Goblin: Kulaci v SSSR

Další Goblinova výzvědná akce, tentokrát s historikem Borisem Julinem na téma Kulaci.

Překlad a titulky: Irena

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
7. 1. 2015 21:07

Jak moc nemiluji většinu přeshodinových „videopokeců“ na tomto portále,tak u tohoto jsem vydržel až do konce a nelituji toho.Kdo se chce dovědět velmi pravděpodobně pravdivá čísla o
obětích sovětské kolektivizace v 30.létech,kdo chce porozumět pojmu kulak (tento pojem získal u nás v 50. létech zcela specifický obraz díky tradiční snaze českých lokajů zavděčit se zahraničnímu panstvu) v porevolučních poměrech SSSR na rozdíl od české podoby tohoto jména,nechť obětuje svůj čas a poslechne si ten velmi kultivovaný rozhovor se skvělými titulky paní Ireny.Nebude litovat

mirror
mirror
7. 1. 2015 22:08

Dovoluji se obrátit s prosbou na pana Kadubce, aby napsal esej o kulacích a kolektivizaci na české poměry. Moje teta se vstupu do družstva bránila. Měli dva koně a další dobytek. Pracovalo se celý den od 4 ráno do 10 večet. Po pár létech už byla celá šťastná. Chodila na 8mi hodinové směny do kravína.

Díky za titulky, paní Ireno. Vaše dílo od našeho demokratického zřízení oceněno nebude. Zeman pro vás medajli nemá. Naše poděkování je pro vás cennější.

peter.
8. 1. 2015 6:40

Video na mňa pôsobí vierohodne a vyvracia ďalší mýtus – mýtus o genocíde roľníckeho stavu v ZSSR po revolúcii. Zaujala ma zmienka o Solženicynovi,ktorý sa podieľal na spropagovaní tejto lži a dostal za to Nobelovu cenu.(poz.Keď potom napísal „dvesto rokov spolu“,tak ho celý „demokratický“ svet odsúdil a keby sa to dalo,tak by mu tú Nobelovku zobral).Zaujímavé je aj rozprávanie o tom,že s nárastom politického uvoľňovania v ZSSR začal rásť aj počet obetí rozkulačovania,čo vytvára paralely so situáciou u nás,keď po vojne narástol počet odbojárov a partizánov do takých počtov,že by sa ani do tých našich hôr všetci nezmestili.To isté možno… Číst vice »

Béda
8. 1. 2015 7:26

Kulak – vesnický lichvář s vymahači – vesnická mafie. Tak mě napadlo, jestli dnes legalizovaná lichva s exekutorskou „mafií“ vymahači a pospíšilovským „telefonním šmejdím“ zákonem nepřipomínají něco podobného. Jak je vůbec možné, že byla lichva legalizována, že existuje exekuční zákon v té podobě v jaké je a že byl přijat telefonní nahrávací zákon, který legalizuje „šmejdy“?

J. Hruška
J. Hruška
8. 1. 2015 8:49

Připojuji se k díkům za titulky a zpřístupnění videa. Je samozřejmě tisíckrát pravdivější než to, co se nám vnucuje jako „historie“, přestože se dá předpokládat, že celá záležitost nebyla až taková idyla, jak nám autoři tvrdí. U nás to bylo ostatně podobné. Je to tak vždycky, když se odstraní staré – to jde obvykle dobře – no a nové pracně vzniká. Uprostřed anarchie je spousta prostoru pro lotry i pro fanatiky.

Béda
8. 1. 2015 9:08

Taky bych chtěl opět poděkovat p. Ireně za skvělou práci a osvětu.

bbb
bbb
8. 1. 2015 17:36

hudryper napsal
Jak moc nemiluji většinu přeshodinových „videopokeců“ na tomto portále,tak u tohoto jsem vydržel až do konce a nelituji toho.

Díky za překlad. Sice číslo hlásí trvání jen pod 1 hodinu, ale i tak by šlo informace získat přečtením rychleji. Také by ze samostatných titulků šlo i něco uschovat… Zvažte, prosím, takové možnosti.

radyss
radyss
8. 1. 2015 19:30

Prosím vás, lidi, přemýšlejte vlastní hlavou!!! Takže: kulaci prý byli lichváři, všichni byli prý pravoslavní, jak říká ten pán co je bývalý milicionář. Já si teda vždycky myslel, že křesťanské církve, ať už pravoslavná nebo katolická (před schizmatem byly jednotné) lichvu zakazovaly. Lichva je a vždy byla doménou jevrejů. Dále pak ten pan historik říká, že kulaci byli prý lichváři, protože půjčili pytlík zrna a zpátky chtěli dva. Prosím vás, to je nějaká lichva??? Kolik zrn je v klasu? Třeba 20? Předpokládejme, že 20. Takže z jednoho zasazeného zrnka vyroste v klasu 20 zrn, nepletu-li se. Z jednoho pytlíku zrní… Číst vice »

Béda
8. 1. 2015 19:35

Multinicku, 100% je lichva. Kapišto?

Irena
8. 1. 2015 19:39

radyss napsal
radyss

Ale copak, snad váš dědeček neměl pět koní?

peter.
8. 1. 2015 19:48

Irena napsal
Ale copak, snad váš dědeček neměl pět koní?

Nie pani Irena.On iba privatizoval a teraz sa bojí rozkulačenia.

hudryper
hudryper
8. 1. 2015 20:43

Tak se mi to líbí, ani humor nám tady nechybí. Nejlepší je,když našinec,který zažil české rozkulačování a kolektivizaci,srovnává to co si z té doby pamatuje s tím,co poněkud žoviálně,pravda,říkají ti dva. Radys si plete československého milicionáře s členem ruské policie,ale nevadí,hlavně že to má ideologicky v linii. Zatímco na Ukrajině tisíce bohatších zemědělců dalo najevo svůj protest od střelby do funkcionářů po protestní vybití a snězení hlavní tažné síly – volů-bez nichž se tamní půda nedala v té době orat(traktorů bylo jako šafránu),v Československu padesátých let se mohl kdejaký politický slouha přetrhnout,aby se uplatnil “ v boji proti kulakům“,kteří na… Číst vice »

Bety
Bety
8. 1. 2015 21:05

To konstatování, že každý je dnes potomek kulaka mi připomnělo jeden můj poznatek z našeho prostředí. V mém prvním zaměstnání jsem měla dvě starší kolegyně, které se v roce 69 začaly vytahovat jedna před druhou, která že pochází z „lepší “ rodiny. Otec jedné byl za l. republiky důstojník a ta druhá tvrdila, že měli 4O krav a že maminka před komunisty schovávala zlato ve stodole. Uváděla i jméno vesnice, která se jmenovala prý po jejich rodině. Neměla jsem důvod jí nevěřit, ale po dvaceti letech jsem se setkala z lidmi, kteří ve stejné vesnici vyrostli. Smáli se jak blázni.… Číst vice »

peter.
8. 1. 2015 21:26

Béda napsal

Taky bych chtěl opět poděkovat p. Ireně za skvělou práci a osvětu.

Béda
To vaše menšie zlo,sa mi páči čoraz viac
http://www.hlavnespravy.sk/zeman-nemozem-ukrajine-blahozelat-k-takym-narodnym-hrdinom-ako-je-bandera/497547

mirror
mirror
8. 1. 2015 22:38

Co pamatuji, tak vstup do družstva byl pro mnohé zemědělce vysvobozením. Po únorovém převratu pacholci a vesnická chudina nebyla ochotna pracovat u sedláka a zmizeli ve fabrikách, kde byl výdělek snadnější a větší. Děti z rodin zemědělců, které znám, nepokračovali ve stopách svých rodičů, raději šli do učení nebo studovat. Kolega vzpomíná, že byl nátlak na rodiny, aby aspoň někteří z jeho sourozenců zůstali v zemědělství. Na začátku 60. let se musel do zemědělství dělat nábor. S žáky 9. tříd se hovořilo, aby šli na zemědělskou technickou školu. Mne tehdy přesvědčili, aby nešel do učení na televizního opraváře, ale na… Číst vice »

mirror
mirror
8. 1. 2015 22:38

pokračování … Po roce 1989 družstva rozbili tak, že obrozené milovníky půdy nalákali na vrácení pozemků a na rozprodej majetku družstva. Každý si myslel, že mu lehce nabytý majetek bude vydělávat a on přitom nehne prstem. K tomu si ponadával na zločinné komunisty. O práci v zemědělství už nikdo zájem neměl. I já jsem začal pátrat po tom, co vlastnila rodina manželky. Motivovala mne představa, aby nic z jejich vlastnictví nepadlo do náruče odeesákům nebo církvi. Na stát přecházelo vlastnictví půdy převážně darem. Podle toho, co jsem po velkém listopadu na vlastní oči viděl, vůbec jsem se nestyděl za tchýni… Číst vice »

Nerevar
Nerevar
9. 1. 2015 14:57

Primitivní propaganda.
Člověk má dojem, že se ti dva pánové usilovně snaží vyvolat dojem, že hájit socialismus = lhát, lhát a zase lhát. Připravili mě o hodinu života.

peter.
9. 1. 2015 15:46

Nerevar napsal

Primitivní propaganda.
Člověk má dojem, že se ti dva pánové usilovně snaží vyvolat dojem, že hájit socialismus = lhát, lhát a zase lhát. Připravili mě o hodinu života.

Len hlúpy primitív sa pozerá celú hodinu na niečo,o čom už po piatich minútach usúdi,že ide o propagandu.

peter.
9. 1. 2015 15:56

peter. napsal
Len hlúpy primitív sa pozerá celú hodinu na niečo,o čom už po piatich minútach usúdi,že ide o propagandu.

Mohol ste si ušetriť 55 minút svojho života a venovať ich radšej obhajobe kapitalizmu-bez lhaní,lhaní a zse lhaní.

J. Hruška
J. Hruška
9. 1. 2015 17:13

Béda napsal

Multinicku, 100% je lichva. Kapišto?

Ale kdepak. Úrok se počítá na rok. Jestliže tedy něco půčil a za půl roku chtěl dvakrát tolik, není to 100 procent, ale dvěstě procent. Podle našich tržních komsomolců to není lichva, ale hospodaření schopných.

Nerevar
Nerevar
9. 1. 2015 18:23

peter. napsal
Mohol ste si ušetriť 55 minút svojho života a venovať ich radšej obhajobe kapitalizmu-bez lhaní,lhaní a zse lhaní.

Ode mne se něčeho takového nedočkáte. Ti dva pánové však … dá se například někde dohledat jimi zmiňovaný dokument, který zdvihl ze židle samotného Jagodu? Nebo alespoň seriózní zmínka o něm?

Irena
9. 1. 2015 19:26

Speciálně pro Nerevara
http://stalinism.ru/kollektivizatsiya/skolo-byilo-soslano-kulakov.html
Tady máte to, o čem si ti pánové povídali v přesných číslech, v podstatě je tam všechno o čem se bavili i výtah ze zprávy pro Jagodu – ti lidé byli nemocní skvrnitým tyfem, a trpěli žaludečními potížemi, protože se jim cestou nepostarali o dostatek převařené vody a nezajistili jim teplé jídlo a vůbec naložili málo potravin v rozporu s rozkazy! Za to také byli potom potrestáni.

Nerevar
Nerevar
9. 1. 2015 19:29

Děkuji, prostuduji.

radyss
radyss
13. 1. 2015 2:54

„Radys si plete československého milicionáře s členem ruské policie,ale nevadí,hlavně že to má ideologicky v linii.“ Vážený pane Hadryperte, nevím z čeho jste usoudil, že si pletu milicionáře s policajtem, a že mám něco v nějaké linii. Zrovna tak, jako si nepletu jevreje s jevropějskym, tak si nepletu milicionáře s policajtem. Nevím, jak to máte vy, ale já si o většině policajtů myslím svoje, tedy krom kriminalistů, kteří jsou inteligentní. Nedělejte ze sebe nadřazenýho chytráka a raději řekněte, kolik pytlů pšenice se dá reálně vypěstovat z jednoho pytle osiva. Já si našel tenhle odkaz http://www.horsch.com/news_cz/print.php?id=632 kde se říká, že v… Číst vice »

Béda
13. 1. 2015 4:21

radyss napsal „Radys si plete československého milicionáře s členem ruské policie,ale nevadí,hlavně že to má ideologicky v linii.“ Vážený pane Hadryperte, nevím z čeho jste usoudil, že si pletu milicionáře s policajtem, a že mám něco v nějaké linii. Zrovna tak, jako si nepletu jevreje s jevropějskym, tak si nepletu milicionáře s policajtem. Nevím, jak to máte vy, ale já si o většině policajtů myslím svoje, tedy krom kriminalistů, kteří jsou inteligentní. Nedělejte ze sebe nadřazenýho chytráka a raději řekněte, kolik pytlů pšenice se dá reálně vypěstovat z jednoho pytle osiva. Já si našel tenhle odkaz http://www.horsch.com/news_cz/print.php?id=632 kde se říká,… Číst vice »