Hnutí Duha: Lidé odmítají ničivý návrh senátního zákona o národních parcích

Otvírá cestu masivní zástavbě i těžbě dřeva a popírá smysl NP

VÝZVU POSLANCŮM K ZAMÍTNUTÍ NÁVRHU SENÁTORŮ PODEPSALO ZA DEN 3 500 LIDÍ

čtvrtek 26. ledna 2017

Včera v poledne zahájilo Hnutí DUHA veřejnou internetovou výzvu poslancům a poslankyním, aby „v opakovaném hlasování o novele zákona o ochraně přírody s novými pravidly pro národní parky zamítli senátní pozměňovací návrh a podpořili novelu zákona v té podobě, kterou již dříve schválili“  http://www.hnutiduha.cz/zachranme-narodni-parky. Za jediný den ji podepsalo 3 500 lidí a rychle přibývají další. Představitelé Hnutí DUHA a jeho podporovatelé předají výzvu poslancům před hlasováním.

Výzva poslancům a poslankyním reaguje na rozhodnutí Senátu z minulého týdne poslat zpět do Sněmovny rozsáhlý pozměňovací návrh k novele zákona o národních parcích. Ten připravili jihočeští a západočeští regionální politici a předložil jej senátor Jaroslav Větrovský (nezávislý za ANO) s podporou senátora Tomáše Jirsy (ODS) z Hluboké nad Vltavou. Návrh byl přijat těsnou většinou 38 z 37 potřebných hlasů při počtu 72 přítomných senátorů [1]. Návrhy senátorů popírají samotný smysl existence národních parků. Senát odmítl kompromisní vládní předlohu zákona a přijal třicet konkrétních změn, z nichž většina doslova torpéduje ochranu přírody a harmonické krajiny národních parků. Otvírají prostor pro masivní výstavbu pod záminkou rozvoje obcí a pro těžbu dřeva.

Vládní návrh zákona, který již v prosinci podpořilo 121 poslanců, se tak vrací do Sněmovny k opakovanému hlasování.  To by mělo proběhnout  21. února. Vládní návrh mírně vylepšený Sněmovnou znamená pro národní parky pozitivní změnu proti současným pravidlům.

Senát předkládá poslancům k novému posouzení návrh, který mimo jiné:

  • Ruší dlouhodobý cíl národních parků chránit nerušený vývoj přírody alespoň na polovině jejich území (úprava § 15). To je přitom hlavním smyslem existence národních parků všude ve světě. Divokou přírodu bychom tak v našich národních parcích viděli jen na malých plochách.
  • Jako hlavní cíl zóny kulturní krajiny deklaruje rozvoj obcí (úprava § 18 odst. 1 písm. d), přičemž tato zóna může dle senátorského návrhu pokrývat třeba i polovinu území národních parků (úprava § 18 odst. 1 písm. c). Hrozí tak masivní výstavba a přeměna harmonické krajiny na lunaparky.
  • Umožňuje převést velkou část lesů národních parků do režimu trvalého lesnického hospodaření a těžby dřeva (úprava § 18 odst. 1 písm. c).
  • Umožňuje v národních parcích budovat přehrady (úprava § 16 odst. 1 písm. h).
  • V přírodní zóně, která má chránit divočinu, umožňuje lovit veškerou zvěř (úprava § 18a odst. 1 písm. d) a pod záminkou protipožárních opatření budovat asfaltové cesty či umělé vodní nádrže (úprava § 18a odst. 1 písm. b).
  • Nařizuje v Radě národních parků projednávat klíčové dokumenty, jako je zonace či vymezení klidových území pouze s dotčenými obcemi a kraji a vylučuje z projednání vědce a další členy Rady, resp. jejich hlasu nedává žádnou váhu (úprava § 20 odst. 3 a 4).

Oproti tomu novela schválená v prosinci poslaneckou sněmovnou zpřesnila pravidla pro české národní parky. Nastavila jasná pravidla péče o jednotlivé zóny ochrany přírody. Jednoznačně deklarovaným cílem národních parků stanovila nerušeného vývoje přírody na více než polovině území každého z nich. Hnutí DUHA ale kritizovalo, že poslanci nedoplnili konkrétní termíny, kdy má být tohoto cíle v jednotlivých národních parcích dosaženo, aby rozšíření území ponechaného divoké přírodě netrvalo padesát nebo sto let. Poslanci také schválili úplný zákaz rozprodeje státních pozemků na celém území národních parků.

Senátoři svým rozhodnutím popřeli původní účel novely schválené Sněmovnou zpřesnit pravidla péče o čtyři české národní parky – Podyjí, Šumavu, Krkonoše a České Švýcarsko. Pozměňovací návrh je nekompatibilní se zbytkem novely a jeho schválením by vznikl ve fungování národních parků naprostý zmatek a chaos. Senát si nepřeje, aby dlouhodobým cílem národních parků bylo dosáhnout ochrany svobodného vývoje přírody bez kácení a výstavby na více než polovině jejich území, jako je tomu jinde v Evropě. Nechce tak vyjít vstříc názorům lidí, kteří v průzkumu veřejného mínění dali jasně najevo, že si přejí podstatně víc divoké přírody [2].

I když Senát zamítl návrh na vypuštění úplného zákazu rozprodeje státních pozemků, umožnil posílit boom zástavby národních parků zejména na Šumavě a v Krkonoších změnou definice zóny kulturní krajiny. Území, kde by pak jen pouhou změnou územních plánů šlo převést pozemky na stavební parcely, chce Senát rozšiřit na více než polovinu rozlohy národních parků s výjimkou NP Podyjí.

Martin Voráč, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA, řekl:
„Čerstvě spuštěná veřejná výzva poslankyním a poslancům má obrovský ohlas. Přesvědčivě ukazuje, že mnoho lidí je zděšeno senátorským pokusem o likvidaci našich národních parků. Lidé jednoznačně odmítají další otvírání vrátek pro novou zástavbu v národních parcích, ať už se jedná o apartmány, hotely, soukromé haciendy, sjezdovky, betonové vodní nádrže nebo třeba nepotřebné asfaltové cesty. Nepřejí si ani další zbytečné kácení a dávají přednost rozšiřování přírody ponechané pouze svému svobodnému vývoji. Právě takovou dnes na velkých plochách chráníme jen v národních parcích. Veřejná výzva je cestou, jak dát poslankyním a poslancům jasně najevo hlas velkého množství lidí, pro něž představuje krásná příroda našich národních parků a ochrana přírody nepostradatelnou hodnotu. Doufáme, že jej vyslyší, zamítnou senátní návrh a schválí svou původní, kompromisní verzi zákona, kterou již dříve ústavní většinou podpořili.“

Poznámky:

[1] http://senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasy?G=16481&O=11
http://hnutiduha.cz/aktualne/senatori-dnes-navrhli-znicit-ceske-narodni-parky-nechteji-vyslyset-verejne-mineni-ktere-si

[2] https://www.muni.cz/kalendar/archive-58649810

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
26. 1. 2017 20:40

Již návrh projednávaný Poslaneckou sněmovnou byl kompromisem, ale tenhle senátní paskvil je nepřijatelný.
NP nejsou území vybraná pro zástavbu.
Výzvu proti Senátnímu návrhu jsem proto podepsal.
Senát bych za jeho nekompetentnost a zjevný lobbying proti ochraně přírody zrušil, ušetřili bychom dost peněz na skutečná opatření prospěšná pro ochranu přírody.
Další nárůst chaosu a zmatečnosti legislativy v případě nejcennějších území OP není možné akceptovat.

Aleš
Aleš
27. 1. 2017 23:59

http://www.parlamentnilisty.cz/profily/Ing-Milos-Zeman-CSc-1195/clanek/Proti-silencum-zelenych-aktivistu-je-potreba-vytvorit-koalici-rozumnych-lidi-75640 Pan prezident protentokrát šlápl vedle. To, co tu nazývá zdravým rozumem, je žel bohu z části naletení těm lobbystickým tlakům politiků místních i regionálních se svými lobbyistickými a developerskými zájmy a taktrochu záměna pojmů a průjmů. Již mnohokrát jsme se na om shodli o brutálně negativním dopadu „osobností“ typu Bursíka na ochranu přírody a její stav. I na tom, že proti jakýmkoliv fanatikům včetně těch se zelenou či eko nálepkou je potřeba vytvořit koalici rozumných lidí. Ale to není totéž, ikdyž je to velice podobné v titulcích s tím, co prezident prohlásil. Ale ďábel se často skrývá v detailu.… Číst vice »

Aleš
Aleš
28. 1. 2017 0:09

Také jsem se podepsal pro podporu poslaneckého návrhu, který je tu v kontrastu s návrhem zcela zbytečného senátu.