František Koukolík: Proč lidé válčí

O  jevu jménem „skupinová stupidita“ a mnohém dalším…

MUDr. František Koukolík, DrSc., FCMA, (* 22. listopadu 1941 Praha) je český neuropatolog, spisovatel a publicista věnující se zejména popularizaci svého oboru, se značným přesahem do společenských otázek a propagace kritického myšlení a vědeckého přístupu.

Námět: Rado Miko

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
17. 1. 2017 11:40

před pár dny mne místní koleš pobavil povedenou story, jedna známá jeho známého byla v důchodu oslovena jestli by nemohla zaskočit na výpomoc do jedné školní družiny jako kantor ( chřipka si nevybírá a pak v ústavu fluktuace větší než v cikánském cirkuse ), jako stará škola na to kývla a pak se prý začaly dít věci, nejdříve ji hned druhý den poslali na nějaký testík ( prý rutinní povinnost, která zapere pár minut), na výslechu ( a testech) u externí organizace byla skoro celý den – a tady je seznam prověrky – test emoční inteligence, psychických poruch, osobních vlastností,… Číst vice »

fajt
17. 1. 2017 12:07

??

Béda
18. 1. 2017 5:49

Proč lidé válčí? Důvod je znám již od pravěku. Kvůli nezaslouženému prospěchu – touze přivlastnit si něco co patří jiným a kvůli získání moci nad jinými lidmi. Kvůli možnosti ovládat druhé a přivlastňovat si plody jejich práce, majetek, zotročovat druhé, diktovat jim podmínky života. Jenom patalogické případy válčí jenom pro své potěšení. A těch se vyskytovalo v dějinách poskrovnu. V naprosté většině případů jde o pragmatický kalkul – moderně řečeno o ZISK, těch co války iniciují a z pozadí dirigují pod nejrůznějšími falešnými záminkami. Výjimkou jsou snad jen obranné války těch, co se ziskuchtivcům brání.

krajtl
krajtl
18. 1. 2017 14:41

Béda: „Jenom patalogické případy válčí jenom pro své potěšení.“
Kvůli nezaslouženému prospěchu – touze přivlastnit si něco co patří jiným a kvůli získání moci nad jinými…

…a ono to není totéž? Nejste taky trochu patologicky postižený, když obhajujete válčení pro neoprávněmý zisk?

Béda
18. 1. 2017 19:10

Krajtl,

já nikdy nikde neobhajoval válčení pro neoprávněný zisk. To je pouze vaše interpretace mnou napsaného. Patologickým případem rozumím psychologickou úchylku – když se někdo vyžívá v násilí a proto zahajuje války. Druhým případem jsou zločinci, kteří nejsou puzeni psychologickou úchylkou vyžívání se v násilí ale rozsévají násilí zcela vykalkulovaně kvůli ZISKU. Pro ně je to vykalkulovaná INVESTICE – podnikatelský záměr řečeno slovy byznysu. Vědí přesně co dělají, měli možnost volby a dobrovolně se rozhodli a snaží se obloudit společnost třeba kecy o demokratizaci a šíření svobody v násilím
okupovaných, případně kolonizovaných zemích.