejrozšířenější herbicid na světě. Firma Monsanto potvrdila, že je jednou ze společností, jež byla ve Francii postižena tímto zákazem, a dodala, že debata kolem glyfosátů v Evropě je „zpolitizovaná“. Agrotechnický gigant dlouho tvrdil, že jeho vlajkový produkt je naprosto bezpečný a že se v půdě během několika dní rozkládá na neškodné látky. Dokonce až do roku 2009, kdy francouzský soud uznal Monsanto vinným ze lhaní a klamavé reklamy , používala na jeho obalech přívlastky „bioodbouratelný“ a „environmentally friendly“.

V Evropě již několik měsíců probíhá ostrý spor týkající se glyfosátu. Vše začalo v listopadu, když EFSA odmítla skandální zařazení glyfosátu mezi možné karcinogeny , které zveřejnila Agentura pro výzkum rakoviny (IARC) při Světové zdravotnické organizaci (WHO). EFSA totiž, na rozdíl od IARC, zkoumala glyfosát samotný, nikoli přípravky s jeho obsahem. „Nepříznivé zdravotní dopady herbicidu by tedy mohly být způsobeny reakcí s „ostatními složkami nebo přísadami,“ píše se ve zprávě EFSA.

Francie právě kvůli vazbám glyfosátu na rakovinu zakázala od konce června prodej Roundupu v maloobchodním balení pro nepoučenou veřejnost. Royalová volá po úplném zákazu herbicidů na bázi glyfosátu v celé EU. Minulý měsíc se několik vládních činitelů ve Francii, Švédsku, Itálii a Nizozemsku postavilo proti plánu Evropské komise obnovit licenci glyfosátu pro EU na dalších 15 let navzdory zdravotním a bezpečnostním rizikům. Česko, zastoupené ministrem zemědělství Jurečkou, se chystalo hlasovat proti zákazu s poukazem na hodnocení EFSA. Členské státy Evropské unie nakonec po bouřlivém jednání odmítly schválit používání chemické látky glyfosát v EU na dalších 15 let a hlasování bylo odloženo, musí však proběhnout do konce června tohoto roku, kdy glyfosátu v EU vyprší licence na jeho používání.

„Jsem velmi spokojen. Dnešní den byl kritický v rámci dlouhého procesu schvalování nebezpečných látek v EU. Kdyby se dnes vyslovila pro návrh většina zemí, používali bychom glyfosát až do roku 2031. Přitom existuje celá řada vědeckých důkazů, které nás nabádají minimálně k předběžné opatrnosti, rozhodně ne k tomu, abychom glyfosát schválili na dalších patnáct let. Kromě rakoviny narušuje glyfosát i správné fungování hormonální soustavy a představuje proto velké riziko pro veřejné zdraví. Francie a Nizozemí už zakázaly prodej přípravků obsahující glyfosát pro domácí použití, to je rozhodně krok správným směrem.“ uvedl europoslanec Pavel Poc.

Psali jsme:
https://e-republika.cz/article1877-Herbicid-Roundup-p%C5%99edstavuje-va%C5%BEne-zdravotni-riziko
https://e-republika.cz/article3133-%C5%A0koly-musi-byt-bezpe%C4%8Dn%C4%9B-vzdaleny-od-jedovatych-GMO-poli
https://e-republika.cz/article2402-Korporace-ob%C4%8Dan%C5%AFm-nemate-pravo-v%C4%9Bd%C4%9Bt-%C4%8Dim-vas-zabijime
https://e-republika.cz/article1187-Koncerny-DuPont-a-Monsanto-vycenily-zuby-na-farma%C5%99e
https://e-republika.cz/article1840-Kralovsky-dar-firm%C4%9B-Monsanto
https://e-republika.cz/article1802-Monsanto-vyhralo-%C5%BEalobu-u-Nejvy%C5%A1%C5%A1iho-soudu-USA
https://e-republika.cz/article2563-Nove-a-ne%C4%8Dekane-problemy-s-GMO-plodinami

Zdroje:
http://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid
http://arnika.org/glyfosat
https://cs.wikipedia.org/wiki/Glyfos%C3%A1t
http://www.novinky.cz/ekonomika/395901-nejprodavanejsi-nemecka-piva-obsahuji-karcinogenni-herbicid.html
http://ecowatch.com/2016/04/08/france-bans-glyphosate-tallow-amine/
http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/4303
https://www.iarc.fr/en/media-centre/iarcnews/pdf/MonographVolume112.pdf
http://www.margit.cz/roundup-ohrozuje/
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/06/09/monsanto-roundup-herbicide.aspx
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropskaunie/_zprava/zeme-evropske-unie-rozhodnou-zda-zakazat-nejpouzivanejsi-herbicid-glyfosat–1590770
http://www.pavelpoc.cz/clenske-staty-evropske-unie-dnes-odmitly-schvalit-pouzivani-chemicke-latky-glyfosat-v-eu-na-dalsich
http://www.pavelpoc.cz/glyphosate-yes-or-no-conference-documents
http://suta.blog.respekt.cz/glyfosat-nejbeznejsi-pesticid-na-ceskych-polich-nove-zarazen-mezi-karcinogeny/
1 Antoniou M., et al. (2012): Teratogenic Effects of Glyphosate-Based Herbicides: Divergence of Regulatory Decisions from Scientific Evidence, Journal of Environmental and Analytical Toxicology S4: 006


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
15. 4. 2016 4:05

Pod názvem Dominator jsem koupil herbicid s glyphosatem za třetinu ceny Round-upu. (není od Monsanta)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
15. 4. 2016 7:37

Monsanto je synonymem svinstva a důvodem pěstování hromady „řepky“ u nás…

Gatta
Gatta
15. 4. 2016 7:47

Dnes se lidé díky podobným článkům bojí použít Glyfosát i lokálně doma na chodník nebo na úporné plevele, třeba při obnově zahrady. Nedělám si iluze o jeho naprosté neškodnosti, ale problém není jen v samotné sloučenině, ale především v jejím používání. Tedy spíše v jejím zneužívání. Z článku: „Glyfosát se v ČR používá nejen k hubení plevelů, ale také například k dosoušení (desikaci) řepky, kukuřice, slunečnice, obilovin a dalších zemědělských plodin před sklizní.“ V praxi to znamená, že, ve vhodném termínu a s ohledem na počasí a plán prací, do zrajícího obilí, nebo řepky, najede velký cisternový dvouramenný postřikovač a… Číst vice »

cnemo
15. 4. 2016 8:27

Na rozdíl od hysterie okolo radioaktivního „zamoření“ pod úrovní přírodního pozadí je ostražitost k biologicky aktivním chemikáliím zcela na místě. Má to ovšem zásadní problém, zatím co u radioaktivity v principu vystačíte (k rozeznání nebezpečí) s jednoduchým přístrojem, tady je to složité, dlouhodobé a vždy nejisté. Docela mám obavu, jak to bude fungovat. Vědci dokáží prosadit jen málo, ale rozumějí tomu, ekologičtí aktivisté dokáží prosadit lecos, ale je banda ignorantů. Když si vezmu, jaký paskvil vyvolali okolo radioaktivity, odpadů či biopaliv, dle je pravda docela dobře čitelná i absolventa střední školy, nedovedu si představit, co se bude dít v této… Číst vice »

idiotronic
16. 4. 2016 0:07

Martin (už bez taky m) napsal Monsanto je synonymem svinstva S tím lze asi souhlasit. Pěstovali jste někdy rajče? Třeba na balkoně v paneláku, nemusíte být profesionálové. Zjistili jste, že dozrává postupně. V hypermarketu ovšem dozrála naráz. Jak to? Reklama vám řekne, že nošení čisté bavlny je příjemné a hygienické. Ale plná popelnice svědčí o jepičí životnosti zmetků z těch nejhorších druhů bavlny. Kombinace s umělými vlákny (polyester) nebo umělá vlákna samotná (polyakrylonitril) nejsou na trhu, protože vykazují násobně vyšší kvalitu a mnohaletou životnost, z čehož kramáře jímá hrůza. A ekologicky? Akrylonitril je na světle stálý (dokonce kyselinovzdorný, ale to… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 4. 2016 10:07

Gatta: „Dnes se lidé díky podobným článkům bojí použít Glyfosát i lokálně doma na chodník nebo na úporné plevele, třeba při obnově zahrady“ Pokud jste se ještě nezbláznil, nic podobného dělat nebudete. Věřit těmto vypatlaným korporacím, které již x-krát dokázaly že jim jde o zisk za každou cenu není nic normálního. Na chodníku to nemá co dělat a plevelů se lze zbavit i mechanicky, šikovným pěstováním, vylehčením půdy, atd. Mimochodem řada druhů které mezi záhonky vytrháte je léčivých a rovnou je můžete přidat do polévky. Pokud ovšem nepoužijete tyto chemické sračky. Alespoň něco ovlivnit můžeme každý. Jistě, neovlivnil jsem to,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 4. 2016 10:19

V jednom z posledních veřejných vystoupení V.V. Putina na „Všerosijském mediafóru“ se na něj obrátila jedna z mladých obyvatelek Dálného Východu s tím, že onen program „Hektar půdy každému zájemci o malopěstitelství“ tam nefunguje dobře, neboť lidem jsou údajně nabízeny pozemky v zapadlých končinách bez vody a elektřiny… Okamžitě na stížnost odpověděl, že se vynasnaží zjednat nápravu! Ten Ruský návrat k půdě v masovém měřítku MÁ OBROVSKÝ OBRODNÝ A VÝCHOVNÝ EFEKT! Chceme-li i u nás mluvit o „zemském ráji napohled“ – potřebujeme ne nové haly a montovny, soláry na polích či gmo řepku – POTŘEBUJEME OBNOVIT ÚCTU K PŮDĚ, VODĚ,… Číst vice »

peter.
16. 4. 2016 10:41

idiotronic napsal
že nošení čisté bavlny je příjemné a hygienické

Najväčší producenti bavlny vo svete pestujú geneticky modifikovanú bavlnu od Monsanta.O zdravotných následkoch používania odevov z takejto GMO bavliny je na internete spústa článkov.Tak len na ukážku:
http://www.nwoo.org/2016/02/21/pozor-85-vsech-tamponu-je-zamoreno-glyfosatem-od-monsanta/

Gatta
Gatta
16. 4. 2016 18:34

Re Martin (už bez taky m):
V mém příspěvku jsem chtěl především upozornit na masivní a přitom přehlížené používání glyfosatu v našem zemědělství, které je vůči „dfomácímu používání“ někde úplně jinde. A které je i původcem těch naměřených zjištění.
Jistě, nejlepší herbicid je motyčka, nebo ještě lépe manželka s motyčkou :-) ,a ale vše se stihnout nedá a Vy jistě také všude nechodíte pěšky, že ?

Jinak s Vašimi postoji souhlasím, a snad krom ježdění autem, je i dodržuji. V mnohém i nadstandardně.

Nerozumím jak Vám „mafie ničí ovocné stromy“ ?

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
16. 4. 2016 19:04

Re Gatta: To je na dlouho, tady zákon co se týče odpadních vod neplatí, a požehnání čističky a kanalizace se nám nedostalo stejně jako vodovodu… No a kdo nezažil, nechápe že ve vsi která se změnila na chatovou osadu skoro každý „vyváží“ splašky z kuchyně a koupelny „poněkud jinak“… Takže se Vás každý hned nezastane, když vám začnou „náhle“ „zvláštně“ odcházet ovocné stromy, keře…objevovat se na zahradě a silničce nad ní zvláštní povlaky…KAŽDÝ dělá že „nevidí“, či „že se mi něco jen zdá“… Přišel jsem sem před lety zdravý se srdcem na dlani, a dnes dožívám poněkud jinak… Stomy sadím… Číst vice »

Gatta
Gatta
16. 4. 2016 19:32

Re Martin: Pokud to správně chápu, tak na Váš pozemek prosakují a tečou vsaky odpadní vody z výše položené chatové oblasti. To Vás tedy opravdu lituji … Kamarád má taky takového souseda, comu takhle „zavlažuje“ zahradu. Snad jedině nějaká drenáž by snad pomohla. Stromy mám také rád – ovocných mám asi 60 a vysadil jsem i zepár mj. dubů, habrů a lip. Ono to srdce na dlani … lidé jsou dobří, pokud jim nedáte šanci být špatnými … a na to je potřeba mít nejprve klacek vc ruce Ale na tu „novou dobu“ jsme všichni moc malí páni. A vždy,… Číst vice »