Hnutí Duha: Obchody označují potraviny, které by nevznikly bez včel

Chtějí upozornit na jejich úbytek kvůli nešetrnému zemědělství

Tisková zpráva Hnutí DUHA

úterý 3. listopadu 2020

Zatím deset prodejců potravin se zapojilo do podpory evropské občanské iniciativy „Zachraňme včely a farmáře”, která chce skoncovat se syntetickými pesticidy a podpořit ekologicky šetrné zemědělství. Tu už svými podpisy podpořilo přes půl milionu [1] lidí v celé EU. Kamenné prodejny nyní označily ve své nabídce výrobky, které by nevznikly bez opylovačů, aby upozornily na dramatický úbytek biologické rozmanitosti, jehož příčinami je převažující průmyslové zemědělství.

Česká verze iniciativy „Zasaďme se” [2] upozorňuje, že většina druhů ovoce, zeleniny a dalších plodin včetně oříšků, obilovin, kakaa a olejů je závislá na opylení. Včelám a divokým opylovačům ubližují chemické postřiky i rozsáhlé monokulturní lány o jediné plodině, kde si nemohou odpočinout a hladoví. Postřiky navíc hubí půdní organismy a dostávají se až do podzemní vody a přes potraviny do lidského těla. Česká vláda přitom do roku 2027 může využít z evropského rozpočtu dalších 200 miliard korun na zemědělské dotace. Využívá je bohužel způsobem, který situaci v naší krajině nezlepšuje.

Výzva proto žádá vládu a Parlament České republiky, aby:

  1. Podpořili druhově pestrou krajinu plnou vláhy a bez toxických pesticidů: bezpečnou pro lidi i pro včely a volně žijící opylovače.
  2. Podpořili zemědělce, kteří se starají o krajinu přírodě šetrným způsobem, brání tím úbytku včel a divokých opylovačů a produkují zdravé potraviny.
  3. Upravili v tomto smyslu neprodleně zákony, vyhlášky a rozdělování dotací a také podpořili efektivně rozvoj ekologického zemědělství, jednodušší přechod k šetrným praktikám a spotřebu šetrně vypěstovaných potravin.

Českou výzvu podepsalo zatím téměř 2000 lidí. Nyní se k ní přidávají i někteří prodejci potravin, kteří v kamenných prodejnách označí ty výrobky, které jsou právě na opylovačích závislé a bez nichž bychom tyto potraviny neměli k dispozici. Další se připojují online podporou na sociálních sítích nebo e-shopech.

Iniciativa Zasaďme se na svém webu také radí spotřebitelům, kde nakupovat bio a lokální potraviny [2].

Iniciativa nabývá na významu také poté, co většina Evropského parlamentu hlasovala pro návrh Společné zemědělské politiky, který rezignuje na proměnu zemědělské praxe, jež by dle vědců mohla zvrátit kolaps evropské biodiverzity. Dalších 7 let tak bude zhruba 10 biliónů korun zemědělských dotací zhoršovat přírodní hodnoty zemědělské krajiny a povede k dalšímu úbytku drobných zemědělců [3].

Lenka Procházková Gregorová, Biodomov, řekla: „Jelikož v Biodomově cítíme velmi silnou potřebu chránit vše živé i neživé, je pro nás naprostou samozřejmostí se výzvy účastnit.”

Gabriela Holečková, Bez obalu Ostrava, řekla: „Sama již minimálně 10 let vnímám jak ubylo hmyzu…absolutně se to nedá srovnat s mým dětstvím, kdy se ještě lidé zapřísáhle nebáli vysoké trávy a já tak mohla vidět létat hmyz z kytičky na kytičku. Proto jsem ráda, že se někdo aktivně snaží na téma upozornit a my se můžeme přidat.”

Tereza Kovalčíková, Bout – bezobalový obchod s potravinami i drogerií, řekla: „K výzvě se připojuji, protože život na naší planetě je o rozmanitost druhů fauny i flóry. A naším úkolem by mělo být tuto rozmanitost chránit. Včel a dalších opylovačů bychom si měli vážit, díky nim totiž něco vypěstujeme. Přiotrávené včely z polí plných pesticidů už naše zahrady opylovat nezvládnou.”

Jakub Karásek, Bezobalový obchod NOsáček, řekl: „Pro tuto podporu za záchranu včel jsem se rozhodli, jelikož je tohle téma čím dál více aktuálnější a doufáme, že alespoň trochu pomůžeme rozšířit povědomí o tomto závažném problému.”

Poznámky:
[1] Včetně online podpisů
[2] Nosáček bezobalový obchod (Brno), Bio Domov (Praha), Bout – bezobalový obchod s potravinami i drogerií (Praha), Bez obalu Ostrava a podporou sdílení např. Scuk.cz
[3] https://zasadmese.hnutiduha.cz/
[4] https://zasadmese.cz/videa
[5] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/vetsina-ceskych-europoslancu-i-evropskeho-parlamentu-poslali-biliony-korun-zemedelske-praxi

Stanův komentář: Možná by stálo za průzkum, v jakém poměru je škoda způsobená průmyslovým zemědělstvím ke škodě způsobené travními sekačkami a jejími majiteli vytvořenými „anglickými trávníky“ všude kolem nás.
5 4 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zart
zart
4. 11. 2020 15:33

Bezvýsledné výzvy pro výzvy. Vrátit se aspoň k trojhonnému hospodářství nemůže. Např. úžasné rybníky, které naši předkové v ohromujícím počtu v ekologickém souladu s krajinou vybudovali jen lidskou a koňskou silou, jsou uplně zničené intenzivním hospodářstvím, jiné využítí (např. k rekreaci a plavání) nám nepřijde ani na mysl. Raději se topíme v bahně demokracie a své zdegenerovanosti. Chemický bazén, drahá dovolená pár dní u moře s plážem obleženými kytovci, to ano, ale využívání vodních zdrojů, k něčemu jinému než nabírání sádla, odmítáme. No, nespláchli byste takovou suchozemskou sebranku??

zart
zart
Reply to  orinoko
4. 11. 2020 16:55

No, a není ta demokracie tou největší? Nebo co si myslí pitomčani, kde celý život žijí? Měli by být rádi, že jim někdo dá najevo, jak to je.

idiotronic
4. 11. 2020 20:05

Není to sice projev mimořádné odvahy, ale připojuji se ke Stanovi . V centru malého města přežívají ropuchy i mloci v kompostu, spolu s ježky a některými druhy hmyzu. Pouhým přeházením kompostu v nevhodnou dobu je pozabíjíte. Trávník před pozemkem město podle nějaké směrnice stříhá, ale dosáhlo jen suchého letního povrchu a úbytku půdy 4 cm.Zasel jsem tam vojtěšku a její vyhubení dá skutečně fušku,snese hodně, mrcha. Sklidil jsem celkem deset jablek. Důvodem je zjevně chybějící opylovač. Ten jeden hmyzí dobrák stihl jen deset květů, nejbližší jabloně jsou daleko. Až spatříte hmyzáka na obrázku, nejde o placatou vosu, ale jmenuje… Číst vice »

idiotronic
Reply to  idiotronic
4. 11. 2020 20:52

vlnařka

P7180583-001.JPG