Glyfosát: evropské státy odhlasovaly prodloužení o dalších pět let bez omezení

Za promarněnou příležitost skoncovat s rizikovým herbicidem odpovídá i ministr Marian Jurečka

Společná tisková zpráva Greenpeace ČR a Hnutí DUHA

pondělí 27. listopadu 2017

Členské státy EU právě v tzv. odvolací komisi odhlasovaly návrh Evropské komise prodloužit povolení glyfosátu na pět let bez dalších omezení, a to navzdory doporučení Evropského parlamentu, nesouhlasu řady evropských států a hlasu vědců i veřejnosti. Glyfosát se bude dál moci používat jak v zemědělství na likvidaci plevele a dosoušení plodin, tak na veřejných prostranstvích.

Pro hlasovalo 18 států včetně České republiky, proti bylo devět zemí – Francie, Rakousko, Belgie, Řecko, Lucembursko, Chorvatsko, Itálie, Kypr a Malta. Klíčové bylo hlasování Německa pro prodloužení. Dosud bylo Něměcko proti nebo v hlasování absentovalo. Návrh tak získal kvalifikovanou většinu, tj. minimálně 55 % států reprezentujících 65 % evropské populace. Komise oznámila, že odhlasované rozhodnutí přijme před 15. prosincem, kdy registrace glyfosátu končí.

Ministr Marian Jurečka podpořil prodloužení navzdory podezřením ze závažných dopadů na zdraví a životní prostředí, přáním veřejnosti i svým vlastním slovům o nutnosti glyfosát omezit [1]. Nyní má příležitost tak učinit. Spolu s ministry zdravotnictví a životního prostředí by měl zakázat používání glyfosátu na veřejných prostranstvích, pro neprofesionální použití a pro dosoušení plodin před sklizní. Měl by podniknout kroky k postupnému nahrazení glyfosátu v zemědělství bezpečnějšími a šetrnějšími technikami. Glyfosát můžeme v České republice omezit nebo zakázat i přesto, že povolení v EU bude prodlouženo.

Proti glyfosátu, nejpoužívanějšímu herbicidu ve světě i u nás, který je podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny pravděpodobně karcinogenní a představuje celou řadu dalších rizik pro zdraví i životní prostředí [1], se postavilo 1,3 milionu Evropanů [2]. Přímo Marianu Jurečkovi poslalo svůj podpis a osobní vzkaz za omezení glyfosátu dva a půl tisíce lidí ve výzvě www.parkybezchemie.cz. Okamžité omezení a postupné ukončení do roku 2022 doporučoval Evropský parlament a také významné evropské státy, které chtějí své zemědělství nasměrovat udržitelným směrem.

Klára Kyralová, expertka Hnutí DUHA na potraviny a zemědělství, řekla:
“Několikaletý proces rozhodování o budoucnosti glyfosátu skončil promarněnou šancí. Promarněnou šancí pro životní prostředí, zdraví lidí i zdravé a udržitelné zemědělství. A také pouze posunul problém o dalších pět let. Přes prodloužení glyfosátu v EU je potřeba začít s jeho omezováním a postupným nahrazováním bezpečnějšími technikami. Významné evropské země, Evropský parlament i široká veřejnost daly jasně najevo, že glyfosát nechtějí. Ministr Jurečka proto musí dostát svým slovům a glyfosát začít nahrazovat, jinak budeme nejpozději za pět let stát před stejným nebo ještě větším problémem.”

Jan Freidinger z Greenpeace ČR řekl: „Nikdo nemůže s klidným svědomím prohlásit, že používání glyfosátu je bezpečné. Pro některé je ale nadmíru ziskové. To je podle mě hlavní důvod, proč hlas Monsanta a dalších výrobců byl silnější než hlasy milionů Evropanů, vědců i poslanců Evropského parlamentu. Nám všem tak zůstává nelehký úkol – zajistit, aby ochrana přírody a lidského zdraví byly vždy na prvním místě.“

Poznámky:

[1] http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cr-podpori-prodlouzeni-evropske-licence-herbicidu-glyfosat a https://twitter.com/MJureka/status/732498631035518976

[2] Více zde: http://hnutiduha.cz/aktualne/glyfosat-eu-ministr-marian-jurecka-bude-zitra-spolurozhodovat-o-dalsim-povoleni

[3] http://www.greenpeace.org/czech/cz/blogy/toxicke-znecisteni/budoucnost-bez-glyfosatu-se-blizi/blog/59776/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
28. 11. 2017 14:29

Dalo sa to očakávať. No keď sme pri tej ekológii,zmienim sa o nutnosti triediť domáci odpad.Dnes majú výrobky ktoré kupujeme, na svojom obale značku recyklácie,ktorá to triedenia uľahčuje.Takú značku má aj toaletný papier.Dlho som si lámal hlavu nad tým,ako by sa dal použitý toaletný papier recyklovať,až som narazil na návrh,ktorý ten problém veľmi inovatívnym spôsobom rieši.Je to vynález na ktorý by neprišiel ani geniálny Jára Cimrman. http://www.nudavpraci.sk/wp-content/uploads/2011/05/Recykl%C3%A1cia-toaletn%C3%A9ho-papiera.jpg Zmieňujem sa o tom preto,že vychádzajúc z doterajších skúseností možno očakávať že možno zajtra, o týždeň alebo o rok, vydá EÚ nariadenie,ktorým nás pod sankciami donúti použitý toaletný papier zbierať a odovzdávať k… Číst vice »

Gatta
Gatta
29. 11. 2017 7:32

Ano – dalo se to očekávat – a není to důvod k radosti.

Ale samotný zákaz GF by stejně nic neřešil – prostě by se užíval jej jiný. Je třeba změnit způsob výroby na polích – tedy bojovat za snížení chemizace obecně – včetně herbicidů obecně – nejen GF. Třeba změnou podmínek pro poskytování dotací.

A nejvhodnější partner pro diskuzi na toto téma se mi jeví náš budoucí předseda vlády – má s tímto oborem obrovské zkušenosti a teď bude mít i spoustu pravomocí a možností něco ovlivnit.