Hnutí Duha: Snižuješ spotřebu elektřiny? Zaplať víc!

Tisková zpráva Hnutí Duha

ALENA VITÁSKOVÁ PROTI VŠEM, CO ŠETŘÍ ELEKTŘINU, PENÍZE I ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. HNUTÍ DUHA PŘEDKLÁDÁ PRVNÍ ANALÝZU TARIFŮ ELEKTŘINY, KTERÉ ZÍTRA ZVEŘEJNÍ ERÚ

středa 20. ledna 2016

Změny v platbách za elektřinu platné od ledna 2017 by podle informací dostupných z návrhu předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové potrestaly všechny, kdo šetří elektřinou. Na nové tarify by nejvíc doplatily domácnosti s nízkou spotřebou a lidé, kteří výrobou čisté elektřiny v malých fotovoltaikách snižují své účty za elektřinu. Na změně vydělají velké průmyslové podniky a  domácnosti s nadprůměrnou spotřebou i velké energetické společnosti, jako je ČEZ, E.On a PRE. Návrh tarifů totiž motivuje ke zvýšení spotřeby a zašlapává malé decentralizované zdroje, které jim začínají konkurovat.

Růst spotřeby elektřiny může být použit jako důvod pro stavbu nových bloků v Temelíně a Dukovanech podobně jako podpora pro elektrické vytápění v polovině devadesátých let posloužila coby důvod pro dostavbu Temelína. Podrobnější informace a příklady modelových domácností najdete v novém informačním listu v příloze.

Bude-li plán Aleny Vitáskové přijat, doplatí na to domácnosti s malým počtem členů, jako jsou matky samoživitelky, penzisté, studenti, mladé páry, vdovci a vdovy v důchodovém věku, ale také všechny domácnosti s nízkou spotřebou či chalupáři a všichni, kteří záměrně snižují spotřebu. Zaplatili by o několik tisíc korun ročně víc než dosud.

Elektřina pravděpodobně výrazně zdraží i pro malé a střední podnikatele a instituce typu škol. Přitom možnost bránit se zdražení bude mít jen zlomek domácností, jakkoliv ERÚ bude tvrdit opak. Potvrdili to oslovení elektrikáři a revizní technici.

Na levnější elektřinu se naopak mohou těšit domácnosti s nadprůměrnou spotřebou a velké průmyslové podniky [1]. Všem spotřebitelům elektřiny se přestane vyplácet pořizovat úsporné spotřebiče nebo malé fotovoltaiky, které jim snižují účty za elektřinu. Spotřebitelé s fotovoltaikou na střeše či fasádě budou navíc zatíženi penalizačními poplatky za to, že si chtějí vyrábět čistou a levnější elektřinu a snížit tak svou závislost na velkých elektrárenských firmách. Návratnost pořízení panelů by se prodloužila daleko za životnost technologie [2]. 

Návrh totiž výrazně zvyšuje fixní (paušální, „za připojení k síti“) část platby za distribuci elektřiny, zatímco podstatně snižuje částku za spotřebovanou elektřinu. U většiny spotřebitelů by tak na účtu za elektřinu zcela převažovaly paušální platby bez ohledu na to, kolik odebrali ze sítě. Vysoké paušální výdaje mají domácnosti platit bez ohledu na to, kolik elektřiny spotřebují (včetně mezní situace, kdy spotřebitel neodebere žádnou, např. při dlouhodobém pobytu mimo domov). Nový systém tarifů by tak povzbudil nákupy náročných spotřebičů, jako je klimatizace či sušička prádla.

Oficiálních informací je zatím málo, ovšem z informací, které má Hnutí DUHA k dispozici [3] lze vyčíst základní parametry změny: u ceny za distribuci elektřiny (která tvoří zhruba polovinu až 60 % výsledné ceny elektřiny pro průměrné domácnosti s nejběžnějšími tarify) dochází k podstatnému zvýšení stálých měsíčních plateb a k významnému snížení ceny za odebranou elektřinu. Dnes tvoří paušální část ceny za distribuci jen 15-20 %, ovšem podle návrhu to má být 75-90 %.

Kalkulace uvedené níže a v první analýze Hnutí DUHA (viz infolist)  byly provedeny na základě části dostupných tarifů prezentovaných na podzim.  Kompletní návrh nových tarifů zveřejní ERÚ na zítřejší  konferenci v pražském Kongresovém centru.

Alena Vitásková minulý týden slíbila, že k návrhu nových tarifů se bude moci vyjádřit veřejnost a v případě nesouhlasu tarify upraví [4].

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Mrazivá tarifní revoluce z dílny ERÚ a velké energetické trojky ČEZ, E.On a PRE je tu. Stop úsporným spotřebičům i možnostem elektřinu si vyrábět levněji sám ze solárních panelů. Dražší elektřina pro malé domácnosti nebo domácnosti s nízkou spotřebou. Ekologové, důchodci, singles, ale i mladé rodiny či chalupáři by ještě dnes měli napsat ERÚ, že to, co připravili, nedává smysl. Hnutí DUHA proto k této nehoráznosti zítra spustí jednoduchou webovou aplikaci, odkud budou moci občané napsat šéfce ERÚ Aleně Vitáskové, co si o tom myslí.”

Štěpán Chalupa z Komory Obnovitelných zdrojů řekl:
„Regulační úřad dává domácnostem jasný vzkaz: elektřinu si nevyrábějte a nešetřete s ní. Úřad navrhuje fakticky sankce pro domácnosti, které si chtějí část spotřebované elektřiny vyrobit samy třeba pomocí slunce. To je nejen proti modernímu vývoji decentralizace energetiky, ale i proti platným strategiím státu. Na první pohled spravedlivým rozdělením stálých nákladů sítě na všechny včetně domácností dojde paradoxně k motivaci s elektřinou plýtvat, což je proti vyššímu zájmu společnosti s energií šetřit.“

Jakub Halamíček z Komory OZE  a CAFT řekl:
„Navrhovaný model bude fakticky znamenat, že pro domácnosti bude ekonomický nesmysl si pořídit sluneční elektrárnu na vlastní střechu za účelem snižování nákladů za elektřinu. Pokud je to záměr úřadu, pak mohou být s výsledkem spokojeni. Pokud na ERÚ nechtějí lidem bránit v energetické nezávislosti a úsporám v odběru elektřiny, pak je potřeba návrh nové tarifní struktury přepracovat.“

Poznámky:

[1] Příklad – malá domácnost:
Malá či úsporná domácnost s roční spotřebou 1 MWh (domácnosti s malým počtem členů, či domácnosti nevybavené energeticky náročnými spotřebiči, jako jsou sušičky či klimatizace), zaplatí místo stávajících 5 980 Kč nově 8 258 Kč za rok, tedy o 2 278 Kč (za rok) navíc. Příklad se týká domácnosti s nejběžnějším tarifem D02d a jističem 3 x 25 A.

Domácnost s nadprůměrnou spotřebou (a stejnou sazbou a jističem) vzniklou využíváním náročných spotřebičů (například sušička, filtrace vody pro bazén, klimatizace), která spotřebovává ročně 3,5 MWh naopak ušetří 3 389 korun (místo 16 537 Kč zaplatí 13 148 Kč ročně). Příklad se týká domácnosti s nejběžnějším tarifem D02d a jističem 3 x 25 A.

[2] Příklad – rodina s malou fotovoltaikou, kterou si pořídila bez dotací a snižuje jí účty za elektřinu
Průměrná domácnost s celkovou spotřebou 2 MWh, což je v praxi menší rodina s běžnými spotřebiči (elektřinou netopí ani neohřívá vodu), která má na střeše osm panelů o celkovém výkonu 2 kWp a 30 % výroby elektrárny spotřebuje ( zbytek dodá do sítě za zanedbatelných 50 hal. za kWh):
•    Pokud by neměla na střeše fotovoltaiku, platila by rodina za elektřinu 10 200 korun ročně. Díky fotovoltaice ale rodina šetří nezanedbatelných 2 100 korun ročně a energetické firmě tak platí jen 8 100 ročně.
•    Pokud budou zavedeny nové tarify, bude nově platit energetické firmě 9 600 korun, takže oproti stavu, kdy by panely neměla, ušetří pouze 600 ročně (místo 2 100). Návratnost panelů se tak protáhne daleko za horizont životnosti panelů (25-30 let).
Příklad se týká domácnosti s nejběžnějším tarifem D02d a jističem 3 x 25 A.

[3] http://www.eru.cz/-/novy-tarifni-system-v-elektroenergetice-od-roku-2017
Částečný obrázek o navrhované podobě nové tarifní struktury si můžeme udělat na základě prezentace konzultační společnosti EGÚ, která na přípravě systému spolupracuje. V prezentaci nazvané „Nový tarifní model – charakteristika, důvody a podmínky jeho implementace“ z konce září 2015, kterou má Hnutí DUHA k dispozici.

[4] http://ekonomika.idnes.cz/tarify-na-elektrinu-se-maji-zmenit-vitaskova-vola-hlas-lidu-p47-/ekonomika.aspx?c=A160114_2218172_ekonomika_fih

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
20. 1. 2016 20:09

Nevím, zda se nejedná o analogický jev k tomu, jak se zdražila voda a spotřebitelé odpověděli tržně-omezili spotřebu. Vodárny pak zjistily trivialitu- že náklady na údržbu se nehnuly, ztráty netěsnostmi v potrubí taky ne , ale tržby chybí. Blbá je na celé věci jen ona primární myšlenka – zdražovat a zdražovat. Rozvody po městě stárnou pořád stejně rychle. Spotřeba televizoru klesla za třicet let na méně než desetinu. Teď si můžete přepočítat, kdy se vám vrátí investice do úporných zářivek s účinností asi 40 lumenů/watt. Ty trubicové (,,lineární“) překročily hranici 100 lumenů/watt. Každopádně ke zvýšení spotřeby elektřiny je v záloze… Číst vice »

Sasin
Sasin
20. 1. 2016 20:54

To je už starej vtip. Podle tohoto vzoru se zateplovaly baráky, šetřila voda a i výtahy aby nespadly a ták.
Tadle neziskovka už si nepamatuje začátky při budování tohoto blboňstánu? ;-)

cnemo
20. 1. 2016 21:27

Není to stejné, jako s plynem a vodou. Toto je myslím zcela oprávněné, trochu to přistřihne křídla solárním přicmrdávačům. Škoda, že to nejde udělat otevřeně proti nim, to by politicky neprošlo (EU, ekoteroristé …). Ti totiž svévolně destruují stabilitu sítě, vyvolávají nutná opatření na straně výrobců a tím zvyšují cenu pro normální lidi.

Prosím všimněte si, že můj příspěvek není zaměřen proti těm, co se zcela odstřihnout od veřejné sítě.

Točmistr
Točmistr
20. 1. 2016 22:22

Tak nevím co tímhle Stan myslel… Na Vitáskovou se v poslední době pořádá doslova hon. Přitom ona tenhle paskvil nevymyslela, naopak jako jeden z mála se proti němu postavila ! Narozdíl od většiny našich poslanců, kromě Úsvitu v tom jely všechny politické strany, viz. https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/11/15/revoluce-v-tarifech-elektriny-prijde-v-roce-2017-pripravte-si-srajtofle/ I v článku samotném je protimluv, viz první odstavec velkými písmeny a proti němu první věta textu. Možná jste si taky všimli toho v ČT, jak byla reportáž o nějakém korupčníkovi (myslím Dalík) a hned za to střihli Vitáskovou. To nebyla náhoda, ti šmejdi vědí moc dobře jak lidské uvažování funguje-prostě si to spojí čiliže… Číst vice »

ray
ray
21. 1. 2016 0:24

hexavakcínky tady posledně obhajovala Merlin

Admirál
Admirál
21. 1. 2016 6:54

Daň z hlavy. To už tady bylo.

Ukazuje to na směr, kterým se ubíráme.

Ghis
Ghis
21. 1. 2016 10:18

undefinedidiotronic napsal: “ Spotřeba televizoru klesla za třicet let na méně než desetinu“.
U běžně používaných TV (LED) klesla spotřeba asi na 30%, ne na desetinu. Pokud někdo používá plazmový TV tak tam spotřeba stoupla asi 3x proti klasickým starým barevným TV.

Ghis
Ghis
21. 1. 2016 10:39

undefinedČlánek je další hon na A. Vitáskovou. Kdo sponzoruje Hnutí duha ? ČEZ ? Pokud by byla pravda co je uvedeno v článku tak by ERU zasloužil vyznamenání za velkou změnu v cenách, kterou prosadili soukmenovci Mládek a Urban a odsouhlasila poslanecká sněmovna. Proti byli jen poslanci z Úsvitu a Okamura. Příklad odsouhlaseného návrhu poslaneckou sněmovnou: Současná platba jistič 1x25A 1kWh/rok asi 6000Kč Nová platba jistič 1x25A 1kWh/rok asi 13500Kč ——— Současná platba jistič 3x25A 1kWh/rok asi 6000Kč Nová platba jistič 3x25A 1kWh/rok asi 29500Kč ——— Zákonem by mělo být zakázáno sponzorování a reklamy firmám ČEZ, RWE, vodárnám, teplárnám. Pak… Číst vice »

Ghis
Ghis
21. 1. 2016 12:11

Dnes ve 12hod. jsem poslouchal Radiožurnál kde dávali zprávu o zdražení dle jističe. Promluvila k tomu i A. Vitásková. Stačila však říci 2 slova a utnuli ji.

Alena
Alena
21. 1. 2016 13:37

Ghis napsal

Dnes ve 12hod. jsem poslouchal Radiožurnál kde dávali zprávu o zdražení dle jističe. Promluvila k tomu i A. Vitásková. Stačila však říci 2 slova a utnuli ji.

na jedné straně oligarchická mafie, na druhé straně nevolníci
a pak, že je to u nás jiné než na Ukrajině

milda1963
milda1963
21. 1. 2016 13:41

S realitou daného stavu a postojem A.Vitáskové tento článek nemá nic společného. Hawk.Vystavil Stan nebo Hnutí duha ?

tožtak
tožtak
21. 1. 2016 17:15

Vitásková nakonec vytáhla byznys plán soudruhů z ČSSD na světlo boží, ať se k tomu vyjádří veřejnost.
Jinou možnost neměla, doufejme, že to vláda nepoužije k jejímu odvolání.
http://www.novinky.cz/ekonomika/392495-platit-za-elektrinu-ne-podle-spotreby-ale-podle-jistice-eru-spustil-kalkulacku.html

petr
petr
21. 1. 2016 18:05

Jak na tom budete se dá zjistit pomocí ERÚ kalkulačky
http://www.novatarifnistruktura.cz/nn.php?typ=doma

hudryper
hudryper
21. 1. 2016 19:21

Omylem jsem následující příspěvek zařadil pod jiný článek . O megalumpárně solárních elektráren už toho bylo napsáno hodně. A výsledek ? Čacká státní zastupitelstva jsou vůči tomu slepá a hluchá. Akorát,aby nevyšla samozřejmě vědoucí justice jen tak naprázdno,zažalovali a odsoudili si sobě pouhé 3miliardy a nějaké drobné ve vlastní réžii. Nyní je potřeba zabezpečit všem těm Topolánkům,Dalíkům,ale též Paroubkům a jeho soudruhům těch 42 miliard do kapsičky každoročně. Na to mají občanstvo,nejlépe to chudé,je ho zato hodně! Že náš zákonodárný orgán už desítiletí „opisuje“ od svých nápaditějších kolegů v Itálii,jsem už tady uváděl několikrát. To darebáctví s hlavním jističem mají… Číst vice »

K. J.
K. J.
21. 1. 2016 22:05

Mám pocit, že v tomto případě je pravda někde uprostřed. Vitásková má pravdu ve svém tvrzení v tom směru, že majitelé sol. el. zejména na střechách rod. domů se částečně vezou jako černí pasažéři. Vysvětlím to po technické stránce: Hlavním jističem v tomto případě protéká proud oběma směry. Ze soláru do sítě, když nesvítí slunce ze sítě do baráku. A jestli jsem daný problém správně pochopil, sazba je zde počítána jinak než v případě běžného člověka, který nemá solární energovýrobu. V tom případě se domácí výrobce opravdu veze na černo. Jenomže problém je v navrhovaném řešení, jak už to v… Číst vice »

K. J.
K. J.
21. 1. 2016 22:22

PS:
Nutno dodat, že modernizace přenosové sítě je potřebná zejména kvůli tzv. zelené energii. A pokud jste si někdo zkusil spočítat cenu a jste v situaci, že máte např. D45, částečně elektrikou topíte, nikoliv však všechny místnosti, jelikož je to k nezaplacení, tak jste v průměru o tisícovku oškubáni. Netýká se to jeno chatařů a chalupářů, kde rodinka bude šlapat na rotopedu a táta bude řezat dřevo na cirkuli.

Hnutí Duha si dlouhodobě nevidí do svých těžce zaplacených úst, ze kterých se neline hezký odér.

jogín
jogín
21. 1. 2016 22:23

Velice zajímavé, Úsvit byl jediná partaj proti. Takže nejen migranti.

bbb
bbb
22. 1. 2016 8:33

idiotronic napsal
Nevím, zda se nejedná o analogický jev k tomu, jak se zdražila voda a spotřebitelé odpověděli tržně-omezili spotřebu.

Zdražení vody = šetření vodou … snížení spotřeby chemikálií, spotřeby elektřiny na výrobu a bohatnutí dodavatelů.
Zdražení jističů a sleva na odebrané energii … plýtvání elektřinou, zvýšení spotřeby plynu, uhlí, atd.
——
„po čtyřech letech panely přestávají fungovat “ … Čím lze doložit?
——
„modernizace přenosové sítě je potřebná zejména kvůli tzv. zelené energii.“
Snad kvůli té zelené německé?
Rozložení zdrojů energie i mimo velkovýrobu vede i k přiblížení zdrojů přímo k odběratelům – ovšem další vlivy jsou i záporné.

idiotronic
idiotronic
29. 1. 2016 22:24

vliv elektrického pole uvnitř panelů (některých technologi) na pokles jejich konverzní účinosti popisuje článek
http://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/12260