Giulietto Chiesa: Evropa bude o mrtvolách zahrabaných u Doněcka jako vždy mlčet

Známý italský novinář Giulietto Chiesa se domnívá, že Evropa s největší pravděpodobností bude ignorovat informace o mrtvých civilistech pohřbených na Donbasu. Napsal o tom ve svém článku zveřejněném ve čtvrtek v novinách Izvestija.

Jak podotknul novinář, informace o pohřbených mrtvých tělech obyvatel Donbasu, pokud se samozřejmě potvrdí, by měly vyvolat senzaci. Podobají se tragickým událostem v Oděse ze dne 2. května 2014 a mají mezinárodní dosah. Podle jeho slov je zapotřebí, aby se o skutečnosti, že na Donbase byli postříleni civilisté, mluvilo nejenom na Donbasu a v Rusku, ale také v Radě Evropy a v Evropském parlamentu. Aby o tom hovořili i zástupci OSCE.

Ovšem sám novinář se domnívá, že je mizivá naděje na to, že bude nějaké vyšetřování vůbec zahájeno, natož aby vedlo k nějakým objektivním výsledkům. Informace o tomto nálezu proběhly pouze ruskými médii, ta evropská tradičně mlčí. Evropská veřejnost o tom nic neví a se stoprocentní pravděpodobností mohu říci, že se to nejspíše ani nedozví. O střílení civilistů nebudou informovat dokonce ani s otazníkem na konci, píše Chiesa.

Myslí si, že by možná bylo dobré, aby se zainteresované strany obrátili k Mezinárodnímu trestnímu soudu, ale ani u něho se nedá doufat v nějaký úspěch. Jinými slovy, je zapotřebí vyvíjet všemožné úsilí, aby byl zjištěn důvod násilné smrti těch lidí. Nesmíme si však lhát do kapsy, Evropa bude s největší pravděpodobností mlčet, poznamenal dále novinář.

Zdroj: Politicus.ru

Překlad: Irena

Přejít do diskuze k článku 32 komentářů