Hnutí Duha: Vlčí hlídky slaví výročí. Začínáme 20. sezónu

Tisková zpráva Hnutí DUHA, místní skupina Olomouc

Před dvaceti lety se v Beskydech vydali první členové Vlčích hlídek hledat mimo jiné pobytové znaky této vracející se šelmy. Do pohybu se tak dala iniciativa, o kterou se již nějakou dobu snažil ostravský zoolog a ochranář Ludvík Kunc.[1] Hlídky, jakožto i besedy, přednášky či výstavy o návratu velkých predátorů byly v roce 1999 součástí projektu Hnutí DUHA a sdružení Beskydčan. I proto oslaví současní hlídkaři toto výročí právě v Beskydech, na jedné z prvních základen Vlčích hlídek v Muchovicích u Ostravice. Zároveň se na podzim opět uskuteční celkem sedm seminářů pro nové dobrovolníky po celé České republice.

K Vlčím hlídkám se od roku 2005 připojily také Rysí hlídky na Šumavě. Obě aktivity se časem začaly prolínat a rozšiřovat do dalších oblastí a jsou založené převážně na dobrovolnících. Ti zajišťují zejména v zimních měsících terénní monitoring. Při pochůzkách zaznamenávají nalezené pobytové znaky velkých šelem (např. stopy, trus), odebírají vzorky pro DNA a potravní analýzy, umísťují na vhodná místa fotopasti a kontrolují je. Kromě toho dokumentují údaje o přítomnosti dalších chráněných druhů, například vydry říční, tetřeva hlušce nebo jeřábka lesního. Zároveň spolupracují i na osvětové činnosti v rámci různých regionálních událostí. Loni se takto podíleli na organizaci  27 infostánků po celé republice.

Nové dobrovolníky každý rok vyškolí víkendové semináře. Jejich součástí jsou informace o životě našich velkých predátorů, celodenní terénní exkurze s praktickou ukázkou stopování či přednášky odborníků z Hnutí DUHA, místních správ chráněných krajinných oblastí a dalších odborných institucí. Program doplňuje také promítání dokumentárních snímků a záběrů z fotopastí. Letošní první školení se uskuteční druhý říjnový víkend ve Vejprtech v Krušných horách. Celkem jich na nové zájemce čeká sedm. I díky proškoleným dobrovolníkům se jen za minulý rok podařilo získat téměř 2000 důkazů o přítomnosti velkých šelem a více než 150 záznamů o výskytu vydry, jeřábka a dalších vzácných druhů.[2]

Letošní dvacáté výročí od založení hlídek navíc jejich současní členové oslaví už nyní o víkendu 6. – 8. září v Muchovicích u Ostravice. Místní základna byla jedním z prvních míst, odkud tehdy hlídkaři vyráželi do terénu sledovat především výskyt vlků, kteří se do Beskyd začali vracet v polovině 90. let. Právě tyto začátky si na výročním setkání připomenou hlídkaři z celé republiky i s místními zástupci správy CHKO Beskydy.

Pro naše podporovatele a širokou veřejnost jsme pak k výročí připravili sérii těch nejlepších snímků z fotopastí, upravených do formátu tapety, které si ode dneška mohou zadarmo objednat na našem e-shopu. Jedná se o dobře známé záběry i úplné novinky z šelmího a lesního světa.

Termíny a místa jednotlivých školení Vlčích a Rysích hlídek:

● 11.-13.10.2019 Vejprty
● 18.-20.10.2019 Vernéřovice
● 1.-3.11.2019 Lužické hory: Mařenice
● 8.-10.11.2019 Třeštík
● 15.-17.11.2019 Huslenky
● 29.11.-1.12.2019 Lipová-Lázně
● 6.-8.12.2019 Michlova Huť u Vimperka, Farma Michlovka

Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích hlídek Hnutí DUHA, řekla: „Semináře pro nové dobrovolníky pořádáme vždy v místě blízkém výskytu velkých šelem. Letos se nám zatím díky práci našich dobrovolníků a zaměstnanců podařilo potvrdit už 4 oblasti s úspěšnou vlčí reprodukcí, navíc ve dvou z nich poprvé za dobu našeho sledování. Rádi bychom zapojili do monitoringu hlavně místní lidi, kteří s vlky sdílejí krajinu, a pomohli jim tak sžít se s těmito nádhernými obyvateli našich lesů.”

Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem Hnutí DUHA, řekl: „Systematický monitoring území obývaného velkými šelmami přináší mnoho podstatných informací o jejich skrytém životě. Poznatky získané z tohoto dlouhodobého monitoringu jsou využívány dalšími institucemi a slouží jako podklady pro ochranu důležitých migračních koridorů nejen u nás, ale třeba i na Slovensku. Nelze však také opomenout další významnou úlohu, kterou dobrovolníci v terénu plní. Dodnes fungují jako prevence pytláctví, protože nás upozorňují na nalezené zakázané masité návnady, u nichž je riziko zastřelení chráněných šelem. Nejvíc mě však těší vzájemná spolupráce s mnoha myslivci a lesníky při ochraně nejen velkých šelem, ale i dalších vzácných živočichů.”

Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA, řekl: „Vlčí a rysí hlídky se postupem času staly významným zdrojem našeho poznání o rozšiřující se populaci vlků i vývoji početnosti dalších velkých šelem. Velmi si cením pomoci všech, kdo ochraně a mapování šelem věnují svůj volný čas.”

Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy, řekla: „Vlčí hlídky dlouhodobě spolupracují se Správou CHKO Beskydy při monitoringu velkých šelem a při jejich ochraně. Tato vzájemná spolupráce je velmi důležitá, protože aktuální a věrohodné  informace z terénu jsou pro ochranu rysů, vlků a medvědů  naprosto nezbytné. Je třeba ocenit práci vlčích hlídek,  která je díky vysoké odbornosti některých jejich pracovníků a využití moderní techniky na špičkové úrovni. Svědčí o tom mimo jiné také  úspěšný odchyt vybraných jedinců rysa ostrovida a medvědice Emy a zajištění jejich telemetrického sledování. Zásadní pro úspěch věci je i společný zájem profesionálních a dobrovolných ochránců na tom, aby se velké šelmy staly opět trvalou součástí naší přírody, respektovanou nejširší veřejností.

Poznámky:
[1] Ludvík Kunc se stal v minulém roce za svůj dlouhodobý přínos pro životní prostředí laureátem ceny Josefa Vavrouška. Více informací zde.
[2] Více k výsledkům práce Vlčích a Rysích hlídek Hnutí DUHA zde.

Přílohy:
1) Vlčí a rysí hlídky zaznamenávají výskyt i dalších vzácných druhů, např. zde tetřívka: https://www.selmy.cz/images/press_gallery/midd/p1080935.jpg
2) Ukázka odběru vzorku vlčího trusu: https://www.selmy.cz/images/press_gallery/midd/p1080789.jpg
3) A další pobytové znaky: https://www.selmy.cz/images/press_gallery/midd/pob_znaky_rys_06(Hnuti_DUHA).jpg

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
10. 9. 2019 6:38

Dvě drobná doplnění k textu. Ludvík Kunc je můj oblíbený Ostravák, nikoliv však Ostravák rodilý. Dlouhé roky pracoval v ostravské zoo. Je vystudovaný výtvarník, malíř a grafik a krásně zpodobňuje divoké šelmy, především rysy. Před léty jsem koupila jeho dva obrazy na dřevě, ale nejsou na nich jeho milované šelmy. Často vystupoval v ostravské TV, to bylo ještě v době, kdy toto studio mělo dobrou úroveň.
V Muchovicích u Ostravice byl (doufám, že ještě je) statek, na kterém chovali huculy. Bylo možno si zaplatit vyjížďku na nich do okolních lesů.

racek
racek
12. 9. 2019 14:58

No, v tomhle jim fandím …

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
15. 9. 2019 11:45

Бобры перебираются поближе к людям – Россия 24
https://www.youtube.com/watch?v=KBncrsH07r0

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
15. 9. 2019 11:55

Наедине с волками
https://www.youtube.com/watch?v=N9WmpJQFFM0