Hnutí Duha: Soumrak uhelných kotlů začal. Vyčištění smogu dá však ještě spoustu práce

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a ekologických organizací Čisté nebe a Zelený kruh

středa 22. února 2017

Uhelné kotle již nebudou mít nárok na kotlíkovou dotaci. Dřívější slib ministra životního prostředí Richarda Brabce – a zároveň jeden z protismogových návrhů ekologických organizací – byl potvrzen na dnešním jednání Monitorovacího výboru Operačního programu životní prostředí, který kotlíkové dotace financuje. Ministerstvo životního prostředí však propáslo příležitost vyřadit nebo omezit peníze pro tzv. kombinované kotle (na uhlí nebo biomasu), kde lidé v praxi zatím pálí převážně uhlí.

Hnutí DUHA vítá tento první krok ministerstva k odstranění špinavého uhlí z domácích kotlů, který podpořil také průmysl a vědci. Zároveň však ekologická organizace doporučuje, aby příštím krokem bylo úplné vyřazení kombinovaných kotlů z kotlíkových dotací. Veřejné peníze a fondy EU by měly být investovány do opravdu moderních technologií – jako jsou například tepelná čerpadla či kotle pouze na dřevo nebo pelety.

Je však také potřeba pomoci vyměnit staré kotle a kamna na uhlí i těm sociálně nejslabším. Stát by jim měl nejen přispět, ale uhradit veškeré náklady a pomoci s pořízením i výměnou topení.

Ekologické organizace proti smogu dále navrhují:
●    posílit u obcí a měst povinnost zasahovat v případě smogu a regulovat topení uhlím i automobilový provoz
●    odstavit zastaralé uhelné elektrárny a připravit podporu pro obecní a občanské projekty čistých obnovitelných zdrojů
●    požadovat po průmyslu uplatňování nejlepších technologií (tedy v praxi těch energeticky nejefektivnějších a nejčistších)
●    připravit pro příští vládu antifosilní zákon, který by pomohl vymanit zemi ze silné závislosti na fosilních palivech, která je příčinou znečištění

Kompletní plán Hnutí DUHA, organizace Čisté nebe a asociace ekologických organizací Zelený kruh na konkrétní kroky, které vláda může udělat, aby se nám všem lépe dýchalo, najdete zde: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/01/opatreni_proti_smogu_hnut_duha_ciste_nebe_zleney_kruh.pdf

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Vítáme rozhodnutí ministra Brabce přestat dotovat uhelné kotle i postoj průmyslu a vědců, kteří potřebné změny podporují. Je však potřeba pokračovat, k vyčištění vzduchu je třeba udělat ještě spoustu práce. Stát by měl směřovat k plošné výměně všech uhelných kotlů a kamen i odstavit nepotřebné uhelné elektrárny. Potřebujeme také systémové řešení pro snížení závislosti na fosilních palivech – tedy antifosilní zákon, k němuž se vláda zavázala v programovém prohlášení.”

Daniel Vondrouš, ředitel asociace ekologických organizací Zelený kruh, řekl:

“Ministr Brabec udělal správný krok. Aby opravdu fungoval, je ještě třeba pomoci se zajištěním šetrných a levných paliv. Dotace by proto měly současně podporovat výstavbu obecních skladů dřeva či pelet. Stát také nemůže z opatření vynechat průmysl a regulaci automobilového provozu, který je zejména ve větších městech největším zdrojem znečištění vzduchu.”

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil
Vlastimil
23. 2. 2017 7:14

Cituji z článku: Je však také potřeba pomoci vyměnit staré kotle a kamna na uhlí i těm sociálně nejslabším. Stát by jim měl nejen přispět, ale uhradit veškeré náklady a pomoci s pořízením i výměnou topení. Konec citace. Bezpochyby skvělá myšlenka. Brzdou je venkov. Venkov, kde není zavedený plyn. Venkov, kde staré rozvody v obci neumožňují ani v nových domech topit elektřinou. Co dodat? Tenhle stát na plánované změny prostě nemá a při současné politice nebude mít peníze. Obrovskou pomocí by bylo, kdybychom zde měli stejné platy jako jinde. A levné potraviny. Když vláda a poslanci vyřeší tohle téma, o… Číst vice »

Aleš
Aleš
23. 2. 2017 9:31

Stav ovzduší i na venkově zlepšit jde, a to nejen prostřednictvím dotací a plynofikace, ale i důsledným dodržováním kvality paliv včetně přechodu na čistší paliva, kotlů a topných zařízení, čistoty komínů, vyvložkování ale i správných technologických postupů při topení. K tomu nechť slouží legislativa, občanská aktivita, činnost komisí životního prostředí, orgány státní správy, v případě nedostatků organizace zaměřující se na životní prostředí jako objekt svého zájmu. Související jsou i problémy sociální, nedořešené odpadové hospodářství a nedostatečná osvěta související s klesající úrovní školství. Na tom všem se dá však také pracovat. Nová doba krom negativ přináší i nové technologie, spalování peletek… Číst vice »

racek
racek
23. 2. 2017 23:07

Hmm, ty nové technologie … jaké vlastně jsou? A co je na nich nového? Dřívím se topilo od věků. Venkovani co mají les topí dál. Ti co nemají, holt to uhlí. Že by zrovna oni měli ten hlavní vliv na znečištěné ovzduší? No a ta tepelná čerpadla … to víte, vyrobím elektřinu z uhlé s účiiností cca 25=30 %, pak jí vedu stovky kilometrů přes trafa, dráty atd. se značnými ztrátami, pak z ní čerpadlem vyrobím teplo z účinností prý až 4, tedy ve skutečnosti značně nižší … vydotuji statisíci čerpadla a dodávám elektřinu bez nějaký vyšší daně, naopak slevuji… Číst vice »