Hnutí pro život: Léčba příčin neplodnosti byla vytlačena drahým a méně účinným umělým oplodněním

ÚZIS vydal nové statistiky asistované reprodukce

Tisková zpráva Hnutí Pro život ČR

Praha, 28. listopadu 2018: Ze statistik, které 21. listopadu vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, vyplývá, že v roce 2016 se prostřednictvím technik asistované reprodukce narodilo 4 504 dětí a průměrná úspěšnost porodit dítě z jednoho cyklu umělého oplodnění činila 11 %. Tento údaj podle Hnutí Pro život ČR ukazuje, že upřednostňováno by mělo být především léčení neplodnosti, jehož úspěšnost se pohybuje mezi 70 až 80 procenty. Současná nejčastější praxe, že páry, které nemohou otěhotnět, jsou bez pokusu o léčení posílány do center asistované reprodukce, je zásadní chybou.

„Náš zdravotní systém by se měl na prvním místě pokusit všechny páry, které nemohou počít, léčit a ne je směrovat na umělé oplodnění. Umělé oplodnění je až na výjimky méně účinné, mnohonásobně dražší a představuje pro organizmus ženy extrémní zátěž. Umělé oplodnění v České republice je velký byznys, který zneužívá touhy lidí po dětech,“ říká Mgr. Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

I přes vysokou zátěž, jakou náklady na asistované reprodukce znamenají pro veřejné zdravotní pojištění, není párům, které nemohou počít dítě, nabízena léčba příčin neplodnosti. Terénní gynekologové nemají od České gynekologické a porodnické společnosti vydané doporučené postupy diagnostiky a léčby příčin neplodnosti. Neexistují standardizovaná vyšetření a postupy, které musí gynekolog nabídnout pacientce v případě, že se na něj obrátí s problémem neplodnosti. U mužů je špatný spermiogram automaticky vstupenkou do reprodukčního centra, přestože urologové mají doporučené postupy léčby hlavních příčin neplodnosti u mužů a tato léčba je nesrovnatelně levnější než asistovaná reprodukce.

Ústav zdravotnických informací a statistiky eviduje v roce 2016 celkem 41 017 cyklů asistované reprodukce, z nichž se narodilo 4 504 dětí. Celková úspěšnost asistované reprodukce u páru je zvyšována opakováním jednotlivých cyklů. Průměrný věk žen podstupujících asistovanou reprodukci je 36 let. Protože efektivita zásadně závisí na věku ženy, rozlišují se tři věkové kategorie. U žen do 35 let je uváděna úspěšnost IVF 19,9 % porodů, nad 35 do 39 let 13,8 % a nad 40 let 3,9 %. Po kryoembryotransferu, tj. cyklu s transferem rozmražených embryí uchovaných z předcházejícího cyklu IVF, porodilo 20,7 % žen do 35 let, 16,2 % žen nad 35 do 39 let a 10,4 % žen nad 40 let.

Asistovaná reprodukce se vlivem vágní zákonné regulace stala výnosnou oblastí podnikání. V České republice bylo v roce 2016 registrováno 41 center asistované reprodukce, z nichž 35 vlastnily soukromé subjekty, pět působilo v rámci fakultních nemocnic a jedno v pražském ÚPMD.

Podkladové informace:

  1. Statistika ÚZIS:

http://www.uzis.cz/publikace/asistovana-reprodukce-v-ceske-republice-2016

  1. Hnutí Pro život ČR, z.s.

Hnutí Pro život ČR je neziskovou organizací, jejímž cílem je obnovit ve společnosti respekt k nenarozeným dětem, snížit počet zbytečných potratů na minimum, pomáhat těhotným a obnovit společenskou odpovědnost muže za ženu a dítě. Hnutí Pro život ČR organizuje úspěšný projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ nabízející pomoc ženám, které jejich okolí nebo okolnosti nutí k podstoupení potratu. K dispozici je jim bezplatné telefonní číslo Linky pomoci 800 108 000, kde získají informace o možnostech řešení své životní situace, včetně kontaktů na odborníky z různých oblastí, na které se mohou případně obrátit. http://nesoudimepomahame.cz

V rámci projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ vysílala začátkem listopadu Česká televize charitativní spot „Miláčku, já jsem těhotnej“.

Videospot na Youtube

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Svoboda
Svoboda
29. 11. 2018 18:53

Pokud svět za pár let neshoří v jaderné ( či jiné ) apokalypse, tak je možné, že všechny ty IVF aktivity budou jednou nazvány pravým jménem a budu otevřeně postaveny na roveň jiným, eticky podobným, jako jsou nájemné vraždy, prostituce, korupce, lichva, pedofilie, apod.

V situaci, kdy ročně popravíme kolem 25 000 zdravých dětí se jakékoli vrtání v lidských nitrech, aby se snad možná, za drahé peníze, narodilo 4500 neduživců… Ne, to je neobhajitelné…

A jaké bezpečí pak zažívají ty narozené ?

https://www.prazskypatriot.cz/rocne-se-v-cesku-ztrati-pet-tisic-deti-nektere-se-nikdy-nenajdou-smutne-pribehy-ma-i-praha/

https://www.novinky.cz/zena/deti/149776-kazdorocne-se-ztraci-tisice-deti-cast-se-jich-domu-nikdy-nevrati.html

Maranatha…