Exploze případu Vatileaks – kardinálové chtějí vědět

Březen 05, 2013


Vatileaks vstupuje do konkláve. V prvním dnu diskuzí za zavřenými dveřmi a s vypnutými mobily se 144 kardinálů shromáždilo, aby mluvili o budoucnosti církve. Alespoň třikrát v synodní aule zazněl požadavek na seznámení se s tajnou zprávou o úniku dokumentů a o otrávených kuriálních poměrech. Dopoledne hned tři kardinálové vyjádřili přání vědět, co obsahje „Relatio“ připravená komisí kardinálů – detektivů, jejíž obsah je pod zámkem.


Požadavek vznesl Němec Walter Kasper, který právě dosáhl 80 let a přísluší ke křídlu starých kuriálů nejvíce kritických k počínání Státního sekretariátu v posledních letech. Stejný dotaz zazněl i od dalších dvou možných evropských kandidátů na papeže. Prvním je Rakušan Christoph Schoenborn, vídeňský arcibiskup, který roku 2010 veřejně kritizoval bývalého státního sekretíře Angela Sodana za špatný postup vůči případům sexuálního zneužívání ke konci Wojtylova období. Druhým je Maďar Peter Erdo, budapešťský arcibiskup.


Tyto požadavky je třeba číst pod drobnohledem. Vyjadřují společnou vůli mnoha kardinálů, kteří přijeli ze zemí mimo Itálii a kteří mají v úmyslu diskutovat do hloubky o skandálech, které nedávno otřásly římskou kurií. Jsou rozhodnuti udělat ve věcech jasno a také získat veškerý čas nezbytný k tomu, aby tato věc, ale i jiné věci – jako například otázka vatikánských financí – byly důkladně probrány. Není náhodou, že také arcibiskupové Washingtonu a Chicaga – Donald William Wuerl a Francis George, zdůraznili po první generální kongregaci, že případ Vatileaks bude tématem diskuze a že „budou kladeny některé otázky zainteresovaným kardinálům.“


Otázky už byly položeny, ale odpovědi byly zatím jen velmi obecné, bez zacházení do detailů. Alespoň takový byl dojem mnoha kardinálů z poslechu prvních odpovědí kardinála Juliana Herranze. Je známo, že „emeritní papež“ nechtěl zprávu zveřejnit, ale dovolil třem vyšetřujícím kardinálům (Herranz, Tomko, De Giorgi), aby podali informace obecnějšího charakteru.


Dorazily také dotazy spojené s fungováním kurie. Zmínil je arcibiskup Limy kardinál Jean Luis Cipriani Thorne. Především pro Američany pak zůstává ústředním tématem boj proti klerikální pedofilii a pokračování očisty, kterou zahájil Ratzinger. „Jde o těžkou ránu na těle církve – říkají – a nový papež jí musí čelit.“ Jiní kardinálové přednesli přesné a konkrétní příspěvky ohledně problémů spojených s procedurami. „Mám dojem, že to nebude krátká záležitost.“, šeptá jeden z přítomných u východu. Není naspěch. Kolegium kardinálů chce mít dostatek času. Kongregace budou dnes a zítra pouze dopoledne, také protože kardinálové chtějí mít více času na to, aby si jeden s druhým promluvili, setkali se a vyměnili si názory. Tento postup by mohl zvrátit dřívější pokusy o dohodu na předem připraveném kandidátovi.

 
Bylo by nicméně chybou považovat skandály a Vatileaks za motto prvního dne diskuzí. Většina přítomných má starost, aby nalezla nového papeže, který by uměl hovořit ke světu a zvěstoval evangelium pozitivně. „Chtělo by to papeže jako sv. František – svěřuje se it. novinám La Stampa na konci dne jeden vlivný kardinál – člověk, který by se uměl usmívat jako Jan Pavel I., který by uměl ukázat milosrdnou tvář Boha. A který by uměl reformovat kurii a učinit ji důvěryhodnější a transparentní.“ 


zdroj: http://vaticaninsider.lastampa.it/inchieste-ed-interviste/dettaglio-articolo/articolo/conclave-22888/(external link)


Převzato z blogu Heleny Hladilové na  e-republika.cz


Překlad: Helena Hladilová


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments