Hnutí Duha: Počerady a Chvaletice loni vypustily stejně CO2 jako čtyři miliony osobních aut

Nová statistika: Česko je v rámci EU třetí největší znečišťovatel spalováním uhlí pro výrobu energie

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a Greenpeace

středa 15. dubna 2020

Přes 4,7 milionu tun oxidu uhličitého – hlavního skleníkového plynu, který mění globální klima – vypustila minulý rok do atmosféry uhelná elektrárna firmy Počerady, a opět se tak stala jeho největším tuzemským zdrojem. Elektrárnu provozuje ČEZ, ale od roku 2024 ji má převzít nový vlastník, skupina Sev.en Energy Pavla Tykače. Ukazují to nejnovější data ze systému obchodování s emisními povolenkami, která ověřila a aktuálně zveřejnila Evropská komise [1].

Druhým největším zdrojem byla elektrárna ČEZ Tušimice s 4,7 miliony tun CO2 a třetí elektrárna Vřesová (vlastněná Sokolovskou uhelnou) s 3,9 mil. tun CO2. Elektrárna Chvaletice, patřící do skupiny Sev.en Energy, vypustila 3,7 mil tun CO2. Jen zastaralé uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice tak loni vypustily dohromady 8,4 milionů tun CO2, tedy přibližně stejně jako 4 miliony osobních aut [2].

Česko je v rámci EU třetí největší znečišťovatel spalováním uhlí pro výrobu energie. Se 44 miliony tun CO2 v roce 2019 jsme s velkým odstupem před čtvrtým Bulharskem s 24 miliony tun. Na prvním místě je Německo (které však má již plán na rychlý útlum uhlí a konec jeho spalování nejpozději v roce 2038) a na druhém Polsko [3]. Největším zdrojem CO2 v EU je obří polská hnědouhelná elektrárna Belchatów, která vypustila 32,7 milionu tun CO2. V první desítce znečišťovatelů je osm hnědouhelných zdrojů (1 polský, 6 německých a 1 bulharský), 1 černouhelná elektrárna a na 9. místě pak letecká společnost Ryanair [3].

Jiří Koželouh, vedoucí programu Energie, klima a odpady Hnutí DUHA, řekl: “Uzavření plýtvavých uhelných elektráren Počerady a Chvaletice by srazilo emise oxidu uhličitého stejně, jako kdyby v Česku přestaly jezdit čtyři miliony osobních aut. Přitom odstavit zastaralé elektrárny by pouze snížilo obří export elektřiny z ČR. Uhelná komise by se měla vrátit k virtuálnímu jednacímu stolu a dále připravovat plán útlumu a konce spalování uhlí v ČR.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, řekl: “Firma ČEZ může v následujících letech provoz elektrárny Počerady, která je největším zdrojem nejen skleníkových plynů, ale i nebezpečné a toxické rtuti, výrazně omezit. O nic jí nejde, elektrárnu prodala a ekonomicky je pro ni spíš zátěží. Místo toho si ale firma požádala o nesmyslně dlouhou výjimku z emisních limitů pro rtuť až do poloviny roku 2025, aby mohla elektrárnu používat dál při plném provozu.”

Poznámky:

[1] https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/ets/registry/docs/verified_emissions_2019.xlsx

[2] http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/oez/nis/CRF/CZE_2019__04042019_164747_ready_for_submission.zip (inventarizace emisí CO2 v ČR v roce 2017, novější data za všechny sektory ještě nejsou, data za sektor ETS jsou reportována nejdříve, proto již dnes byla zveřejněna za rok 2019)Počet osobních aut v ČR lze nalézt na http://portal.sda-cia.cz/stat.php?p#rok=2017&mesic=12&kat=stav&vyb=&upr=&obd=m&jine=false&lang=CZ&str=vpp

[3] Analýza dat za emise v sektoru ETS za rok 2019:  https://ember-climate.org/project/ets-2019-release/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Suchec
Suchec
16. 4. 2020 20:07

A jeden synáček Krakatoa to zvládl za jeden den. Co tam máte soudruzi dál?

racek
racek
Reply to  Suchec
16. 4. 2020 20:16

Jo Krakatoa, kdyby jen to CO2. Ále je fakt, že tenkrát ještě neměly sopky filtry.

Suchec
Suchec
Reply to  racek
18. 4. 2020 7:28

No, ona ta Duha by potřebovala nějaký kognitivní filtry. :-)

racek
racek
16. 4. 2020 20:14

No jo, a co teprve vypustí až budou nabíjet elektromobily, že. A vlastně, nepotřebují to CO2 k životu jakési rostliny?

Gatta
Gatta
17. 4. 2020 6:52

Tak nějak bych čekal něco ve smyslu: „Ty zastaralé elektrárny odstavíme a míst nich vybudujeme … A celé nás tbude stát … ale dá se očekávat že ten cenový předpoklad bude překročen asi o … %. Nicměně tím zabráníme po dobu životnosti toho nového řešení vzniku … tun CO2 (a to i se započtením energie, tedy CO2 na jeho výrobu),
čímž vznikne celková úspora CO2 jako kbyby … Fabií neobjelo zeměkouli.“

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
17. 4. 2020 8:13

Se mi to nějak divně odeslalo, tak ještě konec … Nebo srovnání kolik tun CO2 nevytvořených v autech po zavedeni povinne normy ERO 6, 7, 8 … odpovídá kolika dnům provozu elektrárny Počerady ? A kolik CO2 by se ušetřilo, kdyby se každý víkend udělal v celé Praze na 24 hodin blackout. Stejně jsou všichni na chalupách. pozn. – v porovnání s jinými už přijatými nařizeními EU a představami některých aktivistů to zase není tak úplně špatný nápad, že? A prozradím jedno pro mnohé nepoznané tajemství: „Elektrická energie, tedy to co potřebuje i vaše televize a nabíječka powerbanky … NEVZNIKÁ… Číst vice »

racek
racek
Reply to  Gatta
18. 4. 2020 13:26

No, povinnost zachycova CO2 ještě pro auta naštěstí neexistuje. Tak se reguluje povolenémnožství lehce přes hranici umožněné přírodními zákony.
Další zpráva je horší. Baterie vydrží max. 25 tzv. rychlonabití. Na to, že stojí cca polovinu ceny auta a vyrábějí se za ekologicky téměř nepřijatelných podmínek …
Připomíná mi to jako když ti dva policajti odtáhli nalezenou mrtvolu pod lucernu, neb se nemohli shodnout, s jakým i či y napsat do protokolu místo nálezu. Před kinem. (snad jsem to i napsal dobře…, občas mi to ujede když to po sobě nekontroluji).