Fčely

To byste nevěřili, jak zajimavym společenstvim su take obyčejne, blbe fčely. V mnoha ohledech připominaju lidi. Ti su tež taci blbi. Zvlaště někteři.

Fčelstvo je stat, řizeny fčelařem. Fčelař je cosik jak Bilderbeg a lobisti dokupy. Tak to je od te doby,co přestaly žit samostatně kajsik ve stromu. Fčil žiju v ule, dřou jak koně a čekaji, až jim fčelař da na zimu davky. Ale pojďme popořadě.

Su 3 druhy fčel – matka, šefova, ta jen klade vajca a nic jineho nerobi, jen šiři po ule svoji vuni fajnu naladu. V lidskem kolektyvu obvykle šefova rozšiřuje nervozitu, ale to je jina otazka. Kromě šefove su v ule dělnice, kere robi všecku robotu a pak tam su nezaměstnani trubci. Takych trubcu je v lidske společnosti tež dost. Překvapivě oproti lidskym trubcum maju ti fčeli jakusik neznamu duležitu funkci. Zjistilo se, že pravicovi fčelaři, keři z ulu vyhnali všecky trubce, měli menši medny vykon a fčelstvo chřadlo. To je tak, jak je roba bez chlopa. Tež chřadne a je nervozitni.

Kromě fčel žije v ule taky divny, černy tvor /varroa destruktor/, kery se ku nam dostal kajsik z Asie. Jeho jedinym ukolem je fčelam pit krev a množit se. Hodně fčelařu podlehlo multykulturni teorii, že když fčelam pije krev, tak je nuti rychleji letat a nosit vic medu. Vysledkem těchto multykulturnich uchylu bylo, že jim fčelstvo vymřelo. Dokonce až tak, že se vyskytly no-fly bezletove zony, kaj žadne včely nebyly a snižila se urodnost plodin. Vyhodne je, že když vymřu fčely, vymře aji ten černy tvor, bo se jinak neuživi. Z hlediska produkce medu to ale neni dobry zpusob řešeni multykulturnich problemu.

Nedavno se ukazalo, že se možeme těšit na dalšiho spolubydlíciho /aethina tumida/, to je taky divny brouk z Afriky. Žere sladke. Letos byl detekovany ve větši miře v Italske Kalabrii a šiři se na sever. Africke fčely se s nim dokážou vyrovnat, když vleze na plast, natlači ho  do cely a  zazdi na doživoti v hladomorně. Ne tak fčely v Evropě, bo ty su multykulturně zblbnute, nechaji ho volně běhat po ule a dělat neskutečny bordel.A nikdo nevi, co s tym. A bo se už počita, že se u nas usidli ve velkych počtech, tak dostal aji česke meno: lesklaček ulovy.

A fčil v jakim kabatu ma fčelař před fčely předstupovat. Černa a hněda neni dobra, fčely draždi, bo ze zvířetem take barvy a velikosti maju špatne zkušenosti. Možete to nazyvat předsudky nebo ksenofobija, ale to je asi tak všecko, co s tym možete robit. Taka fčela neni uplně blba, vi, že se musi branit, takže když přidete v hnědem tričku, ty male kurvy vas ubodaju k smrti. Tež červena barva je nevhodna, bo se zjistilo, že ju fčely vidi černě. Škoda, že taku vlastnost nemaju lidi. Nemuseli zme tu mět štyrycet roku komunyzmu. Asi vas nepřekvapi, že idealni barvu je bila.

Tak a fčil, jak se fčelam krade med.

Když je na jaře všecko v rozkvětu, fčely maju moc roboty, staraju se o děcka, tak ani nezjisti, že se jim z ula ztratil cely nastavek s medem. Maji jinši starosti než statni zasoby, bo se jim daři dobře. Nam se tež daři dobře, a tak zme si ani nevšimli, že nam pod zadkama rozkradli celu zem. Fčelař ma v teto době idealni podmínky na „palacovy převrat“ a vyměnu kralovny, kera se mu už nepozdava.

Ku koncu leta, kdy pracovnich mist už hodně ubyva a fčely začnou demonstrovat na česnu, je čas na dalši fčelařuv zasah. Musi fčely přesvěčit, že su ve velkem pruseru a za ten nemože žadne velke zviře. Robi se to metodou cukru a dymu. V dymaku se zapali troud a fukne do ula. Mezi fčelami vypukne panika-hoři! Vi, že ohňu se bránit nemožu, jedine co možu zrobit, je nacucat se medu a uletět pryč. Fčelař vnikne do ula /fčely zdrhaju, bo si mysli, že strom v kerem bydli se už lame a borti, rychle pryč!/, posbira všechny zbytky medu a ul posklada do kupy dřiv, než se ta finta mezi fčelama provali.

Fest pravicovi fčelaři to tak něchajum, bo se každe včelstvo mo postarat samo o sebe, bo je v srpnu venku ještě pěkně. Obvykle už ale neni v přirodě moc zdroju a tak skonči to rabovačkou a celofčeli valkou o posledni zbytek sladkeho. Spravny postup je, že fčelař da do krmitka v ulu lacnou nahražku – cukrovy sirup, fčely maju co robit a přestanou myslet na cypoviny.

A co robi fčely přes zimu? Nespi, bo fčely nemaju vička. A tak čumi blbě kolem sebe, nic nerobi a su na podpoře.

Ladislav Větvička, fčelař Mlade Fronty Fčil

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

Přejít do diskuze k článku 17 komentářů